PDA

Επιστροφή στο Forum : Ομαδική Μήνυση κατά της Tellas



MikeDrGK
23-05-07, 16:00
Πριν 2 μήνες περίπου υπέγραψα σύμβαση με την Tellas για την συμμετοχή μου στο πρόγραμμα Zisto Telephone+DSL.

Δεδομένου ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση και επιπλέον είμαι χωρίς τηλέφωνο τον τελευταίο μήνα χωρίς η Tellas να μπορεί να δεσμευτεί σε ένα συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, θεωρώ ότι έχει καταγγείλει de facto μονομερώς την σύμβαση λόγω αδυναμίας της να παραδώσει το προϊόν το οποίο έχει συμβατικά δεσμευτεί.

Έτσι, αφού τους ενημέρωσα γραπτώς χωρίς να υπογράψω κανένα έντυπό τους για να μην θεωρηθεί ότι εγώ είμαι αυτός που καταγγέλει την σύμβαση, κατέθεσα σήμερα αίτηση στον ΠΟΤΕ για αντιστροφή φορητότητας.
Βέβαια, και δεδομένης της ταχύτητας με την οποία χειρίζεται ο ΠΟΤΕ τις υποθέσεις αυτές, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έκανα επιπλέον αίτηση και για καινούρια γραμμή.

Για λόγους αρχής όμως, έχω αποφασίσει να προσφύγω δικαστικά εναντίον της Tellas καταθέτοντας μήνυση για απάτη, για τους παρακάτω λόγους:

1. Υπόσχεται και δεσμεύεται συμβατικά να προσφέρει υπηρεσίες που δεν είναι σε θέση να ικανοποιήσει χρονικά, ώστε δολίως να καρπώνεται τις όποιες αποζημιώσεις της καταβάλλει ο ΠΟΤΕ για τις καθυστερήσεις αυτές χωρίς να αποζημειώνει αναλογικά τους πελάτες της.

2. Οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι υπό δοκιμή (γεγονός που αποδεικνύεται από τα προβλήματα που έχουν όσοι έχουν ενεργοποιημένο Zisto), σε άγνοια των πελατών της. Έτσι μειώνει το κόστος ανάπτυξης των προϊόντων της σε βάρος των πελατών της, ανταγωνιζόμενη αθέμιτα τους ανταγωνιστές της που δεν εφαρμόζουν την πρακτική αυτή.

Η μήνυση αυτή θα ήταν χρήσιμο να είναι ομαδική, ώστε να αποδεικνύεται ότι απατά τους πελάτες της κατά συρροή, κατ’ εξακολούθηση και κατ' επάγγελμα.

Εάν πετύχουμε καταδικαστική απόφαση, μετά μπορούμε να καταθέσουμε αγωγές για αποζημειώσεις.

Όποιος δυσαρεστημένος σε αναμονή ή ενεργοποιημένος πελάτης της Tellas επιθυμεί να συμβάλει στην προσπάθεια αυτή, παρακαλείται να στείλει PM για να συνεννοηθούμε.

nmakry
23-05-07, 18:41
[1]. Σε καταλαβαίν(ω/ουμε) απόλυτα

[2]. Δεν υπάρχει de facto καταγγελία σύμβασης, παρά μόνο εάν ρητώς προβλέπεται από αυτή (λ.χ. εάν δεν εγκατασταθεί σε Χ μέρες, λύνεται αυτοδικαίως η σύμβαση). Συνεπώς, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να την καταγγείλεις εσύ, επικαλούμενος τους λόγους που αναφέρεις...

[3]. Προσέξτε αυτά με τα ποινικά με δημόσιες δηλώσεις... Επειδή έχει γραφεί πολλές φορές κάτι αντίστοιχο, κάποια στιγμή, κάποια εταιρία θα αντιδράσει με αντίστοιχα ποινικά για δυσφήμιση, και θα υπάρξει θέμα... Αν νομίζεις ότι πρέπει να κάνεις κάτι, κάντο (αν και μόνο η κατάθεση της μήνυσης μπορεί να απαντηθεί από την εταιρία με αντίστοιχη για δυσφήμιση). Αλλά, δε νομίζω ότι ουσιαστικά κερδίζεις κάτι με τέτοιες δημόσιες δηλώσεις περί προθέσεών σου. Πίστεψέ με, η ζημιά που κάνει η ίδια η εταιρία στον εαυτό της από τον τρόπο (μη) εξυπηρέτησης των πελατών αλλά και μόνο από τη δημοσιοποίηση του θέματος εδώ, αρκεί... ;)

MikeDrGK
24-05-07, 11:25
Σ' ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.
Θα συμφωνήσω μαζί σου για το θέμα του de facto, αν και μπορώ να στηρίξω την μονομερή καταγγελία της σύμβασης με την σχετική αλληλογραφία που έχει υπάρξει.
Αναφορικά με την μήνυση, δεν είχα σκοπό να δηλώσω πρόθεση. Την απόφασή μου την έχω ήδη πάρει, γνωρίζοντας τι συνέπειες μπορεί να επιφέρει.
Ο λόγος της δημοσιοποίησης της απόφασής μου αυτής στο συγκεκριμένο forum, έχει να κάνει με την προσπάθειά μου να κατατεθεί ομάδική μήνυση.
Ο λόγος που θέλω να προσφύγω στην δικαιοσύνη, πίστεψέ δεν έχει καμμία ιδιοτέλεια.
Είναι ζήτημα αρχής.
Αν δεν αντιδρούμε σε ότι μας ενοχλεί, τότε δίνουμε το δικαίωμα σε αυτούς που δεν μας σέβονται να αποθρασύνονται.
Και ό σεβασμός που προανέφερα, δεν έχει να κάνει με τις όποιες δυσκολίες παρουσιάζονται σε τέτοιου είδους συμβάσεις τις οποίες και τις κατανοώ μέχρι ένα βαθμό, αλλά την απαξιωτική συμπεριφορά τους προς τους συναλλασσόμενους δεδομένου ότι:

- Δίνουν ψευδείς πληροφορίες στους πελάτες τους τόσο για τον χρόνο που απαιτείται για την ικανοποίηση των αιτήσεών τους, όσο και για την πορεία τους. Ακόμα και αν λόγω μεταβατικής κατάστασης αγνοούν ακόμα και οι ίδιοι την εξέλιξη της κάθε αίτησης, τότε ψεύδονται για την εικόνα που δίνουν προς τα έξω με τις διαφημίσεις τους σχετικά με την ποιότητα τόσο του διαφημιζόμενου προϊόντος, όσο και της εταιρείας τους.
Αν ήταν ειλικρινείς, ο καθένας από εμάς που ταλαιπωρηθήκαμε, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει διαφορετικές αποφάσεις.

- Πολλές φορές αποφεύγουν ακόμα και αυτή καθ' αυτή την επικοινωνία, κρατώντας δέσμιους τους πελάτες τους οι οποίοι δεν ξέρουν τι να αποφασίσουν. Να διακόψουν ή να περιμένουν.

Βέβαια οι υπάλληλόι τους είναι αρκετά ευγενικοί, κάνουν ότι μπορούν και ειλικρινά δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση τους.
Αλλά το ζήτημα παραμένει.
Κάποιος ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και προφανώς κερδίζει από αυτή, υποσχόμενος προϊόντα που δεν μπορεί να προσφέρει ταλαιπωρόντας όλους εμάς.

Θα ήταν πολύ πιό ειλικρινές να ομολογούσαν δημόσια ότι προσωρινά δεν μπορούν να δεχτούν άλλες αιτήσεις, γεγονός που εγώ προσωπικά θα το εκτιμούσα, παρά αυτό που κάνουν.

Συνοψίζοντας, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αλλά γνωρίζω τα ρίσκα που αναλαμβάνω.
Είναι ζήτημα αρχής όμως για μένα να αντιπαλεύω ότι με ενοχλεί.

xhaos
24-05-07, 11:31
Ο λόγος που θέλω να προσφύγω στην δικαιοσύνη, πίστεψέ δεν έχει καμμία ιδιοτέλεια.
Είναι ζήτημα αρχής.
Αν δεν αντιδρούμε σε ότι μας ενοχλεί, τότε δίνουμε το δικαίωμα σε αυτούς που δεν μας σέβονται να αποθρασύνονται.


+1 έχω πάρει και εγώ τον δρόμο μου ;) αλλά για άλλη κατάσταση.

demon_athens
24-05-07, 11:55
Eγώ μετα την ταλαιπωρία μου το συζητάω αν μαζευτεί κόσμος και αποκτήσει νόημα, εχω και νομική κάλυψη αλλά χρείαζεται αριθμός όχι κανα δυο χρήστες.

MikeDrGK
24-05-07, 12:45
Θα ήταν πολύ πιό ειλικρινές να ομολογούσαν δημόσια ότι προσωρινά δεν μπορούν να δεχτούν άλλες αιτήσεις, γεγονός που εγώ προσωπικά θα το εκτιμούσα, παρά αυτό που κάνουν.


Σε συνέχεια του πρηγούμενου post, πιστεύω ότι αν η ειλικρινής μεταχείριση των πελατών τους ήταν ανάμεσα στις εταιρικές τους αξίες και ήταν και λίγο πιό έξυπνοι, θα μπορούσαν ακόμα και να εκμεταλευτούν ή και να αντιστρέψουν το όποιο αρνητικό κλίμα έχει δημιουργηθεί σε βάρος τους.

Θα μπορούσαν π.χ. να βγούν με διαφημίσεις του στυλ 'η εμπορική επιτυχία του προϊόντος είναι μεγαλύτερη της αναμενόμενης' (που μεταξύ μας είναι και αλήθεια), ότι 'ευχαριστούν τους πελάτες τους για την εμπιστοσύνη που τους έδειξαν', να ζητήσουν και καμμία συγνώμη για τις όποιες καθυστερήσεις παρουσιάζονται και να ομολογήσουν την αδυναμία τους να τηρήσουν προσωρινά τα χρονοδιαγράμματα που προβλέπονται.

Αν έπαιρναν και καμμία γενναία απόφαση να αποποιηθούν την απαίτηση της ρήτρας των 150 € που προβλέπεται για καταγγελία της σύμβασης από όσους πελάτες έχει υπάρξει υπερβολική καθυστέρηση, τό όφελος τους θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο μακροπρόθεσμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.