Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Το avatar του μέλους anathema
    anathema Guest
    Αντιμετωπίζω 2 παράξενα προβλήματα - απορίες με το ZyXEL 660 over PSTN σε σχέση με τις "επιδόσεις" της γραμμής μου (2.0mbit OTEnet) σε σχέση με το ταπεινό Sagem και τελικά διαπιστώνω ότι το Zyxel μόνο σταθερότητα και αποσυνδέσεις που έφερε και κατά τα άλλα πονοκέφαλο!!! Επειδή βιάζομαι να το χαραχτηρίσω σκάρτο είπα να ρωτήσω πιο ειδικούς...

    Πριν γράψω, να διευκρινίσω ότι έκανα search σε άλλα posts και ότι η γραμμή μου πρόσφατα ελέγθηκε από τον ΟΤΕ (Δεν ξέρω αν έγινε, έτσι μου είπαν )


    1) Αργό- Ανύπαρκτο browsing: Διαπίστωσα ότι όταν χρησιμοποιώ το BitComet ή άλλο p2p πρόγραμμα ο Firefox στην αρχή σέρνεται και μετά δεν ανοίγει τις σελίδες πράγμα που το Sagem δεν έκανε ποτέ!! (πώς είναι δυνατόν!?!) Mε τον IE άνοιγαν οι σελίδες πιο αργά βέβαια αλλά έβλεπα ότι σταμάταγαν τα Downloads ή έπεφτε η ταχύτητα.

    2) Μείωση ταχύτητας: Οι ταχύτητες στο download από http/ftp και ειδικά από p2p κατεβάζει με 50 και μετά ανεβαίνει λίγο ακόμα! (που δεν είναι πάντα μέτρο σύγκρισης για την ταχύτητα αλλά λέμε...) μειώθηκαν αρκετά. Κατεβάζω μέσο όρο 80-90 kb/sec ενώ αν ανοίξω και άλλα downloads θα κατεβαίνουν και αυτά με 80-90 σαν δηλαδή να έχει μπει ένα όριο στα downloads! Με το Sagem τπτ από αυτά, έπιανα 200άρες και μέσο όρο 120-180 (Οι δοκιμές σε NTUA FTP, Tucows κτλπ). Μπουκώνει δηλαδή το Zyxel?

    Πάνω σε αυτό έκανα δοκιμές στο SpeedTest.net στην ίδια γραμμή και Η/Υ απλά το μόντεμ άλλαζε.
    Τα εξής -παράξενα- αποτελέσματα (πριν και μετά):

    Πριν (Sagem): σε τεστ με αμερικανικούς servers και Μόναχο: σταθερά από:1700+ και πάνω download
    Μετά (Zyxel): σε αμερικανικούς servers: από 800-1200 το πολύ και στο Μόναχο μόνο μία στις 3 να πάει και να πλησιάσει τα 1700!!

    Το signature είναι από test με το Sagem, τώρα στο Los Angeles δείχνει: 771 !!

    Και μια απορία: Μπορώ να ενεργοποιήσω το Upnp (και εννοείται να το αφήνει το firewall) και να ανοίγουν οι πόρτες αυτόματα σε προγράμματα όπως Soulseek, DC++ ή αυτό δεν γίνεται γιατί ειδικά στο DC++ (επειδή έχω την last version) δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είμαι active ή passive.

    Αν χρειαστεί μπορώ να ανεβάσω screenshots με τις ρυθμίσεις NAT/Firewall.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anathema : 16-11-06 στις 15:34.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    USR9108 - Zyxel 660HW-63
    Αποφεύγω να κάνω χρήση UPnp. Θέλω πάντα να έχω Standar πόρτες διαθέσιμες για p2p κλπ.

    1ον: Έχεις patcharei το TCPIP.SYS για να έχεις περισσότερα connections?
    2ον: Δοκίμασε να περιορίσεις το Upload bandwidth σε 4kb/s προσωρινά και δες αν συνεχίζεται αυτή η συμπεριφορά.

    Έχω Zyxel 660 και Usr9108 και είμαι ικανοποιημένος και με τα δύο.
    Σίγουρα δεν έχεις κάνει κάτι σωστά ή κάτι σου διαφεύγει.

    PS1: Έχεις τις σωστές πόρτες ανοιχτες που χρειάζεσαι;
    PS2: Είμαι σχεδόν βέβαιως ότι έχει να κάνει με ρυθμίσεις.
    PS3: Τι πρόβλημα είχες με τη γραμμή σου;
    PS4: Απενεργοποίησε τελικά ότι Firewall έχεις και δοκίμασε με περιορισμό του upload προσωρινά και πες μας αν άλλαξε κάτι

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    Router
    USR9108 - Zyxel 660HW-63
    δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι απο ftp.ntua.gr
    Είναι και στην ελλάδα ο Server και πιο αξιόπιστη διαδικασία να μετρήσεις το bandwidth σου.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.788
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γράψε πιο 660 έχεις, υπάρχουν τοσα διαφορετικά μοντέλα.

  5. #5
    Το avatar του μέλους anathema
    anathema Guest
    1) Καταρχήν τις δοκιμές και στο FTP του Πολυτεχνείου τις έκανα:
    Πριν από λίγο για ένα μεγάλο αρχείο: Ξεκίνησε με μεγάλη ταχύτητα και έπεφτε συνέχεια...(έπαιζε γύρω στα 150)
    2) Δεν έχω πατσάρει αυτό που λες! Πώς γίνεται αυτό και γιατί χρειάζεται;
    3) Δεν ξέρω πως να περιορίσω το upload bandwidth γενικά εκτός και αν λες για τα p2p
    4) Οι ρυθμίσεις δεν ξέρω αν είναι οκ αλλά δουλεύουν τα p2p αλλά δεν πιάνουν τις αναμενόμενες ταχύτητες...
    Να ανεβάσω κάποια screenshots και αν ναι ποιά? NAT & Firewall?
    Από telnet έχω πειράξει μόνο το Ip Loopback σε ΟΝ και Autoexec.
    5) H γραμμή ελέγθηκε από τον ΟΤΕ επειδή είχα αποσυνδέσεις παλιότερα με το Sagem.

    Eπίσης να πω ότι αφού δοκίμασα το uTorrent διαπίστωσα ότι ο Firefox δεν κολλάει ούτε δεν εμφανίζει τις σελίδες απλά αργεί..

    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    δοκίμασε να αλλάξεις ταχύτητα στην καρτά δικτυου σε 10/half

  7. #7
    Το avatar του μέλους anathema
    anathema Guest
    Δεν ξέρω πως να άλλαξω την ταχύτητα της κάρτας
    Πήγα στις ρυθμίσεις και παραμέτρους της κάρτας αλλά τπτ.
    Πήγα στις συνδέσεις δικτύου και είδα 2 : Σύνδεση 1394 και Τοπική σύνδεση (στις οποίες και τις 2 έλεγε ότι έγινε σύνδεση)
    Επίσης βρήκα το προγραμματάκι για το patch σε 50 connections σε ένα link από εδώ (forum) το έτρεξα, ζήτησε CD πάτησα άκυρο και το έκλεισα. Δεν ξέρω αν δούλεψε (από ότι λέει είναι λογικό) Το ξανατρέχω και λέει ότι:

    Current maximum concurrent half-open connections: 50 άρα λογικά ΟΚ.

    Όσο για τις ρυθμίσεις έκανα έλεγχο λειτουργίας της port στο uTorrent και έδειξε ΟΚ.

    Για το UPnp: αν το ενεργοποιήσω δεν χρειάζεται σε κανένα πρόγραμμα manual open port & firewall έτσι; Τότε γιατί δεν προτιμάται; για λόγους ασφαλείας;

    Το router είναι: Prestige 660H-61
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anathema : 16-11-06 στις 17:18.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14885/1020
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585v8
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θα 'ήθελα να εστιάσω στο γεγονός ότι όλοι μας αγοράσαμε το εν λόγω router επειδή διαβάσαμε κάποιες αναφορές σε αυτό, ΕΔΩ στο forum. Δεν θέλω να κατηγορήσω τα παιδιά που έχουν το management του ADSL.gr αλλα ήταν και η δική τους συμβουλή που ώθησε τους χρήστες στην αγορά του συγκεκριμένου Zyxel.

    Άρα λοιπόν για να μην την ξαναπατήσουμε και επειδή το παθημα γίνεται μάθημα, ελπίζω την επόμενη φορά που θα προταθεί ένα προϊόν ως "best buy" να είμαστε όλοι λιγο πιο προσεκτικοι.

    Πολύ Φιλικά και χωρίς ίχνος συμπεριφοράς "εισαγγελέα".



    ΥΓ Ουτος η Άλλος

  9. #9
    Το avatar του μέλους anathema
    anathema Guest
    Δεν ξέρω...και εγώ από εδώ διάβασα για το ZyXEL αλλά πιστεύω ότι κάτι άλλο δεν πάει καλά..
    κάποια ρύθμιση..
    Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει στα παραπάνω ερωτήματα, θα το χρειαζόμουν πολύ!
    Ευχαριστώ!

  10. #10
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.788
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lusifer_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα 'ήθελα να εστιάσω στο γεγονός ότι όλοι μας αγοράσαμε το εν λόγω router επειδή διαβάσαμε κάποιες αναφορές σε αυτό, ΕΔΩ στο forum. Δεν θέλω να κατηγορήσω τα παιδιά που έχουν το management του ADSL.gr αλλα ήταν και η δική τους συμβουλή που ώθησε τους χρήστες στην αγορά του συγκεκριμένου Zyxel.

    Άρα λοιπόν για να μην την ξαναπατήσουμε και επειδή το παθημα γίνεται μάθημα, ελπίζω την επόμενη φορά που θα προταθεί ένα προϊόν ως "best buy" να είμαστε όλοι λιγο πιο προσεκτικοι.

    Πολύ Φιλικά και χωρίς ίχνος συμπεριφοράς "εισαγγελέα".



    ΥΓ Ουτος η Άλλος
    Το μηχάνημα φίλε είναι ένα μηχάνημα που κάνει μια προκαθορισμένη λειτουργία, ο χειριστής του μηχανήματος έχει την ευθήνη για το πώς θα το κάνει να δουλέψει. Δεν είναι τυχαίο οτι όσοι έχουν αναφέρει πρόβλημα είναι χρήστες που δεν ξέρουν καν πιο μοντέλο router έχουν.

    Πέρα απο αυτό στο δίκτυο του ΟΤΕ έχω δει και CISCO να μην δουλέυει καν.....


    υ.γ. το λέω οσο πιο απαλά γίνεται

  11. #11
    Το avatar του μέλους anathema
    anathema Guest
    Λοιπόν, αν αναφέρεσαι ΚΑΙ σε μένα ότι δεν ξέρω τι μοντέλο router έχω, δεν ξέρεις τι σου γίνεται. ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΙ ΜΟΝΤΕΛΟ EINAI. ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ PROFILE ΜΟΥ.
    Επίσης τα προβλήματα που ανέφερα δεν έχουν να κάνουν με το router αλλά με τις ρυθμίσεις ΜΟΥ ή με την γραμμή ΜΟΥ.
    Θα παρακαλούσα να απαντήσει κάποιος στα ερωτήματα και στο πρόβλημα και όχι ειρωνικά σχόλια του παραπάνω στυλ. Νομίζω πως ξέφυγε η κουβέντα. ΕΛΕΟΣ

    Αν δεν θες να απαντήσεις στις ερωτήσεις απλά μπορείς να αγνοήσεις το post μου και όχι να γράφεις ΑΗΔΙΕΣ.

    Υ.Γ. ΤΑ ΛΕΩ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ .-
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anathema : 16-11-06 στις 21:07.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lusifer_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα 'ήθελα να εστιάσω στο γεγονός ότι όλοι μας αγοράσαμε το εν λόγω router επειδή διαβάσαμε κάποιες αναφορές σε αυτό, ΕΔΩ στο forum. Δεν θέλω να κατηγορήσω τα παιδιά που έχουν το management του ADSL.gr αλλα ήταν και η δική τους συμβουλή που ώθησε τους χρήστες στην αγορά του συγκεκριμένου Zyxel.

    Άρα λοιπόν για να μην την ξαναπατήσουμε και επειδή το παθημα γίνεται μάθημα, ελπίζω την επόμενη φορά που θα προταθεί ένα προϊόν ως "best buy" να είμαστε όλοι λιγο πιο προσεκτικοι.

    Πολύ Φιλικά και χωρίς ίχνος συμπεριφοράς "εισαγγελέα".



    ΥΓ Ουτος η Άλλος
    +1111111

    και να είχαμε και καμία έκπτωση πάει στο δ.....

  13. #13
    Το avatar του μέλους anathema
    anathema Guest
    Επειδή ξέφυγε εντελώς η κουβέντα, ξανα-postάρω το προηγούμενο μου μήνυμα:
    Επίσης ΔΕΝ πιστεύω ότι τα παιδιά από το ADSLgr.com "προώθησαν" άδικα το συγκεκριμένο router με οποιονδήποτε τρόπο. Το πρόβλημά μου ή όποιο άλλο πρόβλημα δεν έχει να κάνει με το ZyXEL.-

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anathema Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πως να άλλαξω την ταχύτητα της κάρτας
    Πήγα στις ρυθμίσεις και παραμέτρους της κάρτας αλλά τπτ.
    Πήγα στις συνδέσεις δικτύου και είδα 2 : Σύνδεση 1394 και Τοπική σύνδεση (στις οποίες και τις 2 έλεγε ότι έγινε σύνδεση)
    Επίσης βρήκα το προγραμματάκι για το patch σε 50 connections σε ένα link από εδώ (forum) το έτρεξα, ζήτησε CD πάτησα άκυρο και το έκλεισα. Δεν ξέρω αν δούλεψε (από ότι λέει είναι λογικό) Το ξανατρέχω και λέει ότι:

    Current maximum concurrent half-open connections: 50 άρα λογικά ΟΚ.

    Όσο για τις ρυθμίσεις έκανα έλεγχο λειτουργίας της port στο uTorrent και έδειξε ΟΚ.

    Για το UPnp: αν το ενεργοποιήσω δεν χρειάζεται σε κανένα πρόγραμμα manual open port & firewall έτσι; Τότε γιατί δεν προτιμάται; για λόγους ασφαλείας;

    Το router είναι: Prestige 660H-61
    Παρακαλώ στα επόμενα posts να συζητήσουμε για το θέμα...και όχι για άσχετα πράγματα.

    Προς sdikr: Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά δεν βρήκα τον τρόπο να αλλάξω την ταχύτητα. Αν μπορείς να μας πεις εδώ θα ήταν πολύ καλο!
    Πάντως ο Firefox κολλάει και αργεί λιγότερο και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ανοίγει τις σελίδες έστω και αργά μαζί με τα downloads.
    Για το upload bandwidth limiter το έκανα συγκεκριμένα για τα προγράμματα p2p (δεν γίνεται 5kb/s σε όλα) αλλά δεν γνωρίζω αν και πως γίνεται γενικά μέσω του router.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anathema : 16-11-06 στις 21:18.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boss Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1111111

    και να είχαμε και καμία έκπτωση πάει στο δ.....
    Καλά για το δικό σου πρόβλημα υπάρχει η απάντηση σε παλιότερο πόστ και όπως εδίξε το πρόβλημα ήταν στις ρυθμίσεις,
    No hard feelings i hope


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anathema Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ξέφυγε εντελώς η κουβέντα, ξανα-postάρω το προηγούμενο μου μήνυμα:
    Επίσης ΔΕΝ πιστεύω ότι τα παιδιά από το ADSLgr.com "προώθησαν" άδικα το συγκεκριμένο router με οποιονδήποτε τρόπο. Το πρόβλημά μου ή όποιο άλλο πρόβλημα δεν έχει να κάνει με το ZyXEL.-



    Παρακαλώ στα επόμενα posts να συζητήσουμε για το θέμα...και όχι για άσχετα πράγματα.

    Προς sdikr: Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά δεν βρήκα τον τρόπο να αλλάξω την ταχύτητα. Αν μπορείς να μας πεις εδώ θα ήταν πολύ καλο!
    Πάντως ο Firefox κολλάει και αργεί λιγότερο και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ανοίγει τις σελίδες έστω και αργά μαζί με τα downloads.
    Για το upload bandwidth limiter το έκανα συγκεκριμένα για τα προγράμματα p2p (δεν γίνεται 5kb/s σε όλα) αλλά δεν γνωρίζω αν και πως γίνεται γενικά μέσω του router.
    Αρκετές κάρτες δικτύου έχουν προβληματάκια με αρκετά ethernet router, μια λύση είναι οι ποιο καινουργιοι οδηγοί, αλλή το να τα βάλεις σε 10/half dublex,

    Αυτό το κάνεις start, control panel, network connections, βρισκείς την κάρτα δικτύου, δεξι κλικ ιδιότητες, configure, και εδώ ψάχνεις για κάτι που να αναφέρει την ταχυτήτα της, πχ σε εμένα το έχει σαν Link, αλλές το έχουν σαν Media type, θα πρέπει να ψάξεις για κάτι που να σου δινει επιλογή 10/half dublex.

    Για την ώρα βγάλε το bandwidth manager, ωστέ να δείς ότι όλα τα αλλά δουλέυουν

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14885/1020
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585v8
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το αστείο της υπόθεσης είναι πως έχει γεμίσει η ενότητα Zyxel με ατομα τα οποία έχουν προβλήματα (όχι άσχετους φυσικά) με το συγκεκριμένο και μερικοί κοιτάνε να βγαλουνε σκάρτα όλα τα περιφερειακά, τον ΟΤΕ, τους ISP, το υπόλοιπο hardware κλπ κλπ ΕΚΤΟΣ από το router...


    Απλά LOL


    Υ.Γ. Προς τον Spanos: Να σου πω και εγώ με τη σειρά μου, όσο πιο απαλά γίνεται, ότι (κρίνοντας από το post σου) αν ψάχνεις για άσχετους, θα σου κάνω δώρο έναν καθρέπτη

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-08, 19:45
  2. Προβλήματα με το Zyxel P-660HW-D3
    Από dimangelid στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-07, 17:14
  3. Zyxel P660hD1 προβληματα
    Από Guser στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-07, 17:07
  4. ZYXEL 660H-D3 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    Από xez1los στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 23:38
  5. TIM και παράξενα προβλήματα τους τελευταίους 2-3 μήνες
    Από crimson στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-06, 20:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας