PDA

Επιστροφή στο Forum : Σημαντική πτώση ταχύτητας κλειδώματος τα βράδια (ΟΤΕ24)



koumos10
05-07-17, 11:52
καλησπέρα σε όλους

είμαι στον ΟΤΕ εδώ και 2 μήνες. πριν ήμουν στη φορθ. βρίσκομαι κέντρο Αθήνας.

Κλείδωνα και με ΟΤΕ και με φορθ στα 17-18 σταθερά. Μεχρι πρόσφατα...

Τωρα τελευταία παρατήρησα ότι το βράδυ σα να σέρνεται το ιντερνετ...και μπήκα στο ρουτερ να δω τι παίζει..και είδα ότι κλειδώνω στα 4!!! Μονο!

Λέω δε μπορεί....αποσυνδέομαι και ξαναδοκιμάζω...τα ίδια. Το πρωί φαίνεται να φτιάχνει λίγο η κατάσταση και κλειδώνω στα 11..αλλά και πάλι..καμία σχέση με την αρχή.

Τι μπορώ να κάνω?

Επισυνάπτω printout από το ρουτερ (ένα άσπρο ΖΤΕ του ΟΤΕ παλιό)

deniSun
09-07-17, 14:36
Αρχικά έλεγξε την καλωδίωσή σου για να είσαι σίγουρος ότι δεν ευθύνεται κάτι στον χώρο σου.
Υπάρχει οδηγός μέσα στο φόρουμ.
Αν είσαι οκ, δήλωση βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό και αποσυνδέσεις το βράδυ.

koumos10
10-07-17, 16:06
Αρχικά έλεγξε την καλωδίωσή σου για να είσαι σίγουρος ότι δεν ευθύνεται κάτι στον χώρο σου.
Υπάρχει οδηγός μέσα στο φόρουμ.
Αν είσαι οκ, δήλωση βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό και αποσυνδέσεις το βράδυ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα γράφω όσο πιο σύντομα μπορώ.

Ήρθαν οι τεχνικοί από το σπίτι του ΟΤΕ. Στην αρχή έβγαλαν ένοχο το ρουτερ. Μου έδωσαν ένα Speedport Entry 2i.

Συγχρόνισα στα 16 και έφυγε ο τεχνικός.

Μετά από λίγο πάλι όμως η ταχύτητα έπεσε στο 4.

Ξαναπήρα για βλάβη και ήρθαν σήμερα πάλι. Ο τεχνικός είπε οτι η βλάβη είναι καλώδιακή και έφυγε. Θα έρθει άλλο συνεργείο να δει το πρόβλημα..

Τι να πω..

deniSun
10-07-17, 16:09
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα γράφω όσο πιο σύντομα μπορώ.

Ήρθαν οι τεχνικοί από το σπίτι του ΟΤΕ. Στην αρχή έβγαλαν ένοχο το ρουτερ. Μου έδωσαν ένα Speedport Entry 2i.

Συγχρόνισα στα 16 και έφυγε ο τεχνικός.

Μετά από λίγο πάλι όμως η ταχύτητα έπεσε στο 4.

Ξαναπήρα για βλάβη και ήρθαν σήμερα πάλι. Ο τεχνικός είπε οτι η βλάβη είναι καλώδιακή και έφυγε. Θα έρθει άλλο συνεργείο να δει το πρόβλημα..

Τι να πω..

Απλά περιμένεις να δεις αν θα διορθωθεί.
Εξαρτάται από το είδος της καλωδιακής βλάβης.
Σου έδωσαν χρονοδιάγραμμα μέχρι πότε να περιμένεις για επιδιόρθωση της βλάβης;

koumos10
11-07-17, 13:14
Απλά περιμένεις να δεις αν θα διορθωθεί.
Εξαρτάται από το είδος της καλωδιακής βλάβης.
Σου έδωσαν χρονοδιάγραμμα μέχρι πότε να περιμένεις για επιδιόρθωση της βλάβης;

Δυστυχώς δεν μου έδωσαν κανένα χρονοδιάγραμμα...όταν πατάω τον αριθμό μου στο Online σύστημα που έχουν για έλεγχο γραμμής μου βγάζει το παρακάτω για απάντηση

H λειτουργία της τηλεφωνικής σας σύνδεσης επηρεάζεται από ευρύτερο τεχνικό θέμα στην περιοχή σας, για το οποίο πραγματοποιούνται εργασίες αποκατάστασης. Παρακαλώ συμπληρώστε το κινητό σας τηλέφωνο, για να ενημερωθείτε με γραπτό μήνυμα για την εξέλιξη του τεχνικού θέματος, εκτός αν έχετε ήδη ζητήσει να λαμβάνετε γραπτό μήνυμα ενημέρωσης για το θέμα αυτό. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Μου προσέφεραν μόνοι τους 10GB στο κινητό μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης..από αυτό και μόνο φαντάζομαι ότι θα καθυστερήσει...

deniSun
11-07-17, 21:01
Δυστυχώς δεν μου έδωσαν κανένα χρονοδιάγραμμα...όταν πατάω τον αριθμό μου στο Online σύστημα που έχουν για έλεγχο γραμμής μου βγάζει το παρακάτω για απάντηση

H λειτουργία της τηλεφωνικής σας σύνδεσης επηρεάζεται από ευρύτερο τεχνικό θέμα στην περιοχή σας, για το οποίο πραγματοποιούνται εργασίες αποκατάστασης. Παρακαλώ συμπληρώστε το κινητό σας τηλέφωνο, για να ενημερωθείτε με γραπτό μήνυμα για την εξέλιξη του τεχνικού θέματος, εκτός αν έχετε ήδη ζητήσει να λαμβάνετε γραπτό μήνυμα ενημέρωσης για το θέμα αυτό. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Μου προσέφεραν μόνοι τους 10GB στο κινητό μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης..από αυτό και μόνο φαντάζομαι ότι θα καθυστερήσει...

Άρα είναι γενικότερο το πρόβλημα και όχι μόνο σε εσένα.

koumos10
12-07-17, 11:33
Άρα είναι γενικότερο το πρόβλημα και όχι μόνο σε εσένα.

κοίτα,το μήνυμα είναι αυτόματο,η βλάβη καλωδιακή...άρα φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αλλάξουν τα καλώδια από το σπίτι μου στο ΚΑΦΑΟ. Επίσης φαντάζομαι ότι η όλη διαδικασία θα πάρει κανένα 2μηνο.

ειδωμεν...

Να ζητήσω μειωμένο λογαριασμό σταθερής μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη? Πραγματικά το ίντερνετ έτσι όπως είναι δεν..

deniSun
12-07-17, 13:59
κοίτα,το μήνυμα είναι αυτόματο,η βλάβη καλωδιακή...άρα φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αλλάξουν τα καλώδια από το σπίτι μου στο ΚΑΦΑΟ. Επίσης φαντάζομαι ότι η όλη διαδικασία θα πάρει κανένα 2μηνο.

ειδωμεν...

Να ζητήσω μειωμένο λογαριασμό σταθερής μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη? Πραγματικά το ίντερνετ έτσι όπως είναι δεν..

Το ότι είναι αυτόματο το μήνυμα δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα αρνητικό.
Καλώδιο από το σπίτι σου έως το καφάο... λίγο δύσκολο να σου το αλλάξουν.

koumos10
12-07-17, 14:50
Το σπίτι μου από το ΚΑΦΑΟ είναι στην κυριολεξία 10 μέτρα!

deniSun
12-07-17, 16:38
Το σπίτι μου από το ΚΑΦΑΟ είναι στην κυριολεξία 10 μέτρα!

Και ένα μέτρο να ήταν...

koumos10
12-07-17, 16:56
θα τους κάνω ενα τηλεφωνο αυριο πρωι να μαθω ποτε θα προχωρησουν οι εργασιες. Θελω να δω πραγματικα τι θα κανουν για να λυθει το προβλημα..

anthip09
12-07-17, 20:04
Κάτι μου λέει ότι θα πάρεις τις γνωστές γενικόλογες απαντήσεις...

deniSun
12-07-17, 20:07
θα τους κάνω ενα τηλεφωνο αυριο πρωι να μαθω ποτε θα προχωρησουν οι εργασιες. Θελω να δω πραγματικα τι θα κανουν για να λυθει το προβλημα..

Μόνο από τεχνικό θα μάθεις ακριβώς.

koumos10
14-07-17, 10:39
Έχουν βάλει αυτοματοποιημένο μήνυμα στο 13888 όπου πατώντας τον αριθμό μου, μου λέει ότι η βλάβη θα έχει αποκατασταθεί το αργότερο μέχρι τις 19/7/2017. Αν και αδυνατώ να το πιστέψω...για να δούμε! Σαν σίριαλ έχει καταντήσει. Αν ανεβάσω στατιστικά από τη γραμμή μου θα πάθετε πλάκα...τα FEC/HEC errors στο download έχουν περάσει τα 60 εκατομμύρια και το attainable rate στο upload μου είναι 66 ολόκληρα Kbps!!!

cranky
14-07-17, 20:57
...τα FEC/HEC errors στο download έχουν περάσει τα 60 εκατομμύρια ...
Αυτά, δεν μετράνε πολύ.
Τα CRC να προσέχεις.

sweet dreams
14-07-17, 21:51
τα FEC/HEC errors στο download έχουν περάσει τα 60 εκατομμύρια και το attainable rate στο upload μου είναι 66 ολόκληρα Kbps!!!

Τα HEC Errors (http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats_errors.htm)δείχνουν σοβαρό πρόβλημα ή μερικές φορές μπορεί να είναι και bug του ρούτερ, δοκίμασε και με άλλο ρούτερ.

koumos10
17-07-17, 16:10
Αυτά, δεν μετράνε πολύ.
Τα CRC να προσέχεις.

Τα Corrected ήταν 5-10 χιλιάδες μόνο...

- - - Updated - - -


Τα HEC Errors (http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats_errors.htm)δείχνουν σοβαρό πρόβλημα ή μερικές φορές μπορεί να είναι και bug του ρούτερ, δοκίμασε και με άλλο ρούτερ.

Δοκίμασα και με το ZTE το άσπρο του ΟΤΕ που είχα εξ'αρχής και με ένα Linksys 160N που έχω καβάτζα. Προφανώς και το Speedport εμπιστεύομαι περισσότερο. Τα errors είναι άπειρα και προφανώς και υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη γραμμή μου...το θέμα είναι πότε θα φτιαχτεί!

koumos10
20-07-17, 14:37
Καλησπέρα σε όλους ξανά, είπα να σας κάνω ένα update μιας και έχω προβληματιστεί.

Η κατάσταση ακόμα είναι όπως την άφησα. Έχω πάρει στην εξυπηρέτηση στο 13888 αρκετές φορές. Όταν ακολουθώ τις οδηγίες που έχουν του στυλ "πατήστε 1 για βλάβη, 2 για τεχνική υποστήριξη κλπ" με βγάζει σε ένα αυτόματο μήνυμα το οποίο λέει ότι υπάρχει ευρύτερη βλάβη στην περιοχή και έδινε αναμενόμενη ημερομηνία διόρθωσης την 19/7/17.

Εφόσον πέρασε η ημερομηνία και δεν άλλαξε κάτι καλώ ξανά. Αυτή τη φορά το μήνυμα δεν είχε ημερομηνία.

Ξανακαλώ και ακολουθώ διαφορετικές οδηγίες ώστε να αναγκαστώ να συνδεθώ με εκπρόσωπο. 2 φορές. Τη μία μου έδωσαν 10GB στο κινητό και την άλλη μου είπαν όταν μου τελειώσουν να ζητήσω κι άλλα. Τους λέω ότι αυτό δεν αρκεί και ότι θέλω να μάθω πότε πραγματικά θα αποκατασταθεί το πρόβλημα καθώς περιορίζω τη χρήση μου σημαντικά.

Άγνωστο μου λένε...Μόνο την πιθανή ημερομηνία αποκατάστασης μπορούν να δουν και αυτή μετά την 19η του μήνα μετατέθηκε 10 μέρες μετά...

Τι μπορεί να συμβαίνει? Σας έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο? Πως θα καταφέρω να μιλήσω με έναν τεχνικό για να μου πει ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει καθώς στην εξυπηρέτηση δεν το κάνουν?

jkoukos
20-07-17, 15:03
Οι καλωδιακές βλάβες κάποιες φορές καθυστερούν να αποκατασταθούν, ειδικά σε περίπτωση που χρειάζεται σκάψιμο για να αντικατασταθεί ή επισκευαστεί το προβληματικό τμήμα του δικτύου.

koumos10
26-07-17, 11:33
Τους πήρα ξανά τηλέφωνο. Η βλάβη έχει δηλωθεί επισήμως στα συστήματά τους από 7/7, δηλ. πάνω από 3 εβδομάδες. Έκανε αίτημα η κοπέλα στην εξυπηρέτηση να με καλέσουν για να μου εξηγήσουν τι ακριβώς βλάβη αντιμετωπίζω. Προφανώς πέρασαν 2 μέρες και κανένα τηλέφωνο εννοείται.

Και όταν ζήτησα έξτρα GB ξανά καθώς το πακέτο των 10GB είχε μόνο 500MB μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου τα βάλουν αν δεν τελειώσει το πακέτο οπότε και να τους ξαναπάρω όταν θα έχουν τελειώσει.

Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε τους λέω? Θα χρεώνομαι κλήση κάθε φορά για να έχω αυτό που πληρώνω? Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι μου απάντησε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.