PDA

Επιστροφή στο Forum : Με πήραν τηλέφωνο από Forthnet!!!



sigmacom
12-06-03, 19:08
Πριν από λίγο με πήραν τηλέφωνο από Forthnet (τους είχα δώσει τα στοιχεία μου σχετικά με ενημερώσεις για το ADSL) και μου έστειλαν και την αίτηση!!!
Ως "ψαγμένος" χρήστης, έκανα κάποιες ερωτήσεις, και έβγαλα μερικά νέα!
Τα νέα (εκτός από τις τιμές που ήδη μάθαμε και επαληθεύτηκαν και απο μένα) είναι:

1) Η εγγυημένη ταχύτητα είναι 128 kBp/s
2) Θα δίνουν δυναμική IP, με εκτίμηση στο πολύ άμεσο μέλλον να δίνεται και στατική με μια μικρή έξτρα χρέωση της τάξης των 10€ (ανεπίσημη πληροφορία από την κοπέλα που με πήρε τηλέφωνο)

Είμαι χαρούμενος!

Gregory
12-06-03, 19:14
Συγνώμη που είμαι λίγο άσχετος, αλλά κάνω μια ερώτηση να μάθω... Τι εννοείς εγγυημένη ταχύτητα 128κ?

holy
12-06-03, 19:17
profanos ennoei thn elaxisth egkihmenh

Gregory
12-06-03, 19:20
Πάλι δεν καταλαβα :P Δηλαδη θα βαλει 384 ADSL και αυτοι του εγγυωνται ταχυτητα 128 Κ, και ειναι ΟΚ?

sigmacom
12-06-03, 19:21
Θεωρείται αυτονόητο ότι δεν παίρνεις εγγυημένο bandwidth 384 kBps με 47€ συν 55€ (27,5€ με την έκπτωση) το μήνα (+ΦΠΑ), γιατί αλλιώς ποιά η διαφορά με τις μισθωμένες γραμμές, που σε ανάλογη ταχύτητα (384 kBp/s) θα πλήρωνες 1200-1500€.

Οι άνθρωποι σου εγγυώνται ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση (πχ σε φόρτο του δικτύου) θα έχεις σίγουρα τα 128 από τα 384 kBp/s (ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα).

Εμένα με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο, και άλλωστε το περίμενα.

Gregory
12-06-03, 19:32
Τωρα το καταλαβα. Αρα ειναι καλο. Αλλα σε περιπτωση που δεν υπαρχει φορτος εργασιας? σου δινουν κανονικα τα 384? απλα σου εγγυωνται οτι στη χειρωτερη περιπτωση εχεισ τα 128, αλλα κανονικα σου δινοθν 384?

frap
12-06-03, 19:35
Αλλά δεν σου είπαν το πραγματικό contention ratio που θα βάλουν...
Αυτό που σου είπανε είναι μάλλον η εκτίμηση τους για το πόσο περίπου θα έχει ο κάθε χρήστης σε ώρες αιχμής.

Γιατί αν επρόκειτο για ΕΓΓΥΗΣΗ, ο λόγος θα ήταν 3:1 !!!! Παγκόσμια πρωτιά... 8O

wizardsl
12-06-03, 19:40
Μια χαρά είναι το 128 εγγυημένο.

Λοιπόν, εγώ πήρα τηλέφωνο το τμήμα πωλήσεων του Ιντερνετ της Φορθνετ και ζήτησα απ΄την κοπέλα να βγουμε... λολ, λοιπόν της ζήτησα να μου στείλει μια αίτηση στο ι-μέιλ μου. Σε 5' την έστειλε.

Θα πείτε κάποιοι, γιατί βιάζεστε τόσο? Σκέφτηκα, πως κάνοντας τώρα αίτηση, μπαίνω σε κάποια προτεραιότητα, κάτι το οποίο μου επιβεβαίωσε και η κοπέλα. Μου είπε πως από τη στιγμή που ο ΟΤΕ θα μου εγκαταστήσει το ντι ες ελ, μπορώ να τους κάνω ένα τηλεφώνημα και σε 20' θα έχω το πολυπόθητο bandwidth. :lol:

sigmacom
12-06-03, 19:40
Κανονικά, ναί. Σου δίνουν 384 kBp/s.

Πάντως, μου δημιουργήθηκε η εικόνα (προσωπική μου γνώμη δηλαδή) ότι το υπολογίζουν στατιστικά, δηλαδή πως κάθε νέα ADSL είναι σαν επιπλέον traffic από 2 νέες συνδέσεις ISDN 128 kBp/s. Νομίζω ότι είμαστε καλυμένοι.

Είμαι ΠΟΛΥ χαρούμενος! :D :D :D

troll
12-06-03, 20:24
Προφανώς εκτός από χαρούμενος πρέπει να είσαι και αρκετά ευκατάστατος για να είσαι χαρούμενος με αυτές τις τιμές.

wizardsl
12-06-03, 20:33
Αύριο, το πόθεν έσχες του σιγκμακομ στον Τσιλιμίδη.

blizard
12-06-03, 20:58
Δεν υπαρχει εγγυηση 128Κ σε καμια περιπτωση....

Σε αλλες χωρες δινουν με ratio απο 1:50 εως 1:20, που σου δινει εγγυηση 5-20Κ περιπου....κατι τετοιο θα γινεται και εδω.
Αν θεωρητικα δηλαδη κατεβαζουμε ολοι μαζι μια στιγμη, θα "τρεχουμε"με 20Κ πχ... ασχετος αν αυτο δεν θα γινει ποτε.

Πρεπει να μαθουμε το ratio του καθενος...αν θα ειναι 1:20 οπως λεει οτι εχει η sparknet, η μεγαλυτερο.

mprizes45
12-06-03, 21:33
Άμα μου λενε πληρώσε για 384 πρέπει να έχω 384 και όχι 128.
Τότε καλύτερα μισθωμένη έστω με 1500. Ξέρεις τι παίρνεις και την έχεις μόνος σου. Βέβαια πούντα τα ευρώ???????? Ε! τόσα παιχνίδια έχει η τηλεόραση. Πας και κερδίζεις , βάζεις.

χιχιχι. πλάκα όμως είχε το όνειρο.

wizardsl
12-06-03, 21:43
Σου λέει up to 384 οπότε είναι Ο.Κ

Gregory
12-06-03, 22:51
Φυσικα αφου πληρωνουμε για 384 πρεπει να εχουμε 384, οχι 128 :evil:

wizardsl
12-06-03, 22:56
Βασικά δε σου λέει ούτε ότι θα έχεις 128, ούτε ότι θα έχεις 384.
Αφού το ξέρουμε πως εξαρτάται από την κίνηση. Σε ώρες αιχμής αν πιάνεις πάνω από 200 θα πρέπει να είσαι και ευχαριστημένος.

Cafeeine
13-06-03, 00:28
Ολα σχετικά είναι. Τώρα πληρωνεις dialup 56K. Ετσι και έχεις σταθερά συνδεσή στα 56000bps εγώ θα φάω τις κάλτσες μου

sigmacom
13-06-03, 00:40
Προφανώς εκτός από χαρούμενος πρέπει να είσαι και αρκετά ευκατάστατος για να είσαι χαρούμενος με αυτές τις τιμές.

Αύριο, το πόθεν έσχες του σιγκμακομ στον Τσιλιμίδη.

Και οι δυό σας... γράψατε!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sigmacom
13-06-03, 09:52
Α! Ένας όρος στη σύμβαση της Forthnet που τον πρόσεξα μετά:

"8. Στην περίπτωση που ο ΧΡΗΣΤΗΣ επιλέξει την υπηρεσία FAST INTERNET ADSL, του παρέχεται η δυνατότητα, όταν δεν είναι διαθέσιμη ή προσβάσιμη η υπηρεσία αυτή, να έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο μέσω ISDN 64 ή PSTN σύνδεσης καθ’ όλη τη χρονική διάρκεια που έχει προπληρώσει, χωρίς καμία περαιτέρω επιβάρυνσή του."

:D :D :D

mprizes45
13-06-03, 12:04
Ολα σχετικά είναι. Τώρα πληρωνεις dialup 56K. Ετσι και έχεις σταθερά συνδεσή στα 56000bps εγώ θα φάω τις κάλτσες μου

Το ξέρω, το ξέρω. Αλλα τα υποτιθέμενα 56Κ [εγώ πιάνω γύρω 44Κ] τα πληρώνω 26,42 Ε το δίμηνο χωρίς φπα, οπότε δεν έχω και απαιτήσεις.

Δεν είναι ανάγκη να φας τις κάλτσες σου καλέ !! :)

Αλλά με τόσα που θέλουν να μας πάρουν για τα υποτιθέμενα 384 να μην έχω την απαίτηση. Αυτό είπα. Τώρα το κατάλαβα καλά.

mprizes45
13-06-03, 12:09
Α! Ένας όρος στη σύμβαση της Forthnet που τον πρόσεξα μετά:

"8. Στην περίπτωση που ο ΧΡΗΣΤΗΣ επιλέξει την υπηρεσία FAST INTERNET ADSL, του παρέχεται η δυνατότητα, όταν δεν είναι διαθέσιμη ή προσβάσιμη η υπηρεσία αυτή, να έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο μέσω ISDN 64 ή PSTN σύνδεσης καθ’ όλη τη χρονική διάρκεια που έχει προπληρώσει, χωρίς καμία περαιτέρω επιβάρυνσή του."

:D :D :D

Αυτό είναι καλό, σημαίνει ότι θα έχεις ή isdn ή pstn χωρίς επακ.
Εμείς το ξέρουμε, η φορθνετ το ξέρει. ο πΟΤΕ όμως :?: :?: :?:

Anarki
13-06-03, 12:12
Δε νομίζω οτι εννοούν χωρίς ΕΠΑΚ, μάλλον θέλει να πει οτι απλώς μαζί με την ADSL έχεις και account για να μπαίνεις με PSTN ή ISDN και δε χρειάζεται να πληρώσεις κάτι επιπλέον για να ενεργοποιηθούν τα account αυτά.

mprizes45
13-06-03, 12:21
Δε νομίζω οτι εννοούν χωρίς ΕΠΑΚ, μάλλον θέλει να πει οτι απλώς μαζί με την ADSL έχεις και account για να μπαίνεις με PSTN ή ISDN και δε χρειάζεται να πληρώσεις κάτι επιπλέον για να ενεργοποιηθούν τα account αυτά.

Ευχαριστώ. Κάτι μέσα μου μού το έλεγε ότι δεν θάταν τζάμπα.

xalaros23
13-06-03, 12:55
Den ksero an einai kalo auto pantos. Mias kai mporei na sou leei h forthnet ka8e fora pou 8a pefti h adsl sou na mpeneis me tin alli sindesi sou. Lete na perimenoun trela pesimata giauto na sou dinoun dialup accont?

dimitris87
13-06-03, 13:47
Με τρομάζεις... :? :?

sigmacom
13-06-03, 13:58
Den ksero an einai kalo auto pantos. Mias kai mporei na sou leei h forthnet ka8e fora pou 8a pefti h adsl sou na mpeneis me tin alli sindesi sou. Lete na perimenoun trela pesimata giauto na sou dinoun dialup accont?
Μπά, δε νομίζω. Πιό πολύ για να έχεις την δυνατότητα να μπαίνεις απ' όπου κι αν είσαι με απλό μόντεμ/σύνδεση, π.χ. από το σπίτι ενός φίλου που δεν έχει ADSL υποδομή. Για καλό είναι... :)

bond
13-06-03, 15:01
Μπά, δε νομίζω. Πιό πολύ για να έχεις την δυνατότητα να μπαίνεις απ' όπου κι αν είσαι με απλό μόντεμ/σύνδεση, π.χ. από το σπίτι ενός φίλου που δεν έχει ADSL υποδομή. Για καλό είναι... :)

Αυτό θα ήταν πράγματι χρήσιμο, αλλά ετσι όπως το διατυπώνει θα μπορείς να μπαίνεις με ISDN/PSTN όταν η υπηρεσία ADSL δεν είναι διαθέσιμη για κάποιο λόγο και όχι όταν απλά δεν εισαι συνδεδεμένος.
Ελπίζω απλά να μην το έχουν διατυπώσει σωστά.

chatasos
13-06-03, 19:31
1) Η εγγυημένη ταχύτητα είναι 128 kBp/s


Εγγυημένη ταχύτητα (σε οποιαδήποτε στιγμή την ζητήσεις) δεν υπάρχει πουθενά σε ADSL :wink: :wink:

chatasos
13-06-03, 19:33
Μπά, δε νομίζω. Πιό πολύ για να έχεις την δυνατότητα να μπαίνεις απ' όπου κι αν είσαι με απλό μόντεμ/σύνδεση, π.χ. από το σπίτι ενός φίλου που δεν έχει ADSL υποδομή. Για καλό είναι... :)

Αυτό θα ήταν πράγματι χρήσιμο, αλλά ετσι όπως το διατυπώνει θα μπορείς να μπαίνεις με ISDN/PSTN όταν η υπηρεσία ADSL δεν είναι διαθέσιμη για κάποιο λόγο και όχι όταν απλά δεν εισαι συνδεδεμένος.
Ελπίζω απλά να μην το έχουν διατυπώσει σωστά.

Είναι το ίδιο όπως όταν όταν έχεις isdn συνδρομή και μπαίνεις με pstn.
Φυσιολογικό να γίνεται και στο dsl.

sigmacom
13-06-03, 21:25
1) Η εγγυημένη ταχύτητα είναι 128 kBp/s


Εγγυημένη ταχύτητα (σε οποιαδήποτε στιγμή την ζητήσεις) δεν υπάρχει πουθενά σε ADSL :wink: :wink:

Αυτό μου απαντήσανε στην σχετική ερώτησή μου, αυτό σας μεταφέρω.

Ερώτηση:
Γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα? Αν δηλαδή έχουν 155 MBit/s διαθέσιμα για το traffic των ADSL συνδέσεων, και κάνουν 1210 συνδέσεις ADSL 384/128 (3:1 ovebooking), τι θα γίνει? Όταν μπούν και κάνουν download όλοι μαζί ταυτόχρονα, δεν θα πέσει στα 128kbp/s έκαστος?
Ρωτάω, έτσι?...

mprizes45
13-06-03, 21:30
Είναι το ίδιο όπως όταν όταν έχεις isdn συνδρομή και μπαίνεις με pstn.
Φυσιολογικό να γίνεται και στο dsl.


Στην Ελλάδα υπάρχει όρος <φυσιολογικό> :?: :?: :?:
Συγνώμη αλλά δεν νομίζω.

Cafeeine
13-06-03, 23:36
Είναι το ίδιο όπως όταν όταν έχεις isdn συνδρομή και μπαίνεις με pstn.
Φυσιολογικό να γίνεται και στο dsl.


Η διαφορά είναι οτι η DSL συνδεση είναι αναγκαστικά μεμονωμένη στο σπίτι/γραφείο/όπου έχεις την γραμμή. δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε κάποιο ταξιδι π.χ. άρα μια dialup PSTN / ISDN πιο λογικό και χρήσιμο να υπάρχει εδω ...

bond
13-06-03, 23:49
Είναι το ίδιο όπως όταν όταν έχεις isdn συνδρομή και μπαίνεις με pstn.
Φυσιολογικό να γίνεται και στο dsl.

Δεν ειπά ότι δεν ειναι φυσιολογικό. Εξάλλου κάτι ξέρεις παραπάνω.
Αν εννοούν όμως αυτό δεν το διατυπώνουν σωστά.


του παρέχεται η δυνατότητα, όταν δεν είναι διαθέσιμη ή προσβάσιμη η υπηρεσία αυτή, να έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο μέσω ISDN 64 ή PSTN σύνδεσης

Δεν λέει όταν δεν χρησιμοποίει την υπηρεσία.

sigmacom
14-06-03, 00:08
του παρέχεται η δυνατότητα, όταν δεν είναι διαθέσιμη ή προσβάσιμη η υπηρεσία αυτή, να έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο μέσω ISDN 64 ή PSTN σύνδεσης

Δεν λέει όταν δεν χρησιμοποίει την υπηρεσία.

Το όταν δεν είναι διαθέσιμη ή προσβάσιμη η υπηρεσία αυτή, μπορείς να το εκλάβεις και ως εξής:
-> Στο σπίτι του φίλου σου που δεν έχει ADSL δεν είναι διαθέσιμη, ούτε προσβάσιμη η εν λόγω σύνδεση (ADSL)
-> Όταν είσαι εν κινήσει και θες να μπείς με το κινητό, η ADSL δεν είναι διαθέσιμη ή προσβάσιμη

...και λίγη πλάκα:
-> Όταν η Forthnet είναι "πεσμένη", η ADSL δεν είναι διαθέσιμη ή προσβάσιμη (καθώς επίσης ούτε η PSTN/ISDN, οπότε γιατί σκάμε?)

Ανευ πλάκας τώρα, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα availability της ADSL επειδή σου δίνουν και μια PSTN/ISDN παράλληλα. Το ξαναλέω: Για καλό είναι...

Gregory
14-06-03, 10:03
Ωραια... να δω ποσες φορες θα ειναι μη διαθεσιμη :roll:

chatasos
14-06-03, 13:53
1) Η εγγυημένη ταχύτητα είναι 128 kBp/s


Εγγυημένη ταχύτητα (σε οποιαδήποτε στιγμή την ζητήσεις) δεν υπάρχει πουθενά σε ADSL :wink: :wink:

Αυτό μου απαντήσανε στην σχετική ερώτησή μου, αυτό σας μεταφέρω.

Ερώτηση:
Γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα? Αν δηλαδή έχουν 155 MBit/s διαθέσιμα για το traffic των ADSL συνδέσεων, και κάνουν 1210 συνδέσεις ADSL 384/128 (3:1 ovebooking), τι θα γίνει? Όταν μπούν και κάνουν download όλοι μαζί ταυτόχρονα, δεν θα πέσει στα 128kbp/s έκαστος?
Ρωτάω, έτσι?...

:twisted:

personal
14-06-03, 13:53
το backup dialup δίνετε όχι με την λογική ότι δεν θα δουλεύει συχνά/πυκνά το adsl δίκτυο αλλά με την λογική της σύνδεσης στο δίκτυο από άλλα σημεία πχ φορητό/εξοχικό/φιλικό σπίτι κλπ
Το backup είναι σαν την ζώνη ασφάλειας, φόρα την εσύ και ας μην τρακάρεις.
την μία φορά που θα σου χρειαστεί όμως ...

plamp
15-06-03, 18:30
Χα χα ναστε καλα ρε παιδια, ακομα δεν τις πηραμε και ανχονωμαστε για το ποσο συχνα θα ειναι (αν ειναι) κατω το δικτυο

@ ADSLgr.com All rights reserved.