Σελ. 26 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 5785
  1. #376
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.957
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense

  2. #377
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.858
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Θανατοι ανα 100.000 κατοικους απο τροχαια
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ted_death_rate

    Για να δουμε κατα ποσον ειμαστε "ο χειροτερος λαος του κοσμου"...

    Libya 73.4
    Thailand 36.2
    Malawi 35
    Liberia 33.7
    Democratic Republic of the Congo 33.2
    Tanzania 32.9
    Central African Republic 32.4
    Iran 32.1
    Rwanda 32.1
    Mozambique 31.6
    São Tomé and Príncipe 31.1
    Togo 31.1
    Burkina Faso 30
    Gambia 29.4
    Dominican Republic 29.3
    Kenya 29.1
    Madagascar 28.4
    Lesotho 28.2
    Zimbabwe 28.2
    Benin 27.7
    Cameroon 27.6
    Guinea-Bissau 27.5
    Saudi Arabia 27.4
    Uganda 27.4
    Guinea 27.3
    Sierra Leone 27.3
    Senegal 27.2
    Angola 26.9
    Africa 26.6
    Congo 26.4
    Niger 26.4
    Jordan 26.3
    Ghana 26.2
    Cape Verde 26.1
    Mali 25.6
    Oman 25.4
    Somalia 25.4
    Ethiopia 25.3
    South Africa 25.1
    Zambia 24.7
    Mauritania 24.5
    Vietnam 24.5
    Belize 24.4
    Tunisia 24.4
    Sudan 24.3
    Cook Islands 24.2
    Ivory Coast 24.2
    Kazakhstan 24.2
    Swaziland 24.2
    Chad 24.1
    Eritrea 24.1
    Malaysia 24
    Namibia 23.9
    Algeria 23.8
    Botswana 23.6
    Brazil 23.4
    Bolivia 23.2
    Gabon 22.9
    Lebanon 22.6
    Kyrgyzstan 22
    Yemen 21.5
    El Salvador 21.1
    Mongolia 21
    Paraguay 20.7
    Nigeria 20.5
    Myanmar 20.3
    Iraq 20.2
    Ecuador 20.1
    Eastern Mediterranean 19.9
    Solomon Islands 19.2
    Suriname 19.1
    Guatemala 19
    Russia 18.9
    China 18.8
    Tajikistan 18.8
    Kuwait 18.7
    Armenia 18.3
    Saint Lucia 18.1
    Morocco 18
    Bosnia and Herzegovina 17.7
    World 17.4
    Cambodia 17.4
    Honduras 17.4
    Sri Lanka 17.4
    Turkmenistan 17.4
    Western Pacific 17.3
    Guyana 17.3
    South-east Asia 17
    Nepal 17
    Colombia 16.8
    Papua New Guinea 16.8
    India 16.6
    Timor-Leste 16.6
    Uruguay 16.6
    Vanuatu 16.6
    Americas 15.9
    Samoa 15.8
    Afghanistan 15.5
    Dominica 15.3
    Indonesia 15.3
    Nicaragua 15.3
    Qatar 15.2
    Albania 15.1
    Bhutan 15.1
    Laos 14.3
    Pakistan 14.2
    Trinidad and Tobago 14.1
    Costa Rica 13.9
    Peru 13.9
    Bahamas 13.8
    Belarus 13.7
    Argentina 13.6
    Bangladesh 13.6
    Ukraine 13.5[3]
    Egypt 12.8
    Republic of Moldova 12.5
    Chile 12.4
    Mexico 12.3
    Mauritius 12.2
    Montenegro 11.9
    Georgia 11.8
    Jamaica 11.5
    Uzbekistan 11.2
    United Arab Emirates 10.9
    Lithuania 10.6
    United States 10.6
    Philippines 10.5
    Serbia 10.4
    Poland 10.3
    Azerbaijan 10
    Latvia 10
    Panama 10
    South Korea 9.5[8]
    Macedonia 9.4
    Europe 9.3
    Croatia 9.2
    Greece 9.1
    Turkey 8.9
    Luxembourg 8.7
    Romania 8.7
    Seychelles 8.6
    Bulgaria 8.3
    Saint Vincent and the Grenadines 8.2
    Bahrain 8
    Portugal 7.8
    Hungary 7.7
    Andorra 7.6
    Tonga 7.6
    Cuba 7.5
    Estonia 7
    Antigua & Barbuda 6.7
    Barbados 6.7
    Belgium 6.7
    Slovakia 6.6
    Slovenia 6.4
    Czech Republic 6.1
    Italy 6.1
    Canada 6
    New Zealand 6
    Fiji 5.8
    Marshall Islands 5.7
    Australia 5.4
    Austria 5.4
    Cyprus 5.2
    France 5.1
    Malta 5.1
    Finland 4.8
    Palau 4.8
    Japan 4.7
    Iceland 4.6
    Germany 4.3
    Ireland 4.1
    Norway 3.8
    Spain 3.7
    Israel 3.6
    Singapore 3.6
    Denmark 3.5
    Maldives 3.5
    Netherlands 3.4
    Switzerland 3.3
    San Marino 3.2
    Kiribati 2.9
    United Kingdom 2.9
    Sweden 2.8
    Federated States of Micronesia 1.9

  3. #378
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Προχθες έγραφα για τη διαδρομή από Περίχωρα Θεσ/νίκης προς Πολύκαστρο Κιλκίς την οποία κάνω καθημερινά.

    Από Αρχές Σεπτεμβρίου είχα συναντήσει 1 φορά τροχαία για έλεγχο ταχύτητας με ραντάρ ( σε καραστάνταρ σημείο που το ξέρουν όλοι) και άλλη μία μπλόκο για τυπικό έλεγχο στοιχείων.

    Χθες και σήμερα στην ίδια διαδρομή είχε 2 μπλόκα για έλεγχο στοιχείων (στο 1 με σταμάτησαν) και άλλο ένα με ραντάρ για ταχύτητα.

    Σε καναά δυο βδομάδες που δε θα παίζει στα ΜΜΕ το θέμα δε θα υπάρχει τίποτα ξανά.

    Νταξ τι να λέμε τώρα.....

  4. #379
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και εδώ μια απόφαση για τους μηχανόβιους

    Δεν λέω και εγώ το κάνω το χώσιμο μου ανάμεσα στα αυτοκίνητα, αλλά δεν περιμένω μετά να έχω και δίκαιο αν με τρακάρουν

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500131741



    Αθήνα

    Μόνο οι οδηγοί των μοτοσικλετών που κινούνται μεταξύ των διακεκομμένων διαχωριστικών λωρίδων κυκλοφορίας, ευθύνονται για πιθανό τροχαίο ατύχημα και όχι τα αυτοκίνητα που κινούνται στον χώρο των λωρίδων κυκλοφορίας, έκρινε ο Άρειος Πάγος και απέρριψε αγωγή γυναίκας οδηγού μηχανής, που σφηνώθηκε μεταξύ ΙΧ αυτοκινήτου και νταλίκας 18,5 μέτρων.

    Η οδηγός είχε πέσει σε μεγάλη κίνηση πάνω σε αερογέφυρα (μονής κυκλοφορίας) και ήταν στο σημείο της κατωφέρειας, δηλαδή προς το τέλος της αερογέφυρας. Όλα τα αυτοκίνητα, λόγω της πυκνής κυκλοφορίας, κινούντο με πολύ μικρή ταχύτητα.

    Μετά από λίγο τα αυτοκίνητα σχεδόν ακινητοποιήθηκαν λόγω του μποτιλιαρίσματος και ενώ μπροστά της υπήρχε ένα ΙΧ αυτοκίνητο και στην αριστερή λωρίδας κυκλοφορίας ήταν μια νταλίκα μήκους περίπου 18,5 μέτρων, η οδηγός της μηχανής επιχείρησε, «ανεπίτρεπτα, παράνομα και αντικανονικά εν όψει του ότι στο σημείο εκείνο της οδού η κυκλοφορία των οχημάτων διεξάγεται μόνο σε στοίχους», όπως αναφέρει η αρεοπαγιτική απόφαση, να περάσει ανάμεσα στα δύο αυτά οχήματα, προκειμένου «να προπορευθεί και εν τέλει να διανύσει όσο μεγαλύτερη απόσταση μπορούσε επί της οδού».

    Όμως, λόγω «του ελαχίστου διαθεσίμου χώρου μεταξύ των δύο οχημάτων, αλλά και λόγω αδέξιου χειρισμού της, η μοτοσικλέτα προσέκρουσε αρχικά στην πίσω αριστερή πλευρά του ΙΧ αυτοκινήτου και στη συνέχεια παρεξέκλινε ελαφρώς αριστερά, λόγω της αντίστασης που συνάντησε κατά την πρόσκρουσή της στο αυτοκίνητο, προς το ευρισκόμενο εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του φορτηγό, που εν τω μεταξύ ξεκινούσε, ύστερα από προσωρινή (λόγω πυκνής κίνησης) ακινητοποίησή του. Αποτέλεσμα ήταν, κυριολεκτικά να εγκλωβιστεί - σφηνώσει η μοτοσικλέτα μεταξύ των δύο αυτών οχημάτων (φορτηγού και ΙΧ αυτοκινήτου)».

    Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η οδηγός της μηχανής να πέσει στο οδόστρωμα μεταξύ των δύο λωρίδων κυκλοφορίας και να τραυματιστεί σοβαρά στο αριστερό της χέρι «λόγω της διέλευσης από πάνω, του πίσω δεξιού τροχού της με χαμηλή ταχύτητα, κινουμένης νταλίκας» και να προκληθούν υλικές ζημιές στη μοτοσικλέτα.

    Στην συνέχεια η οδηγός προσέφυγε δικαστικά κατά του ιδιοκτήτη της νταλίκας για την αποκατάσταση της ζημιάς που έπαθε η ίδια και η μηχανή της. Στο Εφετείο Πειραιά έχασε την δικαστική μάχη και άσκησε αναίρεση κατά της απόφαση αυτής στον Άρειο Πάγο, όπου και εκεί την έχασε και πάλι, ενώ της επιδικάστηκαν δικαστικά έξοδα 2.700 ευρώ.

    Ο Άρειος Πάγος, απέρριψε ως αβάσιμη την αίτηση αναίρεσής της, καθώς θεωρήθηκε «αποκλειστικά υπαίτια του ατυχήματος και της πρόκλησης του σοβαρού τραυματισμού της και των υλικών ζημιών της μοτοσικλέτας που οδηγούσε», γιατί:

    α) ως μέσος συνετός οδηγός όφειλε και μπορούσε να συμμορφωθεί με την υπάρχουσα επί του οδοστρώματος διαγράμμιση που υπεδείκνυε κίνηση οχημάτων σε στοίχους, πλην όμως εκείνη δεν ασκούσε τον έλεγχο και την εποπτεία του οχήματός της, ώστε να δύναται σε κάθε στιγμή να εκτελέσει τους απαιτούμενους χειρισμούς (άρθρο 19 ΚΟΚ),

    β) επιχείρησε να διενεργήσει παράνομα, αντικανονικά και ανέλεγκτα προσπέραση επί της διακεκομμένης διαχωριστικής γραμμής των λωρίδων κυκλοφορίας, δεν εκινείτο μέσα στα όρια μιας λωρίδας κυκλοφορίας (άρθρο 16 παρ. 3 ΚΟΚ) και γ) εν γενεί δεν οδηγούσε με σύνεση και με διαρκώς τεταμένη την προσοχή της, δημιουργώντας έτσι κινδύνους ως προς την κυκλοφορία των οχημάτων και εν γενεί των λοιπών χρηστών της οδού (άρθρο 12 ΚΟΚ)».

    Ακόμη, οι αρεοπαγίτες αναφέρουν ότι «η οδική συμπεριφορά της, που αποκλειστικά είχε ως αποτέλεσμα την πρόκληση του τροχαίου ατυχήματος και τον αποτόκων αυτού συνεπειών, του οδηγού του φορτηγού μη βαρυνομένου με συνυπαιτιότητα, αφού αυτός εκινείτο σταθερά εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του και μάλιστα, αναγκαστικά λόγω της πυκνής κυκλοφορίας, με ελάχιστη ταχύτητα».

    Τέλος, στην αρεοπαγιτική απόφαση σημειώνεται ότι το γεγονός ότι η νταλίκα ήταν στην αριστερή αντί της δεξιάς λωρίδας του οδοστρώματος (παράβαση άρθρου 17 του ΚΟΚ) «δεν θεμελιώνει αυτή καθεαυτή υπαιτιότητα του οδηγού αυτής».

  5. #380
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    740
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Μεγαλύτερη βλακεία απο την εξισορρόπηση του εισοδήματος με τα πρόστιμα του ΚΟΚ δεν εχει ξανακουστεί! Αυτός που τι σκέφτηκε ειναι διανοητικά καθυσηρημενος ή τον βολεύει μήπως??
    Παλι θα την πληρώσουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι που δεν κρύβουν εισοδήματα!
    Όλοι οσοι κρύβουν εισοδήματα (ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ) εκτός απο λιγότερους φόρους πλέον θα μπορούν να περνάνε φθηνά με κόκκινο, να οδηγούν μεθυσμένοι κλπ
    Όσοι έχουν τα Cayenne με Βουλαγρικες πινακίδες, ΔΟΚ, κλπ θα την περνάνε τζάμπα
    Όσοι τα έχουν γραμμένα σε εταιρειες θα εμφανίζουν κανένα μπατίρη υπάλληλο δήθεν σαν οδηγό.
    Και φυσικα ολοι όσοι χρωστάνε παντου και δεν πληρώνουν ποτε, παλι θα βαρανε κανόνι!

    Για αυτο η χωρα αυτη δεν παει ποτε μπροστα γιατι τα πάντα γίνονται άρπα κόλλα στο πόδι απο καράσχετους που στην τελική δεν τους νοιάζει αφού στον επόμενο ανασχηματισμό/ εκλογές ισως να μην έχουν και την καρέκλα και δεν λογοδοτούν ποτε.

  6. #381
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλύτερη βλακεία απο την εξισορρόπηση του εισοδήματος με τα πρόστιμα του ΚΟΚ δεν εχει ξανακουστεί! Αυτός που τι σκέφτηκε ειναι διανοητικά καθυσηρημενος ή τον βολεύει μήπως??
    Παλι θα την πληρώσουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι που δεν κρύβουν εισοδήματα!
    Όλοι οσοι κρύβουν εισοδήματα (ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ) εκτός απο λιγότερους φόρους πλέον θα μπορούν να περνάνε φθηνά με κόκκινο, να οδηγούν μεθυσμένοι κλπ
    Όσοι έχουν τα Cayenne με Βουλαγρικες πινακίδες, ΔΟΚ, κλπ θα την περνάνε τζάμπα
    Όσοι τα έχουν γραμμένα σε εταιρειες θα εμφανίζουν κανένα μπατίρη υπάλληλο δήθεν σαν οδηγό.
    Και φυσικα ολοι όσοι χρωστάνε παντου και δεν πληρώνουν ποτε, παλι θα βαρανε κανόνι!

    Για αυτο η χωρα αυτη δεν παει ποτε μπροστα γιατι τα πάντα γίνονται άρπα κόλλα στο πόδι απο καράσχετους που στην τελική δεν τους νοιάζει αφού στον επόμενο ανασχηματισμό/ εκλογές ισως να μην έχουν και την καρέκλα και δεν λογοδοτούν ποτε.
    Το βασικό είναι οτι κανείς δεν σκέφτεται ότι θα τον πιάσουν, όποτε αφού δεν σε πιάνουν δεν πληρώνεις.

  7. #382
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ μια απόφαση για τους μηχανόβιους

    Δεν λέω και εγώ το κάνω το χώσιμο μου ανάμεσα στα αυτοκίνητα, αλλά δεν περιμένω μετά να έχω και δίκαιο αν με τρακάρουν

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500131741
    Noμίζω ΚΑΙΡΟΣ ήταν.
    Καταρχάς προσωπικά όταν αλλάζω λωρίδα ΒΓΑΖΩ ΠΑΝΤΑ ΦΛΑΣ. Αλλά πόσες φορές βλέπω μηχανόβιους που πάνε και χώνονται ανάμεσα στις λωρίδες και να καβαλάνε την διαγράμμιση ;
    Αυτό είναι καραπαράνομο αλλά έχει επικρατήσει μεταξύ τους ότι οι ΙΧήδες οφείλουν να τους προσέξουν. Μήπως πρέπει να ενημερωθούν ότι υπάρχει και δεδικασμένο ;
    Αν και ο ΚΟΚ σαφώς το γράφει...

    Να τονίσω εδώ ότι ΑΝ ήμουν μηχανόβιος ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΒΑΛΟΥΣΑ την διαχωριστική (όπως μου είπε ένας φίλος δεν παίρνεις μηχανή για να κινείσαι σαν ΙΧής), αλλά:
    - θα γνώριζα τα ΡΙΣΚΑ και ότι η ευθύνη είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ.
    - θα έπαιρνα ΛΕΛΟΓΙΣΜΕΝΑ ρίσκα. Είναι δυνατόν στην Κηφισίας, σταματημένος, να βλέπεις τους μηχανόβιους να περνάνε με 80kmph ανάμεσα σε σταματημένα ΙΧ ; ; ;
    Πόσο ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟΣ πρέπει να είσαι για μην καταννοείς ότι παίζεις το κεφάλι σου κορώνα γράμματα εκείνη την ώρα ;

    Έχουν συνειδητοποιήσει οι μηχανόβιοι ότι οι Έλληνες οδηγοί βγάζουν φλας ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ και όχι πάντα ;
    Δεν έχω δίπλωμα μηχανής, θα ήθελα να έβγαζα σε κάποια φάση, αλλά στην Αθήνα ΔΕΝ θα οδηγούσα ΠΟΤΕ δίκυκλο αναλογιζόμενος τα ρίσκα, καθώς βλέπω απαράδεκτες συμπεριφορές καθημερινα, από μηχανόβιους και ΙΧήδες.
    Αλλο πράγμα η εκδρομή στην εξοχή, ειδικά άνοιξη, με την μηχανή, είναι καταπληκτική αίσθηση ελευθερίας, και άλλο παίζω το κεφάλι μου καθημερινά στην Αθήνα κορώνα-γράμματα, προκειμένου να φτάσω γρήγορα στην δουλειά μου.
    Και δεν υπάρχει μηχανόβιος που δεν έχει πέσει.

  8. #383
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλύτερη βλακεία απο την εξισορρόπηση του εισοδήματος με τα πρόστιμα του ΚΟΚ δεν εχει ξανακουστεί! Αυτός που τι σκέφτηκε ειναι διανοητικά καθυσηρημενος ή τον βολεύει μήπως??
    Παλι θα την πληρώσουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι που δεν κρύβουν εισοδήματα!
    Όλοι οσοι κρύβουν εισοδήματα (ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ) εκτός απο λιγότερους φόρους πλέον θα μπορούν να περνάνε φθηνά με κόκκινο, να οδηγούν μεθυσμένοι κλπ
    Όσοι έχουν τα Cayenne με Βουλαγρικες πινακίδες, ΔΟΚ, κλπ θα την περνάνε τζάμπα
    Όσοι τα έχουν γραμμένα σε εταιρειες θα εμφανίζουν κανένα μπατίρη υπάλληλο δήθεν σαν οδηγό.
    Και φυσικα ολοι όσοι χρωστάνε παντου και δεν πληρώνουν ποτε, παλι θα βαρανε κανόνι!

    Για αυτο η χωρα αυτη δεν παει ποτε μπροστα γιατι τα πάντα γίνονται άρπα κόλλα στο πόδι απο καράσχετους που στην τελική δεν τους νοιάζει αφού στον επόμενο ανασχηματισμό/ εκλογές ισως να μην έχουν και την καρέκλα και δεν λογοδοτούν ποτε.
    Καλά αυτό διορθώνεται με το να έχεις και fix ένα minimum πρόστιμο.

    Και οι μισθωτοί απολαμβάνουν μικρότερο φορολογικό συντελεστή(νομίζω), αφορολόγητο όριο και μη πληρωμή "τέλους επιτηδεύματος"
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #384
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Noμίζω ΚΑΙΡΟΣ ήταν.
    Καταρχάς προσωπικά όταν αλλάζω λωρίδα ΒΓΑΖΩ ΠΑΝΤΑ ΦΛΑΣ. Αλλά πόσες φορές βλέπω μηχανόβιους που πάνε και χώνονται ανάμεσα στις λωρίδες και να καβαλάνε την διαγράμμιση ;
    Αυτό είναι καραπαράνομο αλλά έχει επικρατήσει μεταξύ τους ότι οι ΙΧήδες οφείλουν να τους προσέξουν. Μήπως πρέπει να ενημερωθούν ότι υπάρχει και δεδικασμένο ;
    Αν και ο ΚΟΚ σαφώς το γράφει...

    Να τονίσω εδώ ότι ΑΝ ήμουν μηχανόβιος ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΒΑΛΟΥΣΑ την διαχωριστική (όπως μου είπε ένας φίλος δεν παίρνεις μηχανή για να κινείσαι σαν ΙΧής), αλλά:
    - θα γνώριζα τα ΡΙΣΚΑ και ότι η ευθύνη είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ.
    - θα έπαιρνα ΛΕΛΟΓΙΣΜΕΝΑ ρίσκα. Είναι δυνατόν στην Κηφισίας, σταματημένος, να βλέπεις τους μηχανόβιους να περνάνε με 80kmph ανάμεσα σε σταματημένα ΙΧ ; ; ;
    Πόσο ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΑΝΑΠΗΡΟΣ πρέπει να είσαι για μην καταννοείς ότι παίζεις το κεφάλι σου κορώνα γράμματα εκείνη την ώρα ;

    Έχουν συνειδητοποιήσει οι μηχανόβιοι ότι οι Έλληνες οδηγοί βγάζουν φλας ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ και όχι πάντα ;
    Δεν έχω δίπλωμα μηχανής, θα ήθελα να έβγαζα σε κάποια φάση, αλλά στην Αθήνα ΔΕΝ θα οδηγούσα ΠΟΤΕ δίκυκλο αναλογιζόμενος τα ρίσκα, καθώς βλέπω απαράδεκτες συμπεριφορές καθημερινα, από μηχανόβιους και ΙΧήδες.
    Αλλο πράγμα η εκδρομή στην εξοχή, ειδικά άνοιξη, με την μηχανή, είναι καταπληκτική αίσθηση ελευθερίας, και άλλο παίζω το κεφάλι μου καθημερινά στην Αθήνα κορώνα-γράμματα, προκειμένου να φτάσω γρήγορα στην δουλειά μου.
    Και δεν υπάρχει μηχανόβιος που δεν έχει πέσει.
    Αν όλα τα μηχανάκια πάνε σύμφωνα με τον ΚΟΚ, σε κανονικούς στοίχους τότε πάω στοίχημα οτι δεν θα ξαναβγείς στον δρόμο, όχι γιατί δεν θα το θέλεις, απλά γιατί δεν θα χωράς.

    Σίγουρα κάποιες φορές ο μηχανόβιος το ξεσκίζει το πράγμα.
    Ναι και εγώ θα περάσω ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα, όπως είπες θα προσέξω 3 φόρες παραπάνω και δεν θα περιμένω να με προσέξει ο άλλος. είμαι εκτός ΚΟΚ; ναι είμαι.

    Απο την άλλη, αν πραγματικά όλοι μα όλοι ακολουθούμε τον ΚΟΚ νομίζω πως τα πράγματα θα είναι καλύτερα.
    Πχ το να κλείνεις την διασταύρωση και να υπάρχει περίπτωση να σε πιάνει το φανάρι και μετά να μπλοκάρεις την κίνηση για τους υπόλοιπους απαγορεύεται, έχεις δεί πουθενά να μην το κάνουν;

  10. #385
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    στην Ελλάδα δεν είχαμε μόνο νεκρούς από κακούς οδηγούς αυτοκινήτων

    ο Λυκουρέζος ο σκαφάτος έπνιξε κάπου 7-8 επειδή πήγαινε το σκάφος του πατημένο και δε σταμάτησε καν να τους βοηθήσει. το ποιος οδηγούσε δεν το μάθαμε, ούτε ακούσαμε τι παίχτηκε με αυτή την υπόθεση τελικά. κάποιοι είναι παραπάνω απ το νόμο μάλλον
    και σε αυτό ο ΚΟΚ κι οι ελλειπείς ποινές-έλεγχοι της τροχαίας φταίνε;
    ή μήπως φταίει η τρελή έπαρση που έχουν όσοι πιάσαν 2 παράδες παραπάνω;

    μπορεί να ναι πάνω απ το νόμο, δεν είναι όμως πάνω απ το θάνατο. τουλάχιστον όχι πάντα.
    "πάμε στοίχημα";
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  11. #386
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θανατοι ανα 100.000 κατοικους απο τροχαια
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ted_death_rate

    Για να δουμε κατα ποσον ειμαστε "ο χειροτερος λαος του κοσμου"...

    ......
    San Marino 3.2
    Kiribati 2.9
    United Kingdom 2.9
    Sweden 2.8
    Federated States of Micronesia 1.9
    Εντάξει είμαστε της υπερβολής και καλά έκανες και το παράθεσες.
    Ωστόσο συνεχίζουμε να είμαστε από τους χειρότερους στην ΕΕ και τα στοιχεία αυτά δείχνουν και πόσα περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικαετός : 02-03-17 στις 14:13. Αιτία: Δεν χρειάζεται η παράθεση, ολόκληρη.

  12. #387
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει είμαστε της υπερβολής και καλά έκανες και το παράθεσες.
    Ωστόσο συνεχίζουμε να είμαστε από τους χειρότερους στην ΕΕ και τα στοιχεία αυτά δείχνουν και πόσα περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν.
    Υπερβολές, ναι!
    Έχουμε πολύ λιγότερους νεκρούς από τη Σρι Λάνκα και την Ουγκάντα!
    Άρα είμαστε πολύ καλά!
    Εντελώς τυχαία φυσικά είμαστε χειρότεροι από την Δυτική Ευρώπη, εκεί που λέμε πως θέλουμε να ανήκουμε, αλλά αυτό είναι άσχετο!
    Ευρωπαίοι όποτε μας συμφέρει, αλλά κατά βάθος τριτοκοσμικοί.
    Πιθανολογώ πως σε καμιά δεκαετία, τότε που θα μάθουν να οδηγούν και στην Ουγκάντα, θα πάμε μερικές δεκάδες θέσεις πιο πάνω, αλλά και πάλι δεν θα είμαστε χειρότεροι στον κόσμο, υπερβολές θα είναι πάλι!

  13. #388
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ μια απόφαση για τους μηχανόβιους

    Δεν λέω και εγώ το κάνω το χώσιμο μου ανάμεσα στα αυτοκίνητα, αλλά δεν περιμένω μετά να έχω και δίκαιο αν με τρακάρουν

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500131741
    Τί έλεγα τόσα χρόνια 10άδες φορές εδώ μέσα;

    Ότι οδοί και κόμβοι αυτών, είναι μελετημένοι για να κινείστε αποκλειστικά και μόνο στο μέσον κάποιας λωρίδας κυκλοφορίας.

    Πουθενά αλλού και επ' ουδενί.

    Επιτέλους μια σοβαρή απόφαση από ελληνικό δικαστήριο ύστερα από πολλά χρόνια.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #389
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβολές, ναι!
    Έχουμε πολύ λιγότερους νεκρούς από τη Σρι Λάνκα και την Ουγκάντα!
    Άρα είμαστε πολύ καλά!
    Εντελώς τυχαία φυσικά είμαστε χειρότεροι από την Δυτική Ευρώπη, εκεί που λέμε πως θέλουμε να ανήκουμε, αλλά αυτό είναι άσχετο!
    Ευρωπαίοι όποτε μας συμφέρει, αλλά κατά βάθος τριτοκοσμικοί.
    Πιθανολογώ πως σε καμιά δεκαετία, τότε που θα μάθουν να οδηγούν και στην Ουγκάντα, θα πάμε μερικές δεκάδες θέσεις πιο πάνω, αλλά και πάλι δεν θα είμαστε χειρότεροι στον κόσμο, υπερβολές θα είναι πάλι!
    Δεν καταλαβαίνω τον επιθετικό τόνο. Είπα ότι είναι υπερβολές ότι είμαστε οι χειρότεροι οδηγοί στον κόσμο όπως δείχνουν τα στοιχεία και είπα ακριβώς το ίδιο με σένα ότι είμαστε απ' τους χειρότερους στην ΕΕ.

  15. #390
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.472
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τον επιθετικό τόνο. Είπα ότι είναι υπερβολές ότι είμαστε οι χειρότεροι οδηγοί στον κόσμο όπως δείχνουν τα στοιχεία και είπα ακριβώς το ίδιο με σένα ότι είμαστε απ' τους χειρότερους στην ΕΕ.
    Νομίζω ότι δεν πήγαινε σε εσένα τόσο όσο στον ΜΝΡ... Τώρα, αν μας ανακουφίζει (επειδή με τέτοιον τόνο το έγραψε ο ΜΝΡ) ότι υπάρχουν χειρότεροι οδηγοί στην Αίγυπτο, στην Ουγκάντα ή στο Ουλάν Μπατούρ, πάσο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 26 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 15:15
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 13:17
  3. Το PlayStation VR τον Οκτώβριο στην Ελλάδα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 11:24
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-16, 15:15
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 11:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας