PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρός SATA σε IDE mode



zeibekis
22-05-07, 16:48
Λοιπόν έχω μια απορία. Πρόσφατα πήρα ένα καινούριο σύστημα. e6300 P5B και εναν seagate SATA 2 250 GB. Υπάρχει περίπτωση να βλέπει η MB το σκληρό σαν IDE και αν ναι τι επιπτώσεις έχει αυτό. Το λέω αυτό γιατί:

1 Δεν μου ζήτησε τπτ drivers κατα την εγκατάσταση των windows και από οτι ξέρω sata δεν αναγνωρίζουν εξ αρχής
2 Στο Bios έχει κατι επιλογές στον sata controller για IDE, AHCI και κάτι τέτοια.

Μήπως πρέπει κάτι να κάνω. Μήπως χάνω κάποιες απο τις δυνατότητες του sata ή την ταχύτητα του;

ownagE_
22-05-07, 18:22
Λοιπόν έχω μια απορία. Πρόσφατα πήρα ένα καινούριο σύστημα. e6300 P5B και εναν seagate SATA 2 250 GB. Υπάρχει περίπτωση να βλέπει η MB το σκληρό σαν IDE και αν ναι τι επιπτώσεις έχει αυτό. Το λέω αυτό γιατί:

1 Δεν μου ζήτησε τπτ drivers κατα την εγκατάσταση των windows και από οτι ξέρω sata δεν αναγνωρίζουν εξ αρχής
2 Στο Bios έχει κατι επιλογές στον sata controller για IDE, AHCI και κάτι τέτοια.

Μήπως πρέπει κάτι να κάνω. Μήπως χάνω κάποιες απο τις δυνατότητες του sata ή την ταχύτητα του;


Εχω την ιδια μητρικη με Ε6400 και δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.

1. Ουτε εμενα ζητησε drivers.
2. Ναι το εχω δει αυτο αλλα δεν νομιζω οτι εχει σχεση με τις επιδοσεις.

gallahant
22-05-07, 18:53
Κατα την εγκατασταση των win, στην αρχη σου λεει press f6 to install 3rd party scsi or raid κατι μπλα μπλα. Aν δεν το πατησεις συνεχιζει κανονικα να φορτωνει τα αρχεια για την εγκατασταση.

Στο device manager πως εμφανιζεται ο σκληρος? Οι controllers?

zeibekis
22-05-07, 19:20
Κατα την εγκατασταση των win, στην αρχη σου λεει press f6 to install 3rd party scsi or raid κατι μπλα μπλα. Aν δεν το πατησεις συνεχιζει κανονικα να φορτωνει τα αρχεια για την εγκατασταση.

Στο device manager πως εμφανιζεται ο σκληρος? Οι controllers?


Δεν βρίσκομαι στο pc οποτε δεν μπορώ να απαντήσω. Αλλά όλα ξεκίνησαν οταν είδα στο sisoft sandra να αναφέρει κάτι για ΑΤΑ.

Παρεμπιπτόντως βρήκα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=49007&highlight=AHCI)

zeibekis
22-05-07, 19:23
Εχω την ιδια μητρικη με Ε6400 και δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.

1. Ουτε εμενα ζητησε drivers.
2. Ναι το εχω δει αυτο αλλα δεν νομιζω οτι εχει σχεση με τις επιδοσεις.

:offtopic:
Με την μητρική και γενικά με το σύστημα σου είσαι ευχαριστημένος; Γιατί εγώ απο το P4 1.8 δεν βλέπω καμία super διαφορά. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου:offtopic:

gallahant
22-05-07, 21:11
H δικια μου μητρικη (p4p800se / i865pe chipset) βλεπει τον σατα κοντρολλερ σαν ultra ata controller επειδη ετσι ειναι ρυθμισμενο να εμφανιζεται οταν δεν υπαρχουν σατα σκληροι σε raid.

Eαν τωρα ενεργοποιησω απο το bios την επιλογη configure sata as raid, εμφανιζεται στο device manager η καρτελα scsi and raid controller και βλεπω τον δισκο απο το utility της intel για raid κανονικα ως sata-generation 1.

Iσως να ειναι και σενα ετσι κουλη η κατασταση:p

WAntilles
23-05-07, 09:39
H δικια μου μητρικη (p4p800se / i865pe chipset) βλεπει τον σατα κοντρολλερ σαν ultra ata controller επειδη ετσι ειναι ρυθμισμενο να εμφανιζεται οταν δεν υπαρχουν σατα σκληροι σε raid.

Απλά απαράδεκτο.

Να γιατί πρέπει να αποφεύγουμε όλα τα ICH Intel chipsets.

mach
23-05-07, 10:14
Απλά απαράδεκτο.

Να γιατί πρέπει να αποφεύγουμε όλα τα ICH Intel chipsets.

Η μητρική του gallahant είναι παλαιότερη και έχει τέτοια προβλήματα.
Η μητρική του πρώτου πόστερ (P5B) έχει πολλές επιλογές πάνω στον controller. Εάν οι δίσκοι του φαίνονται σαν IDE, έχει κάνει λάθος επιλογές στο BIOS.

Πληροφοριακά για τον πρώτο φίλο, οι επιλογές του είναι:

Configure SATA as IDE ώστε να υπάρχει δυνατότητα για εγκατάσταση των XP χωρίς απαίτηση για δισκέτα με drivers εφόσον οι SΑΤΑ δίσκοι δουλεύουν σε compatibility mode.
AHCI mode αγνοεί τα χαρακτηριστικά RAID του controller και δίνει απλά SATA δίσκους χωρίς άλλα μπερδέματα.
RAID mode ενεργοποιεί τις επιλογές για συστοιχίες του controller.Άρα δεν είναι αναγκαστικά πρόβλημα και λόγος αποφυγής των Intel chipsets. Περισσότερη ευελιξία είναι, άλλωστε όλες αυτές οι πληροφορίες βρίσκονται και στο μάνουαλ της μητρικής :rtfm: (το οποίο το 99% των αγοραστών πετάει στα σκουπίδια).

manicx
23-05-07, 10:35
Απλά απαράδεκτο.

Να γιατί πρέπει να αποφεύγουμε όλα τα ICH Intel chipsets.

Το δικό μου πήρε φωτιά βάζοντας πάνω έναν εξωτερικό USB 2.5" σκληρό... Οπότε να με πληρώνουν τώρα, δεν....

WAntilles
23-05-07, 10:38
...έχει πολλές επιλογές πάνω στον controller. Εάν οι δίσκοι του φαίνονται σαν IDE, έχει κάνει λάθος επιλογές στο BIOS.

Configure SATA as IDE ώστε να υπάρχει δυνατότητα για εγκατάσταση των XP χωρίς απαίτηση για δισκέτα με drivers εφόσον οι SΑΤΑ δίσκοι δουλεύουν σε compatibility mode.

Άρα δεν είναι αναγκαστικά πρόβλημα και λόγος αποφυγής των Intel chipsets.

Περισσότερη ευελιξία είναι...

Τέτοιες επιλογές δεν θά 'πρεπε καν να υπάρχουν ούτε καν μέσα στο chipset.

Μόνο "ευελιξία" δεν είναι.

Μόνο προβλήματα είναι.

manoulamou
23-05-07, 11:36
Να ρωτησω κατι κι εγω καθοτι ειμαι Η πανασχετη κι εχοντας χασει πολλα επεισοδια...
:sneer:
Οι παλιοι μου δισκοι WesternDigital ata100 σειρων ΒΒ και JB
θα εχουν προβλημα συνεργασιας με τις τρεχουσες σημερινες μητρικες ή τα οποια windows
εφ οσον βεβαια λειτουργουν ακομη και οταν με το καλο αναβαθμιστω;;;

WAntilles
23-05-07, 12:30
Όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, είτε σε Windows είτε σε Linux, είτε σε 32-bit είτε σε 64-bit.

linman
23-05-07, 14:33
Να ρωτησω κατι κι εγω καθοτι ειμαι Η πανασχετη κι εχοντας χασει πολλα επεισοδια...
:sneer:
Οι παλιοι μου δισκοι WesternDigital ata100 σειρων ΒΒ και JB
θα εχουν προβλημα συνεργασιας με τις τρεχουσες σημερινες μητρικες ή τα οποια windows
εφ οσον βεβαια λειτουργουν ακομη και οταν με το καλο αναβαθμιστω;;;
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Να εχεις υπ οψιν σου οτι οι <<νεες>> μητρικές εχουν συνηθως ενα (1) καναλι IDE

gallahant
23-05-07, 17:15
Απλά απαράδεκτο.

Να γιατί πρέπει να αποφεύγουμε όλα τα ICH Intel chipsets.

Δεν υπαρχει χασιμο ταχυτητας. Σε sata mode δουλευει.


Το δικό μου πήρε φωτιά βάζοντας πάνω έναν εξωτερικό USB 2.5" σκληρό... Οπότε να με πληρώνουν τώρα, δεν....

Αν καποιος κατασκευαστης εβαλε πανω στη μητρικη οτι πυκνωτες και regulators του ερχονταν πιο φθηνα, δεν νομιζω οτι φταιει το chipset της intel....


Τέτοιες επιλογές δεν θά 'πρεπε καν να υπάρχουν ούτε καν μέσα στο chipset.

Μόνο "ευελιξία" δεν είναι.

Μόνο προβλήματα είναι.

Φιλτατε Wan, γιατι ειναι προβλημα να εχεις επιλογες? Τα θες κουκια καθαρισμενα εσυ? Ο απλος χρηστης που δε ξερει τι υπαρχει μεσα στο κουτι να εισαι σιγουρος οτι σε καμια περιπτωση δε γνωριζει τι θα πει bios και πως μπαινουν σ αυτο.

andreasp
23-05-07, 18:55
Κατεβασε απλα απο το Site της Asus , τους drivers για τον Sata Controller.
Μια χαρα ειναι το pc σου.

gallahant
26-05-07, 04:55
Εφ' οσον χρησιμοποιηθούν windows xp sp2 κατά την εγκατάσταση σε sata σκληρό που δεν θα είναι σε συστοιχία raid, ΔΕΝ χρειάζεται κανένας driver πριν ή μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού.

Αυτό που δεν είμαι 100% σίγουρος είναι εάν οι sata raid controller drivers περιέχουν πληροφορίες ή drivers και για non-raid δίσκους. Σίγουρα δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα chipset. Κάποιο ίσως τα έχει όλα σε ένα πακέτο.

Nα προσθέσω ότι το IDE mode όταν αναφέρεται σε sata σκληρούς, σημαίνει ότι απλά δεν είναι σε raid και επουδενί δε σημαίνει ότι γίνονται downgrade σε ταχύτητες ΑΤΑ. Eξαλλου , ο όρος IDE λανθασμένα συνδέθηκε ΜΟΝΟ με το πρωτόκολο ΑΤΑ.

Ministry
26-05-07, 15:17
Να ρωτησω κατι κι εγω καθοτι ειμαι Η πανασχετη κι εχοντας χασει πολλα επεισοδια...
:sneer:
Οι παλιοι μου δισκοι WesternDigital ata100 σειρων ΒΒ και JB
θα εχουν προβλημα συνεργασιας με τις τρεχουσες σημερινες μητρικες ή τα οποια windows
εφ οσον βεβαια λειτουργουν ακομη και οταν με το καλο αναβαθμιστω;;;


Aν παρεις κανουργια μητρικη ειναι αστειο να κρατησεις 100αρι θα σου φρεναρουν σημαντικα την ταχυτητα του συστηματος ηδη οι sata2 ειναι παμφτηνοι ακομα και σε χωριτικοτητες πανω απο 300 gb

kostas007
28-05-07, 23:27
και κατι χιουμοριστικο που ταιριαζει...:rofl:


http://img338.imageshack.us/img338/4770/405pxidespartaaaasy5.th.jpg (http://img338.imageshack.us/my.php?image=405pxidespartaaaasy5.jpg)

@ ADSLgr.com All rights reserved.