Σελ. 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 154
  1. #76
    Εγγραφή
    03-12-2008
    Περιοχή
    Μωριάς
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    349
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    6367/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    SpeedTouch 585v7
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 40.0(dB)
    αν κανω ενεργεις μεσω DMT τυπου: Reboot+Resync, Resync./Retain, Refresh Data, PPP Reconnect, ταλαιπωρω το router μου; Η' ειναι νορμαλ ενεργειες;
    Δύο πράγματα είναι απέραντα στον κόσμο, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.
    Και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος.
    [Άλμπερτ Αϊνστάιν]

  2. #77
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αλλά μην το κάνεις και όλη την ώρα :P

  3. #78
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Εμένα πάντως που φοράει την 8.2.1.5 κάνει τον ίδιο χρόνο να συγχρονίσει που μου κάνει και το USR9108A (το οποίο είναι διπλής αξίας μηχάνημα).

    Όσο για το θέμα της ταχύτητας που αναφέρεται από πολλούς, είναι λογικό καθώς τρέχει τις ρυθμίσεις για το IPTV (από όσο γνωρίζω ΜΟΝΟ ως προς αυτό διαφέρει η έκδοση 8.x.x.x από τις 7.x.x.x).

    Η μόνη βλακεία είναι ότι στο δικό μου (που είναι από τον ΟΤΕ απευθείας) ουσιαστικά δεν μπορώ να πειράξω τίποτα μόνος, παρά μόνο μέσω του Wizard. Προφανώς ο ΟΤΕ τα έχει κλειδώσει για να μην μπορούμε να πειράζουμε βασικές ρυθμίσεις που χρειάζεται.

    Δεδομένου του ότι δίνει Priority στην Ethernet port 4 (μαρκαρισμένη ως IPTV), μην συνδέετε εκεί, γιατί δίνει πρώτα για το IPTV σαν βασική ρύθμιση, και ότι μένει από το bandwith, το αφήνει διαθέσιμο για το internet (μόνο φυσικά εφόσον έχει συνδεθεί set-top-box και είναι ανοιχτό).

    Κατα τα άλλα, αν και έχει σαφέστατα λιγότερες ρυθμίσεις σε σχέση με το USR, είναι σταθερότατο μηχανάκι, και φυσικά μου βγάζει 100% τα ίδια νούμερα με το USR στη σύνδεση.

    Για το θέμα της θερμοκρασίας... παίδες προφανώς δεν έχετε δει να δουλεύουν άλλα και να βράζουν... ΛΟΓΙΚΟ είναι και ΔΕΝ καίγονται!! Στη δουλειά έχουμε τα CISCO αναμένα 24/7, και δεν χαμπαριάζουν τίποτα Έτσι είχα και το USR να βράζει, διαρκώς αναμένο και ακόμα ζει και βασιλεύει.

  4. #79
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Σημερα εβαλα και γω το v7 πανω στην γραμμη του οτε να δω τι ''λεει''.Εντυπωσιαστηκα με την σταθεροτητα του snr! Απο 29,5 ως 30 πηγε!
    Στο linksys παιζει πολυ,απο 13 εως 30.Τωρα περιμενω να δω ποιο θα αντεξει στη φορθνετ που περιμενω να συνδεθω.
    Επισης οταν ζεσταθηκε, επειδη το χα διπλα μου μου ηρθε η γνωστη οσμη του καινουριου μηχανηματος οταν ζεσταινεται.Απο πανω ηταν απλα ζεστο.Απο κατω ομως σχεδον εκαιγε.Ολη η περιοχη του γραφειου ζεσταθηκε.
    Παιζει ρολο η γραμμη που ζεσταινεται ετσι?Μηπως βαζει πολυ ''ισχυ'' να κρατησει γραμμη?

    Οταν το πρωτοειδα μου εκαναν εντυπωση οι μεγαλες γριλιες απο κατω.Αλλα τωρα καταλαβα γιατι τις εχουν....
    Και μαλιστα καιει πιο πολυ απο την πλευρα που συνδεεται το καλωδιο του dsl και οχι απο την πλευρα της τροφοδοσιας.

  5. #80
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mεγειές , μη σε απασχολεί το γεγονός ότι θερμαίνεται, πρόκειται για εξαιρετικό router, δύσκολα θα το αλλάξουμε μου φαίνεται !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  6. #81
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mεγειές , μη σε απασχολεί το γεγονός ότι θερμαίνεται, πρόκειται για εξαιρετικό router, δύσκολα θα το αλλάξουμε μου φαίνεται !
    Eυχαριστω.
    Βασικα με νοιαζει να κραταει γραμμη online γιατι ξερω οτι η γραμμη μου δεν ειναι στα καλυτερα της.
    firmware εχει το 7.4.2.7. και μου φανηκε καλο χωρις δυσλειτουργιες πουθενα.Και αμεσως κλειδωνε το dsl και αμεσα επερνε ΙΡ.
    Σε γραμμη forthnet αραγε θα θελει αλλο firmware?

  7. #82
    Εγγραφή
    27-04-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    παιδια τι ειναι το G.992.5 annex A (ok το τελευταιο σημαινει over pstn , σωστα?) .Δε θα επρεπε να γραφει adsl2+ κανονικα? sorry αν ρωταω βλακειες , αλλα εχω αυτο το ρουτερ κι εγω , και δε ξερω τι φταιει αλλα "μπαινω " με 7500 περιπου στην forthnet , με up 1020 (αυτο καλο μοιαζει) , και κατεβαζω απο ftp μεχρι 600 kbps ενω φιλος μου και γειτονας , συνδεδεμενος στον ιδιο κομβο (σε λιγο μικροτερη αποσταση) μπαινει με 19000 , και κατεβαζει απο το ιδιο ftp με 900.
    Πολυ σταθερο παντως το thomson, ειχα συχνες αποσυνδεσεις στην αρχη οταν ειχα ξεχασει να βαλω φιλτρο στο τηλεφωνο, τωρα εβαλα splitter Που εχει το φιλτρο μεσα του και ειναι οκ.
    Να σημειωσω και κατι παραξενο , που ομολογω οτι δεν καταλαβαινω. ο φιλος μου που προανεφερα οταν βαζει σπλιτερ συνδεεται με 13000 αντι 19000 , ενω οταν βαζει το κλασσικο Τ με φιλτρο στο τηλεφωνο μπαινει με 19000. τσεκαρισμενο.
    υπαρχει περιπτωση το σπλιτερακι που μας δινει η φορθνετ να εχει κανενα φιλτρο στην γραμουλα dsl μας για να μας κοβει λιγο το bandwith και να κανει ...οικονoμια? ισως να γινομαι αστειος με τετοιες θεωριες συνωμοσιας αλλα δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου οποτε με ...συγχωρω.
    ευχαριστω για τυχον απαντησεις.

    ........Auto merged post: groody πρόσθεσε 7 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ps. τι ειναι το VPI/VCI ? εβαλα 8.35 σωστα? παιζει ρολο σε κατι?

    ........Auto merged post: groody πρόσθεσε 12 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ps 2 . googlαρισα και βρηκα οτι το G.992.5 σημαινει adsl2+ οποτε φοργκιβ μι για την ασχετη ερωτηση.
    Για τα υπολοιπα που ρωταω εχετε καμια ιδεα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος groody : 02-02-09 στις 17:32. Αιτία: auto merged post

  8. #83
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από groody Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια τι ειναι το G.992.5 annex A (ok το τελευταιο σημαινει over pstn , σωστα?) .Δε θα επρεπε να γραφει adsl2+ κανονικα? sorry αν ρωταω βλακειες , αλλα εχω αυτο το ρουτερ κι εγω , και δε ξερω τι φταιει αλλα "μπαινω " με 7500 περιπου στην forthnet , με up 1020 (αυτο καλο μοιαζει) , και κατεβαζω απο ftp μεχρι 600 kbps ενω φιλος μου και γειτονας , συνδεδεμενος στον ιδιο κομβο (σε λιγο μικροτερη αποσταση) μπαινει με 19000 , και κατεβαζει απο το ιδιο ftp με 900.

    Πολυ σταθερο παντως το thomson, ειχα συχνες αποσυνδεσεις στην αρχη οταν ειχα ξεχασει να βαλω φιλτρο στο τηλεφωνο, τωρα εβαλα splitter Που εχει το φιλτρο μεσα του και ειναι οκ.

    Να σημειωσω και κατι παραξενο , που ομολογω οτι δεν καταλαβαινω. ο φιλος μου που προανεφερα οταν βαζει σπλιτερ συνδεεται με 13000 αντι 19000 , ενω οταν βαζει το κλασσικο Τ με φιλτρο στο τηλεφωνο μπαινει με 19000. τσεκαρισμενο.
    υπαρχει περιπτωση το σπλιτερακι που μας δινει η φορθνετ να εχει κανενα φιλτρο στην γραμουλα dsl μας για να μας κοβει λιγο το bandwith και να κανει ...οικονoμια? ισως να γινομαι αστειος με τετοιες θεωριες συνωμοσιας αλλα δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου οποτε με ...συγχωρω.
    ευχαριστω για τυχον απαντησεις.
    τα φιλτρα που δινουν μεσα στο κουτι (ελπιζω πως ειναι της THOMSON) ειναι απο τα καλυτερα(αν οχι τα καλυτερα).αν θελεις μπορεις να προμηθευτεις εναν speedtouch ADSL spliiter της THOMSON απο να οτεσοπ για να χωρισεις το σημα στην τηλεφωνικη μπριζα,αλλα δεν ειναι απαραιτητο.μπορεις να δοκιμασεις με splitter και αν εχεις καλυτερη αποδοση στη γραμμη αφησε το splitter.συνηθως δινουν καλυτερες αποδοσεις στη γραμμη.

    ........Auto merged post: groody πρόσθεσε 7 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ps. τι ειναι το VPI/VCI ? εβαλα 8.35 σωστα? παιζει ρολο σε κατι?

    ........Auto merged post: groody πρόσθεσε 12 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ps 2 . googlαρισα και βρηκα οτι το G.992.5 σημαινει adsl2+ οποτε φοργκιβ μι για την ασχετη ερωτηση.
    Για τα υπολοιπα που ρωταω εχετε καμια ιδεα?
    οσον αφορα τα VPI/VCI ειναι τα ιδια για ολη την Ελλαδα και εχουν την παρακατω σημασια:

    VPI:Virtual Path Identifier refers to an 8-bit (user to network packets) or 12-bit (network-network packets) field within the header of an Asynchronous Transfer Mode packet. The VPI, together with the VCI (Virtual Channel Identifier) is used to identify the next destination of a cell as it passes through a series of ATM switches on its way to its destination. VPI is useful to reduce the switching table for some Virtual Circuits which have common path.


    VCI:A Virtual Channel Identifier (VCI) is a unique identifier which indicates a particular virtual circuit on a network. It is a 16-bit field in the header of an ATM cell. The VCI, together with the VPI (Virtual Path Identifier) is used to identify the next destination of a cell as it passes through a series of ATM switches on its way to its destination.
    ATM switches use the VPI/VCI fields to identify the VCL (Virtual Channel Link) of the next network that a cell needs to transit on its way to its final destination. The function of the VCI is similar to that of the data-link connection identifier DLCI in Frame Relay and the Logical Channel Number & Logical Channel Group Number in X.25.


    ελπιζω να σε καλυψα.

  9. #84
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Φίλε μου δεν ξέρω τι διάολο παίζει με αυτό το ρούτερ ή με τις γραμμές του ΟΤΕ...

    Τελευταία μου έχει βγάλει την πίστη... Ενώ είχα συνδεδεμένο στη μια πρίζα το router άφιλτρο (ούτε καν διαχωριστή), και στην άλλη πρίζα το τηλέφωνο με φιλτράκι της Speedtouch (που ο ΟΤΕ μου λέει ότι είναι τα μόνα δοκιμασμένα και εγγυημένα), η γραμμή κολλημένη στα 7500. Τώρα έβγαλα εντελώς το τηλέφωνο από τη γραμμή και άφησα μόνο το router σε όλο το δίκτυο... και ως δια μαγείας ανέβηκα στα 12500!!! (ουσιαστικά με το USR είναι κλείδωμα στα 15500, και max πραγματικό στα 12500 που το δοκίμασα).

    Αυτό που παρατήρησα στο πατρικό μου (ένα δρόμο πιο κάτω από εμένα), που έχουν Forthnet, είναι ότι κλειδώνει στα 20500 max, 17700 πραγματικό (με USR9108). Το παράξενο είναι ότι στη Forthnet κλειδώνει με snr 7... ενώ εγώ με τον ΟΤΕ με snr 15 και attenuation 19... Πολύ παράξενο, και δυστυχώς το DMT που έχω δεν το αναγνωρίζει καν το Thompson μπας και έριχνα το snr ώστε να κλειδώσει υψηλότερα.

    Δοκίμασα ένα παλιό φιλτράκι atech που είχα και κάρφωσα το τηλέφωνο και μέχρι στιγμής όλα οκ :S

    Γενικά ακούω από πολλούς γνωστούς, που σαν και εμένα κλείδωναν παλιά πολύ ψηλά... και τώρα τπτ! Κάτι πρέπει να παίζει από τον ΟΤΕ και την όλη εγκατάσταση του, καθως ένας συνάδερφος παρατήρησε ότι αφότου έκαναν στη γειτονιά τους έργα (λεπτή χάραξη στο δρόμο=οπτική ίνα) προ 6-μηνου, την επόμενη ημέρα έπεσε τραγικά η ταχύτητα κλειδώματος!!

    Μήπως τα καμάρια αλλάζουν υποδομή σταδιακά για VDSL (που ήδη το δουλεύει η Deutsche Telekom) και μας έχουν μ@μήσει το ADSL?! (στο VDSL πάει optical στο καφαο, και εκεί παίζει optical/copper μετατροπέας και συνεχίζουν τα χαλκοκαλώδια όπως παλιά)

  10. #85
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Εχει διαφορα το TG585 απο το ST585?Τι ειναι το ενα και τι το αλλο?

  11. #86
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει διαφορα το TG585 απο το ST585?Τι ειναι το ενα και τι το αλλο?
    ως την εκδοση 6 (SpeedTouch 585v6) η THOMSON χρησιμοποιουσε την παραπανω εμπορικη ονομασια για τα ρουτερ της (Gateways=πυλες καλυτερα).απο την εκδοση v7 και επειτα αλλαξε σε Thomson Gateways TG.ουσιαστικα το TG585v7 ειναι το αμεσως επομενο μοντελο,η αναβαθμιση,του ST585v7.
    επισης αν δοκιμασεις σε ενα Browser το www.speedtouch.com θα σε οδηγησει(ελπιζω να λειτουργει ακομα η αναλυση ονοματος ) στο www.thomson.net/dsl.
    στον ΟΤΕ οταν ζητουσες speedtouch σου ελεγαν:"τα ρουτερ της Alcatel θελεις?"
    Δες λιγω εδω και εδω
    ελπιζω να βοηθησα.

  12. #87
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpa2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ως την εκδοση 6 (SpeedTouch 585v6) η THOMSON χρησιμοποιουσε την παραπανω εμπορικη ονομασια για τα ρουτερ της (Gateways=πυλες καλυτερα).απο την εκδοση v7 και επειτα αλλαξε σε Thomson Gateways TG.ουσιαστικα το TG585v7 ειναι το αμεσως επομενο μοντελο,η αναβαθμιση,του ST585v7.
    επισης αν δοκιμασεις σε ενα Browser το www.speedtouch.com θα σε οδηγησει(ελπιζω να λειτουργει ακομα η αναλυση ονοματος ) στο www.thomson.net/dsl.
    στον ΟΤΕ οταν ζητουσες speedtouch σου ελεγαν:"τα ρουτερ της Alcatel θελεις?"
    Δες λιγω εδω και εδω
    ελπιζω να βοηθησα.

    Eυχαριστω

  13. #88
    Εγγραφή
    27-04-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ευχαριστω κι εγω

  14. #89
    Εγγραφή
    05-08-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8047/843
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    SpeedTouch 585v8 7.4.2.7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 14(dB)
    Ώστε το έβγαλε με version 8.2.1.5 ο ΟΤΕ τώρα εε? Έχω χάσει επεισόδια, και γενικά δεν ασχολούμαι με το δικό μου :P
    Τι σπαστικό κι αυτό αυτό όμως να μην δίνει ο ΟΤΕ τα FW, κρίμα!

    Αναρωτιόμουνα αν γίνετε να κάνουμε εχτρακτ το λειτουργικό του μέσω tftp ώστε να τα έχουμε σε μια μεριά όλα μαζί μαζεμένα, μιας και ο οτε βαριέται! Αλλά είδα ότι είναι απενεργοποιημένο στο CLI. Ξέρει κανείς πια βήματα κάνουμε για να το ενεργοποιήσουμε?

  15. #90
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 7530
    Πάντως φίλε μου... στο δικό μου που είναι σε σύνδεση πακέτου IPTV μου πέταξαν ότι έχει σοβαρά θεματάκια ο Thomson, και αναμένουν νέο λογισμικό. Οπότε επιβεβαιώνεται το ότι "αν δεν είναι χαλασμένο μην το σκαλίζεις", νεότερο λογισμικό δεν σημαίνει υποχρεωτικά και καλύτερο

Σελ. 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με tg585 v7
    Από chaos38 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 16:13
  2. THOMSON TG585 v7 problem with wireless
    Από kkt στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-09, 14:39
  3. THOMSON TG585 v7 και Mobile Me Back to My Mac
    Από APAL στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 03:00
  4. Connectivity problem with Thomson TG585 v7
    Από pmamatsis στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 14:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας