Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Το avatar του μέλους [MaX]
    [MaX] Guest
    Έστησα πρόσφατα καινούριο υπολογιστή και από την αρχή κάποιος ανεμιστήρας έβγαζε έντονο βουητό. Στην αρχή νόμιζα ότι προερχόταν από τον ανεμηστήρα του CPU. Εξακρίβωσα όμως (την χειρότερη εκδοχή) ότι προέρχεται από το μικρό ανεμιστηράκι της ολοκαίνουριας motherboard! (ASUS A8N-SLI). Το βουητό είναι πολύ έντονο και δεν είναι φυσιολογικό, δεν υπάρχουν σκουπιδακια μέσα, και όλα έχουν τοποθετηθεί με προσοχή. Τον υπολογιστή τον έφτιαξα για ηχητικές / μουσικές εφαρμογές οπότε είναι αδύνατον να κάνω δουλειά κάτω από αυτές τις συνθήκες...

    Ξέρει κανείς αν μπορώ να αλλάξω αυτό το ανεμιστηράκι και πώς; Με την πιθανότητα να χάσω την εγγύηση αλλάζοντας το, μήπως έχει κανείς την πληροφορία για το ποιος είναι ο αντιπρόσωπος / εισαγωγέας της ASUS εδώ στην Ελλάδα και αν θα μπορούσαν αυτοί να κάνουν κάτι γι αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [MaX] : 24-03-05 στις 15:51.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    δοκίμασε να το αφαιρέσεις και να προσθέσεις λίγο λάδι ("λεπτό") στον ρότορα του. Αντικατάσταση......χμμμμμμμμ...γίνεται αντικατάσταση καθώς κυκλοφορούν αρκετές ψύκτρες για chipsets. Οι περισσότερες απο αυτές δεν έχουν ανεμιστήρα-οτι καλύτερο για εσένα. Το θέμα όμως είναι τι κάρτα γραφικών έχεις? Αν έχεις καμμιά μεγάλη κάρτα της nvidia ή σκέφτεσαι να πάρεις μια τότε δεν μπορείς να το αλλάξεις καθώς η κάρτα περνάει πάνω απο το chipset. Xαμηλού προφίλ ψύκτρες που να χωράνε σε εκείνο το μέρος δεν έχω δει αν και πιστεύω οτι συντομα θα κυκλοφορήσουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.796
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα απευθύνσου στο μαγαζί που αγόρασες την μητρική και ζήτησε αντικατάσταση.
    Αν το αλλάξεις εσύ θα χάσεις την εγγύηση.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2005
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΘΥΜΝΟΥ
    Κάμια συγκεκριμένη ιδέα για αλλαγή της ψύκτρας του chipset? Έχω ακριβώς το ιδιο pc με τον MAX, την Asus AN8 και τη Asus 6600GT, από μια πρωτη ματιά δε νομιζω να υπάρχει πρόβλημα τοποθετησης... Αν την αλλάξω και κάποια στιγμή τύχει κάτι και πρέπει να αλλαξώ τη m/b δε μπορω να ξανατοποθετήσω τη μαμίσια ψύκτρα χωρίς να το πάρει χαμπάρι η αντιπροσωπία?

    Κάτι ασχετο... κάτι κουτιά που κυκλοφορούν για να κάνουν πιο ήσυχους τους δίσκους αξίζουν τον κόπο... έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Ενδιαφέρομαι για 2 Raptor που έχω και τριγουνιζουν...

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2004
    Περιοχή
    Toulouse, Γαλλία
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σιγά μην πάρουν χαμπάρι ότι αλλάξες την ψύκτρα του chipset και μετά την ξαναέβαλες πίσω! Εκτός βέβαια αν πάρουν τηλέφωνο την κυρία Ρούλα με το κληρονομικό "χάρισμα"... ή αν έκανες καμιά ζωγραφιά και σου έμεινε στο χέρι. Εγώ πάντως δεν έχω δει ακόμα ψύκτρα πάνω σε m/b με sticker warranty void if removed. Σοβαρευτείτε ρε και μην ψαρώνετε προσπαθούμε να διατηρήσουμε κι ένα επίπεδο στο forum!

    [MaX] κοίτα εδώ ενδεικτικά, η λύση σου κοστίζει λιγότερο από 10 ευρώπουλα. Αφού το σύστημά σου το θέλεις για ήχο και όχι γραφικά τότε δε νομίζω ότι σου καίγεται καρφάκι για τα ντέρτια της κάθε καρτοεταιρείας που αποφασίζει να κάνει τα προϊόντα της μακρύτερα ανάλογα με τα κόμπλεξ τους.

    lunarts αν και off topic θα σου έλεγα να προσέξεις με τα κουτιά για τους δίσκους γιατί αν δεν τα σκάσεις θα σου σκάσουν οι δίσκοι από τη θερμότητα σύμφωνα με τον απαράβατο νόμο των εξαρτημάτων υπολογιστών που λέει ότι όσο τα γκαφρά περιορίζονται τότε η σχέση μεταξύ θορύβου και απαγωγής θερμότητας γίνεται ευθέως ανάλογη. Δηλαδή αν σκρουτζάρεις έχεις λίγο ή πολύ θόρυβο με αντίστοιχα μικρή ή μεγάλη απαγωγή θερμότητας. Τέλος off topic.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Quizate_Haderak
    Quizate_Haderak Guest
    Δοκίμασε με ένα ψιλό κατσαβιδάκι να μετακινήσεις πολύ ελαφρά οριζόντια (0,5-1 mm) τη φτερωτή από τη μια πλευρά, κρατώντας αντίσταση από την άλλη πλευρά. Όχι κάθετα, από τη βάση προς τα πάνω γιατί μπορεί να τη βγάλεις από τον άξονά της ή / και να σπάσεις κάποιο πυρράκι που τη συγκρατεί. Αν μειωθεί ο θόρυβος, πάρε ένα σπρέί σιλικόνης και ρίξε λίγο στον άξονα.

    Αν δε γίνει τίποτα, σημαίνει ότι μάλλον ο θόρυβος δεν είναι από συντονισμό. Καθότι η Μ/Β είναι καινούργια, πήγαινέ την πίσω άμεσα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους [MaX]
    [MaX] Guest
    Post
    Απ’ ότι φαίνεται το ανεμιστηράκι πρέπει να είναι ελαττωματικό καθώς ο θόρυβος δεν σταματάει ότι και να κάνω. Η motherboard μου φαίνεται πως έχει και άλλο πρόβλημα καθώς συνδέοντας τον σκληρό δίσκο στη θήρα SATA1 παρουσιάζονται προβλήματα όπως κολλήματα και φαινόμενα εξαφάνισης του δίσκου! Αλλάζοντας την σύνδεση στη θήρα SATA2 τα προβλήματα εξαφανίζονται.

    Επομένως με 1 μήνα αγοράς, 1μισι βδομάδα λειτουργίας, 1 χαλασμένη θήρα SATA, και ένα ανεμιστηράκι που κάνει σαν καρβουδιστήρι, νομίζω πως η m/b ενδείκνυται για αντικατάσταση. Το θέμα είναι πόσο καιρό θα κάνουν να την αντικαταστήσουν και πόσο καιρό θα μείνω χωρίς PC .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [MaX] : 26-03-05 στις 17:56.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    μήπως το ανεμιστηράκι δουλεύει σε full στροφές? λογικά το bios της asus θα δείχνει σε πόσες στροφές δουλεύει (chipset fan) και μάλλον θα δίνει την δυνατότητα να αυξήσεις το όριο θερμοκρασίας στο οποίο το fan θα δουλεύει σε full στροφές

  9. #9
    Εγγραφή
    05-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    643
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Thomson tg585 v7
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 23.0(dB)
    Καθως εχω την ιδια μητρικη με τον ΜΑΧ να πω πως το ανεμιστηράκι δικαιολογημένα κανει τοσο θορυβο μιας και δουλευει συνεχως στις 8500 σαλ . Αν δεν εχεις vga με κανα τεραστιο συστημα ψυξης κοιτα να το αντικαταστησεις με καποιο σαν το Zalman nb-47j

  10. #10
    Το avatar του μέλους [MaX]
    [MaX] Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NikoLakis
    Καθως εχω την ιδια μητρικη με τον ΜΑΧ να πω πως το ανεμιστηράκι δικαιολογημένα κανει τοσο θορυβο μιας και δουλευει συνεχως στις 8500 σαλ
    NikoLakis εξήγησα στο πρώτο μήνυμα μου ότι "το βουητό είναι πολύ έντονο και δεν είναι φυσιολογικό". Όταν λέω ότι βουίζει εννοώ ότι βουίζει. Κάνει σαν αυτό το μιξεράκι που κάνεις καφέ. Άλλες φορές πιο έντονα και άλλες λιγότερο. Πίστεψέ με δεν είναι δικαιολογημένο με όσες στροφές και αν γυρίζει.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.796
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού έχεις πρόβλημα και με τη μία Sata άλλαξε την μητρική και μην παιδεύεσαι.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    10-10-2003
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Τα Northbridge Όσο πάνε γίνεονται όλο και πιο θορυβώδη

    Δυστυχώς όπως ειπώθηκε, όσο πάνε τοποθετούνται και σε χειρότερα σημεία.
    Εγώ άλλαξα μητρική επειδή το ανεμηστιράκι έκανε θόρυβο.
    Επειδή όμως και το ανεμηστιράκι της 2ης έκανε, τελικά του έβαλα μια παθητική ψύκτρα.
    Αναγκάστηκα όμως να της κόψω τις λάμες στην πρώτη σειρά και τις μισές στην 2η σειρά προκειμένου να χωρέσει.
    Αυτό γιατί εμπόδιζε η ψύκτρα της κάρτας γραφικών μου.

    Πλέον έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2004
    Περιοχή
    Toulouse, Γαλλία
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ρε σεις δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα πάνε να μας αναγκάσουν να το γυρίσουμε σε υδρόψυξη τα λαμόγια; Πάω στοίχημα άμα ψάξει κανείς το μετοχικό φάκελο των m/b-μαμάδων θα έχουν τσιμπήσει όλες τις ανερχόμενες στυλ Asetek κλπ.

    [MaX] δε μας τα είπες όλα... Λοιπόν αν θες να βγάλεις άκρη όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ξέχνα το ανεμιστηράκι και ξέχεσε τους για το θέμα της θύρας SATA. Πίστεψέ με δε νομίζω να ιδρώσει το αυτάκι τους όσο και να φωνάζεις για ένα ανεμιστήρι και δικιολογημένα θα έλεγα οπότε αν βασιστείς σε αυτή τη λογική θα ταλαιπωρηθείς και τζάμπα μάλιστα τη στιγμή που υπάρχει σοβαρό πρόβλημα που αποτρέπει τη λειτουργία του υπολογιστή.

    Έτσι αντί να τους πεις να στην επισκευάσουν, το οποίο είναι όχι μόνο χρονοβόρο αλλά και αμφίβολο καθώς το πιθανότερο είναι να μη μπορέσουν ή ακόμη χειρότερα να μην προσπαθήσουν να επαναλάβουν το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, επέμεινε να σου την αντικαταστήσουν γιατί χρειάζεσαι άμεσα το σημαντικότερο εξάρτημα του υπολογιστή σου το οποίο εμπιστεύτηκες σε αυτή την εταιρεία. Αν καταφέρεις και διατηρήσεις την ψυχραιμία σου ενώ επιμένεις στο άιτημά σου τότε θα ξεμπερδέψεις γρήγορα και χωρίς παρατράγουδα και ποιος ξέρει, ίσως κάνεις και καμιά γνωριμία που μπορεί να χρειαστείς στο μέλλον.

    Όλα αυτά φυσικά λόγω της απαράδεκτης νοοτροπίας των περισσότερων εταιρειών που δεν περιλαμβάνουν στο λεξιλόγιό τους την έννοια after-sales support.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioneyez : 31-03-05 στις 23:39.

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα στο ανεμιστηρακι της ASUS A8N SLI-DELUXE
    Από lambros1984 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-11, 05:12
  2. Έλεγχος πιθανής βλάβης Motherboard Asus A8N-SLI SE
    Από gtzam στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-07, 21:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας