PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι καλή η σύνδεση με βάση τα στοιχεία;



hellanios
18-07-17, 16:48
184760

Η συνδεσμολογία έχει γίνει ακριβώς όπως περιγράφεται στο εγχειρίδιο του Speedoport, σελίδα 10 του pdf (https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/87751345/Speedport_Entry_2i_Maintenance_Management_GR_v_2_1.pdf/d7984ba6-b62f-44a7-9778-dbe13f4f1ac3)

jkoukos
18-07-17, 20:59
Καλή θεωρώ ότι είναι, αν υπολογίσεις και το fastpath που έχεις.

hellanios
18-07-17, 21:46
Πάντως λόγω του χαμηλού attenuation δεν θα ήταν φυσιολογικό να κλειδώνει πιο ψηλά;

anthip09
18-07-17, 21:52
Πάντως λόγω του χαμηλού attenuation δεν θα ήταν φυσιολογικό να κλειδώνει πιο ψηλά;

Αν αλλάξεις το fast σε interleave θα κλειδωνεις γυρω στα 20. Άρα μια χαρα είσαι.

hellanios
20-07-17, 20:37
Για να το αλλάξω, τι πρέπει να κάνω; Εφόσον με inteleaved έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί δεν ήταν από την αρχή σε αυτό;

jkoukos
20-07-17, 20:45
Το ζητάς τηλεφωνικά και το κάνουν σχεδόν άμεσα.
Με Fastpath κερδίζεις σε απόκριση (καλό για online παιχνίδια) αλλά χάνεις λίγο σε ταχύτητα. Το αντίθετο σε Interleaved.
Συνήθως είναι εξαρχής Interleaved αλλά κάποιες φορές, ειδικά σε καλές γραμμές, το βάζουν σε Fastpath.

pipisf
20-07-17, 21:09
Για να το αλλάξω, τι πρέπει να κάνω; Εφόσον με inteleaved έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί δεν ήταν από την αρχή σε αυτό;

Αν παιζεις παιχνιδια χρειαζεσαι το fastpath, αν δεν παιζεις αλλαξτο.
Για 200ΚΒ διαφορα μιλαμε ομως.

psagmenos
20-07-17, 22:31
Για να το αλλάξω, τι πρέπει να κάνω; Εφόσον με inteleaved έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί δεν ήταν από την αρχή σε αυτό;
καλεσε το 13888 ζητα interleaved path και αν θελεις να με ακουσεις πες σε αυτόν η αυτην που σου μιλαει στο τηλεφωνο τα εξης : deapth ->download 64 και upload 4 και ξεκλειδωτο προφιλ αυτά και θα με θυμηθείς :)

jkoukos
20-07-17, 22:53
Γιατί 4 στο upstream και όχι το μέγιστο 8, όπως και στο downstream;

psagmenos
20-07-17, 22:59
Γιατί 4 στο upstream και όχι το μέγιστο 8, όπως και στο downstream;
αυτό το προφιλ εχω τωρα.οχι βεβαια σε ρουτερ του παροχου..αν τους πει όμως αυτά θα περασει το 20 που του ειπες σε κλειδωμα.. ;)

pipisf
21-07-17, 10:18
καλεσε το 13888 ζητα interleaved path και αν θελεις να με ακουσεις πες σε αυτόν η αυτην που σου μιλαει στο τηλεφωνο τα εξης : deapth ->download 64 και upload 4 και ξεκλειδωτο προφιλ αυτά και θα με θυμηθείς :)

Να κανω μια ερωτηση;
Αυτοι στο 13888 τα γνωριζουν αυτα;

jkoukos
21-07-17, 10:26
αυτό το προφιλ εχω τωρα.οχι βεβαια σε ρουτερ του παροχου..αν τους πει όμως αυτά θα περασει το 20 που του ειπες σε κλειδωμα.. ;)
Εξαρτάται. Αν ταυτόχρονα του κατεβάσουν το SNR στο 6 (πράγμα αμφίβολο για ΟΤΕ) και ανάλογα την ποιότητα του χάλκινου δικτύου, ναι μπορεί να πάει στα 20Mbps.
Μόνο με τις τιμές που έδωσες, δεν υπάρχει περίπτωση.


Να κανω μια ερωτηση;
Αυτοι στο 13888 τα γνωριζουν αυτα;
Το προωθούν στο τεχνικό τμήμα, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα το κάνουν.

psagmenos
21-07-17, 16:13
Εξαρτάται. Αν ταυτόχρονα του κατεβάσουν το SNR στο 6 (πράγμα αμφίβολο για ΟΤΕ) και ανάλογα την ποιότητα του χάλκινου δικτύου, ναι μπορεί να πάει στα 20Mbps.
Μόνο με τις τιμές που έδωσες, δεν υπάρχει περίπτωση.


Το προωθούν στο τεχνικό τμήμα, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα το κάνουν.
εγω με 13 η 13,5 db line att και snr στο 8.1 db εχω rate στο μ/ρουτερ 19600,ο φιλος θα κλειδωσει πανω από 20000 γιατι εχει line att 9 db.αρκει να τους ζητησει τα συγκεκριμένα που του εγραψα πιο πανω.αν τους πει θελω interleave προφιλ η παραπανω ταχυτητα,το λεω απλα,θα βρει το μπελα του..εχω μεγαλη πειρα από την 'εξυπηρετηση' της cosmote.πιο παλια μιλουσες απευθειας με αυτόν που 'πειραζει' ψηφιακα τη γραμμη,τωρα μιλας με εκπροσωπο που τις πιο πολλες φορες δεν ξερει ουτε τα βασικα.υ.γ:στην υπογραφη μου βλέπετε ότι γραφω line att 11 db ..το κανω γιατι είναι η πραγματικοτητα της πραξης..και με μετριση δυο διαφορετικών μ.ρουτερ...και παντα βεβαια με τον calculator που εχουμε εδώ στο adsl.gr.για το 6αρι snr παλια ..ολο το 2016 ..μου το ειχαν δωσει διχως να τους πιεσω..μετα από αλλαγη ζεύγους με πολλες πιεσεις και με ποικιλους τροπους δεν καταφερα να τους πεισω.η γραμμη μου 'σηκωνει' 6αρι target ..το ξερω ..αλλα ο οτε δεν με ακουει..δεν πειραζει.. :)

jkoukos
21-07-17, 16:20
Μην επιμένεις. Κάθε γραμμή έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, δεν είναι όλα τα καλώδια ίδια.
Έχω 13dB εξασθένιση και με 6 SNR πιάνω τα 19Mbps. Κάπου εκεί υπολογίζω και την σύνδεση του φίλου.

psagmenos
21-07-17, 16:25
Μην επιμένεις. Κάθε γραμμή έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, δεν είναι όλα τα καλώδια ίδια.
Έχω 13dB εξασθένιση και με 6 SNR πιάνω τα 19Mbps. Κάπου εκεί υπολογίζω και την σύνδεση του φίλου.
δεν διαφωνω ας ζητησει όμως ότι του εγραψα..δεν θα χασει ;) πληροφοριακα σου λεω ότι με 6 snr το δικο μου μ/ρουτερ κλειδωνει στα 20600 και συμπεριφέρεται α ψ ο γ α :)

jkoukos
21-07-17, 16:27
Μα δεν είπα να μην το ζητήσει. Η διαφωνία μου είναι στο ότι είσαι 100% σίγουρος ότι θα πιάσει πάνω από 20, χωρίς να κατεβάσει το SNR.

psagmenos
21-07-17, 16:31
Μα δεν είπα να μην το ζητήσει. Η διαφωνία μου είναι στο ότι είσαι 100% σίγουρος ότι θα πιάσει πάνω από 20, χωρίς να κατεβάσει το SNR. το ξερω αλλα κατι μου λεει ότι αν του κανουν αυτά που του ειπα θα μας ερθει εδώ με πολλα χαμογελα..κι'εσυ κι'εγω θελουμε το καλυτερο για ολους :)

jkoukos
21-07-17, 16:43
Κι επαναλαμβάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση με τα στοιχεία που έχει τώρα να αυξηθεί τόσο δραματικά η ταχύτητα, βάζοντας απλά Interleaved και πειράζοντας το Depth, χωρίς να κατεβάσει το SNR.
To Depth δεν έχει να κάνει με τον συγχρονισμό της γραμμής, αλλά με την μεταφορά των δεδομένων, δηλαδή την πραγματική ταχύτητα και απόκριση στο διαδίκτυο.

psagmenos
21-07-17, 16:46
Κι επαναλαμβάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση με τα στοιχεία που έχει τώρα να αυξηθεί τόσο δραματικά η ταχύτητα, βάζοντας απλά Interleaved και πειράζοντας το Depth, χωρίς να κατεβάσει το SNR.
To Depth δεν έχει να κάνει με τον συγχρονισμό της γραμμής, αλλά με την μεταφορά των δεδομένων, δηλαδή την πραγματική ταχύτητα και απόκριση στο διαδίκτυο.
του ειπα να ζητησει συγκεκριμένα πραγματα για να του δωσουν ένα συγκεκριμενο interleave προφιλ.αυτο είναι ένα από τα 4 ξεκλείδωτα που εχουν..

jkoukos
21-07-17, 16:54
Εκτός αν του το έγραψες σε π.μ., σε ποιο μήνυμά σου έχεις προτείνει να κατέβει το SNR;
Αυτή είναι η διαφωνία μου. Αλλάζοντας μόνο από Fastpath σε Interleave, θα κερδίσει ελαφρά σε συγχρονισμό, αλλά επ' ουδενί δεν θα πάει πάνω από 20Mbps.
Το Depth δεν το λογίζω, καθώς είναι άσχετο με τον συγχρονισμό.

Γι' αυτό έγραψα ότι μόνο με τις τιμές που αναφέρεις, χωρίς να κατέβει το SNR, είναι αδύνατον να πάει τόσο ψηλά.

psagmenos
21-07-17, 17:06
Εκτός αν του το έγραψες σε π.μ., σε ποιο μήνυμά σου έχεις προτείνει να κατέβει το SNR;
Αυτή είναι η διαφωνία μου. Αλλάζοντας μόνο από Fastpath σε Interleave, θα κερδίσει ελαφρά σε συγχρονισμό, αλλά επ' ουδενί δεν θα πάει πάνω από 20Mbps.
Το Depth δεν το λογίζω, καθώς είναι άσχετο με τον συγχρονισμό.

Γι' αυτό έγραψα ότι μόνο με τις τιμές που αναφέρεις, χωρίς να κατέβει το SNR, είναι αδύνατον να πάει τόσο ψηλά.
όχι δεν του εστειλα π.μυνημα.εστιαζω την πεποιθηση μου στο ότι εγω εχω 13,5 line att.(12,5 σε speedport entry 2i) και κλειδωνω στα 19600 κι'αυτος εχει line att 9 ..και ναι ΔΕΝ είμαι 100% σιγουρος..δεν θα μπορουσα αλλωστε..αν ζητησει αυτό που του ειπα σου ξαναλεω θα του δωσουν 1 από τα 4 ξεκλείδωτα interleave προφιλ που εχουν..δηλαδή αυτό που εχω κι'εγω και δεν θα χασει τιποτα αν το κανει.νομιζω πως σε ότι με αφορα το εξαντλησα το ζητημα..ο φιλος ας κανει ότι θελει δημοκρατια εχουμε :)

jkoukos
21-07-17, 18:48
Βρε δεν λέω να μην ζητήσει την αλλαγή. Αλλά να ζητήσει και κατέβασμα του SNR (που δεν το πρότεινες).
Για τελευταία φορά θα το γράψω. Έχει τώρα 17,5Mbps συγχρονισμό. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κερδίσει +2,5Mbps, χωρίς να κατεβάσει ταυτόχρονα το SNR. Μα καμία όμως.

hellanios
21-07-17, 20:32
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν δίνουν την δυνατότητα και στην χρήστη να τα αλλάξει αυτά; Αν είναι θέμα hardware πάω πάσο. Κάτι ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι σε ποιο sub-forum να ανοίξω θέμα σχετικά με γνώμες-εμπειρίες από WIND και NOVA;

jkoukos
21-07-17, 20:50
Συνήθως έχουν ελεύθερο προφίλ, εκτός κι αν έχει θέματα η γραμμή οπότε εφαρμόζουν κάποια έτοιμα ανάλογα την περίπτωση.
Η μόνη διαφορά ανά πάροχο, είναι η τιμή του SNR που εξαρχής μόνο στη Forthnet είναι στο 6 και στους άλλους πρέπει να το ζητήσεις, όμως στον ΟΤΕ είναι πολύ δύσκολο να στο κάνουν.

Υπάρχουν υποκατηγορίες στο φόρουμ με θέματα εταιρειών, για ADSL (https://www.adslgr.com/forum/forums/4-ADSL-ADSL-2-ADSL-2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Broadband-Providers) και VDSL (https://www.adslgr.com/forum/forums/207-VDSL-VDSL2-Providers).

psagmenos
22-07-17, 00:41
Συνήθως έχουν ελεύθερο προφίλ, εκτός κι αν έχει θέματα η γραμμή οπότε εφαρμόζουν κάποια έτοιμα ανάλογα την περίπτωση.
Η μόνη διαφορά ανά πάροχο, είναι η τιμή του SNR που εξαρχής μόνο στη Forthnet είναι στο 6 και στους άλλους πρέπει να το ζητήσεις, όμως στον ΟΤΕ είναι πολύ δύσκολο να στο κάνουν.

Υπάρχουν υποκατηγορίες στο φόρουμ με θέματα εταιρειών, για ADSL (https://www.adslgr.com/forum/forums/4-ADSL-ADSL-2-ADSL-2-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Broadband-Providers) και VDSL (https://www.adslgr.com/forum/forums/207-VDSL-VDSL2-Providers). αχ φιλε μου εχω φαει ωρες στο τηλεφωνο(13888) και σου λεω ένα το "συνηθως εχουν ελευθερο προφιλ" αστο καλυτερα .να τους λεω συγκεκριμένα πραγματα να ΦΩΝΑΖΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ και αυτοι το χαβα τους ..κλειδωμενο στα 20..dmt εγω ..το βλεπω και ξανα τηλεφωνο και ξανα και ξανα ..τα εχω ζησει ΟΛΑ με τη εξυπηρετιση της cosmote αστο σου λεω..να ζητησει 6αρι target? ας το κανει και αυτό και μακαρι να του το δωσουν και ας του πουν ότι είναι και vip πελατης(χαχαχαχα)..όπως μου ειπαν όταν το εδωσαν σ'εμενα.αλλα για τα 2,5 που λες σ'εμενα από fast me 8 snr και κλειδωμα στα 17000 με αυτό το προφιλ που ειπα σε πιο πανω ποστ ανέβηκε το κλειδωμα στα 19600..τι να κανω ετσι εγινε στη δικια μου γραμμη..βεβαια δεν μου εδωσαν το 6αρι και παλι όπως πριν αλλα τι να εκανα ?? τους σιχαθηκα..δυο μηνες τραβηξε το στορι ..θες το πιστευεις θες όχι δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας :)

- - - Updated - - -


Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν δίνουν την δυνατότητα και στην χρήστη να τα αλλάξει αυτά; Αν είναι θέμα hardware πάω πάσο. Κάτι ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι σε ποιο sub-forum να ανοίξω θέμα σχετικά με γνώμες-εμπειρίες από WIND και NOVA;
παρακαλω,δεν ξερω τι θα σου πουνε για wind και nova παντως εγω αν ειχε nova(forthnet) στην περιοχη μου θα ειχα ηδη κανει αιτημα φορητοτητας από τον Ιανουαριο και ας μου τα εδινε όλα τζαπα ο οτε..μπαφιασα με τους δηθεν τεχνικους του 13888 και πλεον για εμενα είναι ζητημα ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΡΗΜΑΤΩΝ.αυτα δεν σου τα λεω για να σε κανω να φυγεις από τον οτε αλλα πραγματικα ο οτε είναι σαν την αγελαδα που κατεβαζει παρα πολύ γαλα αλλα δινει μια στον κουβα και το χυνει.σου ευχομαι να μεινεις στον οτε διχως τη δικη μου ασχημη εμπειρια.

hellanios
22-07-17, 14:20
Κάτι τελευταίο. Όπως είπα στο αρχικό ποστ, η συνδεσμολογία είναι ακριβώς όπως λέει στο εγχειρίδιο. Είδα αυτό το ποστ (https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6094927#post6094927). Σε ποια εικόνα αντιστοιχεί; Να πω ότι μας έχουν αλλάξει και σε VoIP.

jkoukos
22-07-17, 14:32
Έχεις κάνει την δεύτερη εικόνα, αλλά η βέλτιστη είναι η πρώτη.

hellanios
22-07-17, 14:36
Πάντως από ότι καταλαβαίνω είναι λίγοι εκείνοι που μπορούν να έχουν την βέλτιστη σύνδεση λόγω του πως είναι χτισμένες οι πολυκατοικίες στην Ελλάδα.

jkoukos
22-07-17, 14:40
Μια αλλαγή θέλει στην πρώτη πρίζα του σπιτιού.
Αν ωστόσο κάποιος θέλει το modem/router σε άλλη πρίζα εκτός της πρώτης, τότε μπορεί να είναι εύκολο ή δυσκολότερο, ανάλογα τα καλώδια που χρησιμοποιούνται στην εσωτερική εγκατάσταση (μέσα στον τοίχο).

hellanios
22-07-17, 14:49
Γνωρίζεις εάν είναι ακριβή αυτή η αλλαγή; Επειδή βλέπω ότι γνωρίζεις αρκετά, εσύ θα επέλεγες VDSL WIND ή NOVA εάν ζήταγες φορητότητα από τον ΟΤΕ;

jkoukos
22-07-17, 14:58
Αν μιλάς για την πρώτη πρίζα, τότε το κόστος είναι για μια πρίζα που έχει 2 θύρες RJ11.
Αν μιλάς για άλλη πρίζα, εξαρτάται τα καλώδια που υπάρχουν τώρα, οπότε ίσως χρειαστεί πέρασμα άλλου εσωτερικού (δυσκολότερο) ή εξωτερικού.

Έχω προσωπική γνώμη μόνο από HOL/Vodafone και ΟΤΕ. Για υπηρεσία από καμπίνα σε όποιον κι αν πας ο συγχρονισμός θα είναι ο ίδιος και η διαφορά είναι στο δίκτυο του καθενός, που γενικά θεωρώ από πληροφορίες χρηστών, ότι της Forthnet είναι ελαφρά καλύτερο.

psagmenos
22-07-17, 16:28
Αν μιλάς για την πρώτη πρίζα, τότε το κόστος είναι για μια πρίζα που έχει 2 θύρες RJ11.
Αν μιλάς για άλλη πρίζα, εξαρτάται τα καλώδια που υπάρχουν τώρα, οπότε ίσως χρειαστεί πέρασμα άλλου εσωτερικού (δυσκολότερο) ή εξωτερικού.

Έχω προσωπική γνώμη μόνο από HOL/Vodafone και ΟΤΕ. Για υπηρεσία από καμπίνα σε όποιον κι αν πας ο συγχρονισμός θα είναι ο ίδιος και η διαφορά είναι στο δίκτυο του καθενός, που γενικά θεωρώ από πληροφορίες χρηστών, ότι της Forthnet είναι ελαφρά καλύτερο. κι'εγω εχω ακουσει ότι η forthnet στο δικο της δικτυο είναι καλυτερη..και σου δινει από μονη της η εστω αν το ζητήσεις το 6αρι target :)

Panik0s
25-07-17, 15:23
Δώστε ρε παιδιά τα φώτα σας για την σύνδεση μου.εδω και καιρό το upload δεν συγχρονίζει και δεν κλειδώνει στα 30mbs αλλά έχει συνεχείς διακυμάνσεις από 15-27..!
Ενώ στην αρχή όταν έβαλα Vdsl όλα ήταν μια χαρά . Ο γείτονας που είναι δίπλα έχει απόσταση από dslam ~70m και η γραμμή του είναι πολύ καλή εγώ έχω απόσταση ~130m. Από ρουτερ έχω το speedport entry 2i και το tplink archer vr600 το οποίο σκέφτομαι να το βάλω μπροστά και πίσω το speedport μόνο για voip.μηπως και δω βελτίωση .

jkoukos
25-07-17, 15:34
Προφανώς αυτά είναι τα στοιχεία του γείτονα και όχι τα δικά σου. Και απ' ότι βλέπω έχει σύνδεση σε rural (50/30).
Και αυτού η γραμμή (αν και πιάνει τα 50), θεωρώ ότι έχει θέμα, μάλλον με την εσωτερική του καλωδίωση.

Για δώσε και τα δικιά σου να έχουμε καλύτερη εικόνα.

Καλώς ήλθες!

Panik0s
25-07-17, 16:03
Το πρώτο είναι το δικό μου και το δεύτερο είναι του γείτονα και οι δυο είμαστε ΟΤΕ rural 30/50 το θέμα είναι ότι και εμένα στην αρχή ήταν όλα μια χαρά . Μας αλλάξανε και το Dslam πρόσφατα λόγο κεραυνού και βάλανε καινούργιο είπα μήπως διορθωθεί αλλά τα ίδια .

- - - Updated - - -

Επίσης για κάποιο λόγο και εγώ επιμόλυνση σε fastpath και άλλαξε από μόνο του σε interleaved και δεν μπορούν να μου το αλλάξουμε πάλι σε fast γτ απλά μου λένε ότι δεν γίνεται κτλπ..ενώ επιμονή στη. Αρχή όπως και ο γείτονας ο οποίος παραμένει σε fast.μου λένε ότι επειδή είναι δυο εταιρεία o ote και το rural δεν μπορούνε να βγάλουν άκρη και τέτοια..! Αλλά το θέμα μου είναι ποιο πολύ η ταχύτητα .στην καλωδίωση από το Dslam μέχρι στο σπίτι δεν έχει αλλάξει κάτι .και δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.επισης είναι να έρθει συνεργείο του ΟΤΕ τη. Πέμπτη αλλά και αυτοί δεν νομίζω να βγάλουν άκρη.

- - - Updated - - -

Sry και για το λάθος topic αν μπορείτε μεταφέρετε το στo topic για τις vdsl γραμμές του ΟΤΕ

pankostas
25-07-17, 16:08
Πολλά λάθη βλεπω. Άρα σίγουρα πρέπει να κάνεις έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης.

jkoukos
25-07-17, 16:14
Καταρχήν κάνε έναν έλεγχο στην είσοδο του καλωδίου στο σπίτι (ή την 1η πρίζα), αλλά αποσυνδέοντας την γραμμή προς τις υπόλοιπες πρίζες.
Δηλαδή θα έχει συνδεδεμένο μόνο το modem/router με το καλώδιο που έρχεται απ' έξω και κανένα άλλο καλώδιο πάνω του.

Αν εξακολουθεί το πρόβλημα, είναι θέμα εξωτερικής καλωδίωσης του ΟΤΕ ή την κάρτα στο DSLAM και λογικά θα το δουν όταν έλθουν για τον έλεγχο.

Panik0s
25-07-17, 16:24
Το καλώδιο που έρχεται από έξω πάει μονο σε μια γραμμή στον πάνω όροφο που έχω μόνο το router και τπτ άλλο καθώς δεν χρησιμοποιώ σταθερό τηλ πάνω, και σε μια γραμμή στον κάτω όροφο όπου υπάρχει Μόνο ένα σταθερό. Στον πάνω όροφο στο καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο έχω το splinter όπου δίνω με ένα καλώδιο στο dsl και στο άλλο στην γραμμή που λέει το speedport phone .οπου φαντάζομαι κάνει επιστροφή και πάει στον κάτω όροφο για το σταθερό . Στο σταθερό.

jkoukos
25-07-17, 16:33
Το καλώδιο που έρχεται απ' έξω, λες ότι καταλήγει σε 2 πρίζες του σπιτιού. Άρα κάπου είναι συνδεδεμένες οι καλωδιώσεις αυτών.
Πρέπει λοιπόν να βρεις που είναι αυτή η ένωση και να τα αποσυνδέσεις.
Επειδή πρόκειται για rural, λογικά έχετε μονοκατοικία άρα είναι εύκολο να βρείτε που τερματίζει το καλώδιο από τον ΟΤΕ (κάπου σε εξωτερικό κουτί του σπιτιού) κι εκεί πρέπει να γίνονται οι συνδέσεις..

Panik0s
25-07-17, 22:51
Το καλώδιο του ΟΤΕ μπαίνει μέσα στο σπίτι και εκεί γίνονται οι συνδέσεις . Τα καλώδια του ρουτερ μαζί και τα καλώδια που πάνε στον κάτω όροφο στο τηλέφωνο είναι όλα μαζί με τα καλώδια του ΟΤΕ .
Έβγαλα τα καλώδια που πάνε στο τηλέφωνο και άφησα μόνο του ΟΤΕ όπου πάνω τους συνδέω ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο για να πάει στο spliter και μετά στο ρουτερ και είδα ότι συγχρονίζει πολύ ποιο ψιλά 30up από 15-25 πριν και κανονικά 50 down επίσης το attainable Rate αυξήθηκε. Ξανά έβαλα μετά πάνω τα καλώδια του τηλεφώνου και είχε τα ίδια προβλήματα. Παρακάτω παραθέτουν και την φωτό όπως ήταν . Όποτε μάλλον πρέπει μα τραβήξω ένα καινούργιο τηλεφωνικό καλώδιο από κάτω και να το κουμπωσω απευθείας πάνω στο phoneline του ρουτερ σωστά ; και όχι πάνω στα καλώδια του ΟΤΕ όπως ήταν .!

- - - Updated - - -

Τα καλώδια του τηλεφώνου είναι αυτά τα διαφανές τα πολύ παλιά . Χωρίς κάποια Ιδιαίτερη μόνωση .

jkoukos
25-07-17, 23:04
'Οπως κατάλαβες και ο ίδιος έχει μεγάλη σημασία η σωστή (https://www.adslgr.com/forum/threads/900889-Speedport-Entry-2i?p=6094927#post6094927) εσωτερική εγκατάσταση.
Αν είναι μεγάλη η απόσταση, μην βάλεις απλό πλακέ τηλεφωνικό καλώδιο αλλά ένα UTP. Από αυτό ένα ζευγάρι θα φέρει στο splitter την γραμμή του ΟΤΕ και ένα άλλο θα επιστρέψει πίσω μόνο την τηλεφωνία και θα συνδεθεί στο καλώδιο που πάει στις άλλες πρίζες του σπιτιού.

Panik0s
25-07-17, 23:19
Το διαφανές πάει στο τηλέφωνο και το γκρι πάει στο ρουτερ δεν έχω πουθενά άλλου πρίζα τηλεφώνου μόνο μια που πάει αυτό το διαφανές και από εκεί στο τηλέφωνο .οπιτε η ερώτηση μου είναι να καταργήσω τελείως το διαφανές και να τραβήξω ένα utp από την πρίζα του τηλεφώνου και να το συνδέσω πίσω στο ρουτερ η να το συνδέσω πάλι μαζί με όλα τα αλλά ; η απόσταση για το τηλέφωνο από αυτό το κουτί είναι -~10-12 μέτρα .

jkoukos
25-07-17, 23:31
Παίρνεις ένα UTP όσα μέτρα θέλεις και σε αυτό:

Το χρωματικό ζεύγος μπλε-άσπρο/μπλε το συνδέεις μόνο με το ζεύγος του ΟΤΕ (μαύρο-κόκκινο). Το ζεύγος αυτό καταλήγει στο στο LINE του splitter.
Θα βάλεις στο ζεύγος καφέ/άσπρο-καφέ ένα βύσμα RJ11 και θα το κουμπώσεις στο PHONE του splitter.
Θα βάλεις ένα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο από το DSL του splitter, στο modem/router.

Το ζεύγος καφέ/άσπρο-καφέ, του καλωδίου από το splitter, στην άλλη πλευρά του (στην ρεγκλέτα της εικόνας) θα το συνδέσεις μόνο με το διαφανές ζεύγος που πάει στο τηλέφωνο του άλλου ορόφου.

gravis
26-07-17, 13:40
Το depth στην γραμμή τι ειναι ? και τι επιλογές έχουμε απο πλευρά cosmote?

jkoukos
26-07-17, 13:51
Έχει να κάνει με το ποσό των δεδομένων ανά block ενός πακέτου σε Interleave. Για πληροφορίες δες εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/45837-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fast-Path-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Interleave) κι εδώ (http://www.kitz.co.uk/adsl/interleaving.htm#interleave_depth).
Γενικά όλοι οι πάροχοι έχουν στάνταρ τιμές ανάλογα το προφίλ που έχουν ανά περίπτωση. Κάποιοι το αλλάζουν και άλλοι όχι.

t300
21-08-17, 15:53
Αυτή είναι η εικόνα νέας 24άρας cosmote...
Ποιό είναι το κάτω όριο ώστε να θεωρείται ότι είναι εκτός των αποδεκτών ορίων (ώστε να μπορεί να σπάσει το συμβόλαιο ή να δηλωθεί σαν βλάβη) ;

jkoukos
21-08-17, 16:38
Μάλλον κάνεις πλάκα!
Η γραμμή σου είναι άριστη σε σχέση με την απόσταση που έχεις (2,2 χλμ) που έχεις από το DSLAM.

Γενικά δεν υπάρχει κάτι δεδομένο κι εξαρτάται από την κάθε περίπτωση. Χοντρικά μείωση πάνω από 30% είναι θέμα, αλλά όχι εξασφαλισμένο ότι μπορείς να διακόψεις αζημίως την σύνδεση.

PEPES
21-08-17, 17:06
....και ειναι και fast path!Μια χαρα γραμμη εχεις οπως λεει και ο jkoukos.

NexTiN
22-08-17, 16:35
Το καλώδιο του ΟΤΕ μπαίνει μέσα στο σπίτι και εκεί γίνονται οι συνδέσεις . Τα καλώδια του ρουτερ μαζί και τα καλώδια που πάνε στον κάτω όροφο στο τηλέφωνο είναι όλα μαζί με τα καλώδια του ΟΤΕ .
Έβγαλα τα καλώδια που πάνε στο τηλέφωνο και άφησα μόνο του ΟΤΕ όπου πάνω τους συνδέω ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο για να πάει στο spliter και μετά στο ρουτερ και είδα ότι συγχρονίζει πολύ ποιο ψιλά 30up από 15-25 πριν και κανονικά 50 down επίσης το attainable Rate αυξήθηκε. Ξανά έβαλα μετά πάνω τα καλώδια του τηλεφώνου και είχε τα ίδια προβλήματα. Παρακάτω παραθέτουν και την φωτό όπως ήταν . Όποτε μάλλον πρέπει μα τραβήξω ένα καινούργιο τηλεφωνικό καλώδιο από κάτω και να το κουμπωσω απευθείας πάνω στο phoneline του ρουτερ σωστά ; και όχι πάνω στα καλώδια του ΟΤΕ όπως ήταν .!

- - - Updated - - -

Τα καλώδια του τηλεφώνου είναι αυτά τα διαφανές τα πολύ παλιά . Χωρίς κάποια Ιδιαίτερη μόνωση .

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν είσαι σε VoIP. Κάνε λοιπόν το εξής.

Πρώτα απ'όλα, μόνο η "κάψα - ροζέτα"¨που έχεις, έχει τεράστιες απώλειες στα λαμάκια αλλά στην προκειμένη περίπτωση άσ' την όπως είναι μιας και είναι σοβατισμένη. Η γραμμή έρχεται σίγουρα στο άσπρο - κίτρινο, μιας και βλέπω κλασικό δίζευγο ΟΤΕ. Αφού το γκρι όπως λές πάει στο Splitter, σύνδεσε το κατευθείαν στο άσπρο - κίτρινο και από την έξοδο Phone / Tel του Splitter βάλε ένα 2ο τηλεφωνικό καλώδιο και σύνδεσε το στο διάφανο ζευγάρι που πάει στο τηλέφωνο στον κάτω όροφο. Μην τα παραλληλίζεις μιας και το VDSL δεν "γουστάρει" τις παραλληλίες / διακλαδώσεις. Έτσι θα είσαι ΟΚ...

anestis375
22-08-17, 19:36
Πως σας φαίνεται η σύνδεση?
185472

@ ADSLgr.com All rights reserved.