PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξακρίβωση ταχύτητας internet πριν από τη σύναψη συμβολαίου



Cloudman
02-08-17, 09:07
Καλημέρα σε όλους!
Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να έχω μια αξιόπιστη πληροφορία σχετικά με την ταχύτητα του internet που θα έχω αν μεταφερθώ στο δίκτυο της wind, πριν προχωρήσω σε αλλαγή παρόχου (αυτή τη στιγμή είμαι στον ΟΤΕ). Στο τηλέφωνο αλλά και στο κατάστημα οι πωλητές της wind μου λένε κατευθείαν, χωρίς περιστροφές, ότι θα πιάνω την ίδια ταχύτητα που πιάνω και με τον ΟΤΕ, αλλά δεν τους εμπιστεύομαι... Δε μου λέει κανείς, βέβαια, αν παίρνω internet από το mini dslam που είναι εγκατεστημένο στην περιοχή μου ή αν παίρνω από κάποιο Α/Κ που έχει εγκαταστήσει η wind αλλού (σίγουρα δε θα είναι στην περιοχή που μένω, λόγω μικρού αριθμού κατοίκων). Πριν από χρόνια, πριν εγκαταστήσει ο ΟΤΕ mini dslam στο χωριό μου, παίρναμε όλοι internet από διπλανή περιοχή (Κουνουπιδιανά Χανίων), με αποτέλεσμα να πιάνω 4mbps με το ζόρι. Μετά την εγκατάσταση της καμπίνας στο χωριό μου πήγα στα 16-17 mbps. Επειδή δε θέλω να γυρίσω στην προηγούμενη κατάσταση, όσον αφορά την ταχύτητα, ούτε να μπω στη διαδικασία να αλλάξω πάροχο και μετά να ψάχνω τρόπο να υπαναχωρήσω και να γυρίσω στον ΟΤΕ, με όλη την ταλαιπωρία που αυτό συνεπάγεται, υπάρχει τρόπος να πάρω από κάπου αυτή την πληροφορία και, αν υπάρχει, από πού; Να σημειώσω ότι δε με ενδιαφέρει να πληροφορηθώ την ακριβή ταχύτητα (ξέρω ότι αυτό είναι αδύνατο), απλά θέλω να ξέρω στο περίπου...
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

nyannaco
02-08-17, 10:21
Αρχικά είπα να σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο χάρτη στο hyperiontest.gr (http://hyperiontest.gr/?action=dashboard&v=no_tools), αλλά δεν βλέπω να έχουν καταγραφεί χρήστες στην περιοχή, οπότε τζίφος από εκεί...

Επομένως, πρακτικά μόνο αν υπάρχει κάποιος με Wind στν περιοχή σου, να σου οπει πόσο πιάνει.

Κάτι μου λέει πάντως ότι η Wind δεν θα σου δώσει από το mini DSLAM του ΟΤΕ...

Giwrgos19802
05-08-17, 21:59
Τα mini dslam τα τοποθετεί ο ΟΤΕ για κάλυψη δικών του αναγκών. Αν πάρεις από WIND/VODA/NOVA θα πάρεις από το Α/Κ που καλύπτει γεωγραφικά την περιοχή σου.

Cloudman
08-08-17, 09:13
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μάλλον, λοιπόν, θα κάτσω στα αυγά μου! Θα μείνω στον ΟΤΕ, γιατί δεν έχω διάθεση για περιπέτειες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.