PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναι, ναι ναι !!!! Ο Θείος το έκανε το θαύμα του



jasont
12-06-03, 22:12
Είδατε τι ωραίες τιμές προσφέρει για τα dsl modems?

Να σας παρουσιάσω συγκριτικά τι πλήρωνουν έξω, για να καταλάβεται τι έξυπνοι είμαστε εμείς οι έλληνες και πόσο μα...ες έξω!!!

Οι τιμές που παρουσίαζω είναι απο τα site www.oteshop.gr & www.pricegrabber.com

siemens ADSL MODEM SPEEDSTREAM 5660/5667 pstn
os: 348,04 € σε 12 άτοκες δόσεις
pg: $186.95 + αποστολή πρός ελλάδα

siemens ADSL MODEM EFFICIENT 4000/4060
os: 172,80 € σε 12 άτοκες δόσεις
pg: 4060 = $ 98.88 + αποστολή πρός ελλάδα

siemens ADSL MODEM NTXPRESSLINKD PSTN
os: 211,73 € σε 12 άτοκες δόσεις
pg: Δεν εντοπίστηκε

siemens SPEEDSTREAM 2624 802.11b Wireless DSL Cable Router
os: ποτε
pg: $58.01 + αποστολή πρός ελλάδα

Τα Isdn δεν τα βρήκα αλλά .......

ADSL Modem /CONEXANT PCI White Box $ 85.43 + αποστολή πρός ελλάδα
3Com Modem Home Connect ADSL 8Mbps $ 75.00 + αποστολή πρός ελλάδα
US Robotics SURECONNECT ADSL USB/Ethernet Modem $ 107.52 + αποστολή πρός ελλάδα
US Robotics SURECONNECT ADSL USB Modem $ 67.73 + αποστολή πρός ελλάδα
Hawking Tech. ADSL Modem 4 Port Router Combo $122.20 + αποστολή πρός ελλάδα

Είδατε πόσο έξυπνος έιναι ο Θείος και τι μα...ες είμαστε.

blizard
12-06-03, 22:17
Το ποσο μ@λ@κες ειμαστε φαινεται και στο οτι ο Οτε ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ και εμεις ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ.... :?
Δεν μας αναγκαζει κανεις.... 8O 8O 8O

Spike
12-06-03, 22:21
Το ποσο μ@λ@κες ειμαστε φαινεται και στο οτι ο Οτε ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ και εμεις ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ.... :?
Δεν μας αναγκαζει κανεις.... 8O 8O 8O

χεχεχεχε... ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ :D :D :D :D :D


Spike
http://vhaf.org

wizardsl
12-06-03, 22:47
Εμένα ας πούμε ο ΟΤΕ μου προτείνει ένα Ιντρακόμ με 211 ευρώ..

Υπάρχει περίπτωση να βάλω εγώ ένα Ζίμενς και μετά να μη δουλεύει??!!

:roll:

psymaster
12-06-03, 23:15
χεχεχεχε... ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ :D :D :D :D :D




LOL!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D

mechdim
13-06-03, 00:12
Παρε ρε wizardsl, το modem της intrakom να δουμε το Ριβαλντο στο λιμανι!!! Ολο παραπονα εισαι!! :lol: :lol: :lol: :lol:

bond
13-06-03, 00:15
Γαμώτο είδα το thread και πίστεψα ότι έγινε το θαύμα και ήρθε ο Ριβαλντο. :D

Έκανα και εγώ μία έρευνα αγοράς αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά το ADSL modem της Siemens για ISDN. Ειμαι πολύ περίεργος που το βρήκαν;
Κανενας το έχει πετύχει;

AcidArrow
13-06-03, 06:54
1) Paides exei kaneis kamia idea gia otan vazw oti h grammh mou einai PSTN mou vgazei 2 modem na dialeksw (kai ta dyo ths intracom) kai otan vazw ISDN (eipa na dokimasw) mou vgazei mono to ena apo ta dyo (to akrivotero)?

2) Lew na parw to 134 dithen protithtemenos na parageilw grammh adsl kai na tous pw oti exw hdh DSL modem na doume ti tha mou poun.

AcidArrow
13-06-03, 06:58
Kanena Intracom PC pws kai den mas poulane mazi me thn dsl gia na einai sigouro oti einai symvato me to diktio tous? (kai meta kostos egatastashs windows ktl ktl ama thes kai linux paei extra!) :)

wizardsl
13-06-03, 08:50
Οπως έγραψα σε άλλο thread, θα έπαιρνα τηλ. το 134 να τους ρωτήσω σχετικά με το μόντεμ.

Παίρνω λοιπόν και ρωτάω την κυρία

-Μένω στου Παπάγου και μου προτείνεται να αγοράσω ένα ιντρακόμ (over isdn). Ουσιαστικά, είμαι υποχρεωμένος να το αγοράσω?

-Ναι βέβαια.

-Μα έτσι έχω μόνο μία επιλογή.. Δε θα υπάρξει κάποια λίστα με συμβατά μόντεμ? Γιατί έτσι υπάρχει περιορισμός..

-Οχι, για το πρώτο εξάμηνο τουλάχιστον δε θα υπάρξει γιατί βρισκόμαστε στο πρώτο στάδιο. Αυτά τα μόντεμ τα έχουμε δοκιμάσει και θα δουλέψουν σίγουρα.

-Α, γιατί σκεπτόμουν να πάρω κάποιο άλλο που είναι και στη μισή τιμή.

-Πιθανότατα δε θα δουλέψει.

-Μάλιστα, ευχαριστώ.

AcidArrow
13-06-03, 08:57
Hmm, vasika giati vgazei diaforetikamodem analoga me perioxh? Auta ta siemens pou vgazei se allous de tha leitourgoun pantou? Giati auta (siemens)logika mporoume na ta vroume sto ekswteriko pio fthna...

Pantws malakies, polla alla modem tha doulevoun logika alla den exw idea me ti kritirio...

Gregory
13-06-03, 09:50
Κοιτα και εμενα μου βγαζει 2 modems στην περιοχη μου οπου μενω (Ν.Ιωνια). Το ενα κανει 211 Ευρω και το αλλο 340 Ευρω (μιλαω για ISDN). Ουσιαστικα και που εχω 2 επιλογες... στην μια με κατευθυνουν :wink:

AcidArrow
13-06-03, 09:57
ama valeis oti exeis PSTN tha sou vgalei allo ena modem pou kanei 177euro nomizw...

wizardsl
13-06-03, 10:02
Επειδή όπως ανέφερα έχω φορτώσει πρωί πρωί με τον κρόκους, πήρα τηλέφωνο και τη Φορθνετ. Λέω αυτοί κάτι παραπάνω θα μου πουνε..


-Ελαβα χτες μέσω e-mail την αίτηση για το adsl που ζήτησα και θα ήθελα να σας υποβάλλω ένα ερώτημα σχετικά με κάτι που δεν αφορά άμεσα τη Φορθνετ.

-Μαλιστα.

-Ο ΟΤΕ μου προτείνει ένα συγκεκριμένο μόντεμ της ΙΝΤΡΑΚΟΜ (over isdn) και αναρωτάμαι αν είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω αυτό και μόνο. Δηλαδή δεν υπάρχει κάποια λίστα με συμβατά μόντεμ??

(μετά η κοπέλα με συνέδεσε με κάποια άλλη που προφανώς ήξερε κάτι περισσότερο περί του θέματος και στην οποία υπέβαλλα το ίδιο ερώτημα)

Μου απαντάει λοιπόν:

-Ο ΟΤΕ μας έδωσε συγκεκριμένη γραμμή, πως μόνο τα μόντεμ που αυτός προτείνει θα είναι ικανά να λειτουργήσουν σε αυτή την πρώτη φάση.

-Μα αυτό δεν είναι λίγο παράλογο; Εγώ για παράδειγμα έχω βρει ένα μόντεμ, της Αλκατέλ στη μισή τιμή και θα ήθελα να το προμηθευτώ μιας και ο ΟΤΕ αναφέρει στην ιστοσελίδα του Οτεshop πως προτείνει και όχι πως υποχρεώνει.

-Εχετε δίκιο, όμως ο ΟΤΕ μας υποχρεώνει να κινηθούμε σε αυτό το μοτίβο όσον αφορά τα μόντεμ.

-Και όσον αφορά σε όλα, γενικώς ε?!

Εκεί γελάσαμε και οι δύο.

-Ναι!! Δε γίνεται αλλιώς.

-Ευχαριστώ πολύ πάντως, καλημέρα σας.

AcidArrow
13-06-03, 11:24
Toulaxiston sth forthnet htan eilikrinhs. Pantws me ta modem xlwmo to vlepw to pramma... Ade mou fainetai kiallh ypomonh tha kanoume... Ade mpas kai pesoun kai oi times ligo kai vgalei kai kamia lista me modem (kai na vgalw ftera kai na petaksw :-P )

dimitris87
15-06-03, 17:09
Afto to teleftaio me ta ftera, pio efkolo to vlepw :? :?

personal
15-06-03, 22:42
Θεωρητικά πολλά aDSL modem θα δούλευαν αλλά εάν πάρετε κάποιο και ΔΕΝ δουλεύει τι θα κάνετε;
ο ΟΤΕ θα σου πει ας πρόσεχες και με το δίκιο του, το ίδιο και ο ISP.
οπότε το καλύτερο είναι να έρθει το ρημάδι το adsl με τα δοκιμασμένα modem και σε λίγο καιρό οι εταιρίες hardware θα κάνουν ουρά έξω από τους ISP για να τους δώσουν για test τα δικά τους modem.
Όποτε προς το παρόν κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε.
(εκτός φυσικά εάν μπορείτε να επιστρέφετε/αλλάζετε modem μέχρι κάποιο να κάτσει)
Αλλά και πάλι αυτό που θα δουλέψει στην δικιά σας γραμμή ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει και στην παραδίπλα... Όποτε επιστρέφουμε στον γαίδαρο που λέγαμε :D

bond
15-06-03, 23:02
Αλλά και πάλι αυτό που θα δουλέψει στην δικιά σας γραμμή ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει και στην παραδίπλα... Όποτε επιστρέφουμε στον γαίδαρο που λέγαμε :D

Το πρόβλημα στη περίπτωση του ΟΤΕ, δεν ειναι τόσο ότι πρέπει να πάρουμε μοντεμ συγκεκριμένης μάρκας και τύπου, αλλα το οτι πρέπει να το πάρουμε από τον ΟΤΕ.

vaggz
16-06-03, 01:03
Δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Αν το οποιοδήποτε modem που είναι κατασκευασμένο για το χ-DSL πρωτόκολλο δεν δουλεύει στις χ τύπου γραμμές του ΟΤΕ τότε τι DSL προσφέρει ο ΟΤΕ; Το ΟΤΕ-DSL. Εφόσον ο ΟΤΕ προσφέρει κάποιου τύπου DSL μέσω εγκεκριμένου εξοπλισμού δεν πρέπει να υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας. Και φυσικά φέρει ευθύνη ο οργανισμός γιατί πρέπει να ακολουθούμε τα πρωτόκολλα. Είναι σαν να μην είμαστε σίγουροι για το αν το ISDN modem που πήραμε δουλεύει στις ISDN γραμμές του ΟΤΕ. Α και κάτι άλλο. Μπορείτε να μου πείτε για πιο λόγο υπάρχει διαφορά στις τιμές για τις ταχύτητες 384 και 512 εφόσον τα DSLAM είναι ίδιου τύπου. Για τα 1024 να καταλάβω γιατί "παλαιότερης" τεχνολογίας DSLAM "μπορεί" να μην το υποστηρίζουν. Η ερώτηση αυτή είναι πραγματική εννοόντας αν ξέρει κάποιος να μου πεί.

Gregory
16-06-03, 08:00
Η δικαιολογια τους προοφανως ειναι οτι σου πασσαρουν το 512 ως μεγαλυτερη ταχητυτα (που ειναι) απο το 384, οποτε σε υποχρεωνουν να πληρωσεις και παραπανω. Αλλιως αν ειχαν τα ιδια λεφτα/μηνα απο τον ΟΤΕ θα βαζανε ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ 512, κι αυτο γιατι οι τιμες των ISP ειναι 20 ευρω πανω/μηνα σε συγκριση με την 384...

personal
16-06-03, 09:35
Δεν ξέρω εάν συζητήθηκε το πως δουλεύει το aDSL δίκτυο προς το παρόν αλλά με δυό λόγια: ο ΟΤΕ ζητάει διασύνδεση σε 2 σημεία, Αθήνα (Κωλλέτη) & Θεσσαλονίκη (Ερμού) με ταχύτητες 2mbit, 34mbit, 155mbit
Οπότε λογικό είναι για μεγαλύτερη ταχύτητα να ζητάει περισσότερα χρήματα επειδή για να φτάσει από τον τελικό πελάτη στα ως άνω σημεία η σύνδεση περνάει από το δίκτυο του ΟΤΕ, πχ από Καστοριά -> Θεσσαλονική και από Ρόδο -> Αθηνά (δεν ξέρω εάν έχει dslam ο ΟΤΕ σε αυτές τις πόλεις, απλό παράδειγμα φέρνω)
Μπορείτε να ρίξετε και μία ματιά στο http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/TELIKH_PROSFORA_ADLS.pdf
ΥΓ μετά από τόσες μέρες ακόμα να κάνουν το ADLS ADSL, τεσπά

Crosstalk
16-06-03, 20:44
Παιδια οπου βγαζει μοντεμ του Θειου, μπορειτε να παρετε της Alcatel to Speedtouch ή οποιοδηποτε αλλο Alcatel!Θα δουλεψει 1000%!Δεν υπαρχει φοβος ασυμβατοτητας!
Οσο για το ποτε θα βγουν λιστες συμβατων μοντεμ, και οι ιδιοι οι ISPs μπορουν ναρχισουν να κανουν μονοι τους τεστς!Το θεμα ειναι αν θα το κανουν ή θα περιμενουν ΟΤΕ!

wizardsl
16-06-03, 20:47
Χεχε σε πρόλαβα! (και πήρα το speedtouch) :wink:

Crosstalk
16-06-03, 23:08
Χεχε σε πρόλαβα! (και πήρα το speedtouch) :wink:

Πιθανοτατα θα το βρηκες απο UK e?Εκει το χρησιμοποιουν μεχρι εξαντλησης :D !
Παντως εγω εχω καλη εμπειρια απο Fujitsu ADSL Modems υστερα απο σχετικη δουλεια στο ΝΗΣΙ! :wink:

wizardsl
16-06-03, 23:17
Από Αγγλία έιχα πάρει αλλά για PSTN.. Οπότε παρήγγειλα για isdn από ένα σάιτ που έχει έδρα στην Αγγλία και τη Γερμανία. Με 100 ευρώ (τελική τιμή συν έξοδα αποστολής), ας βρει από άλλον φράγκα ο θείος να φέρει το Ριβάλντο.

Pope
17-06-03, 12:45
Θα το κρατήσεις μυστικό το site απόπου έκανες την αγορά? ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.