Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2008
    Περιοχή
    Ζεφυρι Αττικης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    AVM FRITZ!Box Fon 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει δοκιμασει να βαλει λογαριασμους απο i-call η αλλο VOIP παροχο στο Netfaster,η ειναι κλειδωμενο μονο με HOL?

  2. #2
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Σε πακέτο 2play;
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-02-2008
    Περιοχή
    Ζεφυρι Αττικης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    AVM FRITZ!Box Fon 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    ναι σε 2play

  4. #4
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Αν βάλεις άλλο λογαρισμό θα χαλάσεις αυτούς που ήδη έχει στο 2play. Υπάρχει σύνθετη μέθοδος με χρήση δυο ρούτερ που λειτουργεί, αλλά δεν είναι πολύ απλό. Στο δεύτερο ρούτερ που πρέπει να είναι Voip και να μπορεί να πάρει Internet από το πρώτο, βάζεις τους επιπλέον λογαριασμούς, και με χρήση της εισόδου LINE στο πρώτο ρούτερ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις φτιάχνοντας μια ιδεατή fixed line που τη διαχειρίζεται το πρώτο ρούτερ κανονικά, χωρίς να καταλαβαίνει ότι εκεί είναι το Voip του δεύτερου ρούτερ.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2008
    Περιοχή
    Ζεφυρι Αττικης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    AVM FRITZ!Box Fon 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Δηλαδη εαν βαλω στο account 3 η 4 θα χαλασουν τα settings απο το account 1,2 (default HOL νουμερα)?

  6. #6
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Έτσι φαίνεται μέχρι σήμερα, μετά θα πρέπει να κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις με το κουμπί reset του NetFaster, εκεί περιέχονται και οι αρχικές ρυθμίσεις της τηλεφωνίας, οπότε θα μπορείς να λειτουργήσεις πάλι στο 2play, αφού ξαναπεράσεις τους κωδικούς και τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου στο Internet ξανά από την αρχή.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-02-2008
    Περιοχή
    Ζεφυρι Αττικης
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    AVM FRITZ!Box Fon 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Τελικα εχεις δικιο.Ενεργοποιηθηκα και δοκιμασα να κανω register λογαριασμους απο voipdiscount,sipgate στο netfaster αλλα τιποτα.Με softphones ομως λειτουργουν κανονικα.Ουτε εαν βαλεις το Vigor που σου δινει η Altec με το i-call σε lan του Netfaster θα παιξει?

  8. #8
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Για να λειτουργήσει αυτό που λες, θα πρέπει το δεύτερο ρούτερ να μπορεί να κάνει δική του σύνδεση στο Internet μέσω σύνδεσης LAN με το πρώτο, κάποια μπορούν, κάποια όχι. Μετά πρέπει τη μια έξοδο τηλεφώνου (VoIP) του δεύτερου ρούτερ να τη συνδέσεις στην είσοδο LINE του NetFaster, έπειτα οι γραμμές που έφτιαξες στο δεύτερο ρούτερ θα λειτουργούν μέσω του fixed line του NetFaster, με τις ίδιες συσκευές δηλαδή που έχεις για το 2play.

    Όταν η τηλεφωνία στο 2play γίνει POTS, τότε το παραπάνω σύστημα δεν θα μπορεί πια να λειτουργήσει, αφού η είσοδος LINE του NetFaster θα είναι πια κατειλημένη από το σήμα της τηλεφωνίας POTS του 2play.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2006
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    εγω εχω συνδεση πανω στο netfaster το linksys pap2 και ετσι δουλευει ανετα το οποιοδηποτε voip.
    εδω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο , εαν συμβαινει και σε εσας και ποια ειναι η λυση : οταν καλω εγω η με καλουν απο το κανονικο τηλ που ειναι πανω στο netfaster συνηθως μετα απο 5 λεπτα πεφτει η γραμμη και πρεπει να παρω ξανα η να με παρουν ξανα για να μιλησω. μετα βεβαια μιλαω αλλα στο πρωτο τηλεφωνημα που θα κανω η θα με παρουν στα 5 λεπτα πεφτει. γιατι συμβαινει αυτο και τι μπορω να κανω ?

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Φάληρο Θεσ/νίκης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14526/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosini Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω συνδεση πανω στο netfaster το linksys pap2 και ετσι δουλευει ανετα το οποιοδηποτε voip.
    εδω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο , εαν συμβαινει και σε εσας και ποια ειναι η λυση : οταν καλω εγω η με καλουν απο το κανονικο τηλ που ειναι πανω στο netfaster συνηθως μετα απο 5 λεπτα πεφτει η γραμμη και πρεπει να παρω ξανα η να με παρουν ξανα για να μιλησω. μετα βεβαια μιλαω αλλα στο πρωτο τηλεφωνημα που θα κανω η θα με παρουν στα 5 λεπτα πεφτει. γιατι συμβαινει αυτο και τι μπορω να κανω ?
    Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με το Fritz στην αρχή, αλλά μετά τον υποβιβασμό σε 24/1 διορθώθηκε.

    Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι αυτό είναι η λύση, αλλά ενδεχομένως έχει να κάνει και με το "ζόρισμα" του router σε υψηλές ταχύτητες.
    Καλοί οι εναλλακτικοί, αλλά βαρέθηκα να τους εκπαιδεύω.

    Βαρεθήκατε να ακούτε τους δίσκους σας να δουλεύουν συνέχεια; Βάλτε Linux !

  11. #11
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Λιγο αργοπορημενο το μηνυμα για αυτο το thread, αλλα αξιζει τον κοπο νομιζω. Το Netfaster της HOL οταν μου το φερανε πριν απο χρονια και το εβγαλα καινουργιο απο το κουτι του, ειχε δυο φυσικες γραμμες απο πισω για συνδεση τηλεφωνικων συσκευων, αλλα εσωτερικα ειχε δυνατοτητα να εχει 4 τηλεφωνικες γραμμες, τις οποιες μπορουσε κανεις να κετευθυνει ξεχωριστα για incoming και outgoing calls σε οποιαδηποτε απο τις δυο φυσικες γραμμες, ωστε να λειτουργουν σε οποιον βαθμο παραλληλιας ηθελε ο χρηστης. Εγω λοιπον το ειχα για χρονια το Netfaster IAD της HOL συνδεδεμενο ετσι ωστε τα δυο πρωτα accounts στο VOIP λειτουργουσαν με τις δυο γραμμες VOIP που μου δινει η HOL με το 2-play, ενω το τριτο account το ειχα προγραμματισει να κανει register αυτοματα καθε φορα που το μηχανημα εκανε reset, σε εναν SIP provider απο το εξωτερικο, και ετσι ειχα μια γραμμη με ξενο νουμερο τηλεφωνου, που χτυπουσε στο σπιτι μου στην Θεσσαλονικη.

    Πριν απο μερικους μηνες, η HOL, χωρις να με ειδοποιησει, μεσα απο το ADSL οπου και ειχε προσβαση στο Netfaster, αλλαξε το firmware και εσβησε την δυνατοτητα υπαρξης των λογαριασμων 3 και 4. Τωρα δεν λειτουργει πια το συστημα SIP που ειχα στησει.

    Ολα αυτα δεν θα τα ειχα παρει χαμπαρι, γιατι τηλεφωνηματα απο το εξωτερικο στο account 3 επαιρνα πολυ σπανια. Αλλα το Netfaster, που απο καιρο εκανε τσαλιμακια και χρειαζειταν τακτικα reset, το παρακανε, προφανως καποιο υπερζεσταμα παθαινε, τελος παντων, και ζητησα απο την HOL να μου στειλουν καινουργιο. Πραγματι, μου στειλανε ενα καινουργιο, αλλα ειναι το καινουργιο μοντελο, το οποιο ειναι σε διαφορετικο κουτι, με το ζαγρε πλαστικο καλυμα, και τα λαμπακια απο επανω (που κανει αδυνατο να τα δει κανεις εκτος εαν το εχει καπου χαμηλα στημενο). Το οποιο ομως καινουργιο Netfaster, απ΄την μανα του εχει μονο δυο accounts. Οταν προσπαθησα λοιπον να το κανω set up για SIP στον 3-ο account, διαπιστωσα οτι ηταν αδυνατον. Τοτε εβαλα πισω το παλιο, και διαπιστωσα αυτα περι αλλαγμενου firmware που εγραψα πιο πανω (βεβαια μου πηρε δυο-τρεις μερες ψαξιμο οπου δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι δεν λειτουργει το συστημα, μεχρι που ειδα την ημερομηνια του firmware και τοτε καταλαβα, και μετα μου το διαβεβαιωσαν και οι τεχνικοι της HOL).

    Ετσι λοιπον η HOL. Τους πηρα τηλεφωνο και τους ζητησα να ξαναβαλουν στο μηχανημα το παλιο firmware, αλλα αρνηθηκαν. Τους εξηγησα οτι θα με χασουν απο πελατη τους με αυτα τα απαραδεκτα που κανουν πισω απο την πλατη μου, αλλα δεν φανηκε να ενδιαφερονται και ιδιαιτερα. Συμπεριφερονται και αυτοι σαν μονοπωλιο, οπως ηταν καποτε ο ΟΤΕ. Ετσι και εγω ετοιμαζομαι να παω στην CYTA, οπου δεν ξερω τι θα μου δωσουν απο ρουτερ, αλλα θα εχω φτηνοτερο παγιο, και μπορω να πειραματισθω για να στησω και παλι το SIP του εξωτερικου με μικροτερο κοστος απο οτι με την HOL.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    από πότε οφείλει η hol να προβλέπει και να φροντίζει για τις εξτρά υπηρεσίες που θέλεις να έχεις, πλην αυτών που σου παρέχει η ίδια?

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πάρε ένα voip ata να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να εξαρτάσαι από την κάθε hol.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @James Yeldray, υπάρχει λύση εδώ κι εδώ.

    @gcf, σωστή η πρότασή σου, αλλά χάνεις το πλεονέκτημα μιας μόνο τηλεφωνικής συσκευής (ειδικά αν είναι ασύρματη) να παίρνει όλες τις κλήσεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    από πότε οφείλει η hol να προβλέπει και να φροντίζει για τις εξτρά υπηρεσίες που θέλεις να έχεις, πλην αυτών που σου παρέχει η ίδια?
    Ζητησα εγω να φροντισει τιποτα ? απλα ειναι απαραδεκτο να "κοβει" τον ανταγωνισμο ετσι προστυχα. Δεν μπορει οποιαδηποτε εταιρεια - παροχος να μου αλλαζει το firmware στο "κουτι" το οποιο, αν θυμαμαι καλα, μετα απο εναν χρονο χρησης, μου ανηκει, και να μου αφαιρει υπηρεσιες που δεν ειναι δικες της. Εγω οταν εκανα sign up με την HOL ειχα αυτην την δυνατοτητα, και η αποφαση μου να παω με την HOL βασιστηκε και σε αυτη την δυνατοτητα, και δεν μπορει μετα απο τρια - τεσσερα χρονια να κανει μονοπλευρες αλλαγες στο τι μπορω εγω να κανω με τριτες εταιριες. Και στο κατω κατω, εγω ειμαι ο πελατης και θα ψηφισω το φασκελο μου στην HOL με τις επιλογες της τσεπης μου. Με την απαραδεκτη αυτη συμπεριφορα η HOL θα χασει εναν σταθερο και ποτε μη αργοπορημενο στις πληρωμες του πελατη.

    ........Auto merged post: James Yeldray πρόσθεσε 3 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @James Yeldray, υπάρχει λύση εδώ κι εδώ.

    @gcf, σωστή η πρότασή σου, αλλά χάνεις το πλεονέκτημα μιας μόνο τηλεφωνικής συσκευής (ειδικά αν είναι ασύρματη) να παίρνει όλες τις κλήσεις.
    Να'σαι καλα φιλε jkoukos, τα λινκς φαινονται πολυ χρησιμα, δεν εχω χρονο τωρα να τα κοιταξω αμεσα, αλλα αν κανω downgrade, η HOL δεν θα μου το αλλαξει οποτε το παρει χαμπαρι ξανα ? (υποθετω την επομενη φορα που θα κανω reset, εκτος αν κανει καποιο τακτικο polling οποτε θα το αλλαξει πολυ πιο γρηγορα) ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος James Yeldray : 08-03-12 στις 23:58. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. NetFaster IAD & evoice
    Από Lupus στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-09, 11:38
  2. Netfaster IAD - Προβλήματα
    Από curunvir στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-08, 10:16
  3. Προβληματικά NetFaster IAD εκ κατασκευής ???
    Από TaTe στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 11:31
  4. linksys wag200 vs netfaster iad
    Από pyautg στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-08, 01:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας