Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πριν λίγο καιρό εγκατέστησα στο pc μου apache,php,mysql και joomla και στο localhost έφτιαξα μια ιστοσελίδα.Αν υποθέσουμε τώρα πως αυτή την σελίδα θέλω να την βγάλω στο internet και να χρησιμοποιώ το pc μου σαν server,ποια είναι τα επόμενα βήματα που πρέπει να κάνω?Ποσο θα επηρέαζε η γραμμή dsl που έχω σπίτι μου,στην κίνηση του site?Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.361
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Το hosting κοστίζει ελάχιστα (κάτω από 10€ το μήνα).
    Δεν έχει νόημα να κάνεις host στη dsl σου, που στην καλύτερη περίπτωση θα μπορεί να δίνει 1Mbps για το site, με αποτέλεσμα αυτό να σέρνεται.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Για να καταλάβω,τι ταχύτητες πρέπει να έχει μια γραμμή για να στήσω τον δικό μου server?Όλοι αυτοί οι server που βλέπω και πουλιούνται στο internet σε ποιος απευθύνονται?Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    454
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Alcatel Thomson TG585v7
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zirico3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω,τι ταχύτητες πρέπει να έχει μια γραμμή για να στήσω τον δικό μου server?Όλοι αυτοί οι server που βλέπω και πουλιούνται στο internet σε ποιος απευθύνονται?Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
    1ον για να μπορεσεις να κανεις τον υπολογιστη σου server πρεπει υποχρεωτικα να εχεις ρουτερ που κανει port forwarding. Ετσι οταν απο εξωτερικο υπολογιστη κανεις κληση του localhost με http://πραγματική ip/index.html αν δεν εχεις ρυθμισει το ρουτερ δε θα εμφανιζει τη σελιδα απο αλλο υπολογιστη...(Απο το δικο σου ομως θα την εμφανιζει)

    2ον Συμφωνα με το 1ον καταλαβαινεις οτι το να κανεις port forwarding ανοιγεις το κουτι της πανδορας για να μπορει ο καθε γνωστης να σε χτυπησει αλυπητα (οχι εσενα αλλα το server)
    Θα πρεπει να ελεγχεις συνεχεια τα logs του apache και πιστεψε πολυ συντομα καποιος θα σου πειραξει τη σελιδα η τον κωδικα και γενικα αστα να πανε...θα δεις να μπενουν απο κορεα κινα κτλπ!!χρειαζεσαι τρομερα firewall και ασφαλεια.

    3ον Αν παρολα αυτα καταλαβαινεις τους κινδυνους χρειαζεται να παρεις ονομα για τη σελιδα σου απο ενα domain name server που 8α του δωσεις το http://πραγματική ip/index.html και θα αντιστοιχιστει ενα ονομα που θεσ πχ www.to_website_mou.gr
    Οπως καταλαβαινεις για να δεσμευσευς domain name χρειαζεσαι STATIC IP!

    Γνωμη μου υπαρχουν αμετρητα site για web hosting. Επελεξε ενα...δωσε τη σελιδα σου και ξεχνα το θεμα ασφαλειας και τα προβληματα...Ειναι πια δικο τους θεμα...Επισης δε θα χρειαζεται να εχις τον υπολογιστη σου ανοιχτο 24 ωρες το 24ωρο..Και να πληρωνεις τη ΔΕΗ χρυση. Επισης δε θα αγχωνεσαι για το θεμα του οριου στο bandwidth που αν κανεις localhost ειναι περιορισμενο (Αν βεβαια δε θα επισκεπτονται τη σελιδα σου 10000 ατομα ταυτοχρονα δε θα εχεις προβλημα). Κυριως στο server μετραει το upload που σου παρεχει ο provider σου. εδω βεβαια δεν εχω πολλες γνωσεις...Καποιος που ξερει καλυτερα να απαντησει σε τι ορια σε περιοριζει το upload ενος provider

    Θα εχεις κωδικο και προσβαση στη σελιδα σου οτι ωρα θες για να την adminαρεις οπως εσυ θες.
    Επισης κανε αναζητηση στο google το freehostia...Για απλο χρηστη νομιζω παρεχει δωρεαν webhosting.

    Αν παλι θες να παιξεις με δικο σου host...localhost...Κατεβασε και το Comodo (βλεπε firewall) και ο θεος βοηθος...
    Να απαντησω οτι οι server που βλεπεις στο ιντερνετ ειναι πανω κατω υπολογιστες και αυτοι με καποιες διαφορες οπως μικρη καταναλωση, προσθετα συστηματα ψυξης, προηγμενες motherboard για αξιοπιστια συνεχους λειτουργιας, ram με error correction(μη στο αναλυσω πιο πολυ), και υποστηριξη εγγραφης σε mulitple hard disks ετσι ωστε αν κρασαρει ενας σκληρος δισκος του server υπαρχει καθε στιγμη ενα ειδωλο του για να μη χαθει κανενα δεδομενο.και αλλα πολλα να μη σε κουραζω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος s3nsit : 08-10-09 στις 07:46.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ήδη από το προηγούμενο post είχα πάρει την απόφαση ότι θα πάω σε hosting μετά το δικό σου post που διάβασα πράγματα που είχα αγνοήσει αλλα είναι τόσο σημαντικά, πειστικά ποια 110%.Πιο πολύ οι ερωτήσεις μου είναι για να αποκτήσω γνώσεις πάνω στο θέμα.Έχω ακούσει ότι υπάρχουν και server farm (αν δεν κάνω λάθος τον ορο) που τους δίνεις τον δικό σου server αλλα εκμεταλλεύεσαι τις ταχύτητες που έχουν και τα συστήματα ασφαλειας, ξέρετε κάτι γιαυτο;

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Το στίσιμο web server στο σπίτι μας έχει νόημα σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις.
    Π.Χ. η χρήση κάμερας οπου θέλουμε να βλέπουμε απο μακριά το χώρο μας
    ή η εγκατάσταση του utorrent με web interface.

    Κατά τα άλλα είναι μια καλή ασκηση για να μάθεις πράγματα.

    Βήματα:
    1. Οπως καταλαβαίνεις πρεπει να καλείς τη μοναδική δική σου IP από εναν browser κάπου αλλού. το πρόβλημα είναι οτι έχεις dynamic IP και αλλαζει αυτή κάθε τόσο. Η λύση είναι ενα site που κάνει αυτη τη δουλειά όπως π.χ. www.dyndns.org. Αυτός σου δίνει μια διευθυνση τύπου mysite.dyndns.org και στοχεύει την εκάστοτε αλλαγμένη IP σου. Μπορείς επίσης αν κατωχυρώσεις ενα domain να κάνεις εκεί τις ρυθμίσεις και να στοχεύει στην IP σου μέσω του domain π.χ. www.mysite.com. Καταφέραμε λοιπόν να έχουμε πρόσβαση στο σπίτι μας κάθε στιγμή απο άλλη θέση.
    2. Πρεπει να κάνεις port forward την πόρτα 80 από το ρουτερ στον υπολογιστή που τρεχει ο web server.

    Αυτό ειναι όλο και δεν ειναι δύσκολο. Καλή επιτυχία
    Portable CD player

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Πολυ σωστα τα ειπαν τα οι συνφορουμητες παραπανω .Το καλυψατε πληρως το θεμα.

Παρόμοια Θέματα

  1. συμπίεση avi για ανέβασμα σε ιστοσελίδα
    Από kalakat στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 16:44
  2. Ανέβασμα σελίδων στο web
    Από mistral στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-07, 15:04
  3. Ανεβασμα FSB
    Από ardi21 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 20:14
  4. Πρόβλημα Ανεβασμα Φωτο
    Από KYANERITHROS στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 13:58
  5. NO-IP και ανέβασμα ιστοσελίδας
    Από NightOwl στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-05, 20:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας