Σελ. 6 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 8099
  1. #76
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.737
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Νομίζω μετά από 8 χρόνια θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

  2. #77
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η σύζυγος παραμείνει ελλάδα και εγώ εξωτερικό γράφομαι στη εφορία κατοικων εξωτερικού. Πόσα χρόνια πρέπει να παραμείνω στο εξωτερικό για να χρησιμοποιήσω τα χρήματά που θα φέρω απρόσκοπτα;
    Δεν καταλαβαινω. Υπαρχει προβλημα στη μετακινηση χρηματων?

  3. #78
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω μετά από 8 χρόνια θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

    Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μεταξυ EU χωρων ειναι 5 χρονια για να παρεις υποκοοτητα.Τουλαχιστον αυτο βλεπω στην μπαλα.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

  4. #79
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.737
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μεταξυ EU χωρων ειναι 5 χρονια για να παρεις υποκοοτητα.Τουλαχιστον αυτο βλεπω στην μπαλα.
    ... και όχι στους απλούς ανθρώπους όπως εμείς, πίστεψέ με!

  5. #80
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.608
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammer21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μεταξυ EU χωρων ειναι 5 χρονια για να παρεις υποκοοτητα.
    Δε λέτε το ίδιο.
    Ρωτάει πώς μπορεί να θεωρηθεί κάτοιος εξωτερικού. Άρα Έλληνας υπήκοος που μένει στο εξωτερικό. Άρα δεν έχει να κάνει με αλλαγή υπηκοότητας.

  6. #81
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.737
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η διαφορά είναι επίσης στο ότι για να είσαι Έλληνας του εξωτερικού, αρκεί να ζεις ένα χρονικό διάστημα (το οποίο νομίζω ότι είναι 8 χρόνια) στο εξωτερικό. Όχι σε μία χώρα, σε όσες θες, αλλά όχι στην Ελλάδα. Η υπηκοότητα προϋποθέτει συνεχή παραμονή στην εν λόγω χώρα.

  7. #82
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.608
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά είναι επίσης στο ότι για να είσαι Έλληνας του εξωτερικού, αρκεί να ζεις ένα χρονικό διάστημα (το οποίο νομίζω ότι είναι 8 χρόνια) στο εξωτερικό. Όχι σε μία χώρα, σε όσες θες, αλλά όχι στην Ελλάδα. Η υπηκοότητα προϋποθέτει συνεχή παραμονή στην εν λόγω χώρα.
    Επίσης η απόκτηση ή όχι της υποκοότητας δεν αφορά το ελληνικό κράτος.
    Η χώρα όπου ζεις αποφασίζει το πόσο εύκολα ή δύσκολα θα σου χορηγήσει την υπηκοότητά αν τη ζητήσεις.
    Για το ελληνικό κράτος παραμένεις Έλληνας υπήκοος μέχρι να σου δώσει υπηκοότητα κάποια άλλη χώρα, και απλά αν περάσει το απαιτούμενο χρονικό διάστημα μπορείς να θεωρηθείς Έλληνας του εξωτερικού.

  8. #83
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.737
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης η απόκτηση ή όχι της υποκοότητας δεν αφορά το ελληνικό κράτος.
    Η χώρα όπου ζεις αποφασίζει το πόσο εύκολα ή δύσκολα θα σου χορηγήσει την υπηκοότητά αν τη ζητήσεις.
    Για το ελληνικό κράτος παραμένεις Έλληνας υπήκοος μέχρι να σου δώσει υπηκοότητα κάποια άλλη χώρα, και απλά αν περάσει το απαιτούμενο χρονικό διάστημα μπορείς να θεωρηθείς Έλληνας του εξωτερικού.
    Και αφού σου δώσει κάποια άλλη χώρα, μπορείς να έχεις διπλή υπηκοότητα, εκτός από λίγες εξαιρέσεις. Ξέρω σίγουρα για παράδειγμα ότι το Ιράν, η Ινδία και η Κίνα δεν επιτρέπουν διπλή υπηκοότητα, άρα αν πάρεις μία από αυτές πρέπει αναγκαστικά να απαρνηθείς την προηγούμενή σου, στη δική μας περίπτωση την Ελληνική. Άλλες χώρες (πχ ΗΠΑ) έχουν όριο τις 2 υπηκοότητες.

  9. #84
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox
    Path Level
    Fastpath
    Υποικοοτητα μπορείς να ζητήσεις μετά από 7 χρόνια αποδεδειγμενης παραμονής σε μια χώρα. Από εκεί και πέρα η κάθε χώρα έχει την ευχέρεια να σε δεχτεί η όχι. Στη περίπτωση της αγγλίας που γνωρίζω από πρώτο χέρι οφείλεις να περάσεις με άριστα εξετάσεις αγγλικής ιστορίας σε ένα βιβλίο κάπου 300 σελίδων. Αφού περάσεις αυτές τις εξετάσεις και αποδείξεις τα χρόνια παραμονής είναι στη κρίση τους για το αν θα σε δεχτούν. Οι ευρωπαϊκές χώρες δέχονται όλες τη διπλή υποικοοτητα με εξερεση τη Γερμανία η οποία δέχεται μόνο μια.

  10. #85
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.737
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποικοοτητα μπορείς να ζητήσεις μετά από 7 χρόνια αποδεδειγμενης παραμονής σε μια χώρα. Από εκεί και πέρα η κάθε χώρα έχει την ευχέρεια να σε δεχτεί η όχι. Στη περίπτωση της αγγλίας που γνωρίζω από πρώτο χέρι οφείλεις να περάσεις με άριστα εξετάσεις αγγλικής ιστορίας σε ένα βιβλίο κάπου 300 σελίδων. Αφού περάσεις αυτές τις εξετάσεις και αποδείξεις τα χρόνια παραμονής είναι στη κρίση τους για το αν θα σε δεχτούν. Οι ευρωπαϊκές χώρες δέχονται όλες τη διπλή υποικοοτητα με εξερεση τη Γερμανία η οποία δέχεται μόνο μια.
    Τα bold δεν ισχύουν. Αποδεδειγμένα. Ξέρω προσωπικά Γερμανούς με 2 υπηκοότητες. Η Γερμανία δεν δέχεται 3, το ξέρω επίσης από πρώτο χέρι.

  11. #86
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα bold δεν ισχύουν. Αποδεδειγμένα. Ξέρω προσωπικά Γερμανούς με 2 υπηκοότητες. Η Γερμανία δεν δέχεται 3, το ξέρω επίσης από πρώτο χέρι.
    Σωστο! Αυτο ηταν παλιοτερα με τη Γερμανια. Τωρα μπορεις να εχεις και δευτερη μαζι με τη γερμανικη.

  12. #87
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox
    Path Level
    Fastpath
    Το 2006 γεννηθηκαν τα παιδιά της αδερφής μου, που ζεί στη γερμανία (Καρλσρούη). Η μαμά Ελληνίδα και ο μπαμπάς Γερμανός. Μέχρι τα 18 τους χρόνια έχουν τη Γερμανική υποκοότητα και μετά τη δυνατότητα να επιλέξουν. Αν άλλαξε κάτι από το 2006 μέχρι σήμερα, δε το γνωρίζω, αλλά τότε ήταν 100 τα 100 σίγουρο πως δεν επέτρεπαν τη δεύτερη υποκοότητα και χαρακτηριστικά λέγαν πως είναι η μοναδική χώρα στην ευρώπη που δε δέχεται διπλή. Όσο για τα 7 χρόνια, είναι η προυπόθεση που έχει η Αγγλία. Ίσως άλλες χώρες να έχουν περισσότερη/λιγότερη παραμονή.

    Επειδή δε μπορώ να το βρω πουθενά σε αυτά που διάβασα προηγουμένως, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται, όσο αναφορά τη σύνταξη κάποιου που μετακινείτε από Αγγλία-Έλλαδα. Μιλώντας με την εφορία κατοίκων εξωτερικού μου είπαν πως δε χρειάζεται να γίνει κάτι, απλά όταν συμπληρωθούν τα χρόνια εργασίας και είναι έτοιμος για συνταξιοδότηση, τότε θα παίρνει δύο συντάξεις. Η μία απο Ην. Βασίλειο και για τα χρόνια που δούλεψε εκεί και η άλλη απο το Ελληνικό ταμείο. Οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν είναι όταν φτάσει ο καιρός της συνταξιοδοτησης και όχι τώρα. Έχει κανέις προσωπική εμπειρία, η τυχόν προβλήματα, η απρόοπτα σε αντίστοιχη περίπτωση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kover : 29-09-09 στις 07:37.

  13. #88
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2006 γεννηθηκαν τα παιδιά της αδερφής μου, που ζεί στη γερμανία (Καρλσρούη). Η μαμά Ελληνίδα και ο μπαμπάς Γερμανός. Μέχρι τα 18 τους χρόνια έχουν τη Γερμανική υποκοότητα και μετά τη δυνατότητα να επιλέξουν. Αν άλλαξε κάτι από το 2006 μέχρι σήμερα, δε το γνωρίζω, αλλά τότε ήταν 100 τα 100 σίγουρο πως δεν επέτρεπαν τη δεύτερη υποκοότητα και χαρακτηριστικά λέγαν πως είναι η μοναδική χώρα στην ευρώπη που δε δέχεται διπλή. Όσο για τα 7 χρόνια, είναι η προυπόθεση που έχει η Αγγλία. Ίσως άλλες χώρες να έχουν περισσότερη/λιγότερη παραμονή.

    Επειδή δε μπορώ να το βρω πουθενά σε αυτά που διάβασα προηγουμένως, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται, όσο αναφορά τη σύνταξη κάποιου που μετακινείτε από Αγγλία-Έλλαδα. Μιλώντας με την εφορία κατοίκων εξωτερικού μου είπαν πως δε χρειάζεται να γίνει κάτι, απλά όταν συμπληρωθούν τα χρόνια εργασίας και είναι έτοιμος για συνταξιοδότηση, τότε θα παίρνει δύο συντάξεις. Η μία απο Ην. Βασίλειο και για τα χρόνια που δούλεψε εκεί και η άλλη απο το Ελληνικό ταμείο. Οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν είναι όταν φτάσει ο καιρός της συνταξιοδοτησης και όχι τώρα. Έχει κανέις προσωπική εμπειρία, η τυχόν προβλήματα, η απρόοπτα σε αντίστοιχη περίπτωση?
    'Οσον αφορά την σύνταξη -- ναι, οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν είναι όταν φτάσει ο καιρός (ξεκίνα και 1-2 χρόνια πριν γιατί ειδικώς η ελληνική πλευρά κάνει καιρό να κινηθεί ...) βρίσκομαι και εγώ σε αυτήν την κατάσταση (εισφορές σε 3 διαφορετικές χώρες) και με καθησύχασε γνωστός μου ο οποίος πήρε σύνταξη κατ' αυτόν τον τρόπο. (έχει τρέξιμο ...)
    Να ξέρεις βέβαια ότι η εφορία δεν έχει σχέση με τις συντάξεις -- επί του θέματος να πηγαίνεις στο ελληνικό σου ταμείο (ΙΚΑ κλπ.).

    Όσον αφορά την εισαγωγή συναλλάγματος από το εξωτερικό -- ΟΣΟ είσαι στο εξωτερικό (και υποβάλλεις δήλωση στην κατοίκων εξωτερικού) μπορείς να εισάγεις όσο συνάλλαγμα θέλεις, εφόσον αυτό γίνεται μέσω τράπεζας. (για πόθεν έσχες μιλάμε πάντα)

    Τώρα αν γυρίσεις στην Ελλάδα και εγκατασταθείς και έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό και θέλεις να φέρεις χρήματα μετά από κάποιο καιρό -- υπάρχουν διάφοροι κανόνες.

    Τέλος, έχε υπ' όψιν σου ότι αν υποβάλλεις δήλωση στην κατοίκων εξωτερικού (για τα εισοδήματα στην Ελλάδα προφανώς) τότε φορολογείσαι από το πρώτο ευρώ δυστυχώς (δεν έχεις αφορολόγητο) -- αν κρατήσεις διεύθυνση στην Ελλάδα και υποβάλλεις στην τοπική εφορία, τότε κρατάς το αφορολόγητο (αφού ζεις στην Ελλάδα γι'αυτούς). Βέβαια δεν έχεις πόθεν έσχες

  14. #89
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα σύνταξης, κατόπιν συζήτησης με δικηγόρο, έχει όπως τα περιγράφεις.

    Αν υπάρχει επιλογή του πιάς διεύθυνσης να κρατήσω τότε τι θα με συμβούλευες? Αυτό που με νοιάζει περισσοτέρο από όλα είναι να μη χαθεί το δικαίωμα του να διατηρώ εδώ αυτοκίνητο με Αγγλικές πινακίδες.

    --Υποθέτω πως για να γίνει αυτό, θα πρέπει να κρατήσω την αγγλική διεύθυνση και να κάνω δήλωση στην εφορία εξωτερικού, με ότι αυτό συνεπάγεται (περί αφορολόγητου).

    --Αν μεταφέρω τη διεύθυνση μου στην Ελλάδα τότε φαντάζομαι χάνω τη δυνατότητα διατήρησης αυτοκινήτου με αγγλικά στοιχεία, αποκτώ το αφορολόγητο, αλλά δεν έχω πόθεν έσχες (αλήθεια γιατί? αν μπορώ να αποδείξω πως μεταφέρω χρήματα από την εργασία μου στο εξωτερικό τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί σε άλλη χώρα της ευρωπαικής ένωσης)

  15. #90
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.608
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τα 7 χρόνια, είναι η προυπόθεση που έχει η Αγγλία. Ίσως άλλες χώρες να έχουν περισσότερη/λιγότερη παραμονή.

    Προφανώς και δεν ισχύει ως γενικός κανόνας ό,τι γνωρίζεις ότι ισχύει συγκεκριμένα στην πρώην αυτοκρατορία.
    Αφού πρώτα ξεκινάς ένα post με τη βαρύγδουπη δήλωση ότι:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover
    Υποικοοτητα μπορείς να ζητήσεις μετά από 7 χρόνια αποδεδειγμενης παραμονής σε μια χώρα.
    χωρίς φυσικά να δώσεις κάποιο σύνδεσμο που να το τεκμηριώνει, μετά διευκρινίζεις ότι ενδεχομένως να μην ισχύει αυτό σε κάθε χώρα. Καλό θα ήταν να είχε γίνει πρώτα η διευκρίνηση και μετά η δήλωση, για αποφυγή παρανοήσεων.

Σελ. 6 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας