Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Περιοχή
    Οστανδη (Be)
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Philips
    Καλησπέρα σε όλους, κάποτε είχα κάνει ένα λογαριασμό στο voipbuster για κάποια sms και τηλεφωνά phone to phone και μόνο μια φορά τα χρησιμοποίησα, αλλα βλέπω οτι το voip to χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και μου είπαν να πάρω και εγώ μια συσκευή τηλεφονου voip και όλα τα τηλεφωνά τα κα κάνω από το pc μέσο voip εφόσον έχω και dsl 8mbps.
    Θα ήθελα την γνώμη σας για τα voip, να μου προτείνετε κάποια εταιρία, αν αξίζει τον κόπο είτε την φασαρία είτε στα λεφτά.
    και από συσκευές τι παίζει.? (δεν μιλάμε για ακριβά πράγματα)
    Mobo: GA-Z77X-UP5 TH (rev. 1.0)
    Cpu: i7 3770K
    Ram: Kingstone 4x8gb
    Gpu: Sapphire R9 290 Tri-x OC
    HDD: SSD 500gb W10 + PCIeSSD 500gb + 2x1tb raid5.
    Psu: WME 750W BRONZE,

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Περιοχή
    Οστανδη (Be)
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Philips
    Κάποιος..??
    Mobo: GA-Z77X-UP5 TH (rev. 1.0)
    Cpu: i7 3770K
    Ram: Kingstone 4x8gb
    Gpu: Sapphire R9 290 Tri-x OC
    HDD: SSD 500gb W10 + PCIeSSD 500gb + 2x1tb raid5.
    Psu: WME 750W BRONZE,

  3. #3
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές αλλά επειδή είσαι συχνός χρήστης σου κάνω μια περίληψη.
    1) Ανοίγεις λογαριασμό σε κλώνο της ΒΕΤΑΜΑΧ.
    2) Χρειάζεσαι ένα ρούτερ σαν το δικό μου ή ένα ΑΤΑ ή ένα τηλέφωνο voip (Κόστος από 60 Ευρώ και άνω)
    3) Τα συνδέεις με το λογαριασμό της ΒΕΤΑΜΑΧ και μιλάς.
    Ψάξε τα μηνύματά μου και κάτι θα βρεις. Αν έχεις απορία ρώτησε πιο συγκεκριμένα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Δε μπορω να καταλαβω τι τα θελετε πια αυτα τα BETAMAX, Voipdiscoun κλπ τη στιγμη που πλεον υπαρχουν παροχοι στην Ελλαδα οι οποιοι προσφερουν εκτος απο Internet (16-24Μbit) και ΔΩΡΕΑΝ απεριοσριστα Αστικα, Υπεραστικα, Διεθνη με κοστος κατω απο 20€ .

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.966
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Επειδή δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτούς τους παρόχους...
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διότι οι πάροχοι που τα παρέχουν, δεν τα προσφέρουν ως SIP trunks, παρά μόνο σαν retail υπηρεσία αποκλειστικά.

    Δεν θέλω λοιπόν να πάρω το SIP trunk που καταλήγει στο ATA ως αναλογικό σήμα, να το ξαναμετατρέψω σε SIP μέσω μιας FXS κάρτας σε Asterisk ή ενός SPA-3x0x για να την χρησιμοποιήσω όπου μου χρειάζεται. Καθότι όταν κρεμάσει η ευρυζωνική σύνδεση στον χώρο μου χάνω την πρόσβαση στο εν λόγω μεταλλαγμένο SIP trunk.

    Διότι ακόμα κι αν χάσω την ευρυζωνική πρόσβαση στον χώρο που βρίσκομαι, μπορώ καλώντας ένα γεωγραφικό νούμερο, να έχω πρόσβαση στο τηλεφωνικό μου κέντρο αφού είναι hosted, και να εκκινήσω αλλά και να τερματίσω κλήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eski Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορω να καταλαβω τι τα θελετε πια αυτα τα BETAMAX, Voipdiscoun κλπ τη στιγμη που πλεον υπαρχουν παροχοι στην Ελλαδα οι οποιοι προσφερουν εκτος απο Internet (16-24Μbit) και ΔΩΡΕΑΝ απεριοσριστα Αστικα, Υπεραστικα, Διεθνη με κοστος κατω απο 20€ .
    Διότι οι πάροχοι αυτοί δεν είναι αξιόπιστοι. Εγώ όταν έβαλα adsl την έβαλα με τη λογική να σπρώξω τις εξερχόμενες από εκεί και να μη φύγω από τον ΟΤΕ λόγω μεγαλύτερης αξιοπιστίας και ασφάλειας. Οπότε η μόνη λύση είναι η ΒΕΤΑΜΑΧ. Μακάρι να μου έδινε ο ΟΤΕ απεριόριστα Ελλάδος με 5 ευρώ το μήνα (δηλ. το διπλό από τη ΒΕΤΑΜΑΧ) για να πάω εκεί.
    Επίσης ποιος δίνει ίντερνετ και τηλεφωνία με κάτω από 20 Ευρώ? Για κάτι 40αρες ξέρω.

  8. #8
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι οι πάροχοι αυτοί δεν είναι αξιόπιστοι. Εγώ όταν έβαλα adsl την έβαλα με τη λογική να σπρώξω τις εξερχόμενες από εκεί και να μη φύγω από τον ΟΤΕ λόγω μεγαλύτερης αξιοπιστίας και ασφάλειας. Οπότε η μόνη λύση είναι η ΒΕΤΑΜΑΧ. Μακάρι να μου έδινε ο ΟΤΕ απεριόριστα Ελλάδος με 5 ευρώ το μήνα (δηλ. το διπλό από τη ΒΕΤΑΜΑΧ) για να πάω εκεί.
    Επίσης ποιος δίνει ίντερνετ και τηλεφωνία με κάτω από 20 Ευρώ? Για κάτι 40αρες ξέρω.
    H vivodi σου δινει με 19€ (Τelefonet) το εχει η γκομενα μου (παραλιακη) και δεν εχει πεσει ποτε.
    Επισης σου δινει και δευτερο νουμερο γραμμης (αρχιζει απο 211) + αυτο που ειχε απο ΟΤΕ.
    Το internet ειναι πανω απο 10ΜΒ

    Σπιτι μου (Δασος Χαϊδαριου) εχω ΟnTelecoms με 27€ που μπορω να σας πω με βεβαιοτητα πανω απο ενα χρονο οτι ειναι καλυτερη απο τον ΟΤΕ.
    Δεν εχει πεσει ποτε ουτε το Internet ουτε το τηλεφωνο.
    Το Internet ειναι σταθερα στα 16ΜΒ.
    Εχω φτιαξει ενα Asterisk με SPA3102 Trunk οποτε εχω παντου
    ΔΩΡΕΑΝ αστικες, υπεραστικες, διεθνεις κλησεις με extensions που εχω φτιαξει
    για το μαγαζι μου, το κινητο μου, τη γκομενα μου, τη μανα μου κλπ.


    Aπο εμπειρια που εχω απο φιλους με τους παραπανω Providers κανεις δεν ειχε ποτε προβλημα αξιοπιστιας.
    Μοναδικη περιπτωση μια φιλη μου στο Περιστερι οπου ειχε ασταθεια γραμμης με
    ΟnTelecoms, εριξαν τη συνδεση στα 8MB και απο τοτε δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα.

    Γιατι να καθομαι λοιπον να μπλεκω μ' αυτα?

  9. #9
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε eski, εσύ έμπλεξες στήνοντας το δικό σου Asterisk, ρύθμισες το SPA-3102 να δρομολογεί τις κλήσεις, έστησες off-premise extensions στα σπίτια των φίλων σου, και τα παραμετροποίησες να δουλεύουν όπως θέλεις.

    Σου αξίζουν συγχαρητήρια γα την προσπάθεια, αλλά αν αυτό δεν είναι μπλέξιμο τότε τι είναι;

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eski Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω φτιαξει ενα Asterisk με SPA3102 Trunk οποτε εχω παντου
    ΔΩΡΕΑΝ αστικες, υπεραστικες, διεθνεις κλησεις με extensions που εχω φτιαξει
    για το μαγαζι μου, το κινητο μου, τη γκομενα μου, τη μανα μου κλπ.
    Αν έχετε την καλοσύνη σας παρακαλώ να μας πληροφορήσετε για το που μπορούμε να βρούμε λεπτομέρειες για το πως γίνονται όλα αυτά τα ωραία και αν δεν σας κάνει κόπο γράψτε μας από που πρέπει να ξεκινήσει κάποιος που ενδιαφέρεται να τα υλοποιήσει;

  11. #11
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρώτα απ' όλα αγόρασε ένα SPA-3102 κι άρχισε να εξοικειώνεσαι με τις ρυθμίσεις που χρειάζεται η PSTN σύνδεση. Όταν αυτό λειτουργεί ικανοποιητικά τότε θα κοιτάξεις τις διαφορετικές επιλογές για τηλεφωνικά κέντρα βασισμένα σε Asterisk.

  12. #12
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Σας πληροφορω οτι δεν εμπλεξα καθολου. Το αντιθετο, ΞΕΜΠΛΕΞΑ
    απο τον ΟΤΕ και τα παγια του,
    απο το να ψαχνω καθε φορα ποιος Voip Provider ειναι πιο φθηνος κατα 10 λεπτα απο τους αλλους κανοντας συναρτσησεις στο Excel να δω ποιος τελικα με συμφερει,
    πανω απ'ολα εχω το σταθερο μου παντου και
    ολα αυτα με κοστος 50€ (τοσο κανει ενα SPA3102) και χρονο λιγοτερο απο 30''

    Και στη τελικη εγω ειμαι Voip Provider του εαυτου μου

    Για του λογου το αληθες οποιος θελει να δοκιμασει μπορει να δει τον οδηγο μου αυτού

    Και μη νομισετε οτι ειμαι κανενας guru, τορναδορος ειναι η δουλεια μου, δημοτικο εχω τελειωσει
    και δε ντρεπομαι να το λεω, τουλαχιστον εσεις που εχετε τελειωσει και ενα λυκειο
    αξιζει να προσπαθησετε, εστω για την εμπειρια ρε γαμωτο..


    Εγκατασταση MacOsX86 & Vista σε Laptop

  13. #13
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eski Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν εχει πεσει ποτε ουτε το Internet ουτε το τηλεφωνο.
    Το Internet ειναι σταθερα στα 16ΜΒ.

    Aπο εμπειρια που εχω απο φιλους με τους παραπανω Providers κανεις δεν ειχε ποτε προβλημα αξιοπιστιας.
    Στα φόρουμ και αλλού, λένε άλλα. Προσωπικά σε εναλλακτικό δεν πάω γιατί δεν τον εμπιστεύομαι. Έχω ISDN, 4 νούμερα για εισερχόμενες και για τις εξερχόμενες χρησιμοποιώ το justvoip 5 μήνες τώρα χωρίς πρόβλημα. Κόστος 40 Ευρώ το μήνα μαζί με τα έξοδα για το justvoip. Ο καθένας βέβαια κάνει ότι τον βολεύει.
    Επίσης αυτό με τα πάγια του ΟΤΕ δεν είναι τόσο τραγικό. Στον ΟΤΕ αν έχεις PSTN και 1024 ιντερνετ και διώχνεις τις εξερχόμενες με voip κοστίζει φτηνότερα από μια σειρά εναλλακτικούς. Γύρω στα 35 Ευρώ.

  14. #14
    Το avatar του μέλους eski
    eski Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα φόρουμ και αλλού, λένε άλλα. Προσωπικά σε εναλλακτικό δεν πάω γιατί δεν τον εμπιστεύομαι. Έχω ISDN, 4 νούμερα για εισερχόμενες και για τις εξερχόμενες χρησιμοποιώ το justvoip 5 μήνες τώρα χωρίς πρόβλημα. Κόστος 40 Ευρώ το μήνα μαζί με τα έξοδα για το justvoip. Ο καθένας βέβαια κάνει ότι τον βολεύει.
    Επίσης αυτό με τα πάγια του ΟΤΕ δεν είναι τόσο τραγικό. Στον ΟΤΕ αν έχεις PSTN και 1024 ιντερνετ και διώχνεις τις εξερχόμενες με voip κοστίζει φτηνότερα από μια σειρά εναλλακτικούς. Γύρω στα 35 Ευρώ.
    Ξερεις, αναμεσα στα 1024 (1Mbit) και στα 16Mbit υπαρχει καποια διαφορα.

    Για να ειμαι ειλικρινης και εγω ημουν επιφυλακτικος με τους εναλακτικους ωσπου μια μερα μπηκα
    ασυρματα σε γειτονα οπου ειχε OnTelecoms. H διαφορα ηταν μερα με νυχτα.
    Την αλλη μερα πρωι-πρωι εκανα αιτηση και δεν το εχω μετανιωσει καθολου.
    Εχω κανει και ενα extension στο μαγαζι μου (Μεγαλο Πευκο) οπου μιλω καθημερινα με
    προμηθευτες απο εξωτερικο με τις ωρες.Επισης εχω φιλους,συγγενεις Aμερικη, Αυσταλια, Αγγλια,Γαλια τους οποιους τους παιρνω συνεχεια.

    Ξερετε τι ωραιο ειναι να βλεπεις στο λογαριασμο σου απειρες κλησεις με χρεωση 0€?
    Μονο τα παγια πληρωνω 27€.

    Και ολα αυτα απο εναν και μονο Provider οποτε εαν γινει κατι ξερω που θα απευθυνθω
    (Δεν εχει τυχει απολυτως τπτ εδω και πανω απο 1 χρονο)

    Προσωπικα θα προτεινα σε καποιον ν' ανοιξει λογαριασμο σε Voip Provider σε 2 περιπτωσεις:

    1. Αν μενει σε κανα κορφοβουνι (μη το παρει κανεις προσωπικα μακαρι να ημουν στη θεση του) oπου δεν υπαρχει εναλλακτικος παρα μονο ΟΤΕ.

    2. Αν εχει καμμια γκομενα απο Πακισταν η τεσπα σε χωρα που δεν καλυπτουν εδω οι εναλλακτικοι και ενδεχομενως καλυπτει καποια απ'αυτες τις Voip υπηρεσιες


    Καλο θα ειναι να δοκιμαζει κανεις εκτος απο το ν' ακουει φημες


    Αναπαραγωγη ταινιων HD/MKV και υποτιτλων SRT στο PS3 μεσω TVersity

  15. #15
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Κοίτα ο καθένας με τις ανάγκες του. Εγώ δε χρειάζομαι μεγάλες ταχύτητες. Αντίθετα χρειάζομαι αξιοπιστία, σιγουριά ότι αν κάτι πάει στραβά θα έρθει τεχνικός και τα 300 λεπτά τη βδομάδα που δίνει μέσες άκρες η ΒΕΤΑΜΑΧ γιατί ψιλοκλέβει αρκούν για κλήσεις. Επίσης μέχρι να στρώσει η αγορά δηλ. για 2-3 χρόνια δε θα πάω σε εναλλακτικό. Μέχρι πριν λίγο καιρό όλα ήταν ρόδινα σε αυτούς. Μετά πτώχευσε η Αλτεκ και η φορθνετ έβγαλε προβλήματα. Μπορεί να έστρωσε δεν ξέρω κι εσύ μιλάς για άλλες εταιρίες αλλά προς το παρόν θα μείνω στον ΟΤΕ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία Voip
    Από fstama στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 23:31
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-07, 20:37
  3. Πως να συνδεσουμε ενα us robotics 9108 με το one voip sip talk box για VOIP
    Από waet στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 07:48
  4. ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ VOIP ΚΛΗΣΕΙΣ
    Από SAKIS71 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-07, 22:02
  5. Απορία για VoIP.
    Από geokok1981 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-06, 12:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας