Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    25-02-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    SFR France
    Αγαπητή Netone,

    Αυτή τη στιγμή η τηλεφωνική μου γραμμή είναι ISDN και ενδιαφέρομαι όταν αποδεσμευτώ από τον ΟΤΕ να διατηρήσω τη δυνατότητα 2 γραμμών με δύο ταυτόχρονες κλήσεις, την οποία αναφέρετε και στην ιστοσελίδα σας. Σχετικά έχω τις εξής ερωτήσεις:

    1) Για την υλοποίηση θα υπάρχουν δύο τηλεφωνικές θύρες στο router που παρέχεται? Από αυτές τις θύρες η καθεμία θα έχει πρόσβαση σε μία τηλεφωνική γραμμή ή θα μπορώ μέσω ενός τηλεφωνικού κέντρου δύο γραμμών να έχω πρόσβαση από τη μία μόνο θύρα? Και, αν ναι, τι τύπο τηλεφωνικού κέντρου πρέπει να προμηθευτώ?

    (Αυτή είναι η διαρρύθμιση που έχω αυτή τη στιγμή με τον ΟΤΕ, ISDN γραμμή, ασύρματο τηλεφωνικό κέντρο Siemens ISDN, που συνδέεται στη μία θύρα και μου δίνει πρόσβαση και στις δύο γραμμές για τα 3 ασύρματα σετ που χρησιμοποιώ στο σπίτι. Θα μπορώ με την αλλαγή του τηλεφωνικού κέντρου στον κατάλληλο τύπο να διατηρήσω αυτή τη λειτουργικότητα?)

    2) Θα μπορώ να έχω δεύτερο τηλεφωνικό αριθμό στις δύο γραμμές (όπως το MSN του ISDN)? Θα υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση? (Δεν έχω MSN αυτή τη στιγμή, σαν δυνατότητα με ενδιαφέρει)

    3) Η ADSL γραμμή που χρησιμοποιώ έχει ενεργοποιηθεί μέσω της αίτησης ενός συγκεκριμένου παρόχου στον ΟΤΕ. Για να διακόψω τη γραμμή του ΟΤΕ και να γίνω συνδρομητής της Netone, θα αναλάβετε εσείς τη διαδικασία μέσω ΟΤΕ ή θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον τωρινό μου πάροχο και να κάνω κάποια αίτηση?

    Με εκτίμηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kthulhu : 14-05-07 στις 05:51.
    Ποιός θα μου τό 'λεγε, πως θα γινόμουν τεχνολόγος ΚΑΙ λογοτέχνης :)
    PCsteps.gr - Η τεχνολογία με απλά βήματα! - Άγγελος Κυρίτσης - Το Πρόσωπο του Σκύλου

  2. #2
    Το avatar του μέλους Netone2
    Netone2 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kthulhu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητή Netone,

    Αυτή τη στιγμή η τηλεφωνική μου γραμμή είναι ISDN και ενδιαφέρομαι όταν αποδεσμευτώ από τον ΟΤΕ να διατηρήσω τη δυνατότητα 2 γραμμών με δύο ταυτόχρονες κλήσεις, την οποία αναφέρετε και στην ιστοσελίδα σας. Σχετικά έχω τις εξής ερωτήσεις:

    1) Για την υλοποίηση θα υπάρχουν δύο τηλεφωνικές θύρες στο router που παρέχεται? Από αυτές τις θύρες η καθεμία θα έχει πρόσβαση σε μία τηλεφωνική γραμμή ή θα μπορώ μέσω ενός τηλεφωνικού κέντρου δύο γραμμών να έχω πρόσβαση από τη μία μόνο θύρα? Και, αν ναι, τι τύπο τηλεφωνικού κέντρου πρέπει να προμηθευτώ?

    (Αυτή είναι η διαρρύθμιση που έχω αυτή τη στιγμή με τον ΟΤΕ, ISDN γραμμή, ασύρματο τηλεφωνικό κέντρο Siemens ISDN, που συνδέεται στη μία θύρα και μου δίνει πρόσβαση και στις δύο γραμμές για τα 3 ασύρματα σετ που χρησιμοποιώ στο σπίτι. Θα μπορώ με την αλλαγή του τηλεφωνικού κέντρου στον κατάλληλο τύπο να διατηρήσω αυτή τη λειτουργικότητα?)

    2) Θα μπορώ να έχω δεύτερο τηλεφωνικό αριθμό στις δύο γραμμές (όπως το MSN του ISDN)? Θα υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση? (Δεν έχω MSN αυτή τη στιγμή, σαν δυνατότητα με ενδιαφέρει)

    3) Η ADSL γραμμή που χρησιμοποιώ έχει ενεργοποιηθεί μέσω της αίτησης ενός συγκεκριμένου παρόχου στον ΟΤΕ. Για να διακόψω τη γραμμή του ΟΤΕ και να γίνω συνδρομητής της Netone, θα αναλάβετε εσείς τη διαδικασία μέσω ΟΤΕ ή θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον τωρινό μου πάροχο και να κάνω κάποια αίτηση?

    Με εκτίμηση


    Στο router υπάρχουν δύο τηλεφωνικές πόρτες. Κάθε πόρτα έχει τον δικό της τηλεφωνικό αριθμό. Δεν έχουμε δοκιμάσει τη συμβατότητα του router με τηλεφωνικά κέντρα. Το σίγουρο όμως είναι ότι σαν βασική προδιαγραφή είναι το κέντρο να έχει 2 αναλογικές πόρτες (FXO). Εφόσον είναι συμβατό το κέντρο και παίξει τότε λογικά θα μπορείς να προγραμματίσεις το κέντρο σου να στέλνει τις κλήσεις σε όποια πόρτα θέλεις.
    Η υπηρεσία MSN δεν υποστηρίζεται. Η συγκεκριμένη υπηρεσία μπορεί να έχει μέχρι δύο αριθμούς, έναν για κάθε πόρτα.
    Με την τελευταία αίτηση που υπάρχει στο site αναλαμβάνουμε εμείς τη διακοπή της υπηρεσίας σου (Υπηρεσία μετάβασης από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση στην Μεριζόμενη ή Πλήρη Αδεσμοποίητη Πρόσβαση στον Τοπικό Βρόχο). Το ίδιο ισχύει εφόσον έχει ενεργοποιήσει το ADSL στη γραμμή σου μέσω του Δικτύου Λιανικής το OTE (134, OTE Shop). Παρ’ όλα αυτά υπάρχει και η λύση του Ανενεργού Βρόχου (νέο καλώδιο στο σπίτι σου). Κάθε λύση έχει τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά της και εσύ αποφασίζεις τον τύπο βρόχου που θα διαλέξεις.


    Φιλικά,

    Net One

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 γραμμες σε ενα pc
    Από billerot στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-08, 12:05
  2. Μπλέξαν οι γραμμές!!
    Από HaRRy στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-06, 14:39
  3. Παγωσανε οι γραμμές???
    Από iasonakos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 14:40
  4. Κάθετες γραμμές
    Από cyrus στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-04, 21:04
  5. γραμμές ADSL
    Από stavpal1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-04, 19:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας