PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ψυγείο mini-bar ESKIMO ESK-50MB



manosm87
09-07-17, 16:09
Θα ήμουν ευγνώμων αν υπάρχει κάποιος με γνώσεις ψυκτικού να μου δώσει μια συμβουλή.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Έχω ένα mini bar Eskimo 50lt με ενιαία συντηρηση-καταψυξη το οποίο είναι σε λειτουργία κοντά μια δεκαετία.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Πριν ένα μήνα σταμάτησε να δουλεύει ενώ ο θερμοστάτης ήταν στην βαθμίδα 4 με max το 6.
Το έβγαλα από την πρίζα και ξαναξεκίνησε να λειτουργεί.
Μετά από 1 μέρα πάλι το ίδιο, μόνο που αυτήν την φορά βγάζοντας και βάζοντας την πρίζα έπρεπε για να ξεκινήσει να μηδενίσω τον θερμοστάτη και να τον ξαναγυρίσω στο 4.
Η ίδια διαδικασία επί 10 μέρες.
Τις τελευταίες 20 μέρες η λειτουργία του περιορίζεται στις 2-4 ώρες και κλείνει.
Γυρνάω τον θερμοστάτη στο 0 και στην δεύτερη τρίτη φορά που το βάζω στο 4-5-6 παίρνει μπροστά.
Κάνει ένα κλικ και ξαναξεκινάει η λειτουργία του.
Τι λέτε?

jjokeris
09-07-17, 21:03
Ποιο μοντελο ειναι?
Εχει συμπιεστή πίσω?
Ειναι εντοιχισμένο ή free standing?

manosm87
12-07-17, 18:49
Είναι το ESKIMO ESK-50MB
Έχει ενισχυτή πίσω ναι
Είναι της donper 220-240V 50Hz Thermally Protected με τύπο S53CY

jjokeris
12-07-17, 19:54
Το εχεις εντοιχισει ή το εχεις κάτω απο παγκο?

sdikr
12-07-17, 20:27
Θα ήμουν ευγνώμων αν υπάρχει κάποιος με γνώσεις ψυκτικού να μου δώσει μια συμβουλή.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Έχω ένα mini bar Eskimo 50lt με ενιαία συντηρηση-καταψυξη το οποίο είναι σε λειτουργία κοντά μια δεκαετία.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Πριν ένα μήνα σταμάτησε να δουλεύει ενώ ο θερμοστάτης ήταν στην βαθμίδα 4 με max το 6.
Το έβγαλα από την πρίζα και ξαναξεκίνησε να λειτουργεί.
Μετά από 1 μέρα πάλι το ίδιο, μόνο που αυτήν την φορά βγάζοντας και βάζοντας την πρίζα έπρεπε για να ξεκινήσει να μηδενίσω τον θερμοστάτη και να τον ξαναγυρίσω στο 4.
Η ίδια διαδικασία επί 10 μέρες.
Τις τελευταίες 20 μέρες η λειτουργία του περιορίζεται στις 2-4 ώρες και κλείνει.
Γυρνάω τον θερμοστάτη στο 0 και στην δεύτερη τρίτη φορά που το βάζω στο 4-5-6 παίρνει μπροστά.
Κάνει ένα κλικ και ξαναξεκινάει η λειτουργία του.
Τι λέτε?


Σε εμένα δείχνει πρόβλημα με τον θερμοστάτη.

jjokeris
12-07-17, 21:04
Εμενα με παει στο οτι κοβει απο θερμικό

manosm87
12-07-17, 21:19
Όχι δεν το έχω εντοιχισμένο

jjokeris
12-07-17, 21:20
Εχει πιασει παγο στη καταψυξη ή στην πλατη της συντηρησης?

Η σερπαντινα στην πλατη είναι ζεστή?

manosm87
12-07-17, 21:21
Στην κατάψυξη έχει πιάσει πάγο, εν τω μεταξύ δουλεύει από χθες στις οχτώ στην υψηλή σκάλα στην 6 και δεν έχει σταματήσει.
Μία μέρα ολόκληρη

jjokeris
12-07-17, 21:46
Η σερπαντινα στην πλατη είναι ζεστή?
Κι αν ειναι ζεστη...ειναι και στο πανω μερος και στο κάτω?

manosm87
12-07-17, 21:53
Σ'ευχαριστω για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σου.
Όχι δεν είναι ζεστή, είναι στο πάνω μέρος της πλάτης

jjokeris
12-07-17, 23:34
Αν λειτουργει το ψυγείο και δεν ειναι ολοκληρη ζεστη τοτε εχει χασει το ψυκτικό υγρό ή το μοτερ τα εχει φτύσει.

manosm87
13-07-17, 09:17
Μάλιστα ναι είναι ζεστή ευχαριστώ πολύ.
Ενημερωτικά σήμερα το πρωί σταμάτησε, δεν έπαιρνε και έπρεπε να ξεπαγωσει ένα τέταρτο για να ξαναπάρει από τον θερμοστάτη.
Ευχαριστώ και πάλι

@ ADSLgr.com All rights reserved.