Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    2
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    ~6(dB) / 10.0(dB)
    Λοιπόν ενώ πριν μερικές ημέρες είχα ανοίξει ένα post στο οποίο ζητούσα την γνώμη σας για αγορά καινούργιας οθόνης, τώρα γράφω αυτό το post για ένα θέμα που προέκυψε. Η οθόνη είναι μία LG IPS224V όταν την ανοίγω και για 8 - 10 λεπτά (προφανώς μέχρι να ζεσταθεί) ακούγεται ένας ήχος σαν «τσικ» μέσα από την οθόνη κάθε 10 δευτερόλεπτα σαν ήχος από μέταλλο που ζεσταίνεται αλλά πρεπει να έχει ησυχία για να ακουστεί. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό είναι προπομπός κάποιου προβλήματος που «ίσως» να προκύψει αργότερα όπως και να χει δεν είναι φυσιολογικό να ακούγεται το οτιδήποτε σε καινούργια οθόνη. Η αγορά της οθόνης έγινε 9/01, εχει σημασία γι αυτό το αναφέρω. Μίλησα με Lg και είπαν ότι μου την αλλάζουν με μία ανακατασκευασμένη και εγώ τώρα έχω μερικές ερωτήσεις κι αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα το εκτιμούσα πολύ....

    1)Από την στιγμή που το πρόβλημα μου το εμφάνισε μέσα στις 10 μέρες (DOA, αν και έχω την εντύπωση πως η Lg δίνει 15 μέρες) δεν θα έπρεπε να μου αλλάξουν την οθόνη με μία καινούργια;

    2)Ο όρος ανακατασκευασμένη με χαλάει. Θα δεχόσασταν να σας επιστραφεί μία άλλη ανακατασκευασμένη οθόνη;

    3)Θα ήταν καλύτερο να πάω στο μαγαζί από όπου την αγόρασα, να την επιστρέψω και να πάρω μία άλλη;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω τις συμβουλές σας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koser : 16-01-13 στις 20:58.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-08-2012
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Μαμά Intracom
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 44.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βλέπω χάλασε και το aftersales την LG που ήταν άψογο παλαιότερα.

    1) Φυσιολογικά ναι. Το επίσημο DOA Policy της LG είναι 30 μέρες. (ύψωσε λίγο και την φωνή στο τηλέφωνο χρειάζεται που και που..)

    2) Γιατί και η καινούρια οθόνη που πήρες και δεν ήταν ανακατασκευασμένη δεν χάλασε? Έχει σημασία που γίνεται η ανακατασκευή. Η LG θεωρητικά δεν θα έστελνε ένα ανακατασκευασμένο προϊον αν δεν ήταν εφάμιλλο με καινούριο. Αν αποδεχτείς αυτήν την λύση έλεγξε ενδελεχώς την οθόνη όταν την παραλάβεις και μην συμβιβαστείς με τίποτα λιγότερο από το καινούριο ή ανακατασκευασμένο που είναι καινούριο!

    3) Όχι θα σε παραπέμψουν στην LG. (μόνο αν είναι παραεισαγωγής)

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    2
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    ~6(dB) / 10.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cleffekt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω χάλασε και το aftersales την LG που ήταν άψογο παλαιότερα.

    1) Φυσιολογικά ναι. Το επίσημο DOA Policy της LG είναι 30 μέρες. (ύψωσε λίγο και την φωνή στο τηλέφωνο χρειάζεται που και που..)

    2) Γιατί και η καινούρια οθόνη που πήρες και δεν ήταν ανακατασκευασμένη δεν χάλασε? Έχει σημασία που γίνεται η ανακατασκευή. Η LG θεωρητικά δεν θα έστελνε ένα ανακατασκευασμένο προϊον αν δεν ήταν εφάμιλλο με καινούριο. Αν αποδεχτείς αυτήν την λύση έλεγξε ενδελεχώς την οθόνη όταν την παραλάβεις και μην συμβιβαστείς με τίποτα λιγότερο από το καινούριο ή ανακατασκευασμένο που είναι καινούριο!

    3) Όχι θα σε παραπέμψουν στην LG. (μόνο αν είναι παραεισαγωγής)
    Όπως και να το κάνεις η ανακατασκευασμένη είναι μεταχειρισμένη εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω. Επίσης αν δεχτούν να μου δώσουν μία καινούργια οθόνη πως μπορώ εγώ να τσεκάρω αν όντως είναι καινούργια ή ανακατασκευασμένη και που μπορώ να δω ότι το επίσημο DOA της Lg είναι 30 ημέρες όχι τίποτα άλλο αλλά να μην μου λένε βλακείες γι αυτό....

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2012
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Μαμά Intracom
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 44.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και να το κάνεις η ανακατασκευασμένη είναι μεταχειρισμένη εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω. Επίσης αν δεχτούν να μου δώσουν μία καινούργια οθόνη πως μπορώ εγώ να τσεκάρω αν όντως είναι καινούργια ή ανακατασκευασμένη και που μπορώ να δω ότι το επίσημο DOA της Lg είναι 30 ημέρες όχι τίποτα άλλο αλλά να μην μου λένε βλακείες γι αυτό....
    **Update

    Το DOA της LG Ελλάδος είναι 7 ημέρες πλέον. Δυστυχώς σε λίγες χώρες έχει μείνει 30. Άρα δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα....
    μπορεί να μην σου έρθει ανακατασκευασμένη απλά το λένε έτσι τηλεφωνικώς για να είναι καλυμμένοι (εξαρτάται από το stock που υπάρχει). Όπως και να έχει μην το βλέπεις έτσι (π.χ. μεταχειρισμένη κλπ) γιατί το βλέπεις λάθος. Όλα τα ανακατασκευασμένα (refurbirshed/remanufactured κλπ) περνάνε αυστηρό έλεγχο και οπτικά δεν διαφέρουν από ένα καινούριο. Δεν σου λέω να είσαι ευγνώμων γιαυτό που σου έτυχε αλλά σε πληροφορώ πως λίγες εταιρίες έχουν τις καλύψεις της LG και άλλες απλά θα σου έκαναν επισκευή και θα σου έκαναν αντικατάσταση μόνο αν δεν γινόταν επισκευή. Δέξου λοιπόν την ανακατασκευασμένη και αν δεν είσαι ικανοποιημένος με την οθόνη που θα σου στείλουν πας στο Plan B.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-04-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    2
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    ~6(dB) / 10.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cleffekt Εμφάνιση μηνυμάτων
    **Update

    Το DOA της LG Ελλάδος είναι 7 ημέρες πλέον. Δυστυχώς σε λίγες χώρες έχει μείνει 30. Άρα δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα....
    μπορεί να μην σου έρθει ανακατασκευασμένη απλά το λένε έτσι τηλεφωνικώς για να είναι καλυμμένοι (εξαρτάται από το stock που υπάρχει). Όπως και να έχει μην το βλέπεις έτσι (π.χ. μεταχειρισμένη κλπ) γιατί το βλέπεις λάθος. Όλα τα ανακατασκευασμένα (refurbirshed/remanufactured κλπ) περνάνε αυστηρό έλεγχο και οπτικά δεν διαφέρουν από ένα καινούριο. Δεν σου λέω να είσαι ευγνώμων γιαυτό που σου έτυχε αλλά σε πληροφορώ πως λίγες εταιρίες έχουν τις καλύψεις της LG και άλλες απλά θα σου έκαναν επισκευή και θα σου έκαναν αντικατάσταση μόνο αν δεν γινόταν επισκευή. Δέξου λοιπόν την ανακατασκευασμένη και αν δεν είσαι ικανοποιημένος με την οθόνη που θα σου στείλουν πας στο Plan B.
    Το plan B, προφανώς θα εννοείς να μουν στείλουν μία καινούργια γιατί για να δίνουν πίσω λεφτά δεν το γνωρίζω...

Παρόμοια Θέματα

  1. Laptop Turbo-X Maestro CL i35-450 (με πιθανο προβλημα)
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 15:47
  2. Απορία σχετικά με booting time σε bootable USB flashάκι
    Από djastral232 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-12, 08:34
  3. Πρόβλημα σε οθόνη Laptop Toshiba
    Από yzfr6 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 18:09
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-12, 14:28
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-12, 12:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας