Σελ. 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 283
  1. #151
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το θέμα αυτό. Αυτό το θέμα είναι λυμένο. Στην Ελλάδα θα διδάσκετε η ΔΙΚΗ μας προπαγάνδα. Τέρμα και τελείωσε.

    Επίσης στην πολιτισμένη Ευρώπη δες τι γίνεται... Δες τι γίνεται στον... υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο!!! Νομίζεις ότι ρατσισμός είναι οι 30 ηλίθιοι Χρυσαυγίτες; Μια χαρά είμαστε εμείς. Ξέρεις γιατί; Γιατί διδάσκονται η θρησκεία και η ηθική στα σχολεία μας (άλλο Χριστιανική θρησκεία και άλλο Εκκλησία Α.Ε. για να εξηγούμαστε). Εκεί που τα έχουν σταματήσει είναι το πρόβλημα. Δεν θα δεις εύκολα Έλληνα να σηκώνει χέρι πάνω σε μετανάστη, ούτε σε κάποιον που χρειάζεται βοήθεια. Όμως στην Ευρώπη θα δεις να τους κυνηγάνε, να τους καίνε να τους βουλιάζουν τις βάρκες, να τους σκοτώνουν.

    Εμείς κάναμε σφαγές επί Μέγα Αλέξανδρου; Οι άλλοι, οι... πολιτισμένοι, κάνουν ακόμα και σήμερα...

    Και επιτέλους ένδειξη πολιτισμού δεν είναι η κάθε νεοταξική ανοησία περί πολυπολιτισμικότητας. Ένδειξη πολιτισμού κάποιοι θεωρούμε και τα σημεία στίξης, τα κεφαλαία στην αρχή μιας πρότασης και τους τόνους... αλλά τέλος πάντων. Δεν θέλω να στην πω πολύ!!!
    1ον σιγα μη κατσω να σκασω επειδη θες να μου την πεις..και σιγα μην καθομαι να γραφω με κεφαλαια και τονους για να με θεωρησεις πολιτισμενο...θα επρεπε να εχεις καταλαβει ειδη που τα εχω γραμμενα αυτα...
    2ον αν πιστευεις οτι η ηθικη βρισκεται μεσα στην εκκλησια και την χριστιανικη θρησκεια ειναι σαν να μου λες οτι τα δωρα τα φερνει ο αγιος βασιλης και οτι η χιονατη και η επτα νανοι ζουνε διπλα στα στρουμφακια και το δρακουμελ...για παραμυθια με δρακους εσταυρομενους και παρθενογενεσεις δεν ασχολουμαι,αν θελω διαβαζω τον ποπαϋ και αλλα κομικ της εποχης μας δεν εχω αναγκη να πιστεψω σε κομικ με σουπερμαν 2000ετων....
    3ον αδιαφορω επισης για το τι γινεται στην ευρωπη...οπου υπαρχει δογματισμος υπαρχει και σκοταδισμος...οπου υπαρχει θρησκεια υπαρχει και μισος...οπου υπαρχει προπαγανδα υπαρχει δολος...αυτα εχει δειξει η ιστορια σε καθε κρατος τα ιδια βλεπουμε και αυτη τη στιγμη να συμβαινουν γυρω μας..οκ..πηγαινε καψε λοιπον την προπαγανδα των αλλων οπως οι ναζι στην γερμανια...εγω τις κραταω ολες στην βιβλιοθηκη μου μαζι με την βιβλο σου το κορανι του αλλου κλπ κλπ..μπορει να διαφωνω αλλα σεβομαι τις διαφορετικες αποψεις..
    4ον οταν μαζευτηκαν στην ομονοια για συλλαλητηριο κατα τον μεταναστων ειδα τι καλα παιδια ειναι οι χρυσαυγητες , ειδα να σπρωχνουν και να κλωτσανε αλλοδαπους...δεν ειδα να σκοτωνουν κανενα βεβαια αλλα τρεμω στην ιδεα οτι η χριστιανικη θρησκεια γαλουχησε τετοια μαργαριταρια που σεβονται ετσι την ανθρωπινη υπαρξη..

    για οοοολους λοιπον τους παραπανω λογους και κυριως για αυτα που γραφεις πιο πανω...θα συνεχισω να γραφω χωρις τονους χωρις κεφαλαια και θα συνεχισω να σεβομαι τον διπλανο μου...ακομα και αν εισαι εσυ αυτος και θελεις να μου επιβαλεις καποια προπαγανδα ή καποιο δογμα....και ξερεις γιατι? γιατι ειναι δικαιωμα σου...οπως δικαιωμα σου ειναι να μην θελεις τους μεταναστες σε αυτην την χωρα οπως δικαιωμα σου ειναι να θελεις να επιβαλεις τις χριστιανικες αξιες στα σχολεια..οοοοολα αυτα ειναι δικαιωμα σου..αλλα αυτο το δικαιωμα το αναγνωριζεις μονο στον εαυτο σου...γιατι εδω ειναι ελλαδα και θες μονο την δικη σου προπαγανδα...μπρααααβο ..τα υπολοιπα που θα ηθελα να γραψω ειναι περιτα (και ακομψα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArKKas : 17-06-09 στις 18:03.

  2. #152
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    @Arkkas, ποιος σου είπε ότι δεν θέλω μετανάστες σε αυτή τη χώρα; Μετανάστες θέλω. Λαθρομετανάστες δεν θέλω που να ζουν έτσι άθλια. Και δεν μου αρέσουν ούτε αυτοί που λένε ότι οι ίδιοι φταίνε, ούτε αυτοί που λένε φάτε τους στην μάπα. Θέλω όπως οι Έλληνες πήγαν έξω οργανωμένα, με τα εμβολιάκια τους και τα χαρτάκια τους έτσι να έρχονται και όλοι εδώ.

    Σχετικά με την θρησκεία:
    Η θρησκεία φίλε μου δεν διδάσκει το μίσος επειδή εσύ το λες ως αξίωμα. Ενώ μιλάς για μίσος λες και είναι αξίωμα λες ότι "σέβεσαι" αυτή την άποψη. Τίποτα δεν σέβεσαι. Απλά δεν θες να εμφανιστείς ότι έχεις πρόβλημα με την θρησκεία των... άλλων. Όπως οι ακροαριστεροί δεν έχουν καταλάβει το νόημα, έτσι δεν έχουν καταλάβει οι ακροδεξιοί.

    Σχετικά με το πως γράφεις:
    Αν δογματίζετε κάποιος αυτός είσαι εσύ. Και δύσκολο κάνεις το να σε διαβάσει κάποιος και να σε καταλάβει γιατί θες να εμφανιστείς προοδευτικός. Ε δεν είσαι. Ο προσδιορισμός του προοδευτικού δεν περιλαμβάνει αυτόν του ανορθόγραφου.

    Σχετικά με την ηθική:
    Όπως είδες έγραψα ότι διδάσκονται η θρησκεία και η ηθική. Δεν έγραψα το ένα μέσω του άλλου, γιατί ούτε εγώ τα διδάχτηκα έτσι.

    Σχετικά με τους Ναζί:
    Δεν σε τιμά καθόλου να χρησιμοποιείς ως επιχείρημα το Ad nazium. Ούτε θα το σκεφτόσουν να το χρησιμοποιήσεις αν έβλεπες την βιβλιοθήκη μου που δεν την έχω μόνο για μόστρα όπως πολλοί "προοδευτικοί". Η διαφορά μας είναι ότι εγώ θεωρώ το ίδιο βλάσφημο να κάψει κάποιος την "Πολιτική Ανυπακοή" του Θορό με το να κάψει το "Mein Kampf" του Χίτλερ, αν και το πρώτο το διάβασα ευχάριστα ενώ το δεύτερο το έκλεισα πολύ γρήγορα...

    Σχετικά με την προπαγάνδα:
    Στην Ελλάδα, με έξοδα του Ελληνικού κράτους διδάσκετε η Ελληνική Ιστορία είτε σου αρέσει είτε όχι. Αν εσύ λαμβάνεις την ιστορία κυριολεκτικά (ακόμα και τις ελλείψεις) και δεν καταλαβαίνεις ότι κάθε άνθρωπος που έζησε σε μια εποχή διαφορετική από την δική σου σκεφτόταν και διαφορετικά τότε δεν έχεις καταλάβει και το νόημα της ιστορίας που δεν είναι να θαυμάζεις τον Μέγα Αλέξανδρο, ή να μισείς τον Χίτλερ, ή να θεωρείς μέγα πολιτικό τον Περικλή, αλλά να μην επαναλλάβουμε τα λάθη και τις παραλείψεις τους ενώ να μάθουμε από τα θετικά αν είχαν κάποιοι από αυτούς ή κάποιες εποχές...

    Σχετικά με το γιατί θα συνεχίσεις να γράφεις όπως γράφεις:
    Εκδικητικότητα δείχνουν συνήθως οι "πολιτισμικά ανάπηροι". Αλλά υποθέτω ότι, οι της ημετέρας παιδείας μετέχοντες.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 17-06-09 στις 18:40.

  3. #153
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Arkkas, ποιος σου είπε ότι δεν θέλω μετανάστες σε αυτή τη χώρα; Μετανάστες θέλω. Λαθρομετανάστες δεν θέλω που να ζουν έτσι άθλια. Και δεν μου αρέσουν ούτε αυτοί που λένε ότι οι ίδιοι φταίνε, ούτε αυτοί που λένε φάτε τους στην μάπα. Θέλω όπως οι Έλληνες πήγαν έξω οργανωμένα, με τα εμβολιάκια τους και τα χαρτάκια τους έτσι να έρχονται και όλοι εδώ.

    Σχετικά με την θρησκεία:
    Η θρησκεία φίλε μου δεν διδάσκει το μίσος επειδή εσύ το λες ως αξίωμα. Ενώ μιλάς για μίσος λες και είναι αξίωμα λες ότι "σέβεσαι" αυτή την άποψη. Τίποτα δεν σέβεσαι. Απλά δεν θες να εμφανιστείς ότι έχεις πρόβλημα με την θρησκεία των... άλλων. Όπως οι ακροαριστεροί δεν έχουν καταλάβει το νόημα, έτσι δεν έχουν καταλάβει οι ακροδεξιοί.

    Σχετικά με το πως γράφεις:
    Αν δογματίζετε κάποιος αυτός είσαι εσύ. Και δύσκολο κάνεις το να σε διαβάσει κάποιος και να σε καταλάβει γιατί θες να εμφανιστείς προοδευτικός. Ε δεν είσαι. Ο προσδιορισμός του προοδευτικού δεν περιλαμβάνει αυτόν του ανορθόγραφου.

    Σχετικά με την ηθική:
    Όπως είδες έγραψα ότι διδάσκονται η θρησκεία και η ηθική. Δεν έγραψα το ένα μέσω του άλλου, γιατί ούτε εγώ τα διδάχτηκα έτσι.

    Σχετικά με τους Ναζί:
    Δεν σε τιμά καθόλου να χρησιμοποιείς ως επιχείρημα το Ad nazium. Ούτε θα το σκεφτόσουν να το χρησιμοποιήσεις αν έβλεπες την βιβλιοθήκη μου που δεν την έχω μόνο για μόστρα όπως πολλοί "προοδευτικοί". Η διαφορά μας είναι ότι εγώ θεωρώ το ίδιο βλάσφημο να κάψει κάποιος την "Πολιτική Ανυπακοή" του Θορό με το να κάψει το "Mein Kampf" του Χίτλερ, αν και το πρώτο το διάβασα ευχάριστα ενώ το δεύτερο το έκλεισα πολύ γρήγορα...

    Σχετικά με την προπαγάνδα:
    Στην Ελλάδα, με έξοδα του Ελληνικού κράτους διδάσκετε η Ελληνική Ιστορία είτε σου αρέσει είτε όχι. Αν εσύ λαμβάνεις την ιστορία κυριολεκτικά (ακόμα και τις ελλείψεις) και δεν καταλαβαίνεις ότι κάθε άνθρωπος που έζησε σε μια εποχή διαφορετική από την δική σου σκεφτόταν και διαφορετικά τότε δεν έχεις καταλάβει και το νόημα της ιστορίας που δεν είναι να θαυμάζεις τον Μέγα Αλέξανδρο, ή να μισείς τον Χίτλερ, ή να θεωρείς μέγα πολιτικό τον Περικλή, αλλά να μην επαναλλάβουμε τα λάθη και τις παραλείψεις τους ενώ να μάθουμε από τα θετικά αν είχαν κάποιοι από αυτούς ή κάποιες εποχές...

    Σχετικά με το γιατί θα συνεχίσεις να γράφεις όπως γράφεις:
    Εκδικητικότητα δείχνουν συνήθως οι "πολιτισμικά ανάπηροι". Αλλά υποθέτω ότι, οι της ημετέρας παιδείας μετέχοντες.....
    φυσικα και εχω προβλημα με την θρησκεια των αλλων οταν επιρεαζει την δικη μου ζωη...και φυσικα διδασκει το μισος,ποσα εκατομυρια ανθρωποι ανα τους αιωνες εχουν σκοτωθει στο ονομα της θρησκειας??η θρησκεια διδασκει την αγαπη μεταξυ των πιστων αρκει να μην αμφισβητουν το ιδιο το δογμα..ολες οι θρησκειες ομως σκοτωναν και σκοτωνουν αλλοθρησκους...ωραια αγαπη...πσσσσ..αυτο θα εννοουσαν τα σκαθαρια οταν ελεγαν "το μονο που χρειαζομαστε ειναι αγαπη"

    τι θα πει λαθρομεταναστης?? λαθρομεταναστες ηταν και οι ελληνες της σμυρνης και ηταν αναλογικα τεραστιος ο αριθμος τους σε σχεση με τον αριθμο των ελληνων εντος των συνορων..φανταζεσαι να τους εδιωχναν τοτε?πως θα διωξουν τωρα ολους τους κυνηγημενους απο τον τοπο τους?? φυσικα δεν ειναι ολοι τετοιοι αλλα δεν πειραζει ας τους πεταξουμε ολους σε ενα στρατοπεδο συγκεντρωσης αν και η παρανομη εισοδος στην χωρα ειναι πταισμα αν δεν κανω λαθος..

    δεν θεωρω τον εαυτο μου προοδευτικο..δεν κανω τετοιες καταταξεις γιατι μου αρεσει να σκεφτομαι ελευθερα και να μην θεωρω τιποτα σταθερο και αλαθητο...

    το αν θα γραφω με κεφαλαια ή οχι πιστευεις πως εχει σημασια??εγω προσεχω το τι γραφω και οχι πως το γραφω..

    οσον αφορα την ιστορια..η αληθεια παντα κρυβεται καπου στην μεση..κανεις δεν ειναι ο θεματοφυλακας της παγκοσμιας ιστοριας..το αγαθο ομως της γνωσης ανηκει σε ολους...χωρις διακρισεις σε φυλλο , χρωμα , καταγωγη..

  4. #154
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArKKas Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και εχω προβλημα με την θρησκεια των αλλων οταν επιρεαζει την δικη μου ζωη...και φυσικα διδασκει το μισος,ποσα εκατομυρια ανθρωποι ανα τους αιωνες εχουν σκοτωθει στο ονομα της θρησκειας??η θρησκεια διδασκει την αγαπη μεταξυ των πιστων αρκει να μην αμφισβητουν το ιδιο το δογμα..ολες οι θρησκειες ομως σκοτωναν και σκοτωνουν αλλοθρησκους...ωραια αγαπη...πσσσσ..αυτο θα εννοουσαν τα σκαθαρια οταν ελεγαν "το μονο που χρειαζομαστε ειναι αγαπη"
    Λάθος φίλε μου. Οι πόλεμοι έγιναν για χρήματα. Όχι για την θρησκεία. Η θρησκεία ήταν ο εύκολος τρόπος να φανατιστεί ο πληβείος που δεν θα έπαιρνε στα χέρια του τα χρήματα. Η ίδια η θρησκεία όμως δεν φανατίζει αξιωματικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArKKas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι θα πει λαθρομεταναστης?? λαθρομεταναστες ηταν και οι ελληνες της σμυρνης και ηταν αναλογικα τεραστιος ο αριθμος τους σε σχεση με τον αριθμο των ελληνων εντος των συνορων..φανταζεσαι να τους εδιωχναν τοτε?πως θα διωξουν τωρα ολους τους κυνηγημενους απο τον τοπο τους?? φυσικα δεν ειναι ολοι τετοιοι αλλα δεν πειραζει ας τους πεταξουμε ολους σε ενα στρατοπεδο συγκεντρωσης αν και η παρανομη εισοδος στην χωρα ειναι πταισμα αν δεν κανω λαθος..
    !!! Εγώ λέω να τους αφήσουμε σε κτήρια όπως το πρώην Εφετείο...!!! Και να κυκλοφορούν χωρίς να έχουν τρόπο να ζήσουν...!! Είναι ποιο... ανθρώπινο...Βέβαια, αν δεν θες να πάρεις έναν μαζί σου, να κοιμάται στο σπίτι σου, ή να δώσεις μία έκτακτη εισφορά για να χτιστεί ένα σπίτι για αυτόν ενώ εσύ μένεις στο ενοίκιο, θα σε παρακαλούσα να προτείνεις και λύσεις εκτός από ανάθεμα. Επίσης οι Έλληνες της Σμύρνης δεν είχαν πρόβλημα προσαρμογής και όταν ήρθαν εδώ ήρθαν και άνοιξαν αμέσως δουλειές. Δεν κάθισαν να αντιγράφουν δίσκους γραμμοφώνου περιμένοντας να περάσουν απέναντι στην Ιταλία... γιατί εκεί ήθελαν στην ουσία να πάνε και εμείς είμαστε απλά ο διάδρομος που (μετά συγχωρήσεως) χέζουν....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArKKas Εμφάνιση μηνυμάτων

    δεν θεωρω τον εαυτο μου προοδευτικο..δεν κανω τετοιες καταταξεις γιατι μου αρεσει να σκεφτομαι ελευθερα και να μην θεωρω τιποτα σταθερο και αλαθητο...
    Το ελεύθερα... ελεύθερα. Το μη αλάθητο το ίδιο. Όλοι έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε. Αλλά το τίποτα σταθερό είναι που δημιουργεί τα προβλήματα. Οι αξίες πρέπει να είναι σταθερές. Η ηθική πρέπει να είναι σταθερή. Αλλιώς έχουμε ζούγκλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArKKas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αν θα γραφω με κεφαλαια ή οχι πιστευεις πως εχει σημασια??εγω προσεχω το τι γραφω και οχι πως το γραφω..
    Τόσο μεγάλη όχι. Αλλά σκέψου γιατί έβαλες τόνο στο διαζευκτικό η.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArKKas Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσον αφορα την ιστορια..η αληθεια παντα κρυβεται καπου στην μεση..κανεις δεν ειναι ο θεματοφυλακας της παγκοσμιας ιστοριας..το αγαθο ομως της γνωσης ανηκει σε ολους...χωρις διακρισεις σε φυλλο , χρωμα , καταγωγη..
    Δεν θα βρεις την αλήθεια παρά μόνο σε widescreen video και πάλι μόνο την αλήθεια της στιγμής. Η γνώση από μόνη της δεν έχει αξία. Αξία έχει μόνο όταν την χρησιμοποιούμε σωστά. Και μαθαίνοντας στα παιδιά των Αλβανών να μισούν την Ελλάδα γιατί έδιωξε τους τσάμηδες σύμφωνα με την δική τους όμως εκδοχή πως ακριβώς έχει αξία;

  5. #155
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος φίλε μου. Οι πόλεμοι έγιναν για χρήματα. Όχι για την θρησκεία. Η θρησκεία ήταν ο εύκολος τρόπος να φανατιστεί ο πληβείος που δεν θα έπαιρνε στα χέρια του τα χρήματα. Η ίδια η θρησκεία όμως δεν φανατίζει αξιωματικά.
    τον πολεμο τον κανουν ο φανατισμενοι ομως και το αποτελεσμα ειναι τοσοι νεκροι απο το οπλισμενο χερι των πιστων καθε θρησκειας.η θρησκεια ειναι ενα τεραστιο μεσο χειραγωγησης και ελεγχου των μαζων αλλα και ενα ξεχωριστο θεμα που δεν μπορει να απασχολει αυτο το thread

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    !!! Εγώ λέω να τους αφήσουμε σε κτήρια όπως το πρώην Εφετείο...!!! Και να κυκλοφορούν χωρίς να έχουν τρόπο να ζήσουν...!! Είναι ποιο... ανθρώπινο...Βέβαια, αν δεν θες να πάρεις έναν μαζί σου, να κοιμάται στο σπίτι σου, ή να δώσεις μία έκτακτη εισφορά για να χτιστεί ένα σπίτι για αυτόν ενώ εσύ μένεις στο ενοίκιο, θα σε παρακαλούσα να προτείνεις και λύσεις εκτός από ανάθεμα. Επίσης οι Έλληνες της Σμύρνης δεν είχαν πρόβλημα προσαρμογής και όταν ήρθαν εδώ ήρθαν και άνοιξαν αμέσως δουλειές. Δεν κάθισαν να αντιγράφουν δίσκους γραμμοφώνου περιμένοντας να περάσουν απέναντι στην Ιταλία... γιατί εκεί ήθελαν στην ουσία να πάνε και εμείς είμαστε απλά ο διάδρομος που (μετά συγχωρήσεως) χέζουν....
    απο την στιγμη που βρεθηκαν εδω θα πρεπει να τους σεβαστουμε και να τους δωσουμε τον απαιτουμενο χρονο διαμονης οπως και σε καθε μεταναστη για να δουλεψουν και να προσαρμοστουν, να τους δωσουμε πολιτικο ασυλο οπου επιβαλεται..και φυσικα να μην τους αφησουμε να ζουν υπο αυτες τις συνθηκες..αλλα ποιος ειναι υπευθυνος για ολη αυτυην κατασταση?? εδω το κρατος δεν δινει χρηματα για νοσηλευτικο προσωπικο στα νοσοκομεια θα δωσει για να λυθει το προβλημα της λαθρομεταναστευσης??εδω αποφευγει να φορολογησει την εκκλησια και τους τεραστιους οικονομικους ομιλους,που θα βρει να δωσει για μας και τους αλλοδαπους... οσον αφορα τους δισκους και τα cd ,τα ναρκοτικα και την πορνεια λες ολα να τα κανουν αλλοδαποι? λες να μην κρυβονται ελληνες απο πισω?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ελεύθερα... ελεύθερα. Το μη αλάθητο το ίδιο. Όλοι έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε. Αλλά το τίποτα σταθερό είναι που δημιουργεί τα προβλήματα. Οι αξίες πρέπει να είναι σταθερές. Η ηθική πρέπει να είναι σταθερή. Αλλιώς έχουμε ζούγκλα.
    μα αυτα τα δυο ειναι που δεν πρεπει να ειναι σταθερα και να εξελισονται..αν μενουν σταθερα αυτα τοτε μια ζωη θα σκοτωνομαστε και θα διαφωνουμε....αν οχι μπορει να φτασουμε καπου στην μεση και να ζουμε ειρηνικα....



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο μεγάλη όχι. Αλλά σκέψου γιατί έβαλες τόνο στο διαζευκτικό η.
    γιατι εσυ εσυ ειπες οτι δεν καταλαβαινεις αυτα που γραφω εξαιτιας των κεφαλαιων...να σε μπερδευα και με το ή ?????


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα βρεις την αλήθεια παρά μόνο σε widescreen video και πάλι μόνο της αλήθεια της στιγμής. Η γνώση από μόνη της δεν έχει αξία. Αξία έχει μόνο όταν την χρησιμοποιούμαι σωστά. Και μαθαίνοντας στα παιδιά των Αλβανών να μισούν την Ελλάδα γιατί έδιωξε τους τσάμηδες σύμφωνα με την δική τους όμως εκδοχή πως ακριβώς έχει αξία;
    ενω το να μαθαινουμε στα παιδια των ελληνων να μισουν αυτα των αλβανων και των τουρκων ειναι σωστη διαχειρηση της γνωσης....και γιατι οχι των αγγλων ? των γερμανων και των ιταλων και αυτοι τις ιδιες επεκτατικες πολιτικες ειχαν και αυτοι ευθυνονται για πολλες αιματοχυσιες ελληνων , τουρκων , αλβανων , βουλγαρων κλπ...τα τελευταια 15 χρονια το μονο που ακουν τα παιδια στην ελλαδα ειναι για τους αλβανους τους βουλγαρους και τους τουρκους...ειναι ακριβως το ιδιο με την αντιστοιχη προπαγανδα τους αντιστοιχων κρατων στα δικα τους παιδια...να δω ποτε θα μαθουμε στα βαλκανια να ζουμε ειρινικα ετσι οπως μας εχουν κανει αχταρμα τα ξενα συμφεροντα

  6. #156
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν πρόκειται να βρούμε κοινό τόπο στο συγκεκριμένο ζήτημα. Κάθε τι καινοτόμο πραγματικά και όχι για να λέμε ότι κάνουμε κάτι (όπως με την εκπαιδευτική "μεταρρύθμιση") θα πολεμηθεί. Γιατί κάποιοι δεν θέλουν να χάσουν τα ψηφαλάκια τους και τα πρόβατά τους από το μαντρί. Επιμένω, ότι η προσευχή, οι εικόνες στις αίθουσες και το μάθημα των θρησκευτικών έτσι όπως γίνεται δεν εξυπηρετούν σε τίποτα, τουλάχιστον στην εκπαιδευτική διαδικασία γιατί σε επίπεδο πολιτικό εξυπηρετούν. Δεν κινδυνεύει ούτε η πατρίδα, ούτε η ηθική μας, ούτε τίποτα αν καταργηθούν τα θρησκευτικά από τα σχολεία. Τουλάχιστον, να αντικατασταθούν από θρησκειολογία όπου θα μαθαίνουν τα παιδιά για όλες τις θρησκείες, με διάλογο και ανταλλαγή απόψεων, χωρίς διακρίσεις και φοβίες. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε. Επίσης, δεν θεωρώ ότι είμαστε μια χαρά επειδή έχουμε 30 χρυσαυγίτες, όπως λέει ο vasper αντί για κου κλουξ κλαν. Αν επαναπαυόμαστε επειδή τις μετράμε... (τις ρατσιστικές μας διαθέσεις) και τις βρίσκουμε μικρές σε σύγκριση με άλλες χώρες τότε θα συνεχίσουμε να κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και να μαλώνουμε για αυτονόητα πράγματα.

  7. #157
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArKKas Εμφάνιση μηνυμάτων

    ενω το να μαθαινουμε στα παιδια των ελληνων να μισουν αυτα των αλβανων και των τουρκων ειναι σωστη διαχειρηση της γνωσης....και γιατι οχι των αγγλων ? των γερμανων και των ιταλων και αυτοι τις ιδιες επεκτατικες πολιτικες ειχαν και αυτοι ευθυνονται για πολλες αιματοχυσιες ελληνων , τουρκων , αλβανων , βουλγαρων κλπ...τα τελευταια 15 χρονια το μονο που ακουν τα παιδια στην ελλαδα ειναι για τους αλβανους τους βουλγαρους και τους τουρκους...ειναι ακριβως το ιδιο με την αντιστοιχη προπαγανδα τους αντιστοιχων κρατων στα δικα τους παιδια...να δω ποτε θα μαθουμε στα βαλκανια να ζουμε ειρινικα ετσι οπως μας εχουν κανει αχταρμα τα ξενα συμφεροντα
    Πολύ ωραία η κίνηση της κυρίας αυτής αλλά το πρόβλημα είναι πως την καλοσύνη της κάποιοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν και στην συμερινή εποχή είναι χαζό να μιλάμε για κατακτητικές προσπάθειες αλλά την ίδια στιγμή που εμείς λέμε πως δεν πρέπει να φανατίζουμε τα παιδιά μας με αλβανίες, σκόπια, τουρκίες κτλ. Στην αλβανία (και στα αλβανικά φόρουμ) ο κόσμος μιλάει μόνο για την μεγάλη αλβανία. Ε και τί έγινε, θα πούν μερική, τι θα κάνουν θα κυρίξουν πόλεμε εναντια της ελλάδας, όμως έχουν άλλο τρόπο, το αλβανικό κόμμα της ελλάδος προετοιμάζεται με γοργούς ρυθμούς, ίσως να σταματήσουν την προσπάθεια της κυρίας αυτής και τις συνεργασίες της με τις αλβανικές αρχές, θα βρούν άλλο τρόπο να κάνουν τα ελληνόπουλα να νιώσουν άσχημα για το κακό που προκαλούν στην αλβανία ... την μεγάλη αλβανία !

  8. #158
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stockas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία η κίνηση της κυρίας αυτής αλλά το πρόβλημα είναι πως την καλοσύνη της κάποιοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν και στην συμερινή εποχή είναι χαζό να μιλάμε για κατακτητικές προσπάθειες αλλά την ίδια στιγμή που εμείς λέμε πως δεν πρέπει να φανατίζουμε τα παιδιά μας με αλβανίες, σκόπια, τουρκίες κτλ. Στην αλβανία (και στα αλβανικά φόρουμ) ο κόσμος μιλάει μόνο για την μεγάλη αλβανία. Ε και τί έγινε, θα πούν μερική, τι θα κάνουν θα κυρίξουν πόλεμε εναντια της ελλάδας, όμως έχουν άλλο τρόπο, το αλβανικό κόμμα της ελλάδος προετοιμάζεται με γοργούς ρυθμούς, ίσως να σταματήσουν την προσπάθεια της κυρίας αυτής και τις συνεργασίες της με τις αλβανικές αρχές, θα βρούν άλλο τρόπο να κάνουν τα ελληνόπουλα να νιώσουν άσχημα για το κακό που προκαλούν στην αλβανία ... την μεγάλη αλβανία !
    ας φτιαξουν και αλβανικο και τουρκικο κομμα...δημοκρατια εχουμε και οι ελληνες πολιτες θα κληθουν να το ψηφισουν ή οχι..γιατι να μας τρομαζει..δεν νομιζω να παρει μεγαλυτερο ποσοστο απο το λαος και το συριζα ..δεν νομιζω να μπει καν στη βουλη.απο την αλλη ομως θα ειναι μια δοκιμασια για την δημοκρατια μας...ο καθενας εχει το δικαιωμα να ακουγεται..να ψηφιζει και να ψηφιζεται..ο καθενας που ειναι ελληνας πολιτης.

  9. #159
    Εγγραφή
    07-08-2008
    Μηνύματα
    724
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πυρά στην πυρά, έδωσε Ρίτσο στα παιδιά!
    Τη ρίμα είναι αυτή! :P

    Αχ Ελλάδα σ'αγαπώ.

  10. #160
    Εγγραφή
    02-12-2006
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    PHILIPS CGA5722
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    stockas για ποίο Αλβανικό κόμμα λες ότι ετοιμάζετε;
    Δώσε στοιχεία.

  11. #161
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArKKas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας φτιαξουν και αλβανικο και τουρκικο κομμα...δημοκρατια εχουμε και οι ελληνες πολιτες θα κληθουν να το ψηφισουν ή οχι..γιατι να μας τρομαζει..δεν νομιζω να παρει μεγαλυτερο ποσοστο απο το λαος και το συριζα ..δεν νομιζω να μπει καν στη βουλη.απο την αλλη ομως θα ειναι μια δοκιμασια για την δημοκρατια μας...ο καθενας εχει το δικαιωμα να ακουγεται..να ψηφιζει και να ψηφιζεται..ο καθενας που ειναι ελληνας πολιτης.
    αυτή ακριβώς είναι η ππροσπάθειά της προπαγάνδας τους να προσελκύσουν όλο περισσότερους έλληνες στην θεωρία τους περί αρχαίας καταγωγής τους, και τον επηρεασμό των αρχαίων αλβανών (εκτός από τους αλβανούς κανένας άλλος εως τώρα δεν έχει ακούσει για αυτούς) στην ανάπτυξη του ελληνικού πολιτισμού και το κακό που τους έχουν κάνει ιστορικά οι πρόγονοι μας, εντάξει είναι ελεύθεροι να κάνουν κόμματα όποιος θέλει και προπαγάνδα ας κάνει όποιος θέλει αλλά σε αυτό ακριβώς το σημείο θα ήθελα να είναι πιο προετοιμασμένοι οι έλληνες και συμφωνώ να μαθαίνουμε και την ιστορία της αλβανίας αλλά όχι μόνο το κεφάλαιο για τους τσάμιδες το κεφάλαιο επίσης για την μεγάλη αλβανία και την έκκληση προς τους ομοεθνούς τους για κοινό αγώνα όπως το σύνταγμα των σκοπίων έγραφε για την ένωση όλων των μακδωνικών περιοχών, εμείς θα θέλαμε να προσπαθούμε να γίνουμε πολιτισμένοι, ας ήμασταν πολιτισμένοι όταν πηγαίνουμε στο εξωτερικό π.χ. Εδώ θα ήμαστε όπως οι καταστάσεις μας επιβάλουν αν ήμαστε!

    ........Auto merged post: stockas πρόσθεσε 4 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paraskdi Εμφάνιση μηνυμάτων
    stockas για ποίο Αλβανικό κόμμα λες ότι ετοιμάζετε;
    Δώσε στοιχεία.
    Θυμάσαι εκείνο το παιδί από την αλβανία για το οποίο είχε γίνει τόσο συζήτηση πρίν κάποια χρόνια για το εάν θα έπρεπέ ή όχι να σηκώσει την ελληνική σημαία στην παρέλαση ;; σίγουρα το θυμάσαι, το παιδί αυτό σπουδάζει στην αμερική πολιτικές επιστήμες, με έξοδα κάποιου αλβανικού κόμματος με σκοπό να επιστρέψει και να δημιουργήσει το αλβανικό κόμμα, θα ψάξω να βρώ και άλλες πληροφορίες και θα σου στείλω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cheese : 17-06-09 στις 20:06. Αιτία: auto merged post

  12. #162
    Εγγραφή
    02-12-2006
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    PHILIPS CGA5722
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Ναι τον θυμάμαι.
    Τσενάι τον έλεγαν αν θυμάμαι καλά.

  13. #163
    Εγγραφή
    10-02-2009
    Περιοχή
    Germany
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    O2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paraskdi Εμφάνιση μηνυμάτων
    stockas για ποίο Αλβανικό κόμμα λες ότι ετοιμάζετε;
    Δώσε στοιχεία.
    για δές και αυτό

  14. #164
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    με μπερδεψες τωρα...αλλο να σε τρομαζει η αποδοχη της αλβανικης προπαγανδας στην ελλαδα και αλλο να σε τρομαζει ενα πιθανο αλβανικο κομμα στην ελλαδα..το οποιο λογικα θα επαφιεται στην λογικη της προσπαθειας αντιπροσωπευσης οργανομενα στην βουλη καποιας μειονοτητας ελληνων πολιτων με αλβανικη ιθαγενεια..το να σε ενοχλει πως καποιοι ελληνες επιρεαζονται απο οποιαδηποτε προπαγανδα αλλου κρατους με πιθανες κυριαρχικες αξιωσεις στην ελληνικη επικρατεια μπορω να το καταλαβω.το να αισθανεσαι ενα αλφα φοβο εννοω... αλλα το να ιδρυθει καποιο κομμα απο οποιονδηποτε και με οποιοδηποτε σκοπο δεν καταλαβαινω γιατι σε φοβιζει.. αυριο μπορει να ιδρυσουν κομμα οι βασιλικοι και να ζητουν να γυρισει ο βασιλιας, αυτο δεν σημαινει πως θα το πετυχουν κι ολας..καθενας μπορει να ιδρυσει καποιο κομμα.τι σε φοβιζει.εδω εβαλε ο κατελης για ευρωβουλευτης που ειναι και καποια κιλα ποιο τρομαχτικο αν το καλοσκεφτεις

  15. #165
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stockas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάσαι εκείνο το παιδί από την αλβανία για το οποίο είχε γίνει τόσο συζήτηση πρίν κάποια χρόνια για το εάν θα έπρεπέ ή όχι να σηκώσει την ελληνική σημαία στην παρέλαση ;; σίγουρα το θυμάσαι, το παιδί αυτό σπουδάζει στην αμερική πολιτικές επιστήμες, με έξοδα κάποιου αλβανικού κόμματος με σκοπό να επιστρέψει και να δημιουργήσει το αλβανικό κόμμα, θα ψάξω να βρώ και άλλες πληροφορίες και θα σου στείλω
    Καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα δεν είναι που η Αλβανία επενδύει στα παιδιά της Ελλάδας που έχουν αλβανική καταγωγή.

    Το πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα όχι μόνο αφήνει ανεκμετάλλευτο το δυναμικό που έχει, αλλά κάνει ότι μπορεί να το στρέψει εναντίον της.

    Καλά να πάθουμε!

Σελ. 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Των φρονίμων τα παιδιά....
    Από dembai στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-08, 19:04
  2. Κάλεσμα στην Γιορτή του Κυριακάτικου Σχολείου Μεταναστών
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-07, 11:23
  3. Μηνύματα: 119
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-07, 19:51
  4. Ποινική δίωξη στην Intracom
    Από redlemon.gr στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-04, 12:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας