Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Καλησπέρα,

    θα ήθελα την συμβουλή όσων γνωρίζουν και ασχολούνται σχετικα με την αγορα ενως παλμογράφου-ρολόι για τρέξιμο κυρίως.
    Το έψαξα λίγο και καταλαβα οτι υπάρχουν πολλες κατηγορίες
    πχ με ζωνη για να μετράνε σφιγμούς, με αισθητήρα για το ποδι, με gps

    Στην προκείμενη περίπτωση θα ήθελα να έχει και gps και αισθητήρα στο ποδι γιατι χρήσιμοποιώ και διάδρομο και εξωτερικές διαδρομές.
    Επίσης η ζωνη για τους παλμους δεν θα ήθελα να ειναι σαν κάτι που ειχα δει παλιότερα μια ζώνη γύρώ απο το στήθος, αλλά κάτι πιο κομψό . Αν υπάρχει και παλμογράφος χωρίς εξτρα ζώνη ακόμα καλύτερα.


    Σχετικα με το οικονομικό προτείνετε εσείς κάτι καλό για να έχω μια βάση και το βλέπω στην πορεία.
    Γενικά υπολογίζω 150 € αλλά αν μπορουσα να τα γλιτώσω εννοείται.

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων,
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Με 150€ πιστεύω μπορείς να βρεις ένα παλιό ρολόι Garmin που θα σου κάνει. Δεν θυμάμαι ονόματα μοντέλων, αλλά 1 ή 2 γενιές πίσω βάλαν παλμογράφο στο ρολόι και είναι ότι χρειάζεσαι. Η ζώνη γύρω από το στήθος είναι μπελάς (βάλε/βγάλε, ιδρώτας, μπαταρίες) αλλά δεν ενοχλεί.

    Για αισθητήρα στο πόδι για τρέξιμο σε διάδρομο δεν το ήξερα ότι υπάρχει, έχεις δοκιμάσει; Κάνει δουλειά; Συνδέεται με smartphone apps;

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Επειδή πλέον και εγω εχω αρχίσει το τελευταίο διάστημα να ασχολούμαι με το θέμα του τρεξίματος είμαι σε αναζήτηση.
    Με γνωστό που είχα συζήτηση , ασχολείται πιο επαγγελματικά, είχε πάρει καινούργιο το Garmin XT310,
    δέν είναι ευχαριστημένος, καθώς όπως μου είπε δέν έχει τόσο καλή διάρκεια μπαταρίας, και το έχει πάει 4 φορές στην αντιπροσωπεία, με απίστευτη ταλαιπωρία εκ μέρους της εταιρείας. Δέν ξέρω ίσως έπεσε ελλατωματικο.Πάντως το έχει 2 χρόνια.Με την τελευταία αναβάθμιση που έκανε δεν έχει αντιμετωπίσει θέμα.
    Για ποιο οικονομικά σε σχέση με τα Garmin δές και τα Soleus
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Καλημέρα,

    Ευχαριστώ που απάντησες.
    Ακουσα και απο αλλους παραπονάκια για τα Garmin, αλλά απο οτι βλεπω ολοι Garmin εχουν...
    Αν όμως ειναι να παρουμε κατι για να ξοδευουμε χρονο, επειδη δεν λειτουργει σωστα, καλύτερα να μην ψωνίσουμε καθόλου.

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα, νομιζω οτι υπάρχει παλμογραφος και χωρις ζώνη αν δεν κανω λαθος.
    ο αισθητήρας ποδιού λεγεται foot pod και αφορα την ασκηση σε διαδρομο, στατικό ποδήλατο ισως κτλ κτλ , βεβαια εννοείται οτι χρησιμοποιείται και σε οσους κανουν εξωτερικές διαδρομές.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Σε γενικές γραμμές είναι υπερτιμολογημένα μηχανήματα. Τουλάχιστον στην ποδηλασία αλλά φαντάζομαι ότι και το τρέξιμο δεν θα είναι εξαίρεση.

    Αν μπορείς βολέψου με μια Bluetooth ζώνη στήθους για τους παλμούς και το κινητό σου. Δεν θα έχεις βήματα στον διάδρομο για τα περισσότερα κινητά αλλά εκεί θα έχεις στατιστικά από τον διάδρομο.

    Αν δεν βολεύεσαι με το παραπάνω setup ετοιμάσου να πληρώσεις αρκετά (150-200) για γερασμένη τεχνολογία
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    σωστός !! δεν το ειχα σκεφτεί !!!
    Θα κοιτάξω και αυτή την προοπτική.
    Γνωρίζεις αν υπάρχει κατι εναλλακτικό της ζωνης ;

    Ευχαριστώ..
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Όχι, έχω ζώνη και ποτέ δε με ενόχλησε τόσο πολύ για να ψάξω κάτι άλλο.
    Επιπλέον με το κινητό θα βάζεις και μουσική για να σε απασχολεί όσο θα τρέχεις κλπ. Θα αγοράσεις και μια θηκούλα και θα το έχεις στο μπράτσο.
    Αν πας σε αυτή την προσέγγιση κοίταξε την συμβατότητα της ζώνης με το κινητό και την ποιότητά της (π.χ. μη χάνεται το σήμα κλπ).
    Εγώ χρησιμοποιώ κοντέρ που μπορεί να δείξει και παλμούς οπότε δεν έχω δοκιμάσει τις καινούργιες ζώνες με bluetooth. Αλλά λογικά δεν πρέπει να αλλάζουν πολλά σε σχέση με αυτήν που χρησιμοποιώ πέρα από το πρωτόκολλο επικοινωνίας.

    Στις επώνυμες/dedicated λύσεις πέρα από garmin μπορείς να κοιτάξεις και σε polar.
    Αλλά όπως σου είπα, ζητάνε πολλά λεφτά για αυτό που κάνουν και για μένα αξίζουν μόνο αν πάρεις κάποιο πιο παλιό μοντέλο, μεταχειρισμένο σε αρκετά καλή τιμή.
    Κάτι που νομίζω ότι δεν θα βρεις στην Ελλάδα μια που υπάρχει ένα θέμα με τις τιμές των μεταχειρισμένων (είναι πολύ υψηλές).
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    λεπτομερεστατος και κατανοητος
    σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

    - - - Updated - - -

    Γνωρίζετε αν υπαρχει αισθητήρας για παλμους που δεν ειναι ζωνη ; να ειναι πχ βραχιόλι ;
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ηχείων για ακρόαση μουσικής στον υπολογιστή
    Από konc στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 16:44
  2. Αγορά hardware για σύνδεση desktop με wifi (Gentoo Linux)
    Από petran_18 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-15, 14:25
  3. Μηνύματα: 92
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-15, 00:40
  4. Αγορά SSD για λαπτοπ
    Από Tasos Slodyczka στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-15, 12:13
  5. Αγορά ssd για λαπτοπ
    Από tefras στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-15, 12:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας