PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι δεν μας αρέσει στην Tellas / Zisto



RHOMBUS
23-05-07, 14:54
:down:
Ατοπο ξεάτοπο θα το ανοίξω και όποιος δε βαριέται τα κατεβατά ας γράψει.

Παραθέτω παρακάτω συγκεντρωμένα αυτά που δε μου αρέσουν στην Tellas.Αφορούν κυρίως το πακέτο ZISTO (phone & DSL) με το οποίο είχα προσωπική εμπειρία αλλά έχω ενημερωθεί πλέον και από άλλες πηγές (internet,ΟΤΕ,γνωστούς,ΕΕΤΤ κλπ)

(Εγώ ακύρωσα αλλά ίσως βοηθηθούν αυτοί που έμειναν και ίσως λάβουν κάποτε καλύτερες υπηρεσίες..)

1. Είναι ακριβή πλέον για αυτά που προσφέρει σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

2. Αυτά που προσφέρει τα παίρνεις μόνο αν είσαι τυχερός.

3. Απαράδεκτοι χρόνοι αναμονής για ενεργοποίηση.

4. Απαράδεκτοι χρόνοι αναμονής για να μιλήσεις με το τμήμα εξυπηρέτησης (εχω μετρήσει 40+ λεπτά αναμονής πολλές φορές και το έκλεινα γιατί βαριόμουνα)

5. Πολλές βλάβες και πολλές τεχνικές ασυναρτησίες. (μπλεγμένα καλώδια, τηλέφωνα που χτυπάνε αλλού, νεκρές γραμμές κλπ)

6. Πολλές διακοπές τηλεφώνου αλλά και internet.

7. Απαράδεκτοι χρόνοι αποκατάστασης βλάβης (25+ μέρες)

8. Απουσία υπευθύνων (εχετε βρει κανέναν?)

9. Κοροιδία και ψεύτικες δικαιολογίες όταν ζητάς ενημέρωση και επιμείνεις.

10. Κοροιδία και ψεύτικες δικαιολογίες όταν παρουσιαστεί πρόβλημα.

11. Κανείς προιστάμενος δε σε παίρνει τηλέφωνο ακόμα κι αν το αιτηθείς επίσημα.

12. Απουσία διαδικασιών.Κανείς δεν ασχολείται προσωπικά με κάποιον που παρουσιάζει ιδιαίτερο πρόβλημα (πχ 20+ μέρες νεκρό τηλέφωνο και internet)

13. Η υποστήριξη & πληροφόρηση μέσω internet είναι ανεπαρκής.

14. Το λογιστήριο και οι χρεώσεις λειτουργούν προβληματικά.

15. Οι αιτήσεις ακύρωσης με fax πολλές φορές αγνοούνται ή χάνονται (!)

16. Η τρέχουσα κατάσταση της εταιρίας καθώς και το μέλλον της είναι αβέβαιο λόγω προτάσεων εξαγοράς.

17. Η υποδομή είναι ανεπαρκής για την τρέχουσα ζήτηση και είναι αβέβαιο πότε και αν θα σταθεροποιηθεί.

18. Ελλειψη οργάνωσης και διοίκησης : καμμιά σοβαρή πρόβλεψη δεν είχε γίνει για να μπορέσει να υποστηριχθεί το πλήθος των πελατών.

19. Ελλειψη πρόσβασης σε αρκετούς τηλεφωνικούς αριθμούς μετά τη μετάβαση στο δικτυό τους.(πχ ΕΠΑΚ)


Αυτά θυμάμαι τώρα. Είναι σίγουρα και άλλα που ξεχνάω ή δεν έχω πάθει..

Gap
23-05-07, 15:00
Από το 1-19...:p Ώπα λάθος εξαιρώ το 12 διότι προσωπικά επισκέπτοντας τα κεντρικά τους μια ευγενέστατη κοπέλα μου έλυσε το πρόβλημά μου.... κατά τ' άλλα όλα τα υπόλοιπα

LoveHate
23-05-07, 15:09
11. Κανείς προιστάμενος δε σε παίρνει τηλέφωνο ακόμα κι αν το αιτηθείς επίσημα.
.
Εγω εχω μιλησει παρα πολλες φορες με προισταμενους απλα πρεπει να πιεσεις λιγο το τ/κ.
Οσες φορες ειχα προβλημα προσπαθουσα να μιλαω μαζι τους γιατι μονο αυτοι μπορουσαν να τα λυσουν,κοντεψαμε να γινουμε φιλαρακια :p

harry79
23-05-07, 15:45
Αρχίζω κι εγώ να απαριθμώ:

1. Πολύ ακριβό -πλέον- το zisto

2. Παραπλάνηση των εν ενεργεία και υποψηφίων συνδρομητών για την προβλεπόμενη ανα περιοχή κάλυψη του zisto με το σκλόγκαν "σε 1 μήνα" για να μαζέψουν κόσμο, όπως και το κατάφεραν.

3. Ενεργοποίηση στο ενδιάμεσο zisto θες δε θες.

4. Απαράδεκτες αναμονές που ακουμπούσαν 40λεπτα ακόμη και 22:00, οι οποίες ευτυχώς έχουν ως επί το πλείστον εκλείψει, τουλάχιστον όσον αφορά την προσωπική μου εμπειρία.

5. Αλληλοσυγκρουόμενες απαντήσεις π.χ. το νετ θα τρέξει σε 24 ώρες, ο άλλος λέει σε 6 μέρες, ο άλλος σε 48.

6. Πλήρης ανωνυμία και κρυφτό των στελεχών.

7. Για να μιλήσεις με προϊστάμενο πρέπει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος και να έχεις στρατηγική για να κάνεις τη δουλειά σου.

8. Για το πότε θα τρέξει τηλ και νετ -κυρίως αυτό- είναι θέμα συγκυριών και συμπτώσεων. Είναι το σλόγκαν του σποτ που λέει "κι αν σου κάτσει". Έτσι κι εδώ. Αν σου κάτσει;

9. Απαράδεκτη στο θέμα του εξοπλισμού. Προσωπικά ακόμη περιμένω κι ευτυχώς που έχω δικό μου router. Το courier είχε έρθει δίχως ειδοποίηση και με λάθος εξοπλισμό, τον οποίο και δεν παρέλαβα.

10. Δεν απαντούν στα φαξ.

11. Προφανέστατα χρειάζεται να προσλάβουν κόσμο.

12. Οι του 1212 πρέπει να ενημερώνονται ή να έχουν τη δυνατότητα μέσω η/υ πρόσβασης σε δεδομένα για τη γραμμή και τη βλάβη του καθενός αλλά και σε τεχνικές λεπτομέρειες.

13. Για να τρέξει το ίντερνετ χρειάζεται απλά να κάνουν ένα reset, το οποίο είναι απλά ένα κλικ όπως είπε ο τεχνικός αλλά εγώ το περίμενα 6 ημέρες και άλλοι πολύ περισσότερο.

14. Το webcare είναι αρκετά φτωχό και όχι φιλικό στη χρήση.

15. Αν δε φωνάξεις, δε βάλεις πειστικό λόγο και ταυτόχρονα δεν κοινοποιείς όσα λες και δεν είσαι τελάλης σαν το Χατζηαβάτη σε ΕΕΤΤ, ΕΚΠΟΙΖΩ, Γενική Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή κλπ, προκοπή δε βλέπεις.

Για την ώρα αυτά. Αν θυμηθώ κάτι θα συνεχίσω.

Haros
23-05-07, 21:09
harry kai rhombus τα είπαν όλα.

Να τονίσω το γέγονος ότι η προσφορά πλέον είναι απαρχαιωμένη στο zisto. Στην αγορά υπάρχουν πλέον πολύ καλύτερες προτάσεις και σε τιμή αλλά και σε ποιότητα... που και κάποιος να μην ξέρει για τα τεχνικά προβλήματα κτλ κτλκ κτλ δεν νομίζω ότι θα σκεφτεί να βάλει πλέον zisto...:down:

Gap
24-05-07, 01:31
Κάτι άλλο το οποίο δεν μου αρέσει και το βρίσκω μάλιστα ανήθικο είναι ότι όσοι αναγκαζόμαστε να μπαίνουμε με dial up της Τελλάς προφανώς λόγω βλάβης της adsl (πράγμα τουλάχιστον συχνό σε εμένα) πλήρώνουμε την dial up αρκετά ακριβά αντί να την διαχειριζόμαστε εντελώς δωρεάν αφού ούτως ή άλλως η Τελλάς ευθύνεται :down::down::down:

harry79
24-05-07, 09:37
Πολύ σωστός ο φίλος. Κι η dial-up της Τellas είναι πιο ακριβή από το ΕΠΑΚ. Κανονικά δε θα έπρεπε καν να χρεώνουν.

Κι ένα ακόμη αρνητικό, η αλλαγή/κατάργηση για dsl βλάβες του 1212.

Μα ποιο σαΐνι το σκέφτηκε αυτό; :down::nono:

RHOMBUS
24-05-07, 11:29
Κάτι άλλο το οποίο δεν μου αρέσει και το βρίσκω μάλιστα ανήθικο είναι ότι όσοι αναγκαζόμαστε να μπαίνουμε με dial up της Τελλάς προφανώς λόγω βλάβης της adsl (πράγμα τουλάχιστον συχνό σε εμένα) πλήρώνουμε την dial up αρκετά ακριβά αντί να την διαχειριζόμαστε εντελώς δωρεάν αφού ούτως ή άλλως η Τελλάς ευθύνεται :down::down::down:

Πρόσθεσε και το γεγονός ότι η Tellas δεν έχει proxy server :down: και η περιήγηση στο internet μέσω dial-up είναι δραματικά αργή και ανυπόφορη. Οσες φορές τη χρησιμοποίησα έκοψα φλέβες. Η HOL πχ έχει ένα φανταστικό proxy που ακόμα και με free dial-up 56 είσαι 3-4 φορές ταχύτερος από το σκέτο dial-up της Tellas !! (Τη HOL dial-up τη δουλεύω καθημερινά και έχω πλήρη αίσθηση της ταχύτητας.)

the_Mask
24-05-07, 11:52
Να προσθεσω επισης οτι σε ολα τα τμηματα του 13800 η προσβαση στο internet επιτρεπεται μονο στα sites των ανταγωνιστικων εταιρειων...για ολα τα υπολοιπα υπαρχει μπλοκαρισμα απο τον proxy του δυκτιου ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.