Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Καλησπέρα.

    Γύρισα στην Cosmote πρόσφατα από την Forthnet και ζήτησα πρόγραμμα VDSL 30Mbps το οποίο είναι και διαθέσιμο στην περιοχή μου.
    Ομολογώ πως από τα 13-14 Mbps (σε Fastpath) που έπιανα στην Forthnet, τα 21-23 που πιάνω τώρα είναι σαφώς καλύτερα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής όμως:

    Υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης; Βρίσκομαι γύρω στο 1km από το αστικό κέντρο και δεν υπάρχουν VDSL KV στην περιοχή. Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα ακόλουθα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  17,7 KB 
ID: 172562

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν περιθώρια για βελτίωση αλλα ρωτάω καλού κακού. Είμαι στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας μου (η οποία είναι καινούργια σχετικά). Το router βρίσκεται στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού. Αυτό που μου κάνει κυρίως εντύπωση είναι ότι τη μέρα που με συνδέσανε (πριν 4-5 μέρες), συγχρόνιζα στα 23500 περίπου.

    Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω και το άλλο. Υπάρχουν σχέδια για καμπίνες VDSL στο κέντρο (Κολωνό μένω για την ακρίβεια, δήμος Αθηναίων); Στις γύρω περιοχές από όσο έχω δει έχουν στήσει μερικά. Από τη Forthnet με είχαν ενημερώσει επίσης ότι υπάρχουν σχέδια για VDSL από καμπίνα εντός 2016 αλλά μέχρι στιγμής έργα για καμπίνα δεν έχω δει (κυρίως από την Cosmote).

    Οποιαδήποτε πληροφορία βολεύει! Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους GTrik
    GTrik Guest
    Πιστεύω μπορείς να πας και παραπάνω, δες τα δικά μου στατιστικά.
    Φυσικά με το που πέφτει 1mb κάτω κάποιες φορές κατευθείαν τηλέφωνο και δηλώνω βλάβη. Όπως έκανα και πριν 4 μέρες που έπεσε στα 24. και τους το έχω πει μέχρι να βάλετε καμπίνες κάτω από 26 - 27 δεν θέλω να βλέπω θα έχετε συνέχεια τηλέφωνα και καταγγελίες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fo.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  125,7 KB 
ID: 172575

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GTrik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω μπορείς να πας και παραπάνω, δες τα δικά μου στατιστικά.
    Φυσικά με το που πέφτει 1mb κάτω κάποιες φορές κατευθείαν τηλέφωνο και δηλώνω βλάβη. Όπως έκανα και πριν 4 μέρες που έπεσε στα 24. και τους το έχω πει μέχρι να βάλετε καμπίνες κάτω από 26 - 27 δεν θέλω να βλέπω θα έχετε συνέχεια τηλέφωνα και καταγγελίες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fo.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  125,7 KB 
ID: 172575
    Και τι ακριβώς έκαναν για να σου ανεβάσουν την ταχύτητα; Σε τι απόσταση βρίσκεσαι από το Α/Κ επίσης;

  4. #4
    Το avatar του μέλους GTrik
    GTrik Guest
    Βρίσκομαι περίπου στα 1180 με 1195 μέτρα χοντρικά.

    Πριν 4 μέρες απλά τους πείρα τηλέφωνο και τους είπα είχα 26 έπεσε στα 24 και την επόμενη μέρα πήγε πάλι 26 τι έκαναν δεν ξέρω.

    Την πρώτη φορά που έβαλα το vdsl πριν ένα χρόνο συγχρόνιζε στα 17 τηλέφωνο το πήγαν 22.
    μετά είδα εδώ ότι κάτι παιδιά με το ίδιο σχεδόν attenuation είχαν και 27 και 29, τους ξαναπήρα τηλέφωνο μου λέγανε δεν γίνεται είναι η απόσταση η περιοχή και τέτοια.

    τους κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μετά από 10 μέρες έρχονται ανοίξανε το καφάο που ανήκω κάτι κάνανε εκεί για Κανά 20 λεπτό τσούπ 26.

    καμία φορά πάει και 27 αλλά συνήθως 26 κάτι.

    και τους το έχω πει μέχρι να βάλετε καμπίνες κάτω από 26 - 27 δεν θέλω να βλέπω θα έχετε συνέχεια τηλέφωνα και καταγγελίες.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GTrik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκομαι περίπου στα 1180 με 1195 μέτρα χοντρικά.

    Πριν 4 μέρες απλά τους πείρα τηλέφωνο και τους είπα είχα 26 έπεσε στα 24 και την επόμενη μέρα πήγε πάλι 26 τι έκαναν δεν ξέρω.

    Την πρώτη φορά που έβαλα το vdsl πριν ένα χρόνο συγχρόνιζε στα 17 τηλέφωνο το πήγαν 22.
    μετά είδα εδώ ότι κάτι παιδιά με το ίδιο σχεδόν attenuation είχαν και 27 και 29, τους ξαναπήρα τηλέφωνο μου λέγανε δεν γίνεται είναι η απόσταση η περιοχή και τέτοια.

    τους κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μετά από 10 μέρες έρχονται ανοίξανε το καφάο που ανήκω κάτι κάνανε εκεί για Κανά 20 λεπτό τσούπ 26.

    καμία φορά πάει και 27 αλλά συνήθως 26 κάτι.

    και τους το έχω πει μέχρι να βάλετε καμπίνες κάτω από 26 - 27 δεν θέλω να βλέπω θα έχετε συνέχεια τηλέφωνα και καταγγελίες.
    Και φαντάσου έχεις παραπάνω από το διπλάσιο attenuation από το δικό μου. Τα καφάο που έχω εδώ στην περιοχή είναι κάτι πράσινα απαρχαιωμένα αν έχεις δει. Τώρα κατά πόσο μπορούν να με συνδέσουν σε καφάο ένας θεός ξέρει. Αλλά να το αρχίσω με καταγγελίες ενώ είμαι 1 βδομάδα κουτσά στραβά, δεν μου πάει καρδιά. Μάλλον από ότι καταλαβαίνω σε συνδέσαν σε καφάο αντί για Α/Κ. Τώρα για VDSL καφάο στο δήμο Αθηναίων δεν ξέρω τι παίζει αλλά από όσο βλέπω, όλες οι γύρω περιοχές έχουν και εδώ τίποτα μέχρι στιγμής.

    Τι attainable rate έχεις αν επιτρέπεται;

  6. #6
    Το avatar του μέλους GTrik
    GTrik Guest
    Δεν είμαι σε καμπίνα μην μπερδεύεσαι είμαι σε καφάο αυτά τα κλασικά τα παλιά ακόμα η περιοχή μου δεν έχει καμπίνες παίρνω από Α/Κ.

    Το attenuation μου όπως βλέπεις και στη φωτογραφία είναι στο 21.7

    Στο παλιό καφάο όπως σου είπα κάτσανε 20 λεπτά 2 τεχνικοί και 1 τεχνικός ήταν στο σπίτι μου επάνω, μάλλον από ότι κατάλαβα θα δοκίμαζαν βρόχους γιατί μετά μόλις φύγανε κάτω στο καφάο είδα κομμένα καλώδια.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GTrik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σε καμπίνα μην μπερδεύεσαι είμαι σε καφάο αυτά τα κλασικά τα παλιά ακόμα η περιοχή μου δεν έχει καμπίνες παίρνω από Α/Κ.

    Το attenuation μου όπως βλέπεις και στη φωτογραφία είναι στο 21.7

    Στο παλιό καφάο όπως σου είπα κάτσανε 20 λεπτά 2 τεχνικοί και 1 τεχνικός ήταν στο σπίτι μου επάνω, μάλλον από ότι κατάλαβα θα δοκίμαζαν βρόχους γιατί μετά μόλις φύγανε κάτω στο καφάο είδα κομμένα καλώδια.
    Ναι έχεις δίκιο. Μπέρδεψα το upstream attenuation που έχεις με το downstream. Στο speedport entry 2i τα δείχνει με την ανάποδη σειρά.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.971
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω και το άλλο. Υπάρχουν σχέδια για καμπίνες VDSL στο κέντρο (Κολωνό μένω για την ακρίβεια, δήμος Αθηναίων); Στις γύρω περιοχές από όσο έχω δει έχουν στήσει μερικά. Από τη Forthnet με είχαν ενημερώσει επίσης ότι υπάρχουν σχέδια για VDSL από καμπίνα εντός 2016 αλλά μέχρι στιγμής έργα για καμπίνα δεν έχω δει (κυρίως από την Cosmote).

    Οποιαδήποτε πληροφορία βολεύει! Ευχαριστώ.

    Για έργα αλλαγής σε καμπίνες VDSL στον Κολωνό θα κάνουν κάτι μήνες....εγώ το έχω υπολογίσει για το 2017....γιατι βλέπω οτι καλύπτουνε τους περιφερειακούς Δήμους πρώτα...και στο τέλος θα αφήσουνε το Κεντρικό τομέα της Αθήνας...το πιθανότερο..άρα αργούμε να δούμε αλλαγές...

    στο χάρτη πάντως ( http://fttxgr.eu/map? ) με τις καμπίνες VDSL...δεν υπάρχει ΟΥΤΕ 1 καμπίνα προς το παρον στον Κολωνο....

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για έργα αλλαγής σε καμπίνες VDSL στον Κολωνό θα κάνουν κάτι μήνες....εγώ το έχω υπολογίσει για το 2017....γιατι βλέπω οτι καλύπτουνε τους περιφερειακούς Δήμους πρώτα...και στο τέλος θα αφήσουνε το Κεντρικό τομέα της Αθήνας...το πιθανότερο..άρα αργούμε να δούμε αλλαγές...

    στο χάρτη πάντως ( http://fttxgr.eu/map? ) με τις καμπίνες VDSL...δεν υπάρχει ΟΥΤΕ 1 καμπίνα προς το παρον στον Κολωνο....
    Υπάρχει 1 η οποία είναι ακριβώς έξω από το αστικό κέντρο οπότε φαντάζομαι δεν μετράει :P Γιατί όμως έχουν αφήσει το κέντρο τελευταίο; Βλέπω ότι παραμερούν τον δήμο Αθηναίων όλες οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.039
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Ένας πολύ καλός οδηγός καλωδίωσης απο την Cyta Κύπρου, ιδανικός για VDSL...

    https://www.cyta.com.cy/mp/informati...oadband_GR.pdf

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Codehack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όμως έχουν αφήσει το κέντρο τελευταίο; Βλέπω ότι παραμερούν τον δήμο Αθηναίων όλες οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών.
    Το πρόβλημα είναι με τον ίδιο τον δήμο Αθηναίων που ζητάει υπέρογκα ποσά για άδειες και διέλευση οπτικών. Γι' αυτό δεν προχωράει το έργο για καμπίνες...

Παρόμοια Θέματα

  1. vdsl στο κέντρο ερμού, θεσσαλονίκη
    Από tsapi στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 18:00
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-16, 11:52
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 14:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας