Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 102
  1. #76
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ναι, αλλά δύσκολο.
    Με τι λεφτά;

  2. #77
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Εγώ αυτό που δεν έχω πιάσει πλήρως ακόμα είναι το διαδικαστικό κομμάτι σε περίπτωση που καμπίνες έχει άλλος πάροχος. Στην περιοχή μου έσκαψε η Vodafone (!) η περιοχή είναι μέσα στις 5-6 πιλοτικές τους. Αλλού, έχει βάλει ήδη και καμπίνες, στη γωνία του δρόμου μου όχι ακόμα, αλλά πριν 2 βδομάδες έβαλε νέο φρεάτιο οπτικών ινών με καπάκι. Ωραία, κάποια στιγμή θα μπει η καμπίνα και θα αρχίσουν τα τηλέφωνα που θα λένε "Φέραμε οπτικές ίνες, κάντε μεταφορά σε μας" και...θα είναι αλήθεια σε αντίθεση με το παρελθόν.

    Αλλά ΟΚ - Κάποιος που θα έχει άλλο πάροχο, πως θα πάρει από εκεί VDSL? Θα πρέπει να υπογράψουν όλοι οι πάροχοι συμβάσεις μεταξύ τους? Θα φτιάξουν νέα συστήματα υποδοχής αιτήσεων κτλ? Η θα συνεχίσουν να δρομολογούνται μέσω των διαδικασιών τοπικού βρόχου / υποβρόχου?

    Κοινώς, αν λέμε τώρα μπει καμπίνα κοντά μου και δεν βάλω vodafone, έχω ΟΤΕ ας πούμε, what gives?

    ...Θα έχει ενδιαφέρον αυτό λοιπόν, το βλέπω το χάος να έρχεται
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #78
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν θα υπάρχουν υπηρεσίες υποβρόχου για τρίτους. Οι άλλοι πάροχοι θα ενοικιάζουν μόνο χονδρική πόρτες από το MSAN που θα βάλει ο ανάδοχος. Οπότε ναι, θα βάλουν πληροφοριακά για να διαχειρίζονται αυτά τα αιτήματα. Ακριβώς όπως κάνει ο ΟΤΕ τόσα χρόνια που νοικιάζει πόρτες στους υπόλοιπους.

    Θα συμβεί την καμπίνα να την έχει βάλει η Vodafone και να έχεις λιανική ΟΤΕ. Και πιο περίεργα όπως σε μια περιοχή να βάλεις λιανική Wind, η Wind να ενοικιάζει πόρτα στην χονδρική από την Vodafone και η Vodafone να ενοικιάζει τον υποβρόχο από τον ΟΤΕ. Με λίγο επαγγελματισμό και λίγο προγραμματισμό δεν θα υπάρχει χάος, όσο περίεργο και αν φαίνεται.

    Αυτά αφορούν το vectoring. Οι υπηρεσίες που δίνονται από το κέντρο με βράχους θα συνεχίσουν να υπάρχουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 16-02-17 στις 12:51.

  4. #79
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα υπάρχουν υπηρεσίες υποβρόχου για τρίτους. Οι άλλοι πάροχοι θα ενοικιάζουν μόνο χονδρική πόρτες από το MSAN που θα βάλει ο ανάδοχος. Όποτε ναι, θα βάλουν πληροφοριακά για να διαχειρίζονται αυτά τα αιτήματα. Ακριβώς όπως κάνει ο ΟΤΕ τόσα χρόνια που νοικιάζει πόρτες στους υπόλοιπους.

    Άρα μπορεί σε μια περιοχή να βάλεις λιανική Wind, η Wind να ενοικιάζει πόρτα στην χονδρική από την Vodafone και η Vodafone να ενοικιάζει τον υποβρόχο από τον ΟΤΕ.
    αρα στις περιοχες που εχει γδη βαλει ο οτε καμπινες μονο χονδρικη θα παει?? δεν ειναι αυτη τη στιγμη και λιγες αυτεες οι περιοχες...

  5. #80
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή προσπαθώ να το παρακολουθήσω το θέμα, από ότι κατάλαβα

    -Όπου έχουν ήδη μπει νέα KVs και διατίθεται VDSL, η υπηρεσία μπορεί να δοθεί σύντομα από όλους τους παρόχους.
    -Όπου δεν υπάρχουν νέα KVs μπορεί το έργο αναβάθμισης καμπίνων να το πάρουν ΟΤΕ ή άλλος πάροχος με υποχρέωση κάλυψης όπως αναφέρει ο jkoukos.
    -Όσοι παίρνουν από Α/Κ δεν θα αναβαθμιστούν σε πρώτη φάση και αναμένουν αν θα γίνει κάτι στο μέλλον.

    Κάνω κάπου λάθος;

  6. #81
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα στις περιοχες που εχει γδη βαλει ο οτε καμπινες μονο χονδρικη θα παει?? δεν ειναι αυτη τη στιγμη και λιγες αυτεες οι περιοχες...

    μα η ΕΕΤΤ το εκανε ετσι για να υπαρξει ανταγωνισμος


  7. #82
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα στις περιοχες που εχει γδη βαλει ο οτε καμπινες μονο χονδρικη θα παει?? δεν ειναι αυτη τη στιγμη και λιγες αυτεες οι περιοχες...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα η ΕΕΤΤ το εκανε ετσι για να υπαρξει ανταγωνισμος
    Έχει βάλει ~3.500 καμπίνες και μένουν άλλες ~16.500. Πως σας φαίνονται τα νούμερα;

  8. #83
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Δε θα πλήρωνα παραπάνω λεφτά για 100/10. Για 100/50 ναι. (έχω OTE 50αρα)

  9. #84
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Όπου έχουν ήδη μπει νέα KVs και διατίθεται VDSL, η υπηρεσία μπορεί να δοθεί σύντομα από όλους τους παρόχους.
    Το σύντομα είναι σχετικό, τουλάχιστον για την πρώτη φάση. Βάσει κανονισμού κάθε νέο προϊόν (τέτοιο είναι το vectoring) πρέπει πρώτα να εγκριθεί από την ΕΕΤΤ μετά από κοστολογικό έλεγχο και δεν μπορεί να δοθεί στην λιανική εκτός κι αν έχουν περάσει κάποιοι μήνες (πριν ήταν 4) που ορίζονται ανάλογα την περίπτωση, με υπάρχον πακέτο χοντρικής. Φυσικά από την στιγμή που άλλος πάροχος δώσει υπηρεσία μέσω χοντρικής, αυτόματα σταματά ο χρονικός περιορισμός.
    Σε κάθε περίπτωση (μιλάμε για τις έτοιμες καμπίνες), λογικά μέχρι το καλοκαίρι πρέπει να δίνουν υπηρεσία.

    -Όπου δεν υπάρχουν νέα KVs μπορεί το έργο αναβάθμισης καμπίνων να το πάρουν ΟΤΕ ή άλλος πάροχος με υποχρέωση κάλυψης όπως αναφέρει ο jkoukos.
    -Όσοι παίρνουν από Α/Κ δεν θα αναβαθμιστούν σε πρώτη φάση και αναμένουν αν θα γίνει κάτι στο μέλλον.[/QUOTE]
    Σωστά.

  10. #85
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Έχουν διαρεύσει απο ΟΤΕ πιθανα προτεινομενα πακετα και ίσως κοστη?
    I'm getting low on beans and marmalade..

  11. #86
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πως να διαρρεύσουν τιμές, όταν ακόμη δεν έχει κάνει αίτηση για νέα πακέτα στην χοντρική;

  12. #87
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει βάλει ~3.500 καμπίνες και μένουν άλλες ~16.500. Πως σας φαίνονται τα νούμερα;
    21% προβαδισμα δε το λες και λιγο παντως ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Όσοι παίρνουν από Α/Κ δεν θα αναβαθμιστούν σε πρώτη φάση και αναμένουν αν θα γίνει κάτι στο μέλλον
    Σωστά.


    ωπα κατσε ρε συ. δηλαδη εγω που παιρνω απο αστικο κεντρο , βλεπω εχουμε το ιδιο αστικο κεντρο, της περιοχης μου εισαι και εσυ, και παρολο που ειμαι >= 550 μετρων αυτοματως με εχουν καταταξει για την πρωτη φαση εξω απο το 80% σε περιπτωση που ξεκινησει αλλαγη των καμπινων εντος του αστικου μου κεντρου?


    αρα τι καθομαι και συζηταω? εχω φαει ηδη το αγγουρι


  13. #88
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    21% προβαδισμα δε το λες και λιγο παντως ...
    Τότε το υπόλοιπο 79% τι το λες; 4 φορές (ή 400%) μεγαλύτερο νούμερο είναι.

    ωπα κατσε ρε συ. δηλαδη εγω που παιρνω απο αστικο κεντρο , βλεπω εχουμε το ιδιο αστικο κεντρο, της περιοχης μου εισαι και εσυ, και παρολο που ειμαι >= 550 μετρων αυτοματως με εχουν καταταξει για την πρωτη φαση εξω απο το 80% σε περιπτωση που ξεκινησει αλλαγη των καμπινων εντος του αστικου μου κεντρου?
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση που παίρνεις σύνδεση από αστικό κέντρο. Δηλαδή είτε αστικό κέντρο χωρίς αναβαθμισμένες καμπίνες (όπως είσαι τώρα), είτε με αναβαθμισμένες καμπίνες αλλά η δικιά σου να είναι κάτω από τα 500 μέτρα.
    Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι είσαι έξω από το 80%, όταν έχεις πάνω από 550 μέτρα;

  14. #89
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι είσαι έξω από το 80%, όταν έχεις πάνω από 550 μέτρα;

    για την πρωτη φαση που ανεφερες ελεγα


  15. #90
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα υπάρχουν υπηρεσίες υποβρόχου για τρίτους. Οι άλλοι πάροχοι θα ενοικιάζουν μόνο χονδρική πόρτες από το MSAN που θα βάλει ο ανάδοχος. Οπότε ναι, θα βάλουν πληροφοριακά για να διαχειρίζονται αυτά τα αιτήματα. Ακριβώς όπως κάνει ο ΟΤΕ τόσα χρόνια που νοικιάζει πόρτες στους υπόλοιπους.

    Θα συμβεί την καμπίνα να την έχει βάλει η Vodafone και να έχεις λιανική ΟΤΕ. Και πιο περίεργα όπως σε μια περιοχή να βάλεις λιανική Wind, η Wind να ενοικιάζει πόρτα στην χονδρική από την Vodafone και η Vodafone να ενοικιάζει τον υποβρόχο από τον ΟΤΕ. Με λίγο επαγγελματισμό και λίγο προγραμματισμό δεν θα υπάρχει χάος, όσο περίεργο και αν φαίνεται.

    Αυτά αφορούν το vectoring. Οι υπηρεσίες που δίνονται από το κέντρο με βράχους θα συνεχίσουν να υπάρχουν.
    Θα το πειραματιστώ αυτό το περίεργο που λες. Εχω VDSL από Α/Κ εδώ και καιρό, forthnet πάροχος. Η απόσταση από το Α/Κ με βάση το google maps είναι 500-550 μέτρα, αλλά οι wizard των παρόχων δίνουν 750 και η ταχύτητα πιο κοντά στα 750 φαίνεται να είναι (έπαιζε 27/3 και τώρα είναι κάπου στα 26/3 πλέον). Εντάξει, είναι και λίγο βλαμμένος ο βρόχος με κομμένες κάποιες ψηλές συχνότητες, αλλά για καθαρά 500 μέτρα, δεν είναι

    Στο KV της γειτονιάς / το δικό μου στη γωνία έβαλε νέο φρεάτιο η Vodafone προ 15 ημερών λοιπόν - Οταν προχωρήσουν -θα βάλουν καμπίνες υποθέτω αλλιώς γιατί να πέρασαν οπτικές μέχρι το εν λόγω KV και με νέο φρεάτιο-, εν τέλει, κάπως, θα κάνω αίτηση στη forthnet να με βάλει σε καμπίνα.

    Δεν ξέρω πως - δεν ξέρω πότε - δεν ξέρω καν αν θα γίνει, αλλά θα το επιχειρήσω πάντως. Σκέφτομαι από τώρα ότι θα τα κάνουν κώλο, αλλά its worth the risk, είναι τόσο κοντά το KV που υποθέτω θα πρέπει να παίζει 50+ από τα τωρινά 26/3, και αυτή τη στιγμή "έως 50/10" πληρώνω στη θεωρία anyway
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-20, 21:49
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 13:30
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας