PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθέτηση συμβολαίου ή φυσιολογική αύξηση;;;;



angelospower
31-07-17, 16:33
Τον Ιανουάριο έκανα αίτηση για ίντερνετ. Η προσφορά ήταν στα 17ευρω το μήνα κ άλλα 5.5ευρω η vdsl. Η προσφορά ήταν για διετές συμβόλαιο. Ρώτησα τον υπάλληλο αν αυτή η τιμή ήταν σταθερή μου απάντησε πως δε θα αλλάζε. Τους επόμενους μήνες μέχρι να αποδοθούν σωστά οι προσφορές πλήρωνα κάτι 40αρια. Το τελευταίο μήνα μου υποσχέθηκαν πως θα έρθει λογαριασμος 22,5 ευρώ. Έλα όμως που ήρθε 25.2ευρω. Σε επικοινωνία μαζί τους η δικαιολογία ήταν πως μπήκε το πάγιο στα 19 ευρώ γιατί μπήκε ο φόρος τηλεφωνίας ο οποίος υπήρχε εξαρχής αλλά τέλος πάντων. Το θεωρώ πως η wind με εξαπάτησε κ το σύστημα είναι να αυξάνουν σταδιακά τις τιμές. Μπορω να ζητήσω διακοπή συμβολαίου; σας έχει τύχει κατι παρόμοιο;

Brainmorf
01-08-17, 11:25
Γιατί δεν ζητάς να μιλήσεις με τον υπάλληλο που σου είπε ότι η τιμή δεν αλλάζει; Στο συμβόλαιο λέει κάτι τέτοιο ή όχι; Θα βρείς άκρη αλλά πρέπει να έχεις τα στοιχεία και να θυμάσε ημερομηνίες - ονόματα ώστε να μην μπορούν να σου πουν τίποτα περίεργο. Αν δεις και δεν γίνεται τίποτα , καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

angelospower
01-08-17, 18:08
δε θυμάμαι τον υπάλληλο αλλά υποτίθεται όταν κάνεις ενα διετές συμβόλαιο σε μια συγκεκριμένη τιμή, αυτή παραμένει σταθερή μεχρι τέλους. Έτσι όπως πάει το πράγμα απο 17 ευρω πάγιο το μηνα θα φτάσει 50 ευρω σε δυο χρόνια

sdikr
01-08-17, 18:11
Απο την στιγμή που έχουν αλλάξει τις τιμες μπορείς να ζητήσεις διακοπή, για το τέλος τηλεφωνίας όμως όχι, απο την στιγμή που είναι φόρος του κράτους και δεν το βάζει η εταιρία απο μόνη της

Brainmorf
01-08-17, 20:36
Φίλε είσαι στην Wind ( όχι πως οι άλλοι είναι καλύτεροι αλλά λέμε τώρα ) και τίποτα δεν είναι δεδομένο όσο αναφορά τις χρεώσεις... Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία οργάνωση στην συγκρεκριμένη εταίρια , τα τμήματα είναι λες και ζουν στο καβούκι τους μέχρι να πέσει καταγγελία και να έχεις αποδεδειγμένα δίκιο. Μετά όλα γίνονται γρήγορα και απλά αλλά χρειάζονται στοιχεία αφού οι κλήσεις καταγράφονται , τα mail αποθηκεύονται κτλπ. Για το συγκεριμένο θέμα τώρα πιστεύω ότι ειναι όπως τα λέει ο sdkir, ίσως ο υπάλληλος δεν γνώριζε ή δεν στο είπε για το επιπλέον κόστος του εν λόγω "φόρου" που θα ανέβαζε το μηνιαίο πάγιο. Για τα 40 ευρώ τι σου είπαν από το αρμόδιο τμήμα;

nkar
01-08-17, 21:18
Κανονικά έπρεπε να πληρώνει η εταιρεία τέλος διακοπής της σύμβασης αν κάνει μονομερείς αυξήσεις όπως μας βάζουν να πληρώσουμε αν το σπάσουμε εμεις.

psylos
02-08-17, 00:51
Πάντως για αρχή σύγκρινε ένα λογαριασμό πριν τις αυξήσεις και ένα μετά, για να δεις ποια χρέωση έχει αλλάξει. Δεν είναι το τελικό ποσό που μετράει, αλλά τα επιμέρους, για να μπορέσεις να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Αν αυξήθηκε ή προστέθηκε φόρος, δεν μπορεί κανένας να κάνει κάτι, ούτε η εταιρεία ούτε ο πελάτης.

trd64
02-08-17, 02:13
Τον Ιανουάριο έκανα αίτηση για ίντερνετ. Η προσφορά ήταν στα 17ευρω το μήνα κ άλλα 5.5ευρω η vdsl. Η προσφορά ήταν για διετές συμβόλαιο. Ρώτησα τον υπάλληλο αν αυτή η τιμή ήταν σταθερή μου απάντησε πως δε θα αλλάζε. Τους επόμενους μήνες μέχρι να αποδοθούν σωστά οι προσφορές πλήρωνα κάτι 40αρια. Το τελευταίο μήνα μου υποσχέθηκαν πως θα έρθει λογαριασμος 22,5 ευρώ. Έλα όμως που ήρθε 25.2ευρω. Σε επικοινωνία μαζί τους η δικαιολογία ήταν πως μπήκε το πάγιο στα 19 ευρώ γιατί μπήκε ο φόρος τηλεφωνίας ο οποίος υπήρχε εξαρχής αλλά τέλος πάντων. Το θεωρώ πως η wind με εξαπάτησε κ το σύστημα είναι να αυξάνουν σταδιακά τις τιμές. Μπορω να ζητήσω διακοπή συμβολαίου; σας έχει τύχει κατι παρόμοιο;

Ακριβώς το ίδιο έκαναν και σε εμένα. Από 17,5 πληρώνω 22.5.

kmpatra
02-08-17, 13:01
Ολες οι εταιρείες δίνουν την τιμή χωρίς τον φόρο 5% που μπήκε το Γενάρη. Εκτος αυτού υπήρξε κάποια στιγμή αύξηση στο πάγιο του wind broadband η οποία ανακοινώθηκε νωρίτερα μεσω των λογαριασμών και τότε είχες δικαίωμα εντός ενός μηνα να διακόψεις χωρίς χρέωση. Αρα με βαση ολα αυτά η αυξηση από 22.5 στα 25 ειναι λογική και δυστυχώς δεν μπορείς τώρα να κάνεις κάτι. Οι πωλητές (ειτε εξωτερικοί είτε της εταιρείας) κακώς ισχυρίζονται οτι η τιμή μένει ίδια. Αυτό που μένει ίδιο είναι το ποσό της έκπτωσης επι του αρχικού παγίου. Αν η εταιρεία αποφασίσει αυξηση παγίου,η τελική τιμή βγαίνει αυξημένη.Αυτά ισχύουν για όλες τις εταιρίες όχι μόνο για τη wind.

- - - Updated - - -


Ακριβώς το ίδιο έκαναν και σε εμένα. Από 17,5 πληρώνω 22.5.

Αν μιλάμε για το wind broadband η αυξηση φαίνεται μεγάλη (δεν εχεις vdsl φαντάζομαι) και δεν δικαιολογείται,δεν είναι ίδια περίπτωση με αυτό που λέει ο φίλος εδω. Πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο. Εκτος αν εληξε η περίοδος της έκπτωσης και δεν ανανέωσες.

kallinikos
26-08-17, 10:48
Εγώ που έχω συμβόλαιο με €22 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και πλήρωσα πρώτο λογαριασμό €26 τι πρέπει να κάνω.Το συμβόλαιο έγινε τον Ιούλιο.

nplatis
30-08-17, 14:17
Εγώ που έχω συμβόλαιο με €22 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και πλήρωσα πρώτο λογαριασμό €26 τι πρέπει να κάνω.Το συμβόλαιο έγινε τον Ιούλιο.

Να δεις τι λέει ο λογαριασμός (αναλυτικά τις χρεώσεις) και να περιμένεις και τον επόμενο να δεις πόσο θα είναι το ποσό.

Papas
28-09-17, 15:06
Η εταιρεια ειναι απαραδεκτη οσο αφορα κρυφες χρεωσεις, αθετηση συβολαιου και θα σου ερχονται λογαριασμοι +20% παραπανω απο τι σου "εγγυωνται". Σαν να χρεωνει επιτιδες τους συνδομητες της ακυρα μικροποσα 1-2 ευρω τα οποια αμα τα ψηλιαστεις πρεπει μετα να τρως αναμονη σε τηλεφωνο και χρεωση 26cent για καθε τηλεφωνιμα στο κεντρο τους. Τραγικοι...

Ημουνα στην forthnet πηγα στην wind λογω προσφορας 18.5 ευρω (με 5 ωρες προς κινητα-απεριοριστα αστικα, κινητο 200min καθε μηνα αμα ανανεωνεις την καρτα φυσικα, και αλλη μια καρτα sim 1gb data) + 5 ευρω (που τελικα ηταν 5,5) που λεγανε για VDSL double play. Ε λοιπον μου λεγαν οτι θα ειναι 23.5. Οι λογαριασμοι ηταν παντα 28-29 ευρω. Καθε φορα επρεπε να παιρνω τηλεφωνο κ να χανω ωρα για να διορθωσουν τα "λαθη" τους.

Τελευταια ηρθε 30 ευρω και οταν τους καλεσα μου ειπαν οτι το συμβολαιο μου λεει 7.5 ευρω για την vdsl... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. Τους εξηγησα στο συμβολαιο ειναι 5.5 κ μου λενε αμα το εχω το συμβολαιο να τους το παω... Αφου τους εκραξα θα εκμεταλευτω την ευκαιρια να αποχωρησω μετα απο αυτην εδω την ανακοινωση περι αλλαγων σε χρεωσεις οι οποιες τελικα θα ειναι μια επιβαρυνση των 4+ ευρω ανα μηνα.

Με βλεπω να επιστρεφω στην Forthnet-Nova.

@ ADSLgr.com All rights reserved.