PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 2play



Mechanic
24-05-07, 10:10
Η κατάσταση έχει ως εξής, από αρχές Μαρτίου έκανα αίτηση για 2play, (σε περιοχή του κέντρου που καλύπτεται από το "ιδιόκτητο" δίκτυο της Forthnet.) Όλα καλά και ωραία... μετά το Πάσχα ήρθε και το DSL Modem... και από κει το Χάος!!! Η αιτία όλου του κακού? Το ότι η γραμμή μου είναι ISDN.. Θεωρητικά την μετατροπή την αναλάμβανε η Forthnet. Πρακτικά μετά από τηλεφωνήματα e-mails και καθυστέρηση 2 μηνών μαθένω ότι η κατάσταση έχει αλλάξει και πως πρέπει να μετατρέψω εγώ την γραμμή σε PSTN (#@$#@ τόσο καιρό γιατί δε λέτε τίποτα?).
Όλα καλά και δω... Πάω στον Οτέ και συμπληρώνω την αίτηση μετατροπής. Οπότε το ανέκδοτο κορυφώνεται όταν σήμερα με παίρνουν τηλέφωνο από τον Οτέ και μου λένε ότι δεν μπορεί να προχωρήσει το αίτημα μου, Διότι η γραμμή μου είναι λέει δεσμευμένη σε τοπικό βρόγχο!!!!!!!!
Η μεν Forthnet δε προχωράει αν δεν γίνει η γραμμή PSTN και ο δε ΟΤΕ δεν κάνει τη γραμμή PSTN γιατί λέει ότι η γραμμή είναι δεσμευμένη!!!! (ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡ!) Με τη λογική του Οτέ πρέπει να τερματίσω την άλλη σύνδεση (που δεν έχει καν ξεκινήσει), να μετατρέψω τη γραμμή και μετά να ξανακάνω αίτηση στη Forthnet... Και ρωτάω είναι δυνατόν τέτοια ταλαιπωρία για μια γραμμή DSL?
Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε δημιουργική λύση για το πρόβλημα ευπρόσδεκτη γιατί πραγματικά αρχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα...
Ευχαριστώ.

sgourak
24-05-07, 11:07
Η κατάσταση έχει ως εξής, από αρχές Μαρτίου έκανα αίτηση για 2play, (σε περιοχή του κέντρου που καλύπτεται από το "ιδιόκτητο" δίκτυο της Forthnet.) Όλα καλά και ωραία... μετά το Πάσχα ήρθε και το DSL Modem... και από κει το Χάος!!! Η αιτία όλου του κακού? Το ότι η γραμμή μου είναι ISDN.. Θεωρητικά την μετατροπή την αναλάμβανε η Forthnet. Πρακτικά μετά από τηλεφωνήματα e-mails και καθυστέρηση 2 μηνών μαθένω ότι η κατάσταση έχει αλλάξει και πως πρέπει να μετατρέψω εγώ την γραμμή σε PSTN (#@$#@ τόσο καιρό γιατί δε λέτε τίποτα?).
Όλα καλά και δω... Πάω στον Οτέ και συμπληρώνω την αίτηση μετατροπής. Οπότε το ανέκδοτο κορυφώνεται όταν σήμερα με παίρνουν τηλέφωνο από τον Οτέ και μου λένε ότι δεν μπορεί να προχωρήσει το αίτημα μου, Διότι η γραμμή μου είναι λέει δεσμευμένη σε τοπικό βρόγχο!!!!!!!!
Η μεν Forthnet δε προχωράει αν δεν γίνει η γραμμή PSTN και ο δε ΟΤΕ δεν κάνει τη γραμμή PSTN γιατί λέει ότι η γραμμή είναι δεσμευμένη!!!! (ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡ!) Με τη λογική του Οτέ πρέπει να τερματίσω την άλλη σύνδεση (που δεν έχει καν ξεκινήσει), να μετατρέψω τη γραμμή και μετά να ξανακάνω αίτηση στη Forthnet... Και ρωτάω είναι δυνατόν τέτοια ταλαιπωρία για μια γραμμή DSL?
Αν έχει κάποιος οποιαδήποτε δημιουργική λύση για το πρόβλημα ευπρόσδεκτη γιατί πραγματικά αρχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα...
Ευχαριστώ.

ακριβως τα ιδια μου ελεγαν κι εμενα, και απο τον ΟΤΕ και απο την forthnet.

δεν μπορεσα να κανω κι εγω την αλλαγη λογω της φορητοτητας.

τελικα, δεν την εκανα και στην δευτερη ημερομηνια ενεργοποιησης που μου εδωσε η forthnet εγινε και η αλλαγη μαζι με την ενεργοποιηση (φυσικα μετα απο απειρα τηλεφωνηματα και καυγαδες με τους υπευθυνους και μη του cc)

η γνωμη μου ειναι οτι ο ΟΤΕ δεν χρειαζεται να κανει καμια αλλαγη και η μονη υπευθυνη για την καθυστερηση ειναι η forthnet.

Βεβαια, επισημη απαντηση για το τι και ποιος εφταιγε για την καθυστερηση δεν πηρα ποτε.
Η forthnet ελεγε ο ΟΤΕ και ο ΟΤΕ μου ελεγε οτι την εδιναν την γραμμη στην forthnet και εκεινη την γυρναγε πισω. Αντε βγαλε ακρη.

Ξερω οτι ειναι πολυ εκνευριστικο και κουραστικο αλλα η μονη λυση ειναι να τηλεφωνεις συνεχεια στην forthnet και να τους υπενθυμιζεις συνεχεια την δουλεια τους. Σε καποιον υπευθυνο βαρδυας φυσικα γιατι με τα παιδακια δεν βγαζεις ακρη.


καλα κουραγια και καλη τυχη

Mechanic
24-05-07, 14:36
Όταν λές ότι: "δεν μπόρεσα να κάνω κι εγω την αλλαγή λόγω της φορητοτητας." ??
Διέκοψες την διαδικασία φορητότητας και ξανά από την αρχή?
Το φανταζόμουν ότι από δω και πέρα θα αρχίσει ένας τηλεφωνικός πόλεμος νεύρων με εμένα στο ρόλο της μπάλας πινγκ πονγκ ανάμεσα στους 2 παροχούς.
Ούφ..

Από τη μια είναι ενθαρρυντικό να ακούω ότι τα κατάφερες, από την άλλη είναι τρομερά εκνευριστικό αυτό το μπέρδεμα (που κανένας δεν παίρνει τις ευθύνες του).

Άιντε να δούμε...

sgourak
25-05-07, 11:07
Όταν λές ότι: "δεν μπόρεσα να κάνω κι εγω την αλλαγή λόγω της φορητοτητας." ??
Διέκοψες την διαδικασία φορητότητας και ξανά από την αρχή?
Το φανταζόμουν ότι από δω και πέρα θα αρχίσει ένας τηλεφωνικός πόλεμος νεύρων με εμένα στο ρόλο της μπάλας πινγκ πονγκ ανάμεσα στους 2 παροχούς.
Ούφ..

Από τη μια είναι ενθαρρυντικό να ακούω ότι τα κατάφερες, από την άλλη είναι τρομερά εκνευριστικό αυτό το μπέρδεμα (που κανένας δεν παίρνει τις ευθύνες του).

Άιντε να δούμε...

οχι δεν σταματησα τη διαδικασια φορητοτητας. ουσιαστικα δεν εκανα τιποτα αλλο απο το να ενοχλω την forthnet.

οταν λεω οτι δεν μπορεσα να κανω την αλλαγη λογω φορητοτητας, εννοω οτι το 134 δεν δεχτηκε την αιτηση μου για αλλαγη επειδη υπηρχε αιτηση φορητοτητας πανω στην ιδια γραμμη. με απλα λογια δεν μπορουν να περασουν δυο αιτηματα (πχ φορητοτητα και αλλαγη ISDN-PSTN ή φορητοτητα και αιτηση αναλυτικου λογαριασμου προηγουμενου μηνα ή κατι αλλο) πανω στην ιδια γραμμη. δεν το δεχετε το συστημα τους.

μου προτειναν κι εμενα να κανω διακοπη στη forthnet και μετα αλλαγη σε PSTN και μετα ξανα αιτηση στη forthnet αλλα αυτο θα κραταγε μηνες (αν οχι χρονια).

ετσι το μονο που εκανα ηταν να ελπιζω και να ενοχλω την forthnet (επαναλλαμβανω: μονο υπευθυνους-προισταμενους με τα ονοματα τους)

καλη τυχη και υπομονη

@ ADSLgr.com All rights reserved.