PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

McAli
26-10-04, 12:25
Επειδή είδα στη συζήτηση με τις τανίες ΕΦ να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον, λέω να ανοίξω αυτό εδώ, για να βγάλουμε τα σινεφίλ μας γούστα....και να ενημερώνουμε και τους άλλους για καλές ή κακές ταινίες που βλέπουμε.
(Οποιαδήποτε χρονολογία παραγωγής , είτε σε Κινηματογράφο, TV, Video, DVD).

Αρχίζω λοιπόν με το "Scene at the Sea" του Τακέσι Κιτάνο που είδα προχθές , και η οποία πέρα από το ότι είχε πολύ όμορφες εικόνες δίπλα στη θάλασσα, μάλλον βαρετή ήτανε (αν και ο εν λόγο σκηνοθέτης είναι ο αγαπημένος μου).

Πάρτε πάσα...

kubiak
26-10-04, 12:28
Τελευταία το She Hate Me του Spike Lee...
Μέτρια προς κακή...

ALiTiS
26-10-04, 12:30
το απολυτο thriller
The thing (το αυτό)
του John Karpenter (η καπως ετσι)

teacake
26-10-04, 12:33
Resident Evil: Apocalypse.
Milla και τα μυαλά στα κάγκελα. Και η ηθοποιός που έπαιζε τη Jill Valentine έλεγε πολύ!!! Κατά τη γνώμη μου πολύ καλή περιπέτεια (για όσους αρέσκονται σε ταινείες με στοιχεία υπερβολής βέβαια)
Περιμένω Alien vs Predator...

dreadlord
26-10-04, 12:41
Hellboy, ειχε φαση, ωραιο. Περιμενω κι εγω το RE Apocalypse and Alien vs Predator. @Alitis μην λες "το αυτο" γιατι ειναι του Στιβεν κινγ το "IT". Πες "το πραγμα".

A Hellene
26-10-04, 12:48
Κάτι πολύ καθημερινό, που θα σας βάλει όμως σε σκέψεις είναι το "Les Invasions Barbares".

Edit: Πληροφορίες σχετικά, εδώ (http://www.in.gr/homecinema/mdvddsk.asp?mcdi=0009519).

ALiTiS
26-10-04, 12:55
παντως αυτο του Στιβεν κινγ ειναι μια μαμακια και μιση

zaranero
26-10-04, 12:59
Το Van Helsing.Παρα πολλα εφε,καλουτσικο.Τιποτα το σπουδαιο ωστε να σου μεινει στη μνημη.

dantouan
26-10-04, 13:06
Η τελευταια ταινια που ειδα ηταν μια με πρωταγωνιστη τον Rocco Sifredi :wink: και μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ... :3d

dreadlord
26-10-04, 13:08
Η τελευταια ταινια που ειδα ηταν μια με πρωταγωνιστη τον Rocco Sifredi :wink: και μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ... :3d


Dantouan :oops: :oops:

dantouan
26-10-04, 13:15
Τι.... :?: :?: :?:

Ducklord
26-10-04, 13:38
Αλήτη, σωστός, μα το "The Thing" στα ελληνικά είναι το "Η απειλή". Το "It" είναι "Το Αυτό". Το πρώτο είναι του Carpenter, το δεύτερο του King.

Τελευταία είδα:

School of Rock: ΠΟΛΥ βαρετό, με ελάχιστα και κυρίως "κρύα" αστεία, μα τα πιτσιρίκια που παίζουν μουσική είναι απίστευτα. Αξίζει ΜΟΝΟ για αυτά.

Spiderman 2: Πολύ καλό, μα περισσότερο κοινωνικό απο ό,τι περιπέτεια. Αξίζει να το δείτε, μα μην περιμένετε να δείτε τον ίδιο τον Spidey εν δράσει για πάνω απο 10 λεπτά..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

apostolisss
26-10-04, 13:53
Η τελευταία ταινία που είδα ήταν το “The Village” ελληνιστή το “Σκοτεινό Χωριό” :shock: . Δεν υπάρχει πιο μεγάλη φόλα!!!
Πήγα να δω θριλερακι και βγήκε κοινωνικό!
Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάτε και να ΜΗΝ το δείτε!!!

McAli
26-10-04, 14:13
Η τελευταία ταινία που είδα ήταν το “The Village” ελληνιστή το “Σκοτεινό Χωριό” . Δεν υπάρχει πιο μεγάλη φόλα!!!
Πήγα να δω θριλερακι και βγήκε κοινωνικό!
Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάτε και να ΜΗΝ το δείτε!!!


:lol: Διακρίνω νεύρα! :lol:

Undertow
26-10-04, 14:23
Μεγάλη πατάτα το βαν χέλσινγκ , πεταμένα λεφτά .
Ακόμα μεγαλύτερη πατάτα το νέο resident evil.
Τελευταία είδα τον άγριο ωκεανό (open water).Μέτρια ταινία ολίγον βαρετή , αλλά αρκετά πρωτότυπη διότι σε καμία στιγμή της ταινίας δεν επιτίθεται καρχαρίας αν και υπάρχει σε όλη τη διάρκειά της μόνο η υποψία .Διάβασα κάπου ότι ο χίτσκοκ αν γύρναγε ταινία με καρχαρίες , θα ήταν κάπως έτσι.Συμφωνώ.

apostolisss
26-10-04, 14:45
Η τελευταία ταινία που είδα ήταν το “The Village” ελληνιστή το “Σκοτεινό Χωριό” . Δεν υπάρχει πιο μεγάλη φόλα!!!
Πήγα να δω θριλερακι και βγήκε κοινωνικό!
Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάτε και να ΜΗΝ το δείτε!!!



Διακρίνω νεύρα!



Δεν είναι νεύρα απλά άμα πας να δεις ταινία με κοπέλα και δεν
της αρέσει κιόλας θα κάθετε και θα σου μιλάει για μια 1ωρα και 45 λεπτά και θα γκρινιάζει για το κοινωνικό έργο με πολύ κλάμα που
παιζόταν στη δίπλα αίθουσα και δεν πήγατε να το δείτε!

kubiak
26-10-04, 16:27
Περιμένω Alien vs Predator...

Περιμενω κι εγω το RE Apocalypse and Alien vs Predator.

Όπως έγραψα στο Community > Χαλαρή Κουβεντούλα > Αγαπημενες ταινιες και σειρες Ε.Φ. (http://www.adslgr.com/forum/thread10463-0-asc-15.html):

"το AVP δεν έχει καμία σχέση με τους χαρακτήρες Alien και Predator που είχαν μέχρι τώρα δημιουργήσει.
Μια μλκ και μισή είναι, προσβολή στην κουλτούρα των δύο εξωγήινων οντοτήτων.
Έγινε αποκλειστικά για εισπρακτικούς λόγους και πολύ γρήγορα, οι fan, θα θέλουν να θεωρηθεί μελανή παρένθεση και να ξεχαστεί. Η S.Weaver -ευτυχώς- δεν έκανε το λάθος να συμμετάσχει."

Επίσης, το "The Village" ήταν από κακό έως απαράδεκτο.

Slay
26-10-04, 16:35
Τελαυταια ταινια που ειδα και μου αρεσε ηταν το Ghost In The Shell 2 - Innocence, o Mamoru Oshii ζωγραφισε παλι, σε συνδυασμο με την μουσικη του Kenji Kawai το κανουν απλα αριστουργημα.

teacake
26-10-04, 16:53
Κοίτα, εγώ το AVP το βλέπω από τη πλευρά του AVP game, δηλαδή μια ταινία που διαδραματίζεται στο σύμπαν του AVP. Εξάλλου τη σκηνοθεσία τη κάνει και ο τύπος που γύρισε το Resident Evil που ήταν μια ταινία πολύ του γούστου μου, αλλά όχι του επιπέδου της σειράς Alien και της σειράς Predator.

Ducklord
26-10-04, 17:10
ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ INNOCENCE?
ΠΟΥ!?
ΠΩΣ?!!
ΠΟΤΕ!!???!

Πλήζ, πληροφορίες κανείς!


Φιλικά
Παπιάρχοντας

gastone_21
26-10-04, 17:26
Το Σκοτεινό Χωρίο ... μιλάμε για την πατάτα. Άλλο πας να δείς και άλλο σου βγαίνει , και επειδή μου είχαν πει οτι είναι φόλα θεώρησα ότι είναι απλα θέμα γούστου , εε λοιπόν έκανα λάθος .Για αυτό μην νομίζετε ότι θα δείτε θρίλερ , είναι μια αισθηματική ταινία η οποία και έτσι πάλι κακή είναι.

Slay
26-10-04, 17:35
ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ INNOCENCE?
ΠΟΥ!?
ΠΩΣ?!!
ΠΟΤΕ!!???!

Πλήζ, πληροφορίες κανείς!


Φιλικά
Παπιάρχοντας

εεε οχι, το κατεβασα απο torrent ειναι DVDrip απο γιαπωνεζικο DVD με αγγλικους υποτιτλους απο το group που το εκανε release.

McAli
26-10-04, 17:58
Πριν λίγο έβλεπα το "Gonin" του Takasi Ishi....Είχε φοβερή ατμόσφαιρα και σε κρατούσε μέχρι το τέλος. Βέβαια θέλει λίγη υπομονή στην αρχή.Τουλάχιστον για κάποιον που δε γουστάρει ταινίες τύπου "Ronin", μπορεί να δει αυτή την ταινια yaguza και να γουστάρει....Περιέχει και μία-δύο σκηνές για "Cult Anthology"

Αρνητικό του όλου θέματος, ότι είχανε τον Κιτάνο στο εξώφυλλο ,μιας και είναι το μεγαλύτερο όνομα στην ταινία, αλλά τελικά παίζει πολύ λίγο...Και πάλι όμως κάνει τη διαφορά!!!!

dhmk
26-10-04, 18:21
Παιδια σας συνιστώ ανεπιφύλακτα το "24" με τον Κήφερ Σαδερλαντ. Τώρα έχει κυκλοφορίσει και το SEΑSONS 2. Το έχω νοικιάσει ολόκληρο, 7 DVD, και βλέπω γύρο στα 4 επεισόδια κάθε μέρα (σύνολο 24). Τύφλα να έχει η οποιονδήποτε κινηματογραφική ταινία. Το SEASONS 2 δεν έχει την ένταση, τις ανατροπές και την αρχική πρωτοτυπία του SEASONS 1 αλλά παραμένει εξαιρετικό.

WAntilles
07-11-04, 15:24
Όπως μπορείτε, με κάθε δυνατό μέσο, να δείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Alias.

Έχουν βγει μέχρι τώρα 3 seasons και τον Ιανουάριο ξεκινά το 4ο.

kubiak
07-11-04, 17:14
Παιδια σας συνιστώ ανεπιφύλακτα το "24" με τον Κήφερ Σαδερλαντ. Τώρα έχει κυκλοφορίσει και το SEΑSONS 2. Το έχω νοικιάσει ολόκληρο, 7 DVD, και βλέπω γύρο στα 4 επεισόδια κάθε μέρα (σύνολο 24). Τύφλα να έχει η οποιονδήποτε κινηματογραφική ταινία. Το SEASONS 2 δεν έχει την ένταση, τις ανατροπές και την αρχική πρωτοτυπία του SEASONS 1 αλλά παραμένει εξαιρετικό.

To Season.1 με ξενέρωσε στο τέλος. Μέχρι εκεί ήταν πολύ καλό...

Πιο πολύ μου άρεσε το CSI Season.1

To Codename.Alias τι είδους σειρά είναι (νομίζω ότι την προβάλλει το filmnet αλλά δεν την έχω δει).

crimson
07-11-04, 17:51
είδα το Rrrr νομίζωντας ότι θα δω τον Ντεπαρντιέ στην προϊστορία να κάνει τρελίτσες [είχα απολάυσει το Tais et Toi που έπαιζε μαζί με τον φοβερό Ζαν Ρενώ], τελικά ο Ντεπαρτιέ είχε ένα μικρό βοηθητικό προϊστορικό ρόλο και τα αστεία στην ταινία ήταν ελάχιστα.

McAli
07-11-04, 18:11
Μόλις χθες είδα το Lost In Translation...Σίγουρα αξίζει να τη δεις αν και ίσως θα μπορούσε να πει περισσότερα πάνω στο θέμα.
Το ότι η ταινία γυρίστηκε εξολοκλήρου στο Τόκιο και το Κιότο είναι το κερασάκι στη τούρτα!!!!

Από τις ταινίες που αν δεν βλέπεις μόνο Seagull σίγουρα (τουλάχιστον) θα την δεις ευχάριστα.

***εξαιρετικό το πρώτο πλάνο***

akisnik
09-11-04, 06:02
Παντως ρε παιδια εχετε δει στην ζωη σας μεγαλυτερη
χαζομαρα απο το σκοτεινο χωριο;

McAli
09-11-04, 06:29
Παντως ρε παιδια εχετε δει στην ζωη σας μεγαλυτερη
χαζομαρα απο το σκοτεινο χωριο;


Μόλις τελείωσα να βλέπω το Salo του Pazzolini.Είναι μάλλον ότι χειρότερο έχω δει.Απορώ πως υπάρχουν άτομα που λένε ότι δήθεν είναι ταινία που σχολιάζει τον φασισμό!.......Τουλάχιστον μου έφυγε η απορία...

kostthem
09-11-04, 08:43
Με το σκοτεινό χωριό την πάτησα και εγώ. Έχω δει και χειρότερα όμωςαγαπητέ akisnik. Το "αριστούργημα" CRASH ας πούμε... :(

sonic
09-11-04, 09:25
Να δείτε το Corporation, είναι τρομακτικό αλλα πέρα για πέρα αληθινό.

maria
09-11-04, 10:07
Εγώ πάλι είδα το Φαινόμενο της Πεταλούδας (προσοχή όχι το χρησμό). Σπάνια με ξεγελάει τόσο πολύ ένα σενάριο, ώστε να μην ξέρω τι γίνεται μετά.
Εγώ τώρα βλέπω τη Season 3 από το 24. Εμένα πάντως η 2 μου άρεσε πιό πολύ από την 1.

gassim
09-11-04, 10:14
εγώ τελευταία είδα "the big empty" (ελλ. "Η μπλέ βαλίτσα") .....πατάτα.

nnn
09-11-04, 23:38
Σωστή η maria,η season 2 του 24 είναι πολύ καλύτερη από την 1η.

Jack Bauer και τα μυαλά στα κάγκελα :mrgreen:
Το πιο psycho βλέμμα των τελευταίων ετών.

Season 3 :!: ,θέλω και εγώ.

nw_raptor
09-11-04, 23:55
Τελευταία είδα το Fahrenheit 9/11, ενώ προτελευταίο το I, Robot. Σε γενικές γραμμές καλές και οι δύο. Ευτυχώς δεν την έχω πατήσει με ταινίες... ...ακόμα...

PReD
10-11-04, 00:00
Εξορκιστής

Καλό θα έλεγα...

Αντάξιο των προγόνων του... (Οι απογόνων τελος πάντων)

wintech2003
10-11-04, 00:02
nw_raptor

καμια σχέση με op στο #hellas του Undernet προ 5ετίας?

ή βγαίνει από το neowin raptor? :)

nw_raptor
10-11-04, 00:18
wintech2003, καμία σχέση με #hellas... Βγαίνει από neowin raptor (ως πρόην mod στο neowin).

http://www.neowin.net/forum/index.php?showuser=10533

wintech2003
10-11-04, 00:22
okz :)

btw: καλορίζικο και το autopatcher 2000 (παρακολουθώ τα autopatchers απο τις πρώτες εκδόσεις που δώθηκαν δημόσια στο neowin - και πολύ περισσότερο επειδη κάποιος έλληνας ήταν στο "κόλπο")

πότε θα κάνουμε και μια ελληνική εκδοση? :)

τα πακέτα υπάρχουν απο τον wantilles και για xp και για 2003. το interface ειναι έτοιμο, και webhosting θα κάνω εγώ (έχω περι τα 50GB bandwidth / μήνα για δώσιμο) :)

icedfun
10-11-04, 00:33
Εξορκιστής

Καλό θα έλεγα...

Αντάξιο των προγόνων του... (Οι απογόνων τελος πάντων)

Και εγώ αυτό είδα τελευταίο...αλλά δεν μου είπε και πολλά σαν ταινία.

Το μόνο που μου άρεσε ήταν οτι εξήγησε τι είχε γίνει στην αφρική...Ελπίζω να μην βγάλουν και τίποτα άλλο γιατι θα την αποτελειώσουν την συνέχεια..

Αν θέλετε να δείτε καλή ταινιούλα το 9/11 είναι ΦΟΒΕΡΟ.

nw_raptor
10-11-04, 00:33
Έχουμε βγεί εντελώς εκτός θέματος (και δυστυχώς ως mod θα μου έδινα ένα ωραίο warn!) αλλά:

Ευχαριστώ για το autopatcher 2000... ήταν καιρός!

Ουσιαστικά πρέπει να γίνουν τα παρακάτω (για την ελληνική έκδοση):
1. Μετάφραση του UI.
2. Συλλογή ελληνικών patches
3. Προσαρμογή της βάσης δεδομένων (Ελληνικοί τίτλοι, περιγραφές, θέσεις αρχείων)

Εάν έχετε το χρόνο για κάτι τέτοιο, μπορώ να αναλάβω τη βάση δεδομένων...

Pordalas
10-11-04, 00:39
Old Boy. Το κορεάτικο Kill Bill (αν μπορεί να μου επιτραπεί η σύγκριση).Δυνατές σκηνές, στυλιζαρισμένη βία, ανατροπές, πολύ καλοί χαρακτήρες και την απαραίτητη δόση διαστροφής. Rocking movie !

kubiak
10-11-04, 00:42
nw_raptor & wintech2003,

καλύτερα να γίνει ένα νέο νήμα για να το παρακολουθήσουμε καλύτερα...

Nick2k2
10-11-04, 04:57
My 2 cents στο Oldboy το είδα πριν λιγες μέρες και δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω αν μου άρεσε η ταινία και αν ήταν καλύτερη απο το Κill Bill.Και τελικά όντως η ταινία ήταν απίστευτη,τρομερή ιστορία με δραματικό τέλος, τρομερή μουσική που ταίριαζε φανταστικά στις διάφορες σκηνές βίας, πολύ καλοί οι χαρακτήρες,γενικά ή όλη ταινία ήταν ένα μικρό αριστούργμα που άξιζε χαλαρά τα βραβεία που πήρε και στάθηκε αντάξια μπροστά στο Κill Bill, τι να λεμε τώρα!

maria
10-11-04, 10:59
Αχ τι έχεις να πάθεις στην 3! :mrgreen:
Σήμερα θα δω τα τελευταία 5 επεισόδια.(ζήλια ψώρα... :lol: )

dhmk
10-11-04, 11:22
maria,

Εννοείς το έχεις βρει από Βρετανια χωρίς Ελληνικους υπότιτλους; Το SEASONS3 (24) δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη στην Ελλάδα από όσο ξέρω.

maria
10-11-04, 11:28
Χωρίς υπότιτλους ναι. Τώρα από που....είναι άλλο θέμα.

teacake
10-11-04, 12:25
Χτες είδα το κορεάτικο Old Boy. Πάρα πολύ καλό!!! Δείτε το.

McAli
10-11-04, 12:57
Σήμερα μετά από πολύ προσπάθεια (...ή μετά από πολύ αναζήτηση) κατάφερα να δω το πρώτο μέρος (1954) της τριλογίας για τον Miyiamoto Musashi με τον Toshiro Mifune. Με το καλό πιστευώ να βρω και τις άλλες 2....Κλασσικές ταινίες, αξίζει να αναζήτηθούν από όλους τους fan του είδους!

Γενικά χαίρομαι που βλέπω εδώ πολλούς φίλους του κινηματογράφου της Άπω Ανατολής! Επειδή γενικά λίγα πράγματα έρχονται Ελλάδα, τώρα που πραγματικά μπορούμε να δούμε (σχεδόν) ότι θέλουμε, καλό θα είναι όσοι βλέπετε κάτι που αξίζει από εκεί μεριά να μην παραλείπεται να μας το λέτε!!...

@ ADSLgr.com All rights reserved.