Σελ. 62 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 42525760616263646772 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 916-930 από 1225
  1. #916
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    καθηγητης στο πκ απο τους 1ους που εφερε την μεθοδο στην ελλαδα και την ξερει οσο κανεις αλλος η κορη του εχει 7 βαθμους εχει περασει τα 25 και δεν της εχει κανει ...
    Ενω εκανε δωρεαν σε καποιους φοιτητες της ιατρικης σχολης

    Αυτο κατα την γνωμη μου λεει πολλα... οτι ασφαλεια δεν υπαρχει 100% και οτι παιζουνε διαφορες επιπλοκες που δεν τις λενε
    για να παρουνε το διχιλιαρο για να ξεχρεωσουνε την επενδυση των μηχανηματων..

  2. #917
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθηγητης στο πκ απο τους 1ους που εφερε την μεθοδο στην ελλαδα και την ξερει οσο κανεις αλλος η κορη του εχει 7 βαθμους εχει περασει τα 25 και δεν της εχει κανει ...
    Ενω εκανε δωρεαν σε καποιους φοιτητες της ιατρικης σχολης

    Αυτο κατα την γνωμη μου λεει πολλα...
    Κατά τη γνώμη μου δεν λέει απολύτως τίποτα.

  3. #918
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθηγητης στο πκ απο τους 1ους που εφερε την μεθοδο στην ελλαδα και την ξερει οσο κανεις αλλος η κορη του εχει 7 βαθμους εχει περασει τα 25 και δεν της εχει κανει ...
    Ενω εκανε δωρεαν σε καποιους φοιτητες της ιατρικης σχολης
    Το πιο απλό που θα μπορούσε να σου απαντήσει είναι ότι η μυωπία της συνεχίζει να αυξάνεται, ενώ για να κάνεις επέμβαση πρέπει να είναι 2 χρόνια σταθερή. Επιπλέον υπάρχουν κι άλλοι λόγοι, κανονικά 1 στους 5 δεν επιδέχεται την επέμβαση (άλλο τι μπορεί να σου πει ένας λιγούρης γιατρός).



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο κατα την γνωμη μου λεει πολλα... οτι ασφαλεια δεν υπαρχει 100%
    Εδώ ποιος μίλησε για 100%; Δες πιο πριν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οτι παιζουνε διαφορες επιπλοκες που δεν τις λενε για να παρουνε το διχιλιαρο για να ξεχρεωσουνε την επενδυση των μηχανηματων..
    Θανάσιμες επιπλοκές μπορεί να έχει και η λιποαναρρόφηση, μια άλλη "κοσμητική" επέμβαση. Είναι στο χέρι σου να μην την κάνεις ή να διαλέξεις κάποιον που σε πείθει. Αν εσύ επιλέξεις να πας σε κάποιον σκιτζή, δε φταίει η μέθοδος...

  4. #919
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είχα μυωπία 3,75 και στα 2 μάτια.Η συνολική μου υγεία είναι καλή αλλά τι να το κάνεις τώρα.Έχω την εντύπωση ότι ο προεγχειρητικός έλεγχος δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο η αντίδραση του οργανισμού μετά.Θυμάμαι πριν 3 χρόνια είχα ρωτήσει έναν οφθαλμίατρο και μου είχε πεί δεν είναι τίποτα θα στο κάνω και σε 5 λεπτά θα φύγεις.Ένας φίλος μου μετά από όσα έπαθα ρώτησε οφθαλμίατρο, φίλο του πατέρα του μάλιστα και του είπε δεν είναι τίποτα όποτε θες έλα να στο κάνω.Τέτοιες δηλώσεις κατα τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον εγκληματικές.Τέλος δεν έιμαι γιατρός αλλά από αυτά που έχω ψάξει κάπιοι ειδικοί λένε ότι στην prk καταστρέφεται η μεμβράνη bowman που έχει τεράστια σημασία για το μάτι και δεν ξαναδημιουργείται ποτέ ενώι για την λαζίκ ότι δημιουργείται πληγή που δεν επουλώνεται ποτέ.Πιστεύω λίγο δύσκολα κάποιος έχει την όραση που είχε πριν αν ισχύουν όλα αυτά.

  5. #920
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Έκανα crosslinking με PRK για τον κερατόκωνο που έχω πριν 3,5 χρόνια περίπου:

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...26#post2166026

    Μακάρι να υπήρχε αυτή η μέθοδος όταν μου είχε εμφανιστεί ο κερατόκωνος πριν 12 χρόνια περίπου. Θα είχα γλυτώσει από το συνδυασμό σκληρού/μαλακού φακού που αναγκάζομαι να φοράω καθημερινά για να βλέπω (δυστυχώς τα γυαλιά δε βοηθάνε ). Ξέρω περιπτώσεις κερατοκωνικών ασθενών που εντόπισαν το πρόβλημα στην αρχή του, έκαναν την επέμβαση και ξεμπέρδεψαν μια και καλή με σκληρούς φακούς κι αηδίες. Αυτή η επέμβαση είναι κυρίως για να σταματήσει τη χειροτέρευση της πάθησης, παρά για τη διόρθωσή της, ώστε να μην προκύψουν χειρότερα. Δηλαδή να μην την έκανα και πιθανότατα να ταλαιπωριόμουν περισσότερο; Αυτό μας λες sos;; Μακάρι να είχα μείνει κι εγώ στην απλή μυωπία και τον αστιγματισμό και να ήμουν ακόμα με τα ωραία μου γυαλάκια ή να έκανα ένα laser να ξεμπέρδευα, αλλά... Λυπάμαι για το πρόβλημά σου, αλλά οι αφορισμοί δε βοηθούν
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #921
    Το avatar του μέλους mavlok
    mavlok Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν την εγχείρηση με τα γυαλιά έβλεπα 12/10 ίσως και παραπάνω με πολύ καλή ποιότητα.τώρα χάλια ζωή χάρη στην prk
    12/10 δεν έβλεπες γιατί τα γυαλιά, βρισκόμενα πολύ μπροστά απ' το μάτι, δίνουν παραμορφωτική όραση. Άλλη ποιότητα όρασης έχεις με γυαλιά κι άλλη με ένα υγιές ή διορθωμένο μάτι (με φακούς επαφής ή επέμβαση). Αλλά και οι φακοί επαφής προκαλούν πάρα πολλά προβλήματα.

    Από κει και πέρα, μια επέμβαση, όσο απλή κι αν είναι, δεν παύει να είναι επέμβαση. Ένα μικρό ποσοστό θα έχει επιπλοκές, είτε πρόκειται για εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας είτε για Lasik. Άλλο αυτό κι άλλο να παρουσιάζεις ως πηγές blogs τρομοκρατημένων οπτικών και εταιρειών του χώρου που βλέπουν να χάνεται όλο και μεγαλύτερο κομμάτι του τζίρου τους από γυαλιά, φακούς επαφής, υγρά και παρελκόμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mavlok : 10-02-12 στις 22:15.

  7. #922
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα crosslinking με PRK για τον κερατόκωνο που έχω πριν 3,5 χρόνια περίπου:

    http://www.adslgr.com/forum/showthre...26#post2166026

    Μακάρι να υπήρχε αυτή η μέθοδος όταν μου είχε εμφανιστεί ο κερατόκωνος πριν 12 χρόνια περίπου. Θα είχα γλυτώσει από το συνδυασμό σκληρού/μαλακού φακού που αναγκάζομαι να φοράω καθημερινά για να βλέπω (δυστυχώς τα γυαλιά δε βοηθάνε ). Ξέρω περιπτώσεις κερατοκωνικών ασθενών που εντόπισαν το πρόβλημα στην αρχή του, έκαναν την επέμβαση και ξεμπέρδεψαν μια και καλή με σκληρούς φακούς κι αηδίες. Αυτή η επέμβαση είναι κυρίως για να σταματήσει τη χειροτέρευση της πάθησης, παρά για τη διόρθωσή της, ώστε να μην προκύψουν χειρότερα. Δηλαδή να μην την έκανα και πιθανότατα να ταλαιπωριόμουν περισσότερο; Αυτό μας λες sos;; Μακάρι να είχα μείνει κι εγώ στην απλή μυωπία και τον αστιγματισμό και να ήμουν ακόμα με τα ωραία μου γυαλάκια ή να έκανα ένα laser να ξεμπέρδευα, αλλά... Λυπάμαι για το πρόβλημά σου, αλλά οι αφορισμοί δε βοηθούν
    Kαμία σχέση το ένα με το άλλο.

  8. #923
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαμία σχέση το ένα με το άλλο.
    Γιατί;;; Εσύ εδώ λες:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είχα υποβληθεί σε prk πριν 7 μήνες περίπου..... τώρα χάλια ζωή χάρη στην prk
    Κι εγώ σου λέω ότι έκανα crosslinking με PRK. Το ίδιο ακριβώς PRK που έκανες κι εσύ κι ένα σωρό άλλος κόσμος για τη μυωπία.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #924
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτό που λέω είναι ότι είναι τελείως διαφορετικό αν αυτή η εγχείρηση εφαρμόζεται για τον κερατόκωνο που θεωρείται ασθένεια σοβαρή μάλιστα με το να εφαρμόζεται για διαθλαστικά προβλήματα.Δεν μπορείς να τα συγρκίνεις αυτά.

  10. #925
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Και σου ξαναλέω: Το ίδιο PRK έκανα. Δεν άλλαξε κάτι στη μέθοδο λόγω κερατόκωνου
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #926
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όχι αυτό που λες εσύ είναι συνδυασμός καταρχίν και επιπλέον η διαφορά που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι είναι διαφορετικό σχεδόν να αναγκαστείς να κάνεις εγχείρηση για να αποφύγεις μια ενδεχόμενη μεταμόσχευση με το να εφαρμόζεται η ίδια διδικασία σε μάτια χωρίς παθήσεις.Είναι σαν να μου λες ότι επειδή κάποιος έχει μια βίδα στο πόδι του πρέπει να του κόψουνε το πόδι όπως θα κάνανε σε κάποιον που έχει γάγκραινα και ότι η τεχνική είναι ίδια και στις 2 περιπτώσεις.

  12. #927
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Whatever...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #928
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι οπτική οξύτητα είχες με τους ημίκσληρους φακούς επαφής πριν την εγχείρηση και τί μετά?

  14. #929
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    8/10 ..
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #930
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mavlok Εμφάνιση μηνυμάτων
    12/10 δεν έβλεπες γιατί τα γυαλιά, βρισκόμενα πολύ μπροστά απ' το μάτι, δίνουν παραμορφωτική όραση. Άλλη ποιότητα όρασης έχεις με γυαλιά κι άλλη με ένα υγιές ή διορθωμένο μάτι (με φακούς επαφής ή επέμβαση). Αλλά και οι φακοί επαφής προκαλούν πάρα πολλά προβλήματα.

    Από κει και πέρα, μια επέμβαση, όσο απλή κι αν είναι, δεν παύει να είναι επέμβαση. Ένα μικρό ποσοστό θα έχει επιπλοκές, είτε πρόκειται για εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας είτε για Lasik. Άλλο αυτό κι άλλο να παρουσιάζεις ως πηγές blogs τρομοκρατημένων οπτικών και εταιρειών του χώρου που βλέπουν να χάνεται όλο και μεγαλύτερο κομμάτι του τζίρου τους από γυαλιά, φακούς επαφής, υγρά και παρελκόμενα.
    Eίχα ρωτήσει τον οφθαλμίατρο που με κατέστρεψε τι είναι αυτά τα site και μου είπε ότι αλήθεύουν όσα γράφουν.

Σελ. 62 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 42525760616263646772 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας