PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΗ - Αύξηση τιμολογίων.



Σελίδες : [1] 2

Σταύρος
25-10-04, 19:38
Τώρα που το πετρέλαιο είναι στα ύψη είπε και η ΔΕΗ να αυξήσει το ηλεκτρικό.
Η ΔΕΗ με τα τεράστια κέρδη και τα μπλάκ άουτ.
ΔΕΗ = αύξηση βλαβών 300% ετησίως.

ΔΕΗ, ΟΤΕ να μην πω που να πάνε.

tvelocity
25-10-04, 19:45
Γιατί τα λές αυτά ρε; ...μας ενώνουν... :twisted:

coftaras
25-10-04, 19:50
Ωραιες ΔΕΚΟ ειναι. Μονο παιρνουν ξερουν .

aesir
25-10-04, 19:55
Και εμείς μόνο να ψηφίζουμε τα ίδια λαμόγια ξέρουμε για δεν υπάρχει και άλλη λύση. Και όπως γίναμε γενικά μαλθακοί με τους αλλοδαπούς, έτσι μαλθακοί είμαστε και με το να διεκδικήσουμε αυτά που σαν λαός θέλουμε από την εκάστοτη κυβέρνηση.

Επεται και συνέχεια, αυτή είναι η αρχή μόνο.

kubiak
25-10-04, 20:09
Σταύρος, είναι το δεύτερο νήμα που θα σου ζητήσω να ΑΛΛΑΞΕΙΣ την εικόνα ή το μέγεθός της, στην υπογραφή σου... Δεν καταλαβαίνεις ότι δημιουργείς πρόβλημα στην παρακολούθηση του νήματος από τα λοιπά μέλη;

tvelocity
25-10-04, 20:13
Σταύρος, είναι το δεύτερο νήμα που θα σου ζητήσω να ΑΛΛΑΞΕΙΣ την εικόνα ή το μέγεθός της, στην υπογραφή σου... Δεν καταλαβαίνεις ότι δημιουργείς πρόβλημα στην παρακολούθηση του νήματος από τα λοιπά μέλη;

Το ίδιο πράγμα ετοιμαζόμουν να γράψω! :shock:

kubiak
25-10-04, 20:16
απ'ό,τι κατάλαβα το άλλαξες, thnx...

Σχετικά με το θέμα:

Να ήταν μόνο ΔΕΗ... Λόγω πετρελαίου το κόστος πολλών πραγμάτων θα πάρει την άγουσα...

Όσο μπορεί ο καθένας μας ας μειώσει τα περιττά έξοδα και την υπερκατανάλωση, είναι από τους πιο πρακτικούς τρόπους που μπορούν να αποτρέψουν την επιδείνωση του προϋπολογισμού μας...

Όσον αφορά τις ΔΕΚΟ, που θα πάει, ήρθε ο ανταγωνισμός στις τηλεπικοινωνίες και τον πίνει ο ΟΤΕ, δε θα έρθει και ο ανταγωνισμός στο ρεύμα και στα λοιπά ΔΕΚΟειδή;

Η εκδίκηση του καταπιεσμένου και κατακρεουργημένου πολίτη δεν αργεί...

KyR-X
25-10-04, 20:17
aesir


Επεται και συνέχεια, αυτή είναι η αρχή μόνο.


Σωστά. έπεται συνέχεια, πως θα είναι όμως η συνέχεια αυτή. Ποιόν αόρατο παράγοντα εξυπηρετούν τα τρελά και τα κουφά της ελληνικής πραγματικότητας. Ποιός επωφελείται? (πως το λένε στα λατινικά αυτό?) Που πάμε? Που μας πάνε?

JohnGR
25-10-04, 20:18
Όχι, ακόμη τουλάχιστον. Απλώς έγινε επεξεργασία στο συγκεκριμένο post.

Σταύρο τα παιδιά έχουν δίκιο, η εικόνα στην υπογραφή σου είναι μεγάλη. Βάλε κάποια μικρότερη... :|

KyR-X
25-10-04, 20:19
Σταύρος, είναι το δεύτερο νήμα που θα σου ζητήσω να ΑΛΛΑΞΕΙΣ την εικόνα ή το μέγεθός της, στην υπογραφή σου... Δεν καταλαβαίνεις ότι δημιουργείς πρόβλημα στην παρακολούθηση του νήματος από τα λοιπά μέλη;

Το ίδιο πράγμα ετοιμαζόμουν να γράψω! :shock:

Εμένα, σπάνια φορτώνουν οι εικόνες στο adslgr οπότε δεν πήρα χαμπάρι τίποτα.. :?

aesir
25-10-04, 20:39
aesir


Επεται και συνέχεια, αυτή είναι η αρχή μόνο.


Σωστά. έπεται συνέχεια, πως θα είναι όμως η συνέχεια αυτή. Ποιόν αόρατο παράγοντα εξυπηρετούν τα τρελά και τα κουφά της ελληνικής πραγματικότητας. Ποιός επωφελείται? (πως το λένε στα λατινικά αυτό?) Που πάμε? Που μας πάνε?

Kαι γιατί να ενδιαφέρουν κάποιον τα conspiracy theories? Δηλαδή έτσι και βρούμε την άκρη του νήματος θα λυθεί το πρόβλημα δείχνοντας τους ένοχους, ή μήπως άντε κουβέντα να κάνουμε να ξεχνιόμαστε να μην μας πονάει το πρόβλημα καθ'αυτό;

Η φάση είναι catch22, αυτοί πατούν στην ανοχή/απραξια μας, και από την άλλη εμείς δεν μπορούμε να αντιδράσουμε δυναμικά. Η μήπως εχεις κάτι να προτείνεις;

Σταύρος
26-10-04, 01:54
Ευχαριστώ που μου είπατε για την υπογραφή, συγνώμη - την κατάργησα.

Σήμερα είδα στις ειδήσεις το κωπηλατοδρόμιο, αυτό που χτίσανε πάνω στον αρχαίο Μαραθώνα. Σκουπιδότοπος. Βρώμα
και δυσωδία.
Τι απίθανο μπουρδέλο είναι αυτό το κρατίδιο στο οποίο ζούμε !

Και να πεις πως υπάρχει ορατή λύση ....

Ξέρω ότι φέτος τον χειμώνα υπάρχουν πολλοί που θα κρυώσουν. Υπάρχουν οικογένειες με 500 ευρά το μήνα.

KyR-X
26-10-04, 02:00
aesir


Επεται και συνέχεια, αυτή είναι η αρχή μόνο.


Σωστά. έπεται συνέχεια, πως θα είναι όμως η συνέχεια αυτή. Ποιόν αόρατο παράγοντα εξυπηρετούν τα τρελά και τα κουφά της ελληνικής πραγματικότητας. Ποιός επωφελείται? (πως το λένε στα λατινικά αυτό?) Που πάμε? Που μας πάνε?

Kαι γιατί να ενδιαφέρουν κάποιον τα conspiracy theories? Δηλαδή έτσι και βρούμε την άκρη του νήματος θα λυθεί το πρόβλημα δείχνοντας τους ένοχους, ή μήπως άντε κουβέντα να κάνουμε να ξεχνιόμαστε να μην μας πονάει το πρόβλημα καθ'αυτό;

Η φάση είναι catch22, αυτοί πατούν στην ανοχή/απραξια μας, και από την άλλη εμείς δεν μπορούμε να αντιδράσουμε δυναμικά. Η μήπως εχεις κάτι να προτείνεις;

(Άργησα να το δω)

Για να μάθω να "διαβάζω" τις ειδήσεις και τα news απο το internet φυσικά..

KyR-X
26-10-04, 02:02
Ευχαριστώ που μου είπατε για την υπογραφή, συγνώμη - την κατάργησα.

Σήμερα είδα στις ειδήσεις το κωπηλατοδρόμιο, αυτό που χτίσανε πάνω στον αρχαίο Μαραθώνα. Σκουπιδότοπος. Βρώμα
και δυσωδία.
Τι απίθανο μπουρδέλο είναι αυτό το κρατίδιο στο οποίο ζούμε !

Και να πεις πως υπάρχει ορατή λύση ....

Ξέρω ότι φέτος τον χειμώνα υπάρχουν πολλοί που θα κρυώσουν. Υπάρχουν οικογένειες με 500 ευρά το μήνα.

Μα υπάρχουν ήδη Ελληνικές οικογένειες που τρώνε απο τα σκουπίδια, το είδα με τα μάτια μου.

sdikr
26-10-04, 02:03
conspiracy theories,, η δεή ακριβαίνει για να πιάσει το φυσικό αέριο!

aesir
26-10-04, 02:08
conspiracy theories,, η δεή ακριβαίνει για να πιάσει το φυσικό αέριο!

Μπα, πάει να μαζέψει λεφτά γιατί δεν βγάζει αρκετά για να υλοποιήσει το broadband over power lines (wishful thinking) :lol: :lol: :lol:

dantouan
26-10-04, 02:09
conspiracy theories,, η δεή ακριβαίνει για να πιάσει το φυσικό αέριο!


Χαχαχαχαχ.....υπαρχει και φυσικο αεριο... :?: :roll: :roll: :roll:

KyR-X
26-10-04, 02:15
conspiracy theories,, η δεή ακριβαίνει για να πιάσει το φυσικό αέριο!


Χαχαχαχαχ.....υπαρχει και φυσικο αεριο... :?: :roll: :roll: :roll:

Πως? Αφού ο Πάγκαλος δεν είναι πια στη Κυβέρνηση.

(fart)

sdikr
26-10-04, 02:16
Μπα, πάει να μαζέψει λεφτά γιατί δεν βγάζει αρκετά για να υλοποιήσει το broadband over power lines (wishful thinking)

Με τις υπάρχουσες γραμμές, ναι θα είναι power (overload) over any lines!!

WAntilles
26-10-04, 02:20
Εγώ ένα θα πω.

Αντί να αυξάνουν τα τιμολόγια οι ΔΕΞΙΟΙ ΑΛΗΤΕΣ τις ΔΕΗ δεν κοιτάνε τα εξής 3:

- να αποζημιώσουν τον κόσμο για τις συσκευές που του έκαψαν στο ΒΛΑΚ-ΑΟΥΤ του καλοκαιριού (και σε όλα τα προγενέστερα)

- να παρέχουν στο εξής σταθερότατο ρεύμα ΑΚΡΙΒΩΣ 220V - 50Hz 25/8/367

- να αξιοποιήσουν το ηλεκτρικό δίκτυο (η τεχνολογία και τεχνογνωσία υπάρχει) για δικτύωση ολόκληρων αστικών κέντρων με 10Mbps σε κάθε σπίτι

KyR-X
26-10-04, 02:22
WAntilles for ΔΕΗ president!

sdikr
26-10-04, 02:24
- να αποζημιώσουν τον κόσμο για τις συσκευές που του έκαψαν στο ΒΛΑΚ-ΑΟΥΤ του καλοκαιριού (και σε όλα τα προγενέστερα)

Συμφωνα με αυτά που υπογράφουμε (ναι είναι καταχρηστικά)
Εμείς είμαστε υπέυθυνοι να προστατέψουμε την περιουσία μας απο υπερτάσεις



- να αξιοποιήσουν το ηλεκτρικό δίκτυο (η τεχνολογία και τεχνογνωσία υπάρχει) για δικτύωση ολόκληρων αστικών κέντρων με 10Mbps σε κάθε σπίτι

Με το υπάρχον δίκτυο που έχει δεν μπορεί, αντε με το ζόρι 1 mbit και αυτό θα το μοιράζει στην περιοχή

KyR-X
26-10-04, 02:47
Οχι η ΔΕΗ πλερώνει, υπάρχει ήδη δεδικασμένο απο την άνοιξη αν θυμάμαι καλά, και τους υποχρέωσε αν θυμάμαι καλά μεσα σε 6 μήνες να δώσουν αποζημίωση. Αν κανείς γνωρίζει περισσότερα ας τυπώσει τίποτα εδω. Πάντος αν η ΔΕΗ ακολουθήσει τη πολιτική "αναβάθμισης" του ΟΤΕ με το DSL, κάθε τρείς και λίγο "κάτω" θα είμαστε.

sdikr
26-10-04, 02:52
Οχι η ΔΕΗ πλερώνει, υπάρχει ήδη δεδικασμένο απο την άνοιξη αν θυμάμαι καλά, και τους υποχρέωσε αν θυμάμαι καλά μεσα σε 6 μήνες να δώσουν αποζημίωση.

Για διάβασε το συμβολαιό σου!!

Σταύρος
26-10-04, 04:27
Το ΠΑΣΟΚ λέει ότι η αύξηση της τιμής του ρεύματος είναι στις μυστικές συμφωνίες της ΔΕΗ με τους ιδιώτες παροχείς. Οταν θα απελευθερωθεί η αγορά και μπούνε και αυτοί στο παιχνίδι το ρεύμα να είναι σε υψηλή τιμή - αυτή είναι η συμφωνία.

Πάντως,
μόνο η αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας, την ΔΕΗ και το πετρέλαιο, κοστίζει σε κάθε οικογένεια φέτος +170 Ευρά τόν μήνα.

kubiak
26-10-04, 11:52
...οι ΔΕΞΙΟΙ ΑΛΗΤΕΣ τις ΔΕΗ...

έλα βρε WAntilles, όλοι αυτοί που κατασπαράζουν το δημόσιο τομέα (τις ΔΕΚΟ κλπ) δεν έχουν !-πραγματική-! πολιτική τοποθέτηση. Είναι όρνεα, ύαινες και γενικότερα σαρκοφάγα...

Crosstalk
26-10-04, 12:04
Πάντως,
μόνο η αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας, την ΔΕΗ και το πετρέλαιο, κοστίζει σε κάθε οικογένεια φέτος +170 Ευρά τόν μήνα.

Δηλαδη για να την παλεψουμε χρειαζεται:
1. Να πουλησουμε τα αυτοκινητα μας
2. Να βαλουμε φυσικο αεριο
3. να μεταναστευσουμε

ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! 8)

zouzouni
26-10-04, 12:10
Μα, για το φυσικό αέριο δεν έχουν σκάψει, κι ακόμη σκάβουν όλη την Αθήνα? :wink:

WAntilles
26-10-04, 12:13
...οι ΔΕΞΙΟΙ ΑΛΗΤΕΣ τις ΔΕΗ...

έλα βρε WAntilles, όλοι αυτοί που κατασπαράζουν το δημόσιο τομέα (τις ΔΕΚΟ κλπ) δεν έχουν !-πραγματική-! πολιτική τοποθέτηση. Είναι όρνεα, ύαινες και γενικότερα σαρκοφάγα...

Ναι αλλά, πρόσεξε, αλλά:

Τον Ιούλιο που έγινε το ΒΛΑΚ-ΑΟΥΤ ποιός ήταν κυβέρνηση και άρα ποιός έχει την ευθύνη;

Εεεεεεεετσι.

Τώρα ποιός πήρε την απόφαση για νέα αύξηση τιμολογίων;

Εεεεεεεετσι.

Miltos_01
26-10-04, 12:20
ΔΕΗ και ΟΤΕ...το ίδιο συνδικάτο.
Το έχω ξαναγράψει άλλωστε...και παλιότερα. Μάλλον για νέες προσλήψεις ετοιμάζονται πάλι και φυσικά πάλι το "μάρμαρο" θα το πληρώσει ο καταναλωτής.
Και που είστε ακόμη...τι έχουν να δουν τα μάτια μας...και ας τα λέι ο Βουρλούμης και οι λοιποί...

ALiTiS
26-10-04, 12:22
ωρες ωρες δεν ξερω αν ειναι χειροτερος ο WAntilles η το πασοκ :lol:

George978
26-10-04, 12:40
γιατι καθε φορα που ερχεται μια δεξια κυβερνηση στους πρωτους 6 μηνες κανει αυξησεις? δλδ θελω να πω 2 ηταν οι φορες οχι παραπανω :lol:

WAntilles
26-10-04, 12:58
ωρες ωρες δεν ξερω αν ειναι χειροτερος ο WAntilles η το πασοκ :lol:

Ο Καρατζαφέρης ΣΟΥ είναι ο χειρότερος.


γιατι καθε φορα που ερχεται μια δεξια κυβερνηση στους πρωτους 6 μηνες κανει αυξησεις?

Γιατί είναι Δεξιά Γιώργο.

Πάντα κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους.

George978
26-10-04, 13:08
το δεξια καντο μπλε να φαινεται καλυτερα :mrgreen:

dantouan
26-10-04, 13:09
Πάντα κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους.


Ολες οι κυβερνησεις το κανουν αυτο... :evil:

teacake
26-10-04, 13:10
Wan, τώρα πια το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είναι δεξιά. Για μένα δεν έχουν καμμία απολύτως διαφορά ιδεολογικά. Τα ίδια πράγματα πρεσβεύουν γι' αυτό και κάνανε και κάνουν τις γνωστές ανταλλαγές στελεχών. Δικαιολογώ την στάση σου αν έχεις προσωπικά συμφέροντα στο χώρο του ΠΑΣΟΚ, αλλιώς δε μπορώ να καταλάβω το διαχωρισμό που κάνεις μεταξύ της ΔΕΞΙΑΣ ΝΔ και του ΔΕΞΙΟΥ πλέον ΠΑΣΟΚ.

George978
26-10-04, 13:11
μα δεν ειπε πουθενα οτι ειναι πασοκτσης, η μου φαινεται?

teacake
26-10-04, 13:19
Ο Wan φωνάζει συνέχεια, τώρα που ήρθε η δεξιά στην εξουσία κλπ. Αυτό λέω και τονίζω, ότι η δεξιά ήταν ήδη στην εξουσία και πριν τις εκλογές του Μάρτη.

ALiTiS
26-10-04, 13:19
Πάντα κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους.


Ολες οι κυβερνησεις το κανουν αυτο... :evil:

οχι συμφωνα με τον αλλον μονο ο καρατζαφερης και η τωρινη κυβερνηση. το πασοκ παντα κανει τους πλουσιους φτωχοτερους και τους φτωχους πλουσιοτερους :lol: :lol:

ALiTiS
26-10-04, 13:21
Wan, τώρα πια το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είναι δεξιά. Για μένα δεν έχουν καμμία απολύτως διαφορά ιδεολογικά. Τα ίδια πράγματα πρεσβεύουν γι' αυτό και κάνανε και κάνουν τις γνωστές ανταλλαγές στελεχών. Δικαιολογώ την στάση σου αν έχεις προσωπικά συμφέροντα στο χώρο του ΠΑΣΟΚ, αλλιώς δε μπορώ να καταλάβω το διαχωρισμό που κάνεις μεταξύ της ΔΕΞΙΑΣ ΝΔ και του ΔΕΞΙΟΥ πλέον ΠΑΣΟΚ.
Συμφωνω απολυτα

George978
26-10-04, 13:24
Πάντα κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους.


Ολες οι κυβερνησεις το κανουν αυτο... :evil:

οχι συμφωνα με τον αλλον μονο ο καρατζαφερης και η τωρινη κυβερνηση. το πασοκ παντα κανει τους πλουσιους φτωχοτερους και τους φτωχους πλουσιοτερους :lol: :lol:

τουλαχιστον το πασοκ δεν βγηκε ανοιχτα να πει οτι αν δεν εχεις λεφτα για πετρελαιο απλα δεν βαζεις. Αυτο ειναι καλο παραδειγμα. Δεν ειμαι πασοκος

Dslmaniac
26-10-04, 13:25
ωρες ωρες δεν ξερω αν ειναι χειροτερος ο WAntilles η το πασοκ :lol:

Ο Καρατζαφέρης ΣΟΥ είναι ο χειρότερος.


γιατι καθε φορα που ερχεται μια δεξια κυβερνηση στους πρωτους 6 μηνες κανει αυξησεις?

Γιατί είναι Δεξιά Γιώργο.

Πάντα κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους.

Είναι ωραίο να βλέπεις τα πράγματα φορώντας γυαλιά και ιδιαίτερα χρωματιστά. Τα βλέπεις όπως θέλεις.

Νικαετός
26-10-04, 13:34
Εγώ πήρα τηλέφωνο το 1133 (για το φυσικό αέριο) . Τους έδωσα διεύθυνση και ακούω το εξής αμίμητο : Μένετε σε μικρό δρόμο (25 μέτρα από την Λιοσίων),δεν είστε στον σχεδιασμό του 2004 - 2005 ! Λέω και πέρυσι που πηρα μου είπατε να πάρω σε κανένα χρόνο τηλ . Ε, μου λένε πάρτε μας πάλι του χρόνου !

ΕΛΑΔΑΑΑΡΡΑΑΑ !

ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ !

ALiTiS
26-10-04, 13:34
Πάντα κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους.


Ολες οι κυβερνησεις το κανουν αυτο... :evil:

οχι συμφωνα με τον αλλον μονο ο καρατζαφερης και η τωρινη κυβερνηση. το πασοκ παντα κανει τους πλουσιους φτωχοτερους και τους φτωχους πλουσιοτερους :lol: :lol:

τουλαχιστον το πασοκ δεν βγηκε ανοιχτα να πει οτι αν δεν εχεις λεφτα για πετρελαιο απλα δεν βαζεις. Αυτο ειναι καλο παραδειγμα. Δεν ειμαι πασοκος

Ομολογουμένως και εγώ όταν το είδα και το άκουσα τον σιχτίριασα (τον υπουργο και την λακαμια που ειπε) :evil:

iron_gr
26-10-04, 13:44
Εγώ ξέρω ότι για όλα φταίει η Intel... :lol: :lol: :lol:

kubiak
26-10-04, 15:41
Μα καλά, κατακρίνετε μία κυβέρνηση (ασχέτως πολιτικής απόχρωσης) πριν έρθει η ώρα να την κρίνετε;
Δλδ, θα έπρεπε να αρχίσει τις μειώσεις μέσα σε έξι μήνες;
Και ποιος μου λέει εμένα ότι έχει το περιθώριο να το κάνει αυτό;
Και τι μπορεί να κάνει όταν η τιμή του βαρελιού του πετρελαίου έχει πάει στα $53;
Κοινωνική πολιτική θα μου πείτε, πως όμως, με τι χρήματα;

Μου είναι -αυτή τη στιγμή- πολύ πιο εύκολο να πω ότι:
-πληρώνουμε κακοδιαχειριση προηγουμένων ετών,
-πληρώνουμε το %^%^#@$%^% το €,
-πληρώνουμε τη $%*%&^$##$ νοοτροπία ΑΡΠΑΧΤΗΣ των ομοεθνών μας,
-πληρώνουμε τη δικιά μας νοοτροπία που επιμένουμε στην υπερκατανάλωση (αντί για 2 κιλά ντομάτες να πάρουμε μισό κιλό), που δεν τιμωρούμε τους εμπόρους των απανταχού λαϊκών γυρνώντας τους την πλάτη, που καίμε το καλοριφέρ όλη μέρα, και τόσα άλλα...
-πληρώνουμε τις πετρελαϊκές και τα πολιτικά/επιχειρηματικά συμφέροντα που βρίσκονται πίσω από την αύξηση της τιμής του πετρελαίου παγκοσμίως.



Ναι αλλά, πρόσεξε, αλλά:

Τον Ιούλιο που έγινε το ΒΛΑΚ-ΑΟΥΤ ποιός ήταν κυβέρνηση και άρα ποιός έχει την ευθύνη;

Εεεεεεεετσι.


Την ευθύνη την έχει η διοίκηση του οργανισμού κατά την άποψή μου. Αλλά βέβαια, η ΔΕΗ στα κεντρικά της μόνο ένα στόλο από Audi A4 Turbo Quattro ξέρει να έχει, λες και δε μπορούν να μετακινηθούν συμβιβαζόμενοι με κάτι λιγότερο πολυτελές και γρήγορο.



Τώρα ποιός πήρε την απόφαση για νέα αύξηση τιμολογίων;

Εεεεεεεετσι.

Δε νομίζω ότι είναι αποτέλεσμα ενός και μόνο παράγοντα. Πέρα από το κόστος που ανεβαίνει, υπάρχει και άλλος λόγος, (τον οποίο θεωρώ πολύ λογικό), που αναφέρθηκε νωρίτερα στο νήμα. Αλλά το είπαμε, δαγκώνει η ΔΕΚΟ πριν πεθάνει...
Έτσι μας δάγκωσε ο ΟΤΕ και παίρνει και θα πάρει τα @@ μας...

Η δύναμη του πολίτη κυμαίνεται μεταξύ του ψήφου του και της σωστής καταναλωτικής επιλογής. Όσον αφορά τον ψήφο, η άποψή μου έχει εκφραστεί κατά καιρούς σε διάφορα νήματα και θα την επαναλάβω:

Αν για κάποιο λόγο δεν εμπλέκεστε στη "Συναλλαγή της Κάλπης" μη ρίξετε άκυρο ή λευκό. Ψηφίστε ένα άσχετο κόμμα (π.χ. κυνηγούς, οικολόγους κλπ - ΟΧΙ ακραίες πολιτικές θέσεις). Η λογική είναι ότι, ενώ ένα 5-10% άκυρα/λευκά δεν αποτελεί απειλή, ένα 5-10% σε κυνηγούς, οικολόγους, ΜΑΖΟΧΙΣΤΕΣ, αποτελεί ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΚΙΝΔΥΝΟ για τις τωρινές ισχυρές "οικογένειες".


τουλαχιστον το πασοκ δεν βγηκε ανοιχτα να πει οτι αν δεν εχεις λεφτα για πετρελαιο απλα δεν βαζεις. Αυτο ειναι καλο παραδειγμα. Δεν ειμαι πασοκος

ενώ με το που δεν το είπε αλλάζει κάτι... είναι καλή και "ασφαλής" η θέση της αντιπολίτευσης... ενώ όταν ακούμε τη -σκληρή- πραγματικότητα φωνάζουμε... κάποιες κοινωνικές παροχές ισχύουν ακόμα (π.χ. ελαφρύνσεις στο πετρέλαιο για τους πολύτεκνους), κάνω λάθος;

WAntilles
26-10-04, 16:20
Μα καλά, κατακρίνετε μία κυβέρνηση (ασχέτως πολιτικής απόχρωσης) πριν έρθει η ώρα να την κρίνετε;

Δηλαδή πότε θα πρέπει να την κρίνουμε;


Δλδ, θα έπρεπε να αρχίσει τις μειώσεις μέσα σε έξι μήνες;

Θα μπορούσε να μην αρχίσει τις αυξήσεις.


-πληρώνουμε το %^%^#@$%^% το €[quote]

Το € μόνο καλά επέφερε.

Τώρα με την άνοδο των τιμών του πετρελαίου χωρίς το € ξέρεις που θα βρισκόμασταν;

Μέσα στον οχετό.

[quote="kubiak"]που καίμε το καλοριφέρ όλη μέρα, και τόσα άλλα...

Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω.

Μετά το 1997 που ζέστανε το κλίμα, που δεν υπάρχουν ενδιάμεσες μεταβατικές εποχές (άνοιξη, φθινόπωρο) και που έχουμε 40 C συνεχώς επί 6 μήνες, οι έλληνες έχουν μαλθακοποιηθεί και με το που θα πάει η θερμοκρασία 15 C "κρυώνουν".

Έλεος πια.


Η δύναμη του πολίτη κυμαίνεται μεταξύ του ψήφου του και της σωστής καταναλωτικής επιλογής.

Εδώ αντιφάσκεις και αυτοαναρείσαι.

Αφού η ΔΕΗ είναι μονοπώλιο.


τουλαχιστον το πασοκ δεν βγηκε ανοιχτα να πει οτι αν δεν εχεις λεφτα για πετρελαιο απλα δεν βαζεις. Αυτο ειναι καλο παραδειγμα. Δεν ειμαι πασοκος

Αφού είναι ανάλγητοι οι Δεξιοί Γιώργο. Μια ζωή έτσι ήταν. Τώρα θα αλλάξουν;

Tony_Ts
26-10-04, 16:33
Μα καλά, κατακρίνετε μία κυβέρνηση (ασχέτως πολιτικής απόχρωσης) πριν έρθει η ώρα να την κρίνετε;
Δλδ, θα έπρεπε να αρχίσει τις μειώσεις μέσα σε έξι μήνες;
Πρόλαβε όμως να καταργήσει το φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας και να δώσει επίδομα 1000 ευρώ στους βουλευτές που δεν είναι από Αθήνα!!!!

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου! Κι επίσης να τονίσω ότι όσοι έριξαν λευκό/άκυρο είναι συνυπεύθυνοι για το αποτέλεσμα!! Ως γνωστόν τα λευκά προσμετρούνται στο κόμμα με την πλειοψηφία!

Σταύρος
26-10-04, 16:45
Η ΔΕΗ έχει υπερκέρδη. Τα τελευταία 3 χρόνια τα κέρδη της, είναι περίπου ένα τρισεκατομμύριο δρχ.
Επίσης δεν κάνει νέες προσλήψεις. Ετσι μειώνει το προσωπικό της.
Ο υπεύθυνος επί του τύπου είπε στα δελτία ειδήσεων νέτα σκέτα. Η ΔΕΗ είναι στο χρηματιστήριο και αποβλέπει στο κέρδος.

Ζούμε σε ένα κράτος ληστρικό που έχει μόνιμα το βρωμόχερό του στην τσέπη μας. Και που πάνε τα λεφτά μας ; Νοσοκομεία τριτοκοσμικά, μισθοί και συντάξεις της πείνας, εφορίες και λοιπές δημόσιες υπηρεσίες να λειτουργούν με νοοτροπίες τουρκοκρατίας, ανεργία και ανασφάλεια. Αυτή είναι η πραγματικότητα για εκατομμύρια Ελλήνων.

Λύση δεν ξέρω αν υπάρχει, δεν πιστεύω να υπάρχει, σήμερα τουλάχιστον.

ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Απατεώνες, ληστές, κλέφτες και ανέντιμοι λωποδύτες όλοι τους. Υπαλληλάκοι είναι άλλωστε των μεγάλων αφεντικών.

ggeorgan
26-10-04, 16:45
WAntilles και George978 (είσαι και μηχανικός περιβάλλοντος, νομίζω)
Έχεις τίποτε να προτείνεις ώστε να επηρεάσεις τις παγκόσμιες τιμές του πετρελαίου ; Λές να αυξήθηκαν επειδή εξελέγη η Δεξιά στην Ελλάδα ;
Η Ελλάδα έχει την παγκόσμια πρωτοτυπία να έχει οικιακό ρεύμα φθηνότερο από το βιομηχανικό. Αποτέλεσμα : Έχουμε σχετικώς φθηνό ρεύμα, αλλά δεν βρίσκουμε δουλειά για να μπορούμε να το πληρώσουμε. Όλοι οι άλλοι που έχουν ακριβότερο το οικιακό είναι ηλίθιοι, ανδρείκελα των καπιταλιστών και τους δίνουν το ρεύμα φθηνά. Ο Μάρξ θαύμαζε στον καπιταλισμό την δυνατότητα να προσαρμόζεται δυναμικά στις αλλαγές των οικονομικών συνθηκών. Ακριβό το πετρέλαιο ; Δεν παίρνω αυτοκίνητο και πάω με το μετρό, βάζω καλύτερο καυστήρα κλπ. Στο όνομα μιας δήθεν κοινωνικής ευαισθησίας ζητάμε από τον Ελληνικό καπιταλισμό να στερηθεί αυτό ακριβώς στο οποίο είναι καλός. Να φθηνήνει το πετρέλαιο με κρατική επιδότηση που πάλι ως φορολογούμενοι εμείς θα την πληρώσουμε, ώστε να συνεχίσουμε να πηγαίνουμε με το ΙΧ και να μην ρυθμίσουμε τον καυστήρα μας. Πετάμε, λοιπόν, το αλεύρι και κρατάμε τα πίτουρα. Άξιοι της τύχης μας είμαστε. Αν δεν καταλαβαίνουμε εμείς τι μας συμφέρει, καλά μας κάνουν και μας δουλεύουν, πασοκ, νδ και σία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.