PDA

Επιστροφή στο Forum : Να αλλάξω σκληρό με SSD σε λάπτοπ;



Theodore41
05-07-17, 12:25
Χαιρετώ.
Εχω ένα λάπτοπ Dell XPS L 702X 17",με ι7 και δύο σκληρούς των 500GB/7200rpm.
Ρωτάω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω τον εναν δίσκο με έναν Samsung SSD των 250GB.Θα είναι εμφανής η αλλαγή;
Και μετά,μήπως ξέρει κανείς αν το λάπτοπ υποστηρίζει SATA III;Γιατί είναι 5ετίας τουλάχιστον.(Δεν είναι πολύ ταλαιπωρημένος όμως γιατί δεν τον χρησιμοποιώ πάρα πολύ).
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην εφαρμόζει καλά ο δίσκος,γιατί δεν ξέρω αν είναι στάνταρ τα πράγματα.
Και τελευταίο,επειδή δεν γνωρίζω να κάνω την αλλαγή,αν το δώσω κάπου,τι λεφτά θα ζητήσουν;

cranky
05-07-17, 12:36
Ρωτάω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω τον εναν δίσκο με έναν Samsung SSD των 250GB.Θα είναι εμφανής η αλλαγή;
Θα είναι η μέρα με τη νύχτα.
Οι Samsung συνοδεύονται και απο software κλωνοποίησης του μηχανικού δίσκου με το λειτουργικό, στον ssd.


..., μήπως ξέρει κανείς αν το λάπτοπ υποστηρίζει SATA III;Γιατί είναι 5ετίας
Αν είναι αυτό (https://www.notebookcheck.net/Review-Dell-XPS-17-Notebook-i7-2630QM-GT-555M.51949.0.html), έχει sata II.
Aλλα και πάλι η διαφορά θα είναι εμφανής.

Theodore41
05-07-17, 13:16
Θα είναι η μέρα με τη νύχτα.
Οι Samsung συνοδεύονται και απο software κλωνοποίησης του μηχανικού δίσκου με το λειτουργικό, στον ssd.


Αν είναι αυτό (https://www.notebookcheck.net/Review-Dell-XPS-17-Notebook-i7-2630QM-GT-555M.51949.0.html), έχει sata II.
Aλλα και πάλι η διαφορά θα είναι εμφανής.
Ναι,αυτό είναι.
Εdit.
Tις τελευταίες μέρες,μετά από μία αλλαγή password,το σύστημα του site μου κάνει νούμερα,αφού κάθε φορά δεν με αναγνωρίζει και μου ζητάει να βάζω συνέχεια τα στοιχεία μου,παρ' όλον από το ότι έχω τσεκάρει το κουτάκι αποθήκευση.:(

tsavman
05-07-17, 13:31
Εννοείται πως είναι η αναβάθμιση με το μεγαλύτερο VFM που μπορείς να κάνεις, ακόμα και σε sata-2.
Θα πάρει χρόνια ζωής το μηχάνημα.

Εγώ προτείνω και μια καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού επί τη ευκαιρία, καθώς και κάποια συντήρηση εσωτερικά (εφόσον αυτό είναι εύκολο) με καθάρισμα και αλλαγή θερμοαγώγιμης.

Theodore41
05-07-17, 13:45
Εννοείται πως είναι η αναβάθμιση με το μεγαλύτερο VFM που μπορείς να κάνεις, ακόμα και σε sata-2.
Θα πάρει χρόνια ζωής το μηχάνημα.

Εγώ προτείνω και μια καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού επί τη ευκαιρία, καθώς και κάποια συντήρηση εσωτερικά (εφόσον αυτό είναι εύκολο) με καθάρισμα και αλλαγή θερμοαγώγιμης.
Εχαριστώ πολύ όλους.

cranky
05-07-17, 13:49
Tις τελευταίες μέρες,μετά από μία αλλαγή password,το σύστημα του site μου κάνει νούμερα,αφού κάθε φορά δεν με αναγνωρίζει και μου ζητάει να βάζω συνέχεια τα στοιχεία μου,παρ' όλον από το ότι έχω τσεκάρει το κουτάκι αποθήκευση.:(
Αυτό μου το έκανε μόνο με τον ΙΕ και τον chrome.
Με τον firefox, όχι.

WAntilles
07-07-17, 09:57
Να βάλεις πρωτοκλασάτο SSD Samsung άμεσα.

Ακόμα και SATA-2 να είναι το μηχανάκι, θα είναι η μέρα με τη νύχτα με την τωρινή κατάσταση, για πολλά χρόνια ακόμα.

Επίσης, να το φισκάρεις σε RAM όσο παίρνει.

Theodore41
07-07-17, 10:11
Να βάλεις πρωτοκλασάτο SSD Samsung άμεσα.

Ακόμα και SATA-2 να είναι το μηχανάκι, θα είναι η μέρα με τη νύχτα με την τωρινή κατάσταση, για πολλά χρόνια ακόμα.

Επίσης, να το φισκάρεις σε RAM όσο παίρνει.
Tου έχω βάλει άλλα 4Γίγα,σύνολο 8,που είναι το μέγιστο που μπορεί να πάρει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.