Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Cool
    Καλησπέρα,θα ήθελα μια βοήθεια για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής.Αυτή τη στιγμή έχω την Sony DSC W-190 .Το πρόβλημα μου είναι ότι στο σκοτάδι βγάζει τις χειρότερες φωτογραφίες που έχω δει από οποιαδήποτε μηχανή γιατί φωτίζει πολύ τον άνθρωπο που είναι μπροστά μπροστά και όλα τα άλλα τριγύρω είναι κατάμαυρα ενώ έχω δει ψηφιακές οι οποίες τα βγάζουν όλα ομοιόμορφα στο σκοτάδι και είναι πολύ ωραίο αυτό.(Για να μην μιλήσω για το βίντεο που βγάζει η δικιά μου).Θα ήθελα να μάθω τι θα πρέπει να προσέχω στα χαρακτηριστικά της κάμερας τα οποία την κάνουν να βγάζει καλύτερα night-shots,και όταν λέω για σκοτάδι δεν εννοώ έξω ας πούμε βράδυ που θα έχει και λίγο φως αλλά μέσα σε κλαμπ για παράδειγμα με καθόλου φωτισμό.Επίσης Ένας φίλος έχει την Sony DSC-w350 που βγάζει πολύ καλές στο σκοτάδι,μου έχουν πει όμως ότι αυτή έχει καταργηθεί και βλέπω όμως ότι υπάρχει πχ το μοντέλο SONY DSC W610.. αυτό τώρα είναι μοντέλο επόμενο από το w350 άρα σαφώς θα βγάζει αντίστοιχες ή καλύτερες φωτογραφίες σε σκοτάδι; Γενικά τι πρέπει να προσέχω;

    Τα ρώτησα αυτά σε δυο μεγάλα καταστήματα και οι υπάλληλοι ήτανε παντελώς άσχετοι,ρώτησα για βραδινές φωτογραφίες και ενας μου είπε βέβαια βγάζει καλές αφού έχει φλας. Και ο άλλος μου είπε βέβαια γιατί έχει πολλά Megapixel..

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-2010
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διαλεξε καποια με δυνατοτητα slow synch flash.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gt55 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,θα ήθελα μια βοήθεια για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής.Αυτή τη στιγμή έχω την Sony DSC W-190 .Το πρόβλημα μου είναι ότι στο σκοτάδι βγάζει τις χειρότερες φωτογραφίες που έχω δει από οποιαδήποτε μηχανή γιατί φωτίζει πολύ τον άνθρωπο που είναι μπροστά μπροστά και όλα τα άλλα τριγύρω είναι κατάμαυρα ενώ έχω δει ψηφιακές οι οποίες τα βγάζουν όλα ομοιόμορφα στο σκοτάδι και είναι πολύ ωραίο αυτό.(Για να μην μιλήσω για το βίντεο που βγάζει η δικιά μου).Θα ήθελα να μάθω τι θα πρέπει να προσέχω στα χαρακτηριστικά της κάμερας τα οποία την κάνουν να βγάζει καλύτερα night-shots,και όταν λέω για σκοτάδι δεν εννοώ έξω ας πούμε βράδυ που θα έχει και λίγο φως αλλά μέσα σε κλαμπ για παράδειγμα με καθόλου φωτισμό.Επίσης Ένας φίλος έχει την Sony DSC-w350 που βγάζει πολύ καλές στο σκοτάδι,μου έχουν πει όμως ότι αυτή έχει καταργηθεί και βλέπω όμως ότι υπάρχει πχ το μοντέλο SONY DSC W610.. αυτό τώρα είναι μοντέλο επόμενο από το w350 άρα σαφώς θα βγάζει αντίστοιχες ή καλύτερες φωτογραφίες σε σκοτάδι; Γενικά τι πρέπει να προσέχω;

    Τα ρώτησα αυτά σε δυο μεγάλα καταστήματα και οι υπάλληλοι ήτανε παντελώς άσχετοι,ρώτησα για βραδινές φωτογραφίες και ενας μου είπε βέβαια βγάζει καλές αφού έχει φλας. Και ο άλλος μου είπε βέβαια γιατί έχει πολλά Megapixel..

    Ευχαριστώ
    Δεν εχω αποψη για compact μηχανες γιατι ασχολουμαι με dslr, αλλα θα ηθελα να σου παρατηρησω το εξης εχοντας βασικες γνωσεις φωτογραφιας......
    Προσπαθοντας να φωτογραφησεις εναν ανθρωπο στο σκοταδι ή σε ημιφως χρησιμοποιοντας φλας, ειναι απολυτα λογικο να σκασει το φλας πανω στο ατομο/αντικειμενο να το υπερφωτισει κ το φοντο να παραμεινει σκοτεινο μιας κ το φλας εχει πολυ περιορισμενη δραση! Εχεις προσπαθησει ποτε να φωτογραφησεις νυχτα ΧΩΡΙΣ φλας με το ISO οσο ποιο ψηλα μπορεις ? Αν οχι κανε μια προσπαθεια γιατι απο τα οσα περιγραφεις πιο πολυ μου ακουγεται σαν λαθος στην τεχνικη σου παρα σαν μια προβληματικη φωτογραφικη μηχανη!

    Στην διαθεση σου οτι αλλο χρειαστεις!
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι το έχω προσπαθήσει :/ χωρίς φλας και με full iso είναι υπερβολικά πολύ σκοτεινή η φωτογραφία εφόσον δεν υπάρχει κανένα άλλο φως + ότι η φωτογραφία είναι γεμάτη noise. (δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται αυτό βασικά :P )

  5. #5
    Εγγραφή
    22-11-2010
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εριξα μια ματια στη σελιδα προδιαγραφων της μηχανης σου και παρατήρησα οτι έχει τη λειτουργια slow synch flash. Δοκιμασε να βγαλεις δυο ιδιες φωτογραφιες , μια με Slow synch και μια με φλας. Νομιζω θα δεις διαφορα.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    γιατί δεν το βρίσκω αυτό; :P εννοείς απλά flash level ; γιατί αν είναι αυτό το έχω πειράξει αλλά δεν ήτανε και πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής
    Από ANDREASOMAGEIRAS στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 20:59
  2. Βοήθεια για αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής
    Από eniac στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-11, 21:32
  3. Επιλογή ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής
    Από vothros στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-09, 16:39
  4. Αγορά ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής
    Από icsd08063 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 20:18
  5. Αγορά Ψηφιακής Φωτογραφικής Μηχανής. Ακούω προτάσεις!
    Από Rm.Geko στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-08, 20:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας