PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x Πρόβλημα σύνδεσης "There was no dialtone"?!?



miike
24-05-07, 00:23
Καλησπέρα παιδιά.
Διαβάζω εδώ και πολύ καιρό το forum και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Φίλος πήρε το conn-x με το sagem 800 modem. Αφου όλα εγκαταστάθηκαν μια χαρά, έγινε ενεργοποίηση στο my.otenet πάμε να βάλουμε usr και pswd και κατευθείαν μας πετάει παράθυρο "there was no dialtone"! Έχω να το δω αυτό από εποχές 56κ modem. Εγώ είμαι σε άλλο πάροχο με modem με ethernet και αυτό είναι usb και έχω μπερδευτεί.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

ΚΑι ισχύει ότι σε usb modems δεν χρειάζεται να "ανοιξεις" πόρτες?

Ευχαριστώ από προτέρων.

nnn
24-05-07, 00:44
ΚΑι ισχύει ότι σε usb modems δεν χρειάζεται να "ανοιξεις" πόρτες?

Ναι ισχύει.

Η γραμμή του φίλου σου έχει ενεργοποιηθεί κανονικά ?

Καλώς ήρθες.

miike
24-05-07, 01:08
Ναι από ότι είπαν από 9/5. Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί πρέπει να πετάγεται τέτοιο παράθυρο?

sdikr
24-05-07, 01:18
Ναι από ότι είπαν από 9/5. Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί πρέπει να πετάγεται τέτοιο παράθυρο?

Ναι γιατί εμείς μάθαμε το no dialtone, τα adsl modem δουλέυουν διαφορετικά (και βασίκα δεν είναι dial tone, απλά τα xp δεν ξέρουν πως αλλιώς να το μεταφράσουν)

stri250
24-05-07, 13:45
Το SAGEM USB έχει δυο λαμπάκια το PWR (POWER) και το DSL αν σου βγάζει σφάλμα 680 τότε το λαμπάκι DSL είτε 1 είναι σβηστό 2 αναβοσβήνει.......που σημαίνει ότι υπάρχει βλάβη....αν έχεις κάνει την συνδεσμολογία σωστά τότε πάρε τηλέφωνο το σαπόρτ της ΟΤΕΝΕΤ

deniSun
25-05-07, 09:30
Μήπως είναι για διαφορετικό Annex (αντί για Α -> Β ή το αντίστροφο);

miike
25-05-07, 09:50
Παιδιά πρέπει να είναι πρόβλημα συχρονισμού. Απλώς μου φαίνεται περίεργο το μήνυμα "there was no dialtone" γι αυτό το πόσταρα να δω αν το είχε και άλλος αυτό το πρόβλημα.

miike
27-05-07, 13:21
Το πρόβλημα λύθηκε. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

euri
27-05-07, 13:26
Αν θέλεις περιέγραψε την αιτία και τη λύση του προβλήματος, καθώς μπορεί να φανεί χρήσιμο σε άλλα μέλη που ενδεχομένως να έχουν αντίστοιχο πρόβλημα.

miike
27-05-07, 17:07
Σωστός.

Λοιπόν όσοι πάρουν conn-x με το sagem usb modem να ξέρουν ότι αν τους βγάζει "error there was no dialtone" σημαίνει είτε ότι δεν έχει μπεί ακόμα η dsl (αν είναι στην αρχή) ή δεν συχρονίζει το modem. Το αριστερό φωτάκι του modem θα αναβοσβήνει. Άρα βλάβες οτε στην δεύτερη περίπτωση και 48 ώρες (συνήθως λιγότερο) για να το φτιάξουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.