Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: αγορα pc

  1. #1
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    pirelli
    παιδια καλησπερα,θελω να αγορασω ενα pc για την αδερφη μου.δεν εχω πολλες απαιτησεις,ενας υπολογιστης για το σπιτι θα ειναι και η χρηση του θα ειναι για πλοηγηση στο δικτυο,αναπαραγωγη ταινιων και για εφαρμογες τυπου office.πιστευω πως ενας επεξεργαστης στα 3 gh,μνημη ram 512,ενα 80αρι σκληρο ειναι υπεραρκετα.οι γνωσεις μου επι του θεματος οπως καταλαβαινετε ειναι λιγες γι αυτο αν καποιος που γνωριζει μπορει να μου κανει μια λιστα με το τι πρεπει να χει μεσα το κουτι και να μου προτεινει και μια σχετικα φτηνη οθονη tft(17"),γενικα ενα ολοκληρωμενο συστημα που να κοστιζει γυρω στα 600 euro θα μου ελυνε τα χερια!ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    cpu: core2duo 4300 109E

    motherboard: P5B-MX WIFI-AP 78E

    ram: ocz 1GB KIT (2x512ΜΒ) DDR2 667 Value Pro 72E

    hard disk: wd 250GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 68E

    case: coolermaster Elite 331 Black 450W PSU 69E

    monitor: Lg L1770HR-BF 249E

    Aυτα βγαινουν 645 ευρω. Θα προσθεσεις κανα 30αρι για dvd-rom + floppy αν θες, η κανα 50αρι για dvd-writer. Πληκτρολογιο , ποντικι, ηχεια και τετοια ειναι δικια σου επιλογη

    Η οθονη ειναι λιγο ακριβη για 17αρα αλλα με τα ματια μας δεν παιζουμε. Την εχω δει απο κοντα στο Πλαισιο και ειναι εκπληκτικη!

    Με αυτα που προτεινω το συστηματακι θα πεταει για τη χρηση που το θες και θα αντεξει για πολλα χρονια σε τετοια χρηση.

    Αν δεν ητανε τοσο περιορισμενο το budget σου θα προτεινα την αγορα ξεχωριστα τροφοδοτικου. (ενος seasonic s12 430w η 500w)

    Σημ. Η motherboard εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων. Δεν προτεινα ξεχωριστη καρτα, αφου δεν αναφερες κατι για παιχνιδια.

    Υ.Γ. Δες ολες τις προτασεις που θα γινουν και αποφασιζεις αναλογα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gallahant : 04-05-07 στις 18:37.

  3. #3
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...4&postcount=18
    Για τον πυργο...
    Τωρα για οθονη δεν ξερω,αλλα γενικα μπορεις να βρεις αξιολογοτατες προτασεις και με 200ευρω...Περιμενε και αλλες προτασεις...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Ο οθονη ειναι πανακριβη κ δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το dvi με την υγεια μας! Να δωσει για 17αρα 240 ευρω που με 210 παιρνει την 1954 την LG απο eshop 'h me 150-170 ευρω μια πιο απλη 17αρα?Δλδ με 8ms κ αναλογικο σημα.
    Εξαλλου με 600 ευρω δε πας για ψηφιακο οταν δε βαζεις καν vga. Επισης αν θελει να δει καμια ταινια κ τοχει λιγο φορτωμενο ισως η vga on board να μην αρκει.
    Φιλε 1000 ευρω δε δινεις? Να ξερεις οτι ενας υπολογιστης σημερα με χρηση μονο για σεφαρισμα, καμια ταινιουλα, κανα τραγουδακι κ κανα ελαφρυ σχετικα παιχνιδι μπορει να σου κρατησει αρκετα χρονια αν δωσεις λιγα παραπανω λεφτα, ενω αν τον πας οριακα καλο μπορει σε λιγους μηνες να θες κατι πιο δυνατο κ να μην αναβαθμιζεται.Πχ μια ram, εγω θαβαζα 1x1gb γιατι μετα απο λιγο καιρο μπορεισ να ριξεις αλλο 1gb k νασαι 2x1gb κ να μην πεταξεις τις παλιες 512.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    pirelli
    ειλικρινα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!φιλε δεν θελω να δωσω χιλιαρικακι γιατι πριν λιγο καιρο αναβαθμισα τον δικο μου κι εδωσα αρκετα,εξαλλου δεν εχουν απαιτησεις για κατι περισσοτερο εκτος απο αυτα που ανεφερα πιο πανω!δεν θελω να ξεφυγω τοσο πολυ!ευχαριστω παντως.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Εγω θα σου προτεινα αυτη την οθονη αν θες μια καλη 17'': http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168540 στα 170 ευρω

    αλλιως με 208 ευρω αυτην την 19'': http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168554
    ή αν θες dvi να τα σκασεις αντι τη 17αρα του φιλου με λιγα περισσοτερα λεφτα πας εδω:
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168542 , 273 ευρω δηλαδη.

    Για πυργο προτεινω αυτο:
    http://i10.servimg.com/u/f10/11/17/07/15/11111111.jpg

    ισως να μη φαινεται καλα η φωτο αλλα τωρα δε μπορω να το φτιαξω.
    Αυτο μπορεις να το ριξεις αρχικα 30 ευρω βγαζοντας το dvdrom (εμενα μαρεσει ναχω κ dvdrom να μη κσεκανω τον αντιγραφεα κ για πιο γρηγορες αντιγραφες αλλα πλεον ειναι ολα αυτα φτηνα...)
    Ακομα μπορεις να βαλεις πιο φτηνο επεξεργαστη κ νασαι ακομα καλυτερα. ΕΠισης να μην παρεις windows
    Γενικα ψαχτο.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Εγω προτεινα την πιο ολοκληρωμενη λυση, με το μεγιστο κοστος κ απο κει κ περα ο καθενας αφαιρει ο,τι θελει!με το να του πεις μισες προτασεις κ μετα να του βγουν αλλα 100-200 ευρω εκτακτα τον εκαψες..

  8. #8
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προτεινα την πιο ολοκληρωμενη λυση, με το μεγιστο κοστος κ απο κει κ περα ο καθενας αφαιρει ο,τι θελει!με το να του πεις μισες προτασεις κ μετα να του βγουν αλλα 100-200 ευρω εκτακτα τον εκαψες..
    Σε μενα απαντας?
    Αν διαβασεις ολο το νημα απο το οποιο τσιμπησα το Post που παρεθεσα θα δεις οτι μιλαμε για το ιδιο πραμα...
    Office pc
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Ναι κ ΟΧι, απανταω στον φιλο που απαντησε στην αρχη κ εχει προτεινει μονο κουτι στην ουσια χωρις καν dvd rw κλπ. κ σε σενα που δεσ θες γνησιο λογισμικο. Γενικα μιλαω δλδ.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κ ΟΧι, απανταω στον φιλο που απαντησε στην αρχη κ εχει προτεινει μονο κουτι στην ουσια χωρις καν dvd rw κλπ. κ σε σενα που δεσ θες γνησιο λογισμικο. Γενικα μιλαω δλδ.
    Συγνωμη το υφακι σου δε το πιασα. Εαν ειναι να προτεινω και μαρκα dvd-rw τοτε να προτεινω και μαρκα φλοπυ! Μηπως να του προτεινω να παρει και uv data cables?

    Τι παει να πει εχω προτεινει μονο κουτι στην ουσια?? Επειδη δεν του υπεδειξα ΚΑΙ τη μαρκα του dvdrw? Eλεος πια!

    Μια προταση εκανα, αν δεν σ αρεσει μην τη σχολιαζεις, κανε και τη δικια σου και ολα καλα κι ωραια!


    Υ.Γ. Αν ξαναπροτεινω hardware να μου τρυπησετε τη μυτη!

  11. #11
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Οχι ρε μεγαλε δε με καταλαβες, απλα οταν προτεινεις κατι στον αλλο που ξεπερνα τα 600 ευρω κ δεν του ταχεις βαλει κ ολα πιστευω τον μπερδευεις, γιαυτο εκατσα κ εφτιαξα μια προσφορα γυρω στα 1000 που μειωνεται αρκετα αναλογα με το τι θεωρεις περιτο, αλλως λεει τα ΧΡ , αλλως το cpu, δεν τοπα ειρωνικα, απλα οτι εκανα μια σουμα στο παιδι να αφαιρει μετα..κ Επισης μια καλη προταση για οθονη κλπ.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Εγω θα πηγαινα σε καποιο καταστημα και θα αγοραζα καποιο ετοιμο μηχανημα αφου οι απαιτησεις ειναι ελαχιστες και το budget το απολυτως χαμηλοτερο για κατι αξιοπρεπες.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα πηγαινα σε καποιο καταστημα και θα αγοραζα καποιο ετοιμο μηχανημα αφου οι απαιτησεις ειναι ελαχιστες και το budget το απολυτως χαμηλοτερο για κατι αξιοπρεπες.
    Ισα ισα, αυτο ειναι που δε συμφερει με τπτ, γιατι μπορει να σου βαλλον 1 εξαρτημα μονο που θα χαλαει ολο το συνολο κ να σουχουν κανα wireless desktop για εφε. Αν θες να παρεις κανα pc με 3000ευρω τοτε κ ετοιμο να παρεις καλο θαναι. Με 600 ευρω πρεπει να κανει προσεκτικη επιλογη για να αντεξει κ κυριως να παιρνει ανετα μινι αναβαθμιση (ram κ κανα cpu)

  14. #14
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισα ισα, αυτο ειναι που δε συμφερει με τπτ, γιατι μπορει να σου βαλλον 1 εξαρτημα μονο που θα χαλαει ολο το συνολο κ να σουχουν κανα wireless desktop για εφε. Αν θες να παρεις κανα pc με 3000ευρω τοτε κ ετοιμο να παρεις καλο θαναι. Με 600 ευρω πρεπει να κανει προσεκτικη επιλογη για να αντεξει κ κυριως να παιρνει ανετα μινι αναβαθμιση (ram κ κανα cpu)
    Εμ δεν ειπα να παρει γουρουνι στο σακι. Το πλεονεκτημα του ετοιμου pc ειναι η εγγυηση και η μαλλον δοκιμασμενη καλη λειτουργια του συστηματος.

    Απο την αλλη αν ηταν να στησεις μονος σου μηχανημα εγω θα επαιρνα AMD αυτον τον καιρο.
    Με 70€ παιρνεις και γ@μω τους επεξεργαστες και θα μπορεις να αναβαθμισεις σε 4πυρινους ανετα.

    Μνημη καλα κανει ο Gallahant και προτεινει 2 * 512 (ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.) Εχουν βγει σετακια 2*1 Gb που κοστιζουν 90€ (να ξανα αγορασεις μνημη δηλαδη το 2049 )

    Προσωπικα σε οθονη θα πηγαινα σε απολυτως φτηνη 19".
    Τα ματια σου τα χαλας αν παρεις πολυ μεγαλη οθονη ή αν εχεις ακομα χαλια crt.
    Aν μια οθονη εχει καλυτερα χρωματα δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερη για την υγιεια των ματιων

  15. #15
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16274/1021 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10,9(dB) / 14.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα πηγαινα σε καποιο καταστημα και θα αγοραζα καποιο ετοιμο μηχανημα αφου οι απαιτησεις ειναι ελαχιστες και το budget το απολυτως χαμηλοτερο για κατι αξιοπρεπες.
    Και γώ κάτι τέτοιο θα πρότεινα. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο στα καταστήματα τύπου Πλαίσιο, θα σου δώσουν την επιλογή να μην εγκαταστήσουν λειτουργικό (δηλαδή Windows), που θα το πληρώσεις έξτρα, μιας και ο φίλος θέλει να το εγκαταστήσει εκ των υστέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jolis007 : 05-05-07 στις 03:13.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορα tv!!
    Από tebelakos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-08, 19:33
  2. Αγορά pc!
    Από feidias στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 15:16
  3. Αγορά PC
    Από pankeram στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-07, 12:33
  4. αγορα
    Από APOL904 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-07, 23:52
  5. Αγορά TV ??? βοήθεια στην αγορά!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 20:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας