PDA

Επιστροφή στο Forum : Eγγυηση modem/router ΟΤΕ



ilektrojohn
23-05-07, 12:52
Καλημερα. Ειχα παρει για τον πατερα μου πριν κανα 5μηνο ενα πακετο connX με το οποιο εδινα το speedtouch 585 . Καποια στιγμη προχθες, τα εφτυσε. Αναβε το λαμπακι του power πορτοκαλι, και ειχε κολλησει τελειως. Ουτα απο reset καταλαβαινε ουτε απο τιποτα. Δηλωνει λοιπον βλαβη, και σημερα ερχονται οι τεχνικοι του να το τσεκαρουν.Και του λενε το εξης τραγικο :
"Ναι το modem σας εχει καει, αλλα η εγγυηση δεν το καλυπτει!!!! Η εγγυηση καλυπτει ολες τις αλλες βλαβες, εκτος του να καει το Modem! Δηλαδη έλεος....
Εννοειται οτι θα το ψαξω κι αλλο και μεσω ΟΤΕ και μεσω ΕΕΤΤ αλλα ηθελα να ρωτησω αν ειχε καποιος παρομοια εμπειρια και τι εγινε/εκανε σε αντιστοιχη περιπτωση.

bond
23-05-07, 16:07
Καλημερα. Ειχα παρει για τον πατερα μου πριν κανα 5μηνο ενα πακετο connX με το οποιο εδινα το speedtouch 585 . Καποια στιγμη προχθες, τα εφτυσε. Αναβε το λαμπακι του power πορτοκαλι, και ειχε κολλησει τελειως. Ουτα απο reset καταλαβαινε ουτε απο τιποτα. Δηλωνει λοιπον βλαβη, και σημερα ερχονται οι τεχνικοι του να το τσεκαρουν.Και του λενε το εξης τραγικο :
"Ναι το modem σας εχει καει, αλλα η εγγυηση δεν το καλυπτει!!!! Η εγγυηση καλυπτει ολες τις αλλες βλαβες, εκτος του να καει το Modem! Δηλαδη έλεος....
Εννοειται οτι θα το ψαξω κι αλλο και μεσω ΟΤΕ και μεσω ΕΕΤΤ αλλα ηθελα να ρωτησω αν ειχε καποιος παρομοια εμπειρια και τι εγινε/εκανε σε αντιστοιχη περιπτωση.


Μηπως καηκε στις προσφατες καταιγίδες; Αν είναι ετσι έχουν δίκιο. Ελάχιστες εταιρίες καλύπτουν ζημιές από υπερτάσεις (θυμαμαι η Zoom έλεγε ότι καλύπτει σε κάποια συγκεκριμένα ακριβά μοντέλα και το είχε με μεγάλα γράμματα πάνω στο κουτί). Μου έχουν καεί 3 μοντεμ ετσι (προ ADSL). Το πρώτο κατάφερα και το άλλαξα επειδη οι υπάλληλοι στο πλαισιο καποια εποχή αλλάζαν υπερβολικά ευκολα πραγματα. Τα αλλα 2 οχι. Το κακό στη περίπτωση του ADSL οπως γράφω και σε άλλο thread είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορείς να περάσεις την ADSL γραμμή απο προστατευτικό για υπερτάσεις, γιατί ρίχνει την ποιότητα του σήματος.

vaggoulas
23-05-07, 16:16
Καλημερα. Ειχα παρει για τον πατερα μου πριν κανα 5μηνο ενα πακετο connX με το οποιο εδινα το speedtouch 585 . Καποια στιγμη προχθες, τα εφτυσε. Αναβε το λαμπακι του power πορτοκαλι, και ειχε κολλησει τελειως. Ουτα απο reset καταλαβαινε ουτε απο τιποτα.
Βγάλε το από το ρεύμα για λίγη ώρα και φυσικά αφαίρεσε την τροφοδοσία από πάνω του αλλά και από την πρίζα.Σύνδεσε το και λογικά το Power θα γίνει πράσινο ξανά.Το παθαίνουν τα Speedtouch αυτό καμιά φορά και στρώνουν με τον τρόπο που σου είπα.Ελπίζω να είναι αυτό:oneup:

[PWN] ROXAMIS
23-05-07, 19:08
Κανε ένα reset ενώ είναι ανοιχτό .. εάν δεν κάνει τίποτα πάντα ανοιχτό πάτα το reset μόνιμα περίπου 1-2 λεπτά μέχρι να αλλάξει κάτι στα λαμπάκια .. σε κάποιον φίλο μου έτσι ανάστησε το 585 του ..

sdikr
23-05-07, 19:49
Εμένα πάντως μια φόρα που χρειάστηκε μου το αλλάξανε κανονικά

nrg_polini
23-05-07, 20:17
Ο ΟΤΕ δεν μπορει να κρινει για ενα μηχανημα που δεν ειναι κατασκευαστης ο ιδιος. Επικοινωνησε με το επισημο σερβις.

sdikr
23-05-07, 20:25
Ο ΟΤΕ δεν μπορει να κρινει για ενα μηχανημα που δεν ειναι κατασκευαστης ο ιδιος. Επικοινωνησε με το επισημο σερβις.

Ο ΟΤΕ είναι ο πωλητής, ειδικά δε για τα speedtouch είναι ενάς αυτός και ενας η vivodi (και τελευταία η netone)

Επιμένω πέρνεις τηλέφωνο στο 121 αναφέρεις πρόβλημα με το Modem και ζητάς αλλαγή

ilektrojohn
23-05-07, 20:33
Eυχαριστω για τις απαντησεις. Εχω δοκιμασει τα μαντζουνια και τις ομοιοπαθητικες με το reset και την τροφοδοσια. Sdikr, το αναφερω παραπανω, δηλωσαμε βλαβη, ηρθαν οι τεχνικοι του ΟΤΕ και αποφανθηκαν οτι το modem ειναι καμμενο, αλλα δεν το καλυπτει η εγγυηση. Δηλαδη πως μπορει ν ααποδειχτει οτι ειναι λογω κακης χρησης? Ουτε πτωση τασης μ ουτε κεραυνος ηταν. Αν απλα τα φτυσε το modem λογω προβληματικης κατασκευης, σου πετανε δηλαδη ενα δεν το καλυπτει η εγγυηση και καθαρισαν?
Θα παει ο πατερας μου να κανει ενα γραπτο παραπονο στον τοπικο ΟΤΕ και θα στειλουμε και ερωτημα στην ΕΕΤΤ για το θεμα της εγγυησης. Το θεμα ειναι οτι και να γινει κατι θα παρει χρονο, και μεχρι τοτε λογικα θα εχει αναγκαστει να παρει καινουργιο για να κανει τη δουλεια του..

nrg_polini
23-05-07, 20:45
Ο ΟΤΕ είναι ο πωλητής, ειδικά δε για τα speedtouch είναι ενάς αυτός και ενας η vivodi (και τελευταία η netone)

Επιμένω πέρνεις τηλέφωνο στο 121 αναφέρεις πρόβλημα με το Modem και ζητάς αλλαγή

Αν ο πωλητης αρνειται να το επισκευασει θα απευθυνθεις στον εισαγωγεα ετσι δεν ειναι; Εκτος αν εισαγωγεας ειναι ο ΟΤΕ, τοτε θα απευθεινθεις στο 1520 :p

Αν και γενικα ειναι πολυ καλυτερα κατευθειαν στο επισημο σερβις γιατι συνηθως και οι πωλητες στο σερβις το στελνουν και μετα εχουμε ενα ψιλο μπαχαλο.

sdikr
23-05-07, 20:53
Αν ο πωλητης αρνειται να το επισκευασει θα απευθυνθεις στον εισαγωγεα ετσι δεν ειναι; Εκτος αν εισαγωγεας ειναι ο ΟΤΕ, τοτε θα απευθεινθεις στο 1520 :p

Αν και γενικα ειναι πολυ καλυτερα κατευθειαν στο επισημο σερβις γιατι συνηθως και οι πωλητες στο σερβις το στελνουν και μετα εχουμε ενα ψιλο μπαχαλο.

Μα αυτό σου λέω, τα speedtouch στην ελλάδα τα φέρνει (πάροχος με 3 γράμματα και δεν είναι η Hol)

stri250
24-05-07, 13:34
......για τα μπάζα.....που ακούστηκε:

να χρειάζεται να επικοινωνήσεις με τον γενικό αντιπρόσωπο για να στο αλλάξει....αυτή την τακτική την κάνει κακώς και η ForthNet για το Crypto ("κορυφαία" ελληνική κατασκευή) αλλά για μια εταιρία όπως η Thomson θα έπρεπε να ντρέπονται.

Δηλαδή η εγγύηση τί ζημιά καλύπτει? Απαγωγή από εξωγήινους? Χαλασμένο UTP? Αποχρωματισμός πλαστικού περιβλήματος? ΤΙ?

και το ότι κάηκε λόγω υπέρτασης δεν νομίζω ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ είναι μέντιουμ για να μπορούν να κρίνουν πώς έγινε, θα μπορούσες π.χ. να έκανες FW upgrade και στα μισά της διαδικασίας να τράβαγες το καλώδιο της τροφοδοσίας και πάλι θα καιγόταν αλλά ΚΑΝΕΙΣ δεν θα μπορουσε να βρεί από τί κάηκε. Είμαστε χροοοοοοοοόνια μπροστά. :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.