PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξαγορά της Piriform (CCleaner) από την Avast



nnn
19-07-17, 21:57
184777Δύο από τα πιο γνωστά ονόματα στον κόσμο των υπολογιστών -η Avast και η Piriform (CCleaner)- κατέληξαν σε συμφωνία πλήρους εξαγοράς της 2ης από την Avast.

Σύμφωνα με την συμφωνία, όλη η γκάμα προϊόντων της Piriform θα συνεχίσει να υποστηρίζεται πλήρως και το σύνολο της ομάδες της, θα μεταφερθεί στο consumer business unit της Avast.



Avast, the global leader in digital security products, today announced that it has acquired Piriform, the leading provider of device performance optimization software. Founded and based in London, UK, Piriform’s flagship product, CCleaner, speeds up PCs and smartphones by intelligently removing junk and improving the performance of computers and phones.

CCleaner is a leading brand in the market, used by 130 million people, including 15 million Android users. CCleaner has an extensive and extremely loyal community of tech-savvy users, who need to speed up and optimize their PC and Android experience. Avast will maintain the CCleaner brand of products along with Avast’s existing performance optimization products, Avast Cleanup and AVG Tune Up. With the addition of CCleaner, Avast has dramatically expanded its product offerings in the PC and smartphone optimization market reaching customers around the world who demand faster performance.

“We see many commonalities between CCleaner and Avast, allowing for great new products for our user bases. Avast and CCleaner are the top two downloaded products on popular download sites. They are both known by advanced users as focused on performance, so we believe there will be a great interest from our CCleaner customers in using Avast security products and vice versa,” said Vince Steckler, CEO of Avast. “In today’s connected world, it’s all about speed and high performance, and with Piriform’s robust technology we can address this need perfectly. We look forward to working with the Piriform team to grow the business together.”

The Piriform team will be a part of the Avast consumer business unit, and report to Ondrej Vlcek, Avast CTO and EVP & GM, Consumer.


Πηγή : Android Police (http://www.androidpolice.com/2017/07/19/avast-acquired-piriform-company-behind-ccleaner/)

paodim
19-07-17, 22:47
οχι,γιατι...δε θελω... :closed:

eyw
19-07-17, 23:33
Μάλλον άσχημα νέα.
Τα piriform είναι απο τα πρώτα που βάζω σε κάθε εγκατάσταση, το CCleaner εγκαθιστά και τον πιο πρόσφατο chrome.
Από αύριο θα μας έρχονται και με spyware?

sdikr
19-07-17, 23:40
Ενας γάμος made in hell :p

Το CCcleaner ποτέ δεν το πήγα, γιατί το έβαζε ο απλός ο χρήστης, πατούσε clean μαζί με την registry και μετά φώναζε γιατί δεν δουλεύει, το avast γιατί δεν ξέρω πως το καταφέρανε αλλά έγινε πιο βαρύ και απο το Norton.

aiolos.01
20-07-17, 00:20
Πολύ χρήμα βρήκε η Avast. Μετά το AVG αγοράζει και το CCleaner. :hmm:
Τo avast το έχω βάλει δοκιμαστικά σε ενα pc και βγάζει ενα κάρο διαφημιστικά μηνύματα. Δε μπορώ να πω οτι με ενθουσιάζει.

raspoutiv
20-07-17, 01:09
ωραία εικόνα
τα λέει όλα

netlag
20-07-17, 09:30
Ενας γάμος made in hell :p

Το CCcleaner ποτέ δεν το πήγα, γιατί το έβαζε ο απλός ο χρήστης, πατούσε clean μαζί με την registry και μετά φώναζε γιατί δεν δουλεύει, το avast γιατί δεν ξέρω πως το καταφέρανε αλλά έγινε πιο βαρύ και απο το Norton.

Για το avast συμφωνώ και επαυξάνω. Πλέον είναι ένα σκέτο bloatware. Βαρύ, αργό και με άχρηστα features (άσχετα με AV).
Το CCleaner από την άλλη, δουλευει μια χαρά, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αφενός δεν μου έτυχε ποτέ να χαλάσει κάτι στη registry, αφετέρου πριν πειράξει κάτι σε ρωτάει αν θες backup.

D_J_V
20-07-17, 09:56
Πάει κι αυτό !!
Θα το ενσωματώσουν στο νέο bloatAvast anti-σπάω-@@-virus και θα το καταργήσουν

zardoz
20-07-17, 10:22
Το όνειρο της εξαγοράς ολοκληρώθηκε.

Κάνεις μια επιχειρηματική κίνηση, δημιουργείς κάτι πετυχημένο, περιμένεις να σε αγοράσει κάποιος
μεγάλος και κάθεσαι για πάντα και τρως τα χρήματα της εξαγοράς. Τυπική αμερικάνικη ιστορία.

QueenOfStars
20-07-17, 11:02
RIP CCleaner... Ένα είχε μείνει portable, πάει και αυτό.

DVader
20-07-17, 11:49
Ποτέ δεν το συμπάθησα .... το CClenaer !
Το βάζει ο χρήστης πατάει ότι ναναι και μετά μου παραπονιέται γιατί δεν δουλεύει το PC !

ΟΚ ! Για κάποιες περιπτώσεις ίσως είναι καλό αλλά πάντα για αυτούς που νιώθουν και ξέρουν !

- - - Updated - - -


Για το avast συμφωνώ και επαυξάνω. Πλέον είναι ένα σκέτο bloatware. Βαρύ, αργό και με άχρηστα features (άσχετα με AV).
Το CCleaner από την άλλη, δουλευει μια χαρά, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αφενός δεν μου έτυχε ποτέ να χαλάσει κάτι στη registry, αφετέρου πριν πειράξει κάτι σε ρωτάει αν θες backup.

Προφανώς εσύ νιώθεις ... Έχεις δεί πολλούς χρήστες να κάνουν backup ..? Εδώ το θεωρούν άχρηστο ...και πρέπει να τους εξηγείς τι και πως...:down:

- - - Updated - - -

Αν όντως ήταν έτσι δεν θα μου φέρνανε δίσκους σκασμένους για data recovery και να κλαίγονται ότι δεν τα έχουν αλλού...

manicx
20-07-17, 11:50
Ποτέ δεν το συμπάθησα .... το CClenaer !
Το βάζει ο χρήστης πατάει ότι ναναι και μετά μου παραπονιέται γιατί δεν δουλεύει το PC !

Άρα φταίει το πρόγραμμα ή ο χρήστης; Στο λειτουργικό πατάει ότι να ναι;

patrickdrd
20-07-17, 11:50
γιατι ξερουν μωρε οι χρηστες να κανουν backup;

εσυ πρεπει να τους παρεις στο στησιμο και
το βαζεις σε μια ακρη ωστε οταν το διαλυσουν να
εχεις ετοιμη την λυση restore

sdikr
20-07-17, 11:57
Άρα φταίει το πρόγραμμα ή ο χρήστης; Στο λειτουργικό πατάει ότι να ναι;

Ναι το πρόγραμμα φταίει που πάει και "καθαρίζει" πράγματα που δεν πρέπει, το ότι έχει δυνατότητα για backup δεν βοηθάει πάντα, αν αυτό που καθαρίσει σου φέρει το μηχάνημα σε σημείο που να μην κάνει Boot ώστε να περάσεις το backup.

DVader
20-07-17, 12:53
Άρα φταίει το πρόγραμμα ή ο χρήστης; Στο λειτουργικό πατάει ότι να ναι;

Ναι το πρόγραμμα για μένα φταίει ! Δεν θα έπρεπε να έχει δυνατότητες διαθέσιμες στους χρήστες που υπο περιπτώσεις να καθιστούν το PC μην bootable και μάλιστα χωρίς να τους ψιλιάζει κιόλας... (όχι ότι θα άλλαζε κάτι αλλά τουλάχιστον θα μπορούσα να το δω με ελαφρυντικό)

Αν ένας αδαής χρήστης του πει καθάρισε το registry και μετά το μηχανάκι δεν κάνει boot καν ούτε καν σε safe mode ακόμα και το backup είναι άχρηστο !

Είναι το μοναδικό πρόγραμμα που έχω στην λίστα Do Not Use !


Ο άλλος το πάτησε και μετά δεν δούλευαν τα Macros του Excel ... Η πλάκα είναι δε ότι ακόμα και με επανεγκατάσταση του Office το πρόβλημα δεν λύθηκε... τι νεώτερη έκδοση βάλαμε ...τι τίποτα.. Format ! Το απλό .....

- - - Updated - - -


Ναι το πρόγραμμα φταίει που πάει και "καθαρίζει" πράγματα που δεν πρέπει, το ότι έχει δυνατότητα για backup δεν βοηθάει πάντα, αν αυτό που καθαρίσει σου φέρει το μηχάνημα σε σημείο που να μην κάνει Boot ώστε να περάσεις το backup.

:hmm::oneup:

patrickdrd
20-07-17, 12:54
ελα ρε! γι αυτο δεν μου δουλευουν τα macros στο excel;

και εψαχνα, εψαχνα στο γουγλη, τιποτα, χαχαχαχα,
ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!

manicx
20-07-17, 13:15
Ναι το πρόγραμμα φταίει που πάει και "καθαρίζει" πράγματα που δεν πρέπει, το ότι έχει δυνατότητα για backup δεν βοηθάει πάντα, αν αυτό που καθαρίσει σου φέρει το μηχάνημα σε σημείο που να μην κάνει Boot ώστε να περάσεις το backup.

Το πρόγραμμα το κατεβάζει ο χρήστης. Άρα ο κύριος υπαίτιος αυτός είναι. Και το λειτουργικό σου δίνει τη δυνατότητα διαμόρφωσης ενός δίσκου. Αν χάσεις τα data σου φταίει αυτός που έκανε click και όχι το λειρουργικό. Το πρόγραμμα σου δίνει τη δυνατότητα τι να διαγράψει, τι όχι. Ο χρήστης έχει την τελική επιλογή. Δεν διαγράφει κάτι με τη λογική black box. Η σωστή ή όχι χρήση ενός προγράμματος το οποίο είναι free και μπορεί ή όχι να κατεβάσει ένας χρήστης ανάλογα με τις ανάγκες του είναι κάτι που βαραίνει τον ίδιο.

sdikr
20-07-17, 13:20
Το πρόγραμμα το κατεβάζει ο χρήστης. Άρα ο κύριος υπαίτιος αυτός είναι. Και το λειτουργικό σου δίνει τη δυνατότητα διαμόρφωσης ενός δίσκου. Αν χάσεις τα data σου φταίει αυτός που έκανε click και όχι το λειρουργικό. Το πρόγραμμα σου δίνει τη δυνατότητα τι να διαγράψει, τι όχι. Ο χρήστης έχει την τελική επιλογή. Δεν διαγράφει κάτι με τη λογική black box. Η σωστή ή όχι χρήση ενός προγράμματος το οποίο είναι free και μπορεί ή όχι να κατεβάσει ένας χρήστης ανάλογα με τις ανάγκες του είναι κάτι που βαραίνει τον ίδιο.

Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση, για να μην το παρακάνουμε με το οφφτοπικ ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε :p

DVader
20-07-17, 13:52
Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση, για να μην το παρακάνουμε με το οφφτοπικ ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε :p

Όντως :oneup:

mzaf
20-07-17, 14:03
Το πρόγραμμα το κατεβάζει ο χρήστης. Άρα ο κύριος υπαίτιος αυτός είναι. Και το λειτουργικό σου δίνει τη δυνατότητα διαμόρφωσης ενός δίσκου. Αν χάσεις τα data σου φταίει αυτός που έκανε click και όχι το λειρουργικό. Το πρόγραμμα σου δίνει τη δυνατότητα τι να διαγράψει, τι όχι. Ο χρήστης έχει την τελική επιλογή. Δεν διαγράφει κάτι με τη λογική black box. Η σωστή ή όχι χρήση ενός προγράμματος το οποίο είναι free και μπορεί ή όχι να κατεβάσει ένας χρήστης ανάλογα με τις ανάγκες του είναι κάτι που βαραίνει τον ίδιο.

+1 :oneup:

nicman23
20-07-17, 14:40
ποιός βάζει ακόμα antivirus?

firefox + ublock + unchecky (+nodefender) σε κάθε νέο install και είσαι κομπλέ

netlag
20-07-17, 15:13
ποιός βάζει ακόμα antivirus?

firefox + ublock + unchecky (+nodefender) σε κάθε νέο install και είσαι κομπλέ

καλά όλα. Αλλά το defender τι σου έφταιξε;

nicman23
20-07-17, 15:50
καλά όλα. Αλλά το defender τι σου έφταιξε;

rotational disk σε laptop

babality
20-07-17, 17:03
αφου το avast ειναι μαπα και βαρυ, τι βαζουμε που ειναι free κι ελαφρυ?

puffy
20-07-17, 18:17
o καθαρισμος της registry την τελευταια 10ετια ειναι τοσο χρησιμος οσο και τα μπουφαν αυτη την εποχη. και ccleaner εχω να χρησιμοποιησω παρα πολλα χρονια. προγραμμα καταλοιπο μιας αλλης εποχης ειναι, παρα χρησιμο πια

sdikr
20-07-17, 18:18
αφου το avast ειναι μαπα και βαρυ, τι βαζουμε που ειναι free κι ελαφρυ?

Μάπα δεν θα το έλεγα, απλά βαρύ. Γιατί δεν κοιτάς το σχετικό νήμα για το πιο antivirus;

mindtrapper
20-07-17, 20:24
αφου το avast ειναι μαπα και βαρυ, τι βαζουμε που ειναι free κι ελαφρυ?

Bitdefender?

Wonderland
21-07-17, 00:54
Μάλλον άσχημα νέα.
Τα piriform είναι απο τα πρώτα που βάζω σε κάθε εγκατάσταση, το CCleaner εγκαθιστά και τον πιο πρόσφατο chrome.
Από αύριο θα μας έρχονται και με spyware?
Έδωσες μόνος την απάντηση... έρχονται ήδη. Για τα προγράμματα της Piriform, αποκλειστικά εκδόσεις Portable (πχ. CCleaner (https://www.piriform.com/ccleaner/builds)) - ποτέ δεν ξέρεις τι επιπλέον θα θελήσει να εγκαταστήσει. Φαντάζομαι τώρα με την Avast/AVG κλπ. θα γίνει ακόμα χειρότερη η κατάσταση των installers τους.

dchatz
21-07-17, 10:54
Εγω πάντως το ccleaner όσες φορές (10αδες δλδ) σε υπολογιστές δικούς μου ή άλλων το έβαλα να καθαρίσει, δισκους και registry, ποτέ δε μου χάλασε μηχάνημα. Ούτε backup ούτε τιποτα, τα καθάριζε και πάλι δουλευαν όλα μια χαρα.
Ελπίζω να συνεχίσει όπως πριν (που δε το νομίζω) και να μη γίνει shareware.

patrickdrd
21-07-17, 12:06
ναι, κι εμενα το ιδιο, τα macros που εγραψα πριν ηταν πριν αρχισω να ασχολουμαι με ccleaner (μαλλον..)

απολυτα ευχαριστημενος, εχω και το extra ini και καθαριζει και τις παναγιας τα ματια και ολα ρολόι

@ ADSLgr.com All rights reserved.