Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Λοιπον παιδες γεια σας και καλο χειμωνα να χουμε (λεω μια που τωρα γυρισα απο διακοπες)
    θελω να παρω ενα αμαξι για πρωτο και εχω κολησει με δυο alpha romeo gr και audi tt μη βαρατε θα πειτε πρωτο αμαξι αλλα δεν προκειται να οδηγησω κουβα με τιποτα ετσι εκανα οταν πηρα τη μηχανη μου δεν ειχα οδηγησει ουτε παπια και πηρα honda steed 400 δεν τρακαρα ουτε μια φορα ομως γιατι δεν κανω γκαγκουριες.το θεμα ειναι οτι θα τα παρω μεταχειρισμενα σιγουρα γιατι τοσα φραγκα δεν παιζουν πχ ενα audi 2002 με 80-100 χιλιαδες χιλιομετρα κανει γυρω στα 14 χιλιαρικα θα μου πεις τοσα χρονια αμαξι ναι αλλα με το μυαλο μου σκεφτομαι οτι ειναι Audi δεν ειναι Punto αρα πολυ καλυτερη ποιοτητα και αντοχη.
    εσεις τι μου προτεινετε σε σπορ κουπε και τι να προσεξω πως να κινηθω σε αγορα μεταχειρισμενου



    και ναι το λεω και το καυχιεμαι θελω μουρατο αμαξι γιατι θελω να κανω ποζα στα γκομενακια
    (αλλα και να ΓΟΥΣΤΑΡΩ οταν το οδηγω)

    μακαρι να μπορουσα να παρω το honda civic type-r αλλα που να βρω ο καρμιρης 20 και χιλιαρικα

  2. #2
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    80-100,000km σε σπορ αμάξι είναι συνήθως για πέταμα.

    14Κ για audi TT του 2002 με 100Κ Km μάλλον το θα έβαζα στη κατηγορία της ... ένοπλης ληστείας, παρά της κλοπής.

    Με 14Κ παίρνεις μία mito, που είναι πολύ καλή για πρώτο αμάξι, ihmo.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    αστο δε παιρνω καινουργιο γιατι το κλεψιμο καλα ρε πατε καλα το fiat punto το κουβαδακι γυρω στα 12 χιλιαρικα. απο την αλλη φιλε μου το αμαξι ειναι audi tt δεν ειναι οτι να ναι και γιατι λες οτι με τοσα χιλιομετρα ειναι για πεταμα? παρακαλω επειδη δεν εχω εμπειρια απο αυτοκινητα να μου εξηγητε και να δινεται καποια επιχειρηματα για να κανουμε σωστη κουβεντα :-)



    α και 15 χιλιαρικα η μιτο (δεν παιρνω καμια 156 2-3 ετων με 12 χιλιαρικα)

  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τα σπορ αυτοκίνητα δεν έχουν τη χρήση που έχουν τα οικογενειακά, συνήθως έχουν χρησιμοποιηθεί άγρια και τείνουν να βγάζουν φθορές όταν ο ιδιοκτήτης τους τα αποχωρίζεται.

    Μόνο οικογενειακό θα αγόραζα μεταχειρισμένο και αυτό από φίλο που ξέρω πώς οδηγεί. Οτιδήποτε πλησιάζει τα 80,000km για μένα είναι "καμμένο".

    Η ΜΙΤΟ είναι ένα πολύ ωραίο αμαξάκι, με νεανικό χαρακτήρα, πολύ όμορφο, παρκάρει και καίει με μέτρο. Με μία "καλή" μηχανούλα θα σου αρέσει. Τα 2-3 χιλιάρικα είναι αστεία ποσά για να πας σε μεταχειρισμένο.

    Τα μεταχειρισμένα ξεκινούν από τα μισά και κάτω. Ειδικά σε κρίση, ούτε 1/3 δεν θα έδινα.

    ........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α, μην ξεχνάς επίσης ότι τα μεταχειρισμένα λόγω τελών κλπ είναι καταδικασμένες αγορές για μεταπώληση σε "συμπιεστές" μόλις "τελειώσεις μαζί τους".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 21-08-09 στις 12:36. Αιτία: auto merged post
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.477
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ με τον Πελασγό σε ό,τι αφορά τα σπορ αυτοκίνητα.

    Καταλαβαίνω την αίσθηση όμως του να έχεις ένα ΤΤ για πρώτο αμάξι, έστω και μεταχειρισμένο - αν και (με όλο τον σεβασμό) πρώτο αυτοκίνητο και σπορ δεν είναι πάντοτε ο καλύτερος συνδυασμός για έναν (να υποθέσω) νέο οδηγό.

    Με 14Κ μπορείς να πάρεις ολοκαίνουργα αξιοπρεπέστατα αυτοκίνητα.

    Εάν τώρα σώνει και καλά θέλεις το ΤΤ - αν και συμφωνώ πως 14Κ για αμάξι με 80,000 είναι ληστεία που λέει και ο Πελασγός - να υπολογίσεις επίσης:

    1. Τι καίει
    2. Το service που θα πρέπει να κάνεις ολοένα και συχνότερα μιας και έχει ήδη 80Κ χλμ στην πλάτη του
    3. Το πόσο θα σου διαρκέσει ακόμα, έχοντας 80Κ χλμ ήδη

    Προσωπικά μου φαίνεται κακή επιλογή όπως το περιγράφεις αλλά περί ορέξεως....

    Πάντως, τουλάχιστον φρόντισε να το δει κανένας μηχανικός της απόλυτης εμπιστοσύνης σου και να σου δώσει άποψη.

    Καλή τύχη
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #6
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Runner25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ναι το λεω και το καυχιεμαι θελω μουρατο αμαξι γιατι θελω να κανω ποζα στα γκομενακια
    Νομίζω ότι το κατάλληλο forum είναι αυτό εδώ για να ρωτήσεις απόψεις πάνω σε αυτό που ψάχνεις, εδώ με τις απαντήσεις που θα πάρεις δε θα βγάλεις άκρη!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  7. #7
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    κοιταξτε εγω σκεφτομουν να βρω ενα αμαξι απο ιδιωτη να τα βρουμε στην τιμη και μετα να το παω στο επισημο σερβισ της αντιστοιχης εταιριας και να μου πουν τι λεει το αμαξι εκει ολα φαινονται και με τη μηχανη κατι τετοιο εκανα και δε βγηκα χαμενος και ηταν μοντελο 96 και εγω τη πηρα το 2004 σκυλι η μηχανη σκυλι μαυρο δε καταλαβαινε τιποτα για αυτο πιστευω οτι μπορεις να βρεις καλο μεταχειριμενο με λιγη τυχη και πολλη προσπαθεια


    οσο για τα 12 χιλιαρικα και για την 156 αξιζει γιατι παιρνεις μια πολυτελη μπερλινα στα 1600 με 120 ιππους και οχι το μιτο που ειναι σα να του κοψανε το κολο

    οσο για τις "εξυπναδες" του giwrgosth πλακα κανω αλλα πλακα πλακα ομως ολοι γουσταρουν μουρατα αυτοκινητα και ωραια γκομενακια εγω δεν αποτελω εξαιρεση

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα κάτι μου λέει ότι θα πάρεις αυτό που θέλεις ότι και να σου πούμε εμείς.

    Λεφτά λες δεν έχεις, αλλά θέλεις αμάξι με πολλά λεφτά. Βασικά αυτό δεν γίνεται και αν γίνει είναι σχεδόν σίγουρο ότι το αμάξι θα έχει προβλήματα.

    Δηλαδή τι ακριβώς έχει το punto και το αποκαλείς κουβά; Στην κατηγορία του είναι από τα καλύτερα αυτοκίνητα.

    Και πίστεψέ ένα audi μπορεί να βγάλει περισσότερα προβλήματα από ένα fiat punto.
    مفاجأة

  9. #9
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Τα ΤΤ κρατανε ψιλα την τιμη τους σαν μεταχειρισμενα. Το θεμα ειναι να βρεις καλο. 80000 χλμ σε ελληνικους δρομους για τετοιο τυπο αυτοκινητου ειναι πολλα για να πεις οτι δεν θα σου βγαλει προβληματα.
    Οι περισσοτεροι τα δινουν για να αποφυγουν το κοστος μεγαλων επισκευων. Θελει καλο ψαξιμο και τυχη.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    γιατι λεω το πουντο κουβα γιατι δε τραβαει η πρωτη εκδοση ειναι με 67 ιππους ελεος και κανει και 11 χιλιαρικα. επισης σεβομαι τη γνωμη των συμφορουμητων επειδη με εχουν βοηθησει και αλλες φορες και θα λαβω σοβαρα τις αποψεις σας εξαλου ακομη το συζηταω και ακουω γνωμες αν ημουν αποφασισμενος θα το χα παρει ηδη

  11. #11
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Runner25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για τις "εξυπναδες" του giwrgosth...
    Δεν είναι εξυπνάδες, είναι η πραγματικότητα. Στην ουσία δε θες αυτοκίνητο, αλλά αιδοιοπαγίδα, οπότε όλοι οι μαντραχαλάδες εδώ δε θα μπορέσουμε να σου δώσουμε μια σωστή απάντηση, ο καθένας κρίνει με τα δικά του δεδομένα.
    Αντίθετα στο forum που σου λέω οι διάφορες χαζογκόμενες (γιατί αν θες να μιλήσουμε ανοιχτά, μόνο χαζογκόμενες θα προσέξουν το αυτοκίνητο, τον Κλούνεϊ θα τον προσέξουν και σε κουβά της FIAT), θα σου απαντήσουν πολύ καλύτερα από μας και πιστεύω ότι θα επιλέξεις το καλύτερο
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  12. #12
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    κοιτα φιλε δεν με νοιαζουν οι φιλοσοφιες αμαξι θελω να παρω ξερεις κατι να πεις για αυτοκινητα να βοηθησεις και τα γκομενακια τα αναλαμβανω εγω εξαλου και με πεζο2 δεν ειχα προβλημα.δε χρειαζομαι το αμαξι σαν καθημερινο μεσο μετακινησης απλα το θελω για να διευκολυνω λιγο τη ζωη μου αλλα θελω και να μου αρεσει οταν το οδηγω εχω γουστο κακο ειναι.




    που να δεις η μηχανη τι αιδιοπαγιδα ειναι δεν ειχα που να τις βαλω

  13. #13
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου ζητώ ταπεινά συγνώμη που σου απάντησα, απλά τη γνώμη μας ζήτησες και σου είπα τη δική μου, χωρίς να σου κάνω πλάκα ή να πουλάω εξυπνάδες. Αν πιστεύεις ότι είναι απάντηση από κάποιον κομπλεξικό βλάκα μπορείς να με κάνεις ignore.
    Όμως από τη μια ζητάς κάτι που να αρέσει στα γκομενάκια και από την άλλη λες ότι έχεις γούστο. Αν ισχύει το πρώτο πας στο link που έδωσα, γιατί το γούστο το δικό σου μπορεί να μην ταιριάζει με τα γκομενάκια. Αν το δεύτερο ακολουθείς το γούστο σου, τόσο απλό!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #14
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    φίλε Runner και τα δυο αμάξια που κοιτάς είναι παλιά και πολύ πολυχρησιμοποιημένα.
    Μόνο στην αλφα να σκεφτείς μετά τα 100,000 θες το χρόνο 2000-3000 σε σέρβις και φθορές (ιμάντες, μπουζί, δισκόπλακες κτλ κτλ)
    τα δε ΤΤ του 2000 εκτός οτι σε παραπέμπουν σε νυχτόβιο μπράβο των 30Ε τη μέρα είναι σχεδόν όλα εισαγομενα απο γερμανία και μονταρισμένα για να μην φαίνονται οι στούκες. λόγω οτι ήταν τα πρώτα αμάξια με τέτοιες επιδόσεις απο γερμανία είναι όλα ξεσκισμένα. αααα και κατανάλωση έχουν 16+ λίτρα με την βενζίνη στο 1,2Ε. καλύτερα να οδηγάς παρά να το έχεις κλεισμένο στο γκαράζ το αμάξι.

    πολύ κακές αγορές και τα δυο!!!

    επειδή σε καταλαβαίνω και είμαι λάτρης και των ωραίων σπορ αυτοκινήτων με 14,000 έχεις 2 επιλογές:

    η παίρνεις την μίτο που είναι το κορυφαίο μινι (το μινι κουπερ είναι σαν κουβάς και βγάζει προβλήματα)

    η κάποιο μεταχειρισμένο με μάξιμουμ 30,000χλμ του 2007

    μακριά απο οτιδήποτε παλιότερο γιατί θα χάσεις τα λεφτά σου.

    εννοείται οτι δεν θα πάρεις δάνειο για παλιό αμάξι παρά μόνο για καινούργειο. σκέψου να χρεωθείς 5 χρόνια και τότε το ΤΤ να είναι 13!!!! χρονών και να πουλιέται 500 ευρώ.

    τελική και ύστερη λύση παίρνεις με 14,500 την 147 φουλ κομπλε με δέρματα καινούργια αλλά είναι design του 2001.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ναι iloxos αυτα που λες δε τα ξερω καλα και με προβληματιζουν. απλα ελεγα audi ειναι καλα γερμανικα αμαξια δεν θα χουν προβληματα. παντως η 147 μου αρεσει ωραιο αμαξι με στυλ και φινετσα και με δελεαζεις τωρα που το λες. και εχω καλη εμπειρια απο το θειο μου με alpha romeo και απο οτι εχω ακουσει γουσταρεις να τα οδηγεις. Αλλα παιδια απο την αλλη το αμαξι θα το κρατησω μαξιμουν 7 με 8 χρονια και δε με καιει να το μεταπωλησω απλα θελω να το σκισω και μετα βλεπουμε

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμάξι + new driver = Τι?
    Από Sovjohn στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-09, 14:05
  2. Laptop Και Αμαξι
    Από Chris_Nik στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-07, 13:58
  3. βερολινο,αμαξι,διαδρομη....
    Από stelpas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 23:27
  4. τι αμαξι εχετε?
    Από giannhs1984 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 14:38
  5. Πρόβλημα με αμάξι
    Από teopont στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-06, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας