PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν με αφήνουν να φύγω



masteripper
06-07-17, 20:37
Καλησπέρα...έχω το εξής πρόβλημα
Είμαι εδώ και πολλά χρόνια συνδρομητής Vodafone και είπα να αλλάξω πάροχο γιατί βασικώς περίμενα το Vodafone TV το οποίο απλώς δεν έρχεται...
Πριν απο 1 χρόνο που είχε λήξει το πρόγραμμα έκανα τηλεφωνική ανανέωση με την υπόσχεση ότι θα έρθει σύντομα η Vodafone TV...
Πριν απο λίγες μέρες πήρα τηλέφωνο γιατί θέλω να κάνω και το συμβόλαιο καρτοκινητό και επιβεβαίωσα ότι η ισχύς του σταθερού είναι μέχρι αρχές Ιουλίου...
Οπότε πήγα να κάνω Nova και τσουπ με παιρνει τηλέφωνο μια κοπελίτσα και μου λέει ΟΧΙ...η ανανεώση Τηλεφωνικά ήταν για 2 χρόνια και αν φύγω έχει πρόστιμο 120€..
Της λέω ότι ρώτησα προτου προχωρήσω αλλά είναι ανένδοτη...η άλλη έκανε λάθος και αυτή είναι η σωστή..
Καμμια ιδέα τι παίζει? μπορώ να κάνω κάτι...

cranky
06-07-17, 21:24
Της λέω ότι ρώτησα προτου προχωρήσω ...
Πού είχες ρωτήσει ;

masteripper
06-07-17, 21:29
Μα στην Vodafone φυσικά....είχα πάει στο κατάστημα και τους ρώτησα ποια είναι η κατάσταση του συμβολαίου κινητής...μου λένε έληξε...ωραία τότε γιατι σκέφτομαι να φύγω....θέλω MB(GB) και δεν τα παίρνω ενώ στα καρτοκινητά γίνεται πανηγύρι....ΟΚ μου λέει το παιδί προωθώ ερώτημα...
Την άλλη μέρα με παίρνει μια κοπελιτσα και μου επιβεβαιώνει ότι όντως έληξε το συμβόλαιο κινητής ...οπότε αφού θες data φύγε μου λέει και πήγαινε σε καρτοκινητό....στο παρατάυτα την ρωτάω ποια είναι η κατάσταση με το σταθερό...μου λέει έληξε και αυτό...μπορείς να κάνεις ότι θες...

cranky
06-07-17, 21:33
Μα στην Vodafone φυσικά....
Εννοούσα αν ρώτησες τηλεφωνικά ή σε κατάστημα, οπότε ΟΚ.


την ρωτάω ποια είναι η κατάσταση με το σταθερό...μου λέει έληξε και αυτό...μπορείς να κάνεις ότι θες...
Δηλαδή, έκανες την ανανέωση για ένα χρόνο, στο κατάστημα ;
Αν ναί, δεν υπέγραψες κάτι/κάπου ;

masteripper
06-07-17, 21:35
Όλα έχουν γίνει μέσω τηλεφώνου...δεν έχω υπογράψει τίποτα παντού...συγκεκριμένα πέρσι έληξε το συμβόλαιο της σταθερής και άρχισαν να με χρεώνουν την κανονική τιμή...έμπλεξα με την συγχωνευση HOL-Vodafone και δεν του έδωσα προσοχή ...για 2 μήνες....τους πάιρνω τηλέφωνο ...τους λέω τι πράγματα είναι αυτά....για 1002 μ@λ@κς μου στέλνετε μηνύματα και ενημερώσεις και τώρα με έχετε στο "φτύσιμο"...μου λένε εντάξει θα συνεχίσουμε το πρόγραμμα όπως είχε και θα σε βάλουμε σε λίστα προτεραιότητας για το Vodafone TV...θυμάμαι ότι είχαμε πει για 1 χρόνο ανανέωση όχι 2 τώρα...βέβαια τώρα το παρατηρώ ότι το έχουν γραμμένο στον λογαριασμό αλλά δεν τους εμπιστεύομαι...μπορεί να το χώσαν μόνοι τους...

cranky
06-07-17, 21:38
Αφού έγινε τηλεφωνικά η ανανέωση, ζήτα την ηχογράφηση της συνομιλίας.
Εκεί θα φαίνεται οτι η ανανέωση έγινε για ένα χρόνο.

masteripper
06-07-17, 21:40
Και αν θα την δώσουν έτσι απλά ?

cranky
06-07-17, 21:50
Είναι υποχρεωμένοι.
Αν δεν μπορούν να αποδείξουν οτι ανανεώθηκε το συμβόλαιο, τότε δεν σε δεσμεύει τίποτα.

Α !!! και κάτι άλλο.
Αν μπείς στον λογαριασμό σου στο https://myhomeaccount.vodafone.gr, δεν φαίνεται εκεί η διάρκεια του συμβολαίου σου ;

jkoukos
06-07-17, 22:03
Κανονικά πρέπει να φαίνεται στο Προϊόντα και υπηρεσίες > Ενεργές προσφορές. Τουλάχιστον σε μένα σε 2 λογαριασμούς εμφανίζεται κανονικά μέχρι πότε ισχύει το συμβόλαιο.

masteripper
06-07-17, 22:05
Λέει 2018 ..σε αυτό έχουν δίκιο...αλλά και τις προάλλες που μίλησα και πέρσι για 1 χρόνο ήταν....μάλλον την πάτησα...τώρα το βρήκα..

cranky
06-07-17, 22:09
Ε, δεν θ' αργήσουν να κάνουν τίποτα αυξήσεις, οπότε την κοπανάς αζημίως.

masteripper
06-07-17, 22:18
Ε, δεν θ' αργήσουν να κάνουν τίποτα αυξήσεις, οπότε την κοπανάς αζημίως.

Για εξήγησε το αυτό...αν κάνουν κάποια οπιαδήποτε χρέωση εκτός ...μπορώ να την κάνω...?
Με την αίτηση στην Nova θα έχω πρόβλημα?

cranky
06-07-17, 22:23
Για εξήγησε το αυτό...αν κάνουν κάποια οπιαδήποτε χρέωση εκτός ...μπορώ να την κάνω...?
Έτσι έφυγα εγώ για Nova, πεντέμισυ μήνες πρίν λήξει το συμβόλαιό μου.
Είχανε ανακοινώσει αυξήσεις στις αρχές Φεβρουαρίου, με ένα μήνα προθεσμία αποχώρησης αζημίως, οπότε 28 Φεβρουαρίου, έκανα αίτηση στη Nova, και bye-bye vodafone.


Με την αίτηση στην Nova θα έχω πρόβλημα?
Προς το παρόν, την ξεχνάς.

masteripper
06-07-17, 22:38
Έτσι έφυγα εγώ για Nova, πεντέμισυ μήνες πρίν λήξει το συμβόλαιό μου.
Είχανε ανακοινώσει αυξήσεις στις αρχές Φεβρουαρίου, με ένα μήνα προθεσμία αποχώρησης αζημίως, οπότε 28 Φεβρουαρίου, έκανα αίτηση στη Nova, και bye-bye vodafone.


Προς το παρόν, την ξεχνάς.

Οκ Thanks....κρίμα περίμενα να δω κανένα σοβαρό ντοκυμαντερ....βαρέθηκα να βλέπω κουζίνες και γλάστρες

- - - Updated - - -

Υποθετική ερώτηση...θα ζήτησω την ηχογράφηση ...αν όντως με ενημερώνουν ότι έχει λήξει το συμβόλαιο μου...μπορώ να πατήσω σε αυτό...ή

jkoukos
06-07-17, 22:48
Μην ξεχνάς ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως αίτημα ακύρωσης φορητότητας στη Nova.

masteripper
06-07-17, 23:18
Μην ξεχνάς ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως αίτημα ακύρωσης φορητότητας στη Nova.

Υποθέτω θα με ενημερώσουν απο την Vodafone..ξέρεις μηπως την διαδικασία...?

dimitri_ns
07-07-17, 06:46
Υποθέτω θα με ενημερώσουν απο την Vodafone..ξέρεις μηπως την διαδικασία...?

Μην βασίζεσαι σε κανένα πάροχο (ούτε στην voda)
Αν κατά τύχη προχωρήσει η φορητότητα στη nova, η voda θα σε χρεώσει για την διακοπή

Σωστά σου λέει ο κούκος
Εγγραφη ακύρωση φορητότητας στη νοβα

gcf
07-07-17, 07:43
Να επιμείνεις ζητώντας την ηχογράφηση, το είχαν κάνει σε συγγενή μου και μπόρεσε να φύγει ενώ του είχαν βάλει ένα χρόνο παραπάνω συμβόλαιο αυθαίρετα.

masteripper
07-07-17, 07:54
Μην βασίζεσαι σε κανένα πάροχο (ούτε στην voda)
Αν κατά τύχη προχωρήσει η φορητότητα στη nova, η voda θα σε χρεώσει για την διακοπή

Σωστά σου λέει ο κούκος
Εγγραφη ακύρωση φορητότητας στη νοβα

Έστειλα ήδη εγγραφο αλλά δεν ξέρω αν είναι στην κατάλληλη μορφή....1 έγγραφο Word στο οποίο απλώς ανέγραψα τα στοιχεία μου....χρειάζεται τίποτα άλλο ?

dimitri_ns
07-07-17, 08:14
Έστειλα ήδη εγγραφο αλλά δεν ξέρω αν είναι στην κατάλληλη μορφή....1 έγγραφο Word στο οποίο απλώς ανέγραψα τα στοιχεία μου....χρειάζεται τίποτα άλλο ?

Εσύ τόστειλες, αυτοί το λάβανε ?
Αν μπορείς πήγαινε σε κατάστημα, νάχεις χαρτί με σφραγίδα και υπογραφή.

Για να μην μπορούν να το κάνουνε γαργάρα (δεν το λάβαμε, ήταν εκπρόθεσμο κλπ)

jkoukos
07-07-17, 12:18
Υποθέτω θα με ενημερώσουν απο την Vodafone..ξέρεις μηπως την διαδικασία...?
Έκανες αίτημα φορητότητας στη Nova, η οποία με την σειρά της ξεκίνησε την διαδικασία κι έτσι ενημερώθηκε η Vodafone ότι σκοπεύεις να φύγεις.
Η Vodafone υποχρεούται να σε αποδεσμεύσει εντός 6 εργάσιμων ωρών ή το πολύ την επόμενη εργάσιμη μέρα. Δεν έχει κανένα άλλο δικαίωμα ή τρόπο να σε κρατήσει ή να ακυρώσει την φορητότητα.
Ο κανονισμός αναφέρει ότι η ακύρωση γίνεται με έγγραφο αίτημα του χρήστη, στον νέο πάροχο. Το πολύ-πολύ να το κάνει η Vodafone μετά από συνεννόηση μαζί σου και φυσικά έχοντας φωτοτυπία της ταυτότητας (είναι υποχρεωτικό).

Υπόψη ότι το αίτημα ακύρωσης φορητότητας μπορεί να διεκπερωθεί ή εγκριθεί μέχρι 3 εργάσιμες μέρες πριν την κατασκευή του βρόχου από την Nova. Μετά από αυτό ενεργοποιήσαι στη νέα εταιρεία και μετά έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερολογιακές μέρες από την υπογραφή της σύμβασης, αν θέλεις να επιστρέψεις στον προηγούμενο πάροχο.

- - - Updated - - -


Έστειλα ήδη εγγραφο αλλά δεν ξέρω αν είναι στην κατάλληλη μορφή....1 έγγραφο Word στο οποίο απλώς ανέγραψα τα στοιχεία μου....χρειάζεται τίποτα άλλο ?
Φωτοτυπία της ταυτότητας, εφόσον έγινε εγγράφως.

masteripper
07-07-17, 13:00
Έκανες αίτημα φορητότητας στη Nova, η οποία με την σειρά της ξεκίνησε την διαδικασία κι έτσι ενημερώθηκε η Vodafone ότι σκοπεύεις να φύγεις.
Η Vodafone υποχρεούται να σε αποδεσμεύσει εντός 6 εργάσιμων ωρών ή το πολύ την επόμενη εργάσιμη μέρα. Δεν έχει κανένα άλλο δικαίωμα ή τρόπο να σε κρατήσει ή να ακυρώσει την φορητότητα.
Ο κανονισμός αναφέρει ότι η ακύρωση γίνεται με έγγραφο αίτημα του χρήστη, στον νέο πάροχο. Το πολύ-πολύ να το κάνει η Vodafone μετά από συνεννόηση μαζί σου και φυσικά έχοντας φωτοτυπία της ταυτότητας (είναι υποχρεωτικό).

Υπόψη ότι το αίτημα ακύρωσης φορητότητας μπορεί να διεκπερωθεί ή εγκριθεί μέχρι 3 εργάσιμες μέρες πριν την κατασκευή του βρόχου από την Nova. Μετά από αυτό ενεργοποιήσαι στη νέα εταιρεία και μετά έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερολογιακές μέρες από την υπογραφή της σύμβασης, αν θέλεις να επιστρέψεις στον προηγούμενο πάροχο.

- - - Updated - - -


Φωτοτυπία της ταυτότητας, εφόσον έγινε εγγράφως.

Μόλις πριν απο λίγα λεπτά με πήραν τηλέφωνο και μου την ζήτησαν....είπαν ότι είμαι στο περιθώριο για να ακυρωθεί ...για να δούμε...

pipisf
07-07-17, 14:04
Συνηθως πλεον ολες οι εταιρειες κανουν συμβολαιο για 2 χρονια.
Μπορεις να ζητησεις για 12 ή 18 μηνες, απλα θα σου εχουν μεγαλυτερες χρεωσεις.

georgemv
17-07-17, 01:20
Τρέχει μήπως αυτόν το καιρό κάποια αύξηση που μπορούμε να πατήσουμε για να ακυρώσουμε συμβόλαιο σταθερής/internet/tv vodafone?

pipisf
17-07-17, 12:05
Τρέχει μήπως αυτόν το καιρό κάποια αύξηση που μπορούμε να πατήσουμε για να ακυρώσουμε συμβόλαιο σταθερής/internet/tv vodafone?

Βγαζουν σχετικες ανακοινωσεις πιο μπροστα, ψαξτο λιγο.

YAziDis
23-07-17, 12:37
Και δεν λεγατε τιποτα αλλο; δεν ξερω τι εγινε τελικα αλλα παρε αυξησεις...
https://www.adslgr.com/forum/threads/1004050-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%82-Vodafone-Home

Rookie
02-08-17, 22:14
Χρειαζομαι κι εγω τα "φωτα" σας με ενα αναλογο προβλημα. Μετα τη λήξη του συμβολαιου μου στον ΟΤΕ κάνω αίτηση σε καταστημα για φορητοτητα Vodafone (28/7/2017) σταθερό και κινητό μαζί. Μου δίνουν επι τοπου την καρτα για το κινητο και 29/7 με ειδοποιουν να αλλαξω καρτες στο κινητο. 30/7 μου στελνουν sms οτι πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης σταθερου ειναι η 3/8/2017. Δευτέρα 31/7 στέλνω fax και σε vodafone και σε cosmote οπου ζητάω την ακύρωση της φορητότητας. Μου απαντανε απο vodafone -sms οτι απορριπτεται το αιτημα ως εκπροθεσμο!!! Ρωταω τη cosmote και μου λενε "θα ενεργοποιηθεις στη vodafone και μετα θα κανεις αιτημα αντιστροφης φορητοτητας για να γυρισεις σε εμας" αλλά απο vodafone μου λενε οτι αφου ενεργοποιηθεις μπορεις εντος 14 ημερων να φυγεις αλλα θα πληρωσεις 148 ευρω για να φυγεις.... Το ίδιο μου επιβεβαιωνουν κι απο cosmote. TO ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ
Για να κάνω αιτημα αντιστροφης φορητοτητας πρεπει πρωτα να πληρωσω τα 148 ή ειναι υποχρεωμένοι απο vodafone να δωσουν τη γραμμη και μετα θα εκδόσουν εκκαθαριστικο λογαριασμο;

YAziDis
03-08-17, 11:31
Λογικα θα πρεπει να φυγεις και μετα να εκδοσουν λογαριασμο 148€. Απλα κραταω μικροψκαλαθι γιατι δε ξερω αν αποφασισαν ολοι μαζι διαφορετικα με αυτη τη καινουρια εταιρια Τηλεγνους.

Απλα ενημερωτικα, τωρα την πατησες επειδη πηγες απο καταστημα. Αν το ειχες κανει τηλεφωνικα θα ειχες δικαιωμα υπαναχωρησης 14 ημερων χωρις να πληρωσεις προστιμο διακοπης.

Rookie
03-08-17, 14:37
Λογικα θα πρεπει να φυγεις και μετα να εκδοσουν λογαριασμο 148€. Απλα κραταω μικροψκαλαθι γιατι δε ξερω αν αποφασισαν ολοι μαζι διαφορετικα με αυτη τη καινουρια εταιρια Τηλεγνους.

Απλα ενημερωτικα, τωρα την πατησες επειδη πηγες απο καταστημα. Αν το ειχες κανει τηλεφωνικα θα ειχες δικαιωμα υπαναχωρησης 14 ημερων χωρις να πληρωσεις προστιμο διακοπης.

Δεν ξερω αν καταλαβες ....το λογο που ρωτάω ..... ;)

jkoukos
03-08-17, 15:43
Θα κάνεις αίτημα αντιστροφής φορητότητας και κατόπιν θα εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός.
Γενικά πρώτα κάνουμε το όποιο αίτημα μεταβολής της σύνδεσης (φορητότητα, μεταφορά, κατάργηση κλπ) και κατόπιν έρχεται ο λογαριασμός με τις οφειλές των παρεχόμενων υπηρεσιών για όσο καιρό τις είχαμε μαζί με τα όποια τέλη.

Rookie
05-08-17, 11:10
Έκανα, όπως μου είπες, αίτημα αντίστροφης φορητότητας αλλά δεν φαίνεται να βιάζονται ΚΑΘΟΛΟΥ στον ΟΤΕ, καθώς απο Πέμπτη 3/8/ που με ενεργοποιήσαν στη VF έχω κάνει το αίτημα τηλεφωνικώς στο 13888 και μέχρι σήμερα κανένας δεν με έχει πάρει τηλέφωνο για να προχωρήσουμε.... Επίσης πληροφορήθηκα οτι αν γυρίσω στον ΟΤΕ θα με συνδέσουν σε VOB γραμμή και όχι σε POTS όπως ημουν πριν οπότε , δεν ξέρω, το σκέφτομαι αν αξίζει να γυρίσω αφού οικονομικα είμαστε στα ίδια λεφτά και όσον αφορά ταχύτητα ιντερνετ είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια που είχα και πριν. Γνωρίζω βέβαια οτι κάποια στιγμή υποχρεωτικά θα γίνουν όλες οι γραμμες VoIP. Εσείς τι μου προτείνετε?

bolos
28-09-17, 20:23
Παιδια εμενα το συμβολαιο ληγει στις 11 /10/2017 και εκανα αιτημα φορητοτητας μιας κ ειχα ηδη πληρωσει το παγιο του Οκτωβρίου !
Παρολαυτα με πηρε μια υπάλληλος κ με απειλησε με 121ευρω αν φυγω εστω κ 2 βδομαδες νωριτερα !
Ειναι νόμιμο;;;

YAziDis
28-09-17, 20:38
Ειναι. Πρεπει να γινει η μεταφορα μολις ληξει το συμβολαιο σου

bolos
28-09-17, 20:43
Κ δεν παει αναλογικα;;Θα παει εστω κ για μια μερα ολο το ποσο 121 ευρω;

YAziDis
28-09-17, 20:59
Δυστυχώς ναι. Αν έχεις λάβει πολύ καλή προσφορά από εκεί που θες να πας, πάρτους τηλέφωνο και είτε τους ζητάς να γίνει η φορητότητα στις 12 Οκτωβρίου, ή αν σου πούνε δε γίνεται κτλ τους λες πως τότε θα ακυρώσεις την φορητότητα και ξαναμιλάτε σε κάνα 10ήμερο

bolos
28-09-17, 23:17
me phre apo 13888 και μου πε το παγωνει μεχρι 12 Οκτωβριου γιατι ειχα στειλει 2 fax στην Cosmote για ακυρωση και φυσικα μετα θα εφευγα.Αλλα νομιζα πως τα παγια τα προπληρωνεις κ υπεθεσα πως δεν θα του χρωσταγα τιποτα ισα ισα θα ηταν πληρωμενα μεχρι 20 Οκτωβριου αλλα ειδα πως τελικα τα παγια τα πληρωνα μετα την χρηση οποτε πρεπει να πληρωσω και παλι στις 20 Οκτωβρη αλλα κατηργησα την πληρωμη με πιστωτικη καλου κακου

@ ADSLgr.com All rights reserved.