Σελ. 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 250
  1. #16
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιλογή του RedHat έγινε το 1998 με το Redhat 5.0. Αυτό μου άρεσε τότε, τα υπόλοιπα ουτε καν μπορούσα να τα βάλω (και από την ασχετοσύνη βέβαια).

    ...φυσικά νιώθω πάντα οτι έχω κάνει την σωστή επιλογή (από πολλές απόψεις και όχι μόνο από αυτή του απλού χρήστη).

    Αν γίνει κάποιο πραγματικό φάουλ από την redhat θα είμαι από τους πρώτους που θα εγκαταλείψω.
    Να σε ρωτήσω κάτι;

    Το RPM δεν δούλευε το 2003 - αμφιβάλλουμε εάν δουλεύει και σήμερα.

    Και λες εσύ ότι δούλευε το 1998;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    USR 9108
    Εμένα μια χαρά μου δούλευε σε RedHat Enterprise Linux το rpm, εν έτη 99 -αν δεν κάνω λάθος-.
    Σίγουρα είναι πιο αργό από dpkg, αλλά τουλάχιστον σε'μένα δεν είχε παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα (χωρίς να αποκλείω ότι ίσως έχει παρουσιάσει πολλά σε άλλους.)

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω κάτι;

    Το RPM δεν δούλευε το 2003 - αμφιβάλλουμε εάν δουλεύει και σήμερα.

    Και λες εσύ ότι δούλευε το 1998;

    άλλοι έχουν καρασπασμένα pms αλλά εκεί κάνουμε την πάπια γιατί είναι αγαπημένα

    link υπάρχουν και άλλα πολλά ακόμα, αν θες τα παραθέτω και αυτά

    Edit: [ δεν λέω ότι οι debian distros είναι σπασμένες, αλλά πως καλό θα είναι να βλέπουμε όλοκληρη την εικόνα και όχι ένα πίξελ της. Οδηγεί σε παραμόρφωση ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 01-05-07 στις 23:03.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλοι έχουν καρασπασμένα pms αλλά εκεί κάνουμε την πάπια γιατί είναι αγαπημένα

    link υπάρχουν και άλλα πολλά ακόμα, αν θες τα παραθέτω και αυτά
    Δεν ξέρω τί βλακείες κάνουν στο Ubuntu.

    Σε καθαρόαιμο Debian πάντως, κάθε μέρα έκανα dist-upgrade και μήνες τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Μην ξεχνάς και σε ποιά targets groups χρηστών - και με ποιά και πόση πείρα-ευχέρεια - απευθύνονται Ubuntu και Debian αντίστοιχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 01-05-07 στις 23:17.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #20
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Εμένα πάντως το 1999 - 2000 το μόνο που δούλευε ήταν το Corel!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τί βλακείες κάνουν στο Ubuntu.

    Σε καθαρόαιμο Debian πάντως, κάθε μέρα έκανα dist-upgrade και μήνες τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Μην ξεχνάς και σε ποιά targets groups χρηστών - και με ποιά και πόση πείρα-ευχέρεια - απευθύνονται Ubuntu και Debian αντίστοιχα.
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=532
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  7. #22
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από augerinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μια χαρά μου δούλευε σε RedHat Enterprise Linux το rpm, εν έτη 99 -αν δεν κάνω λάθος-.
    Σίγουρα είναι πιο αργό από dpkg, αλλά τουλάχιστον σε'μένα δεν είχε παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα (χωρίς να αποκλείω ότι ίσως έχει παρουσιάσει πολλά σε άλλους.)
    Δούλευες Linux και μάλιστα το Enterprise Redhat σε ηλικία 12 ετών; ......

  8. #23
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω κάτι;

    Το RPM δεν δούλευε το 2003 - αμφιβάλλουμε εάν δουλεύει και σήμερα.

    Και λες εσύ ότι δούλευε το 1998;
    Αν εννοείς package managment, τότε δεν υπήρχε. Τότε βέβαια δεν υπήρχε και dsl, εβαζες το cd εκανες την εγκατάσταση μια χαρά και αν ήθελες κανένα εξτρα πακέτο ξαναβαζες το cd .Πως να κάνεις update με pstn και να βάλεις καινούρια προγράμματα; Μετά την έλευση του yum και του dsl τα πράγματα είναι διαφορετικά (δηλαδή καλύτερα) κυρίως για όσους έχουν ανάγκη ένα εύχρηστο pm.

  9. #24
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω κάτι;

    Το RPM δεν δούλευε το 2003 - αμφιβάλλουμε εάν δουλεύει και σήμερα.

    Και λες εσύ ότι δούλευε το 1998;
    Το 99 εγώ είχα redhat 7 που μου δούλευε. Απόδειξη: πήρα πτυχίο
    Όμως δεν υπήρχε το synaptic αν θυμάμαι καλά. Δεν είχε σημασία όμως, γιατί οτιδήποτε ήθελες από rpm το είχε στο cd του redhat. Όταν πήραμε broadband το 2001 υπήρχε synaptic και ήμασταν οι τρομερά cool dood 1eet haxors, διότι κάναμε update/upgrade μία χαρά με την σύνδεση εκείνη.

    Το ίδιο και στο lab, που είχαμε 100Mbit. (Θυμάμαι ότι το bottleneck ήταν ο ... δίσκος!)

    Το RPM δουλεύει μία χαρά, είναι ΠΑΝΓΡΗΓΟΡΟ, ενώ το update function της fedora είναι ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ, που το έχει ως ...daemon να τρέχει κάθε φορά που κάνει boot. Δεν μου έχει κρασάρει ούτε μία φορά, ούτε μου έχει διαλύσει το σύστημα.

    Απλά είναι ΤΕΛΕΙΟ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και ΠΑΝΓΡΗΓΟΡΟ.

    Οπότε θέλω να κάνω κάποια εγκατάσταση, αρκεί να γράψω yum install \onoma_programmatos και τελειώνει το θέμα. Σε λιγότερο από 2-3 λεπτά βρίσκει και κατεβάζει τα πάντα. Ψάχνω δε τις εφαρμογές στο internet (για το ονομά τους) οπότε σπάνια χρησιμοποιώ το yumex που είναι λιγό αργό. Το synaptic δεν μου έλειψε καθόλου.

    Επίσης τη νοοτροπία «το 2003 δεν δούλευε άρα πώς θα το βάλουμε τώρα», δεν την καταλαβαίνω.
    Και οι AMD κάποτε ΚΑΙΓΟΝΤΟΥΣΑΝ και ΑΝΑΤΙΝΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ επειδή είχαν κάνει λάθος με το κύκλωμα θερμοκρασίας. Σε εμπόδισε να πάρεις τους τελευταίους που είναι μία χαρά τσιπάκια; (Ασχέτως βέβαια αν τρώνε τάπες από τους Conroe, το προσπαθούν τεσπά).

    Ε, το ίδιο ισχύει με τη fedora. Είναι η μία και μοναδική distro που δουλεύει με όλα τα hardware, έχει τα πιο τελευταία updates, δεν χαλάει και δεν σου σπαταλά το χρόνο σου σε χαζά και αναποτελεσματικά compilations με αμφίβολο αποτέλεσμα σε ταχύτητα. Επίσης, έχει υπέροχους τεχνικούς σαν και εμένα και μάλιστα σκέφτομαι να αγοράσω και μετοχές. Επίσης, σκέφτομαι να ανοίξω και αντιπροσωπία και να βάλω διαφήμιση: «ΑΥΤΟΣ δεν πήρε και είδατε τι έπαθε;» και να βάλω ... την φάτσα σου

    Με την ευκαιρία, ζητούνται συνεργάτες για αντιπροσωπία Red Hat και διάθεση μηχανημάτων με προεγκατεστημένο linux.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 02-05-07 στις 02:42.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  10. #25
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Δεν ξέρω τι λέτε παιδιά προσωπικά πάντως όσες φορές χρησιμοποίησα διανομή που χρησιμοποιούσε rpm μου είχαν σπάσει τα νεύρα από τις ασυμβατότητες, ασυνέχειες, α.. γενικά.
    Δεν ξέρω, μπορεί και να ήταν και λόγω απειρίας μου αλλά αυτή τη στιγμή, για μένα, δεν υπάρχει καλύτερο pms από το..

    PORTAGE: Το package management system για τους inexperienced linux users.. Για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο..

    Μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε split, γιατί δεν βλέπω τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα διάφορα fs που χρησιμοποιούνται στο linux..?

  11. #26
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 99 εγώ είχα redhat 7 που μου δούλευε. Απόδειξη: πήρα πτυχίο
    Αν θυμάμαι καλά το 2000 δεν υπήρχε 7 αλλά 6.x.
    Θυμάμαι που το είχαμε πάρει από ένα πειρατή τότε 2.500 δρχ. Μαζί είχαμε και το Corel από το Ram το οποίο για την εποχή του ήταν πολύ πιο μπροστά από το RedHat για desktop χρήση.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #27
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    FC6 2006
    FC5 2006
    FC4 2005
    FC4 2005
    FC3 2004
    FC2 2004
    FC1 2003
    RH 9 2003
    RH 8 2003
    RH 7.3 2002
    RH 7.2 2002
    RH 7.1 2001
    RH 7.0 2001 τέλη 2000

    Όντως, το 99 δεν βγαίνει, πρέπει να ήταν το 6.5.
    Έτσι τα θυμάμαι, αλλά αν ψάξω το über-boxen με τα cd's μπορεί να έχω πιο ακριβείς πληροροφίες.
    Τεσπά, σημασία είχε ότι δούλευαν, αλλιώς δεν θα είχα ακόμα RH προϊόντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 02-05-07 στις 04:25.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #28
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ε, το ίδιο ισχύει με τη fedora. Είναι η μία και μοναδική distro που δουλεύει με όλα τα hardware
    Σωστός! Είναι ο λόγος που άφησα το SuSE με το οποίο δεν είχα κανένα άλλο πρόβλημα. Το μόνο λίνουξ τότε που αναγνώριζε όσα hardware του παρουσιασα ηταν της Redhat. Οι άνθρωποι κάνουν δουλειά, δεν κολλάνε μπρίκια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazar : 02-05-07 στις 04:29.

  14. #29
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.373
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Με σ'χωράτε ρε παιδιά αλλά αν υπάρχει μία διανομή που δουλεύει με όλα τα hardware είναι το Gentoo!
    Είναι η διανομή που υποστηρίζει τις περισσότερες αρχιτεκτονικές.

    Το τελευταίο κατόρθωμα του είναι το Apple TV, η πρώτη διανομή που τρέχει σε αυτό και το υποστηρίζει πλήρως: http://www.apple.com/appletv/

    Ακόμη είναι η πρώτη διανομή που μπήκε σε Intel based Mac, η πρώτη διανομή που έτρεξε στο PS3, η πρώτη διανομή που έτρεξε πλήρως στα 64bit σε PowerPC G5 κα.

    Εξαιτίας δε του τρόπου που λειτουργεί είναι η διανομή στην οποία είναι πιο εύκολο να δοκιμάσεις νέους drivers και λογισμικό.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    1. Θα συμφωνήσω ότι το Gentoo πρέπει να τρέχει σε σημαντικά περισσότερες αρχιτεκτονικές απο ότι πχ το Redhat/Suse και ένα σωρό άλλα. ΕΙναι λογικό άλλωστε, εαν πας και κάνεις compilation το σύστημα όλο. Σε αντίθεση, διανομές με εταιρική υποστήριξη, θα πρέπει να υποστηρίζουν αρχιτεκτονικές που είναι διαδεδομένες, γιατί δεν μπορούν να διαθέσουν τους άπειρους πόρους (βλέπεις κάποιος άλλος πληρώνει για να χαίρεσαι τζάμπα αυτό που έχεις), για διανομές με πχ < 1000 εγκαταστάσεις παγκοσμίως... Ηδη και στο Fedora τέθηκε θέμα πριν λίγο καιρό υποστήριξης, εαν είναι αρκετα εκατομύρρια οι εγκαταστάσεις ή όχι ώστε να αξίζει (απο μαρκετίστικη άποψη) να συνεχίζει να πληρώνει η redhat τους τεχνικους που έχει στο project αυτό...

    2. Οπως πολύ σωστά προείπε κάποιος, πρέπει να παραμείνουμε στην διάκριση μεταξύ των filesystems και όχι μεταξύ λειτουργικών ή διανομών.... Τα περί διανομών έχουν ειπωθεί πολλάκις. Και για να το ξαναπώ, κάθε διανομή εξυπηρετεί κάποιες ανάγκες, γιαυτό βγήκε άλλωστε. Ο πόνος κάποιου ή κάποιων δημιούργησε μια ακόμη νέα διανομή. Το ότι του ενός η διανομή του κάθεται καλά ενώ όχι κάποιες άλλες αυτό δεν σημαίνει ότι οι άλλες είναι άχρηστες ή οι τεχνολογίες που χρησιμοποιούν είναι για τα μπάζα. Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και απο την ανάποδη. Διαφορετικές ανάγκες => διαφορετικές διανομές. Εαν μπορεί μια διανομή να εξυπηρετήσει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο, τότε θα είναι Windows Aυτά περι "το δικό μου ειναι καλύτερο απο το δικό σου".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 02-05-07 στις 09:36.

Σελ. 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. (split) Περι φεμνινισμού και άλλων δαιμονίων...
    Από Michelle στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-06, 13:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας