PDA

Επιστροφή στο Forum : TO ZISA στο πετσί μου!



demon_athens
24-05-07, 11:23
Αφου γλύτωσα το εγκλημα με αυτά και με αυτά, μάλλον δεν θα το διαπράξω ποτε!

:closed::mad:Είμαι ένας ακόμα και εύχομαι ο μόνος που έχω ταλαιπωρηθεί τόσο από εταιρεία εναλλακτικής τηλεφωνίας. Ήταν 26 Νοεμβρίου θυμάμαι όταν συμπλήρωσα το συμβόλαιο μου με εναλλακτικό πάροχο όπου παρουσίαζε ένα πακέτο ευρυζωνικού Internet και τηλεφωνίας. Τότε δεν υπήρχαν πολλές επιλογές και καθότι παράλληλα μετακόμιζα φάνηκε ιδανική ως περίπτωση.

Η τηλεφωνία παρουσίαζε το 90% των προβλημάτων αν και η ζημιά μοιράστηκε θα έλεγα και στις υπηρεσίες DSL. Στο κομμάτι τηλεφωνία λοιπόν η γραμμή κοβόταν στα καλά καθούμενα, ένας ήχος μόντεμ από το πουθενά πεταγόταν εν μέσω της συνομιλίας, ηχό και κακή ποιότητα ακρόασης γενικότερα. Το θέμα του Internet και η ταχύτητα μόνο αυτή που υπέγραψα δεν ήτανε αλλά έδωσα ( προς το παρόν) τόπο στην οργή. Η Τεχνική υποστήριξη μου προξένησε αρκετές φορές γέλιο αφού έπαιρνα για να ζητήσω βοήθεια και τελικά έδινα τις λύσεις στα προβλήματα της εταιρείας, αρκετά από τα οποία ήταν πανελλαδικά. Κάπου τότε λοιπόν ξεκίνησε ο δεύτερος κύκλος και ποιο μαρτυρικός, αυτός των συνακροάσεων με ένοικους της πολυκατοικίας μου!!! Το θέμα αυτό σοβαρό, αντιμετωπίστηκε επί μήνες με απαντήσεις “ Δεν έχει βγει πόρισμα για την βλάβη σας” και μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να έχει λυθεί ενώ βέβαια προέκυψαν και επιπλέον θέματα με τους SMTP servers της εταιρείας.

Στέλνοντας δουλειές σε πελάτες μου για έγκριση, δεν είχα καμιά απάντηση τους και τότε ήταν που άρχισα να το ψάχνω. Όταν σιγουρεύτηκα ότι φταίει ο SMTP του παρόχου, είχα μια άκρως σουρεαλιστική κουβέντα με την τεχνική υποστήριξη η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ, απάντησε ότι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί θα είχαν σπάσει τα τηλέφωνα!! Μέσα στο Σαββατοκύριακο λοιπόν και με έναν SMTP server που όταν είχες συννημένο αρχείο δεν “έφευγε” το e-mail ποτέ προς τον αποδέκτη αλλά δεν σου γύρναγε αντίστοιχα και κάποιο μήνυμα για να το πάρεις είδηση η εταιρεία με πέρασε μάλλον για τρελό. Ανά μέρα παίρνω τηλέφωνο και δεν βγάζω καμία άκρη. “ Το θέμα σας έχει προωθηθεί στο τεχνικό μας τμήμα”. Όταν μετά απο 4 μέρες είχα κλήση απο την Tellas όπου με ενημέρωνε ότι είχα δίκιο και ότι το θέμα ήτα σοβαρό και είχε αποσταλεί στην Ιταλία(!) για επίλυση. Μετά από άλλες 5 περίπου μέρες το έλυσαν

Όλα αυτά χωρίς καμία ανακοίνωση στην Ιστοσελίδα, στην τηλεφωνική υποστήριξη, χωρίς κάποιο δελτίου τύπου. Αναλογιστείτε ότι πληθώρα εταιρειών που στήνει τα POP e-mail της δεν χρησιμοποιεί τους SMTP του Domain αλλά των παρόχων. Η ζημιά που έγινε εκείνες τις 7 μέρες ήταν μεγάλη και όχι μόνο δικιά μου, δεν το διάβασα πουθενά οπότε μάλλον δεν το πήραν και πολλοί χαμπάρι.

Συντάσσω καταγγελία προς την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών πριν μερικούς μήνες και συνεχίζω μέχρι και σήμερα να έχω πληθώρα προβλημάτων. Αποτέλεσμα μηδέν λοιπόν και έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω πως μπορώ να βρώ το δίκιο μου και ποιος ελέγχει αυτές τις εταιρείες. Είμαι αγανακτισμένος γιατί έχω καταντήσει να είμαι BETA user της Εταιρείας με βασικό αντίκτυπο να εκτίθεμαι στους πελάτες μου όπου πλέον όταν ακούνε ότι δεν έχω τηλέφωνο ή δεν μπορώ να στείλω email με περνάνε για απατεώνα!

Πείτε μου λοιπόν αγαπητοί καταναλωτές, τι κάνω; Έχω ξοδέψει μια περιουσία από κινητό και σταθερά προς την τεχνική υποστήριξη, κάθε πρωί φτιάξιμο καφέ και ενασχόληση με την τεχνική τους υποστήριξη, εκπαίδευση των τεχνικών τους πάνω στο αντικείμενο τους ( εγώ πιθανά ευθύνομαι για το ότι μέχρι και σήμερα δεν έχει αναμονή κλήσης μια και τους είπα ότι αυτό φταίει για κάποια από τα προβλήματα του δικτύου τους ) , ζημιά επαγγελματική, προσφυγή και καταγγελία στον αρμόδιο φορέα και τα προβλήματα ακόμα εκεί.

Βασική λεπτομέρεια είναι ότι φτιάχνω ιστοσελίδες, είμαι ένας φτωχός πλην τίμιος designer-developer και έχω διαπιστώσει και επιλύσει το 80% από τα προβλήματα τους. Μου δημιουργεί πραγματική περιέργεια, οι τεχνικοί της εταιρείας είναι τεχνικοί;

Εγκλωβισμένος λοιπόν και εφόσον γνωρίζω ότι αν αλλάξω πάροχο θα πρέπει να περιμένω άλλους 1-3 μήνες ( και άγνωστο αν δεν θα έχω προβλήματα) προσπαθώ να συνειδητοποιήσω την κατάσταση μου σήμερα:

Κομμένη γραμμή!. Ούτε τηλέφωνο ούτε Internet σε εναν Ελεύθερο Επαγγελματία που λειτουργεί αρκετές ώρες από την οικία του και με αντικείμενο το Internet! H ζημιά ανυπολόγιστη, έχω χάσει τον λογαριασμό στα κινητά που πλήρωσα, έχω γίνει ξεφτίλα στους πελάτες και επιπλέον μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Μέτα από ΔΕΚΑ(10) ημέρες κύριοι, και μόλις προχτές μου ενεργοποίησαν την γραμμή, η βλάβη λέει ήταν βραχυκύκλωμα το μπαλάκι OTE και Tellas για το ποιος φταίει κλασικό και γω στην μέση σαν μην πω να παθαίνω όλη την ζημιά.

Είμαι σίγουρος ότι με την τύχη μου δεν τελειώσαμε ακόμα...μετά από 6 μήνες! Η μόνη λύση είναι να πληρώσω τον ΟΤΕ ( πράγμα που δεν γουστάρω καθόλου) αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πράγμα και το οποίο θα κάνω αν η ταλαιπωρία μου δεν τελειώσει εδώ.

Το γενικό και μόνο συμπέρασμα είναι το Αυτονόητο, είναι πραγματικά πολύ άπειροι οι νέοι της αγοράς, σε κάνα δυο χρόνια και αν θα συζητάμε για πραγματικό ανταγωνισμό. Μέχρι τότε ο ΟΤΕ είναι μόνος του.

Να πώ ένα καλό; Η ποιότητα της DSL μου ειδικότερα ως προς το εξωτερικό όχι μόνο έχει βελτιωθεί πάρα πολύ αλλά αρκετές φορές είναι και ποιο γρήγορη από της Otenet.η δε ταχύτητα πλησιάζει αρκετά τα 4MBs.

Παρόλα αυτά όταν έχουν συχνά πυκνά προβλήματα οι SMTP και NAME server τους, ξεχνάω τα καλά του πράγματος και ξεκινάω την μουρμούρα...

demon_athens
24-05-07, 13:52
Δεν έφταναν όλα όσο είχα, εδω και 2 μέρες με έχει ΤΣΑΚΙΣΕΙ στα disconnect.

Γενικά ο Πειραιάς αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα γιατί και ο ΟΤΕ στην περιοχή φένεται να μην είναι συνεργάσιμος.

Υπαρχει κανείς άλλος που να του χουν σπάσει τα νεύρα ή είμαι μόνος μου!?

Haros
24-05-07, 14:03
Ποπο νέο κύμα προβλημάτων με την tellas. Τι λέει το κλείνουν το μαγαζί;

kinggreece
24-05-07, 14:07
ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΙΝΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΩ DSL ΤΩΡΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.

Sacred
24-05-07, 14:08
εγω εχω disconnect μονο οταν κατεβαζω καποιο μεγαλο αρχειο,οταν σερφαρω ολα καλα.

Haros
24-05-07, 14:09
εγω εχω disconnect μονο οταν κατεβαζω καποιο μεγαλο αρχειο,οταν σερφαρω ολα καλα.

Μα κι εσύ έβαλες dsl για να κατεβάζεις μεγάλα αρχεία; απαπαπα :lol:

demon_athens
24-05-07, 14:16
Εγω περιμένω τεχνικό να δει το θέμα σε μερικές ώρες, που στο τέλος θα κανονίσουμε και τίποτα διακοπές παρέα απο τις τοσες φορές που έχει έρθει ο τύπος...

Θα μάθω και θα σας πω σε λίγο, παω να φτιαξω ενα τσαϊ γιατί ούρλιαξα και έβρισα μετα απο 6 μήνες δυστηχώς το 1212 που απλά σηκώνει τηλέφωνα το καημένο, αλλά τους είπα να μου δώσουν κάποιον να βρισω που θα πιάσει τόπο. Δεν μου έδωσαν έβρισα τον ίδιο...και τώρα με γδέρνει γαμότι ο λαιμός μου.

Ένα άλλο σημείο "ειρωνείας" είναι ότι μεγάλο στέλεχος της Tellas με αναφέρει σαν παράδειγμα στις συναντήσεις τους σαν τον άνθρωπο με όλα τα προβλήματα, πριν και μετά την ενεργοποίηση!.

ΤΙμή μου εεε;;

Τεσπα, στο θέμα μας και σόρυ. Αλλος από Πειραιά;

Sacred
24-05-07, 14:32
Μα κι εσύ έβαλες dsl για να κατεβάζεις μεγάλα αρχεία; απαπαπα :lol:



:whistle:

the_Mask
25-05-07, 09:47
τι περιοχη εισαι φιλε?

demon_athens
25-05-07, 11:59
Ειμαι στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά. Μόλις έμαθα ότι είμαι στο DSLAN του Πειραιά λεει, όχι της Φρεαττύδας

redstar
25-05-07, 13:46
Ειμαι στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά. Μόλις έμαθα ότι είμαι στο DSLAN του Πειραιά λεει, όχι της Φρεαττύδας


Καλώς τον γείτονα απ΄την Φρεαττύδα..

delta1
25-05-07, 13:58
6 ημέρες χωρίς internet και δεν είναι η πρώτη φορά ευτυχώς έκανα αίτηση να επανέλθω στον ΟΤΕ, από τη στιγμή που έκανα αίτηση στην ΤΕΛΛΑΣ για το zisto μέχρι τώρα αυτό που έχω να πω είναι σκέτος εφιάλτης ευχομαι να τελειώσει όσο το δυνατό γρηγορότερα.

nkarama
25-05-07, 14:45
Μέσα στο Σαββατοκύριακο λοιπόν και με έναν SMTP server που όταν είχες συννημένο αρχείο δεν “έφευγε” το e-mail ποτέ προς τον αποδέκτη αλλά δεν σου γύρναγε αντίστοιχα και κάποιο μήνυμα για να το πάρεις είδηση η εταιρεία με πέρασε μάλλον για τρελό. Ανά μέρα παίρνω τηλέφωνο και δεν βγάζω καμία άκρη. “ Το θέμα σας έχει προωθηθεί στο τεχνικό μας τμήμα”. Όταν μετά απο 4 μέρες είχα κλήση απο την Tellas όπου με ενημέρωνε ότι είχα δίκιο και ότι το θέμα ήτα σοβαρό και είχε αποσταλεί στην Ιταλία(!) για επίλυση. Μετά από άλλες 5 περίπου μέρες το έλυσαν


Δεν σε πέρασαν για τρελό και δεν σου λένε και ψέματα. Οντως το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετα την εγκατάσταση μιας νέας λύσης Anti-abuse.

Παρά τις εκτεταμένες δοκιμές μας, το λάθος το πιάσαμε μόνο μετά την εγκατάστασή της στο παραγωγικό περιβάλλον.

Μόλις διαπιστώθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα (δυστηχώς απο παράπονα πελατών) απενεργοποιήθηκε μέχρι να λυθεί απο την εταιρεία παραγωγής της λύσης (Ιταλική). Για να λυθεί όμως, και μιας και είμασταν οι μόνοι που είχαμε πρόβλημα απο όλους τους πελάτες της εταιρείας παραγωγής (μερικούς απο τους οποίους είναι εκατοντάδες φορές μεγαλύτεροι απο την Tellas) αναγκαστήκαμε να κάνουμε troubleshooting πάνω στα live συστήματα σε ώρες χαμηλής κίνησης.

Αργότερα ανακαλύφθηκε ότι ήταν ένα bug στο TCP stack του λειτουργικού συστήματος που χρησιμοποιούνταν απο τις μηχανές αυτές.

Οπότε, μην αμφιβάλεις όταν σου λένε ότι το στείλανε Ιταλία....

Για τα άλλα δυστηχώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω... Ξέρω όμως ότι πολλές φορές αδυναμίες σε πολλά θέματα, ακόμα και στις εσωτερικές διαδικασίες θεμάτων και προβλημάτων που πιθανόν δεν έχουν προβλεφθεί, ανακαλύπτονται και αντιμετωπίζονται μετά απο παράπονα πελατών. Δεν λέω ότι θα έπρεπε να είναι έτσι, αλλά συμβαίνει και συμβαίνει με όλους τους εναλακτικούς. Εφόσον δε, οι διαδικασίες αλλάζουν συχνοτατα είναι λογικό να προκαλούν μπερδέματα αλλά και deadlocks....

Οπως πάντα, οι early adopters την πατάνε πάντα...

harry79
25-05-07, 14:53
nkarama tellas εργάζεσαι;

demon_athens
25-05-07, 23:27
nkarama δεν ισχυρίστηκα ότι μου έλεγαν μπούρδες, ειμαι σίγουρος οτι στην προκειμένη μου έλεγαν αλήθεια. Το θέμα είναι ότι όταν παίρνω τηλέφωνο την Υποστήριξη και αναφέρω ότι απ' αυτό ζώ ( όχι βεβαίως ότι έχω το αλάθητο) περιμένω να με πάρουν λίγο ποιο σοβαρά.

Όταν δε, σε όλες τις ερωτήσεις τις τεχνικής υποστήριξης είχα απάντηση και το γνωστό κόλπο "σου πετάω το μπαλάκι" δεν έπιασε το τηλέφωνο έκλεισε λίγο άτσαλα.

Το ότι πηγε Ιταλία επίσης το θεωρώ ίσως το πιθανότερο χρησιμοποιώντας μόνο την λογική και μην γνωρίζοντας σαφώς τα όσα ξέρεις ο ίδιος εκ των έσω, αφού ο μεγαλομέτοχος ( πλην ΔΕΗ ) δραστηριοποιείται Ιταλία και αν θυμάμαι καλά η Ιταλική εταιρεία του αγόρασε μερίδιο της Tellas.

Αυτό που με τρέλανε ήταν η απάντηση του Τεχνικού " Δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο θέμα γιατί θα είχαν σπάσει τα τηλέφωνα!" Δηλαδή συγνώμη, πόσοι μπούρδες εκτός από εμένα και μερικούς ανώμαλους ακόμα που δουλεύουν νυχθημερόν και Σαββατοκυριακα υπάρχουν εκει έξω όπου ημέρα Σαββατο και ώρα απογευτινή θα κάτσει να αφιερώσει πάνω απο 1 ώρα κάνοντας κυριολεκτικά debugging και ελέγχοντας από PC, router μέχρι και τελικά τον SMTP server?

Πόσοι μπούρδες ζουν από αυτό και πόσοι από αυτούς έχουν 2 διαφορετικούς dedicated servers σε Ελλαδα και εξωτερικό, πράγμα τρομακτικά σημαντικό για να κάνεις ανάλυση σε ένα τέτοιο ζήτημα και το κατά πόσο φτάνει τo e-mail ή όχι στον POP server.

Και η απάντηση μετά από ανάλυση των παραπάνω και αφου έχω ανεχτεί τιις σχεδόν παιδικές ερωτήσεις τύπου " Ειναι στην μπρίζα το μηχάνημα σας;" είναι ότι " δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό γιατί θα είχαν σπάσει τα τηλέφωνα;"

Μα πως θα είχαν σπάσει αφου δεν γύρναγε μήνυμα λάθους; Η μανούλα μου θα βάραγε το κουτί πάντως μπας και ξεκολλήσει. Η Τεχνική υποστήριξη δεν ξέρω αν έπραξε όπως η μανούλα μου αλλά έστω αφού το πήρε πρέφα έκανε ότι έκανε όχι μόνο χωρίς ειδοποίηση προς τους συνδρομητές, αλλά ούτε καν προς εμένα που το ανέφερα!

Ως early adopter λοιπόν αγαπητέ μου φίλε, το γενικό συμπέρασμα μου είναι ότι η εταιρεία που εργάζεσαι δουλεύει με TRIAL & ERROR, πράγμα πιθανά αναπόφευκτο μέχρι ενός σημείου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην περίπτωση Tellas η ανευθυνότητα και το γενικά παραδεκτό Don't KNOW HOW! θα φέρει πολύ χειρότερες μέρες.

Ευχαριστώ για την γενικότερη ενημέρωση, ήταν διαφωτιστική.:oneup:

harry79
25-05-07, 23:36
Εγώ ξέρετε τι βλέπω; Ότι η Νetone δίπλα είναι παρούσα και επισήμως στο forum και απαντούν αμέσως. Αυτή είναι πολιτική σωστής εταιρείας. Εδώ 2 παιδιά μόνο κι αυτά από φιλότιμο δικό τους όχι της δουλειάς τους.

demon_athens
25-05-07, 23:46
Πάντως αν κράταγε ο λαος του forum πολισμένη στάση απέναντι στους τεχνικούς νομίζω ότι όσοι περνάνε μια βόλτα δεν θα κολλήσουν να πούνε καμιά κουβέντα όπως ο φίλος απο δω. Και οι τεχνικοί ανθρωποι είναι και λάθη κάνουν, ο λιθοβολισμός των υπαλλήλων των εταιρειών που θησαυρίζουν στην πλάτη μας δεν θα βγάλει πουθενά.

Στο κάτω κάτω, αν ένας τεχνικός, τηλεφωνητής, πωλητής είναι άχρηστος εμένα μου λέει πολλά για τον ανθρωπο/εταιρεία που τον προσέλαβε. Ο ίδιος δεν φταίει που είναι άσχετος, κάπως πρέπει να ζήσει. γίνεται παρόλα αυτά να σταματήσουν να πιάνουν δουλεία όλοι στην TEllas? :)


Στο θέμα μας. Εϊναι κανείς αλλος απο την γειτονιά με προβλήματα;

Y.Γ.: Κατανοώ παραπάνω απ όσο φαντάζονται μερικοί ότι τα πράγματα που συζητάμε δεν γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού. Την εφαγα τώρα, εύχομαι τουλάχιστον με το ιστορικό μου να γίνουν καλύτεροι και να ταλαιπωρηθούν λιγοότεροι στο μέλλον. Τιποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

sdikr
25-05-07, 23:59
Πάντως αν κράταγε ο λαος του forum πολισμένη στάση απέναντι στους τεχνικούς νομίζω ότι όσοι περνάνε μια βόλτα δεν θα κολλήσουν να πούνε καμιά κουβέντα όπως ο φίλος απο δω. Και οι τεχνικοί ανθρωποι είναι και λάθη κάνουν, ο λιθοβολισμός των υπαλλήλων των εταιρειών που θησαυρίζουν στην πλάτη μας δεν θα βγάλει πουθενά.

Στο κάτω κάτω, αν ένας τεχνικός, τηλεφωνητής, πωλητής είναι άχρηστος εμένα μου λέει πολλά για τον ανθρωπο/εταιρεία που τον προσέλαβε. Ο ίδιος δεν φταίει που είναι άσχετος, κάπως πρέπει να ζήσει. γίνεται παρόλα αυτά να σταματήσουν να πιάνουν δουλεία όλοι στην TEllas? :)


Στο θέμα μας. Εϊναι κανείς αλλος απο την γειτονιά με προβλήματα;

Y.Γ.: Κατανοώ παραπάνω απ όσο φαντάζονται μερικοί ότι τα πράγματα που συζητάμε δεν γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού. Την εφαγα τώρα, εύχομαι τουλάχιστον με το ιστορικό μου να γίνουν καλύτεροι και να ταλαιπωρηθούν λιγοότεροι στο μέλλον. Τιποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Ο λαός του φόρουμ κανένα πρόβλημα δεν έχει με τους νόμιμα ορισμένους εκπροσώπους (δες σχετικά με την Netone) το πρόβλημα είναι αλλού

garibaldi
26-05-07, 00:14
Επιβεβαιώνω το πρόβλημα με τους SMTP servers στην Tellas. Eπί 15 ημέρες δεν μπορώ να στείλω email με συνημμένο αρχείο. Η τεχνική υποστήριξη ανύπαρκτη. Μία κοπέλλα του 1212 (έχω το όνομα της) υποστήριζε χθές ότι είμαι ο μοναδικός, που αναφέρω τέτοιο πρόβλημα!! Σήμερα αποφάνθηκαν ότι δεν υπάρχει καμία βλάβη. Εγώ πάντως δεν στέλνω emails, δεν συγχρονίζω msn δεν κάνω πιά vpn. Δεν κατεβαίνουν οι σελίδες.....τίποτε!!! Ξανά στην λίθινη εποχή.
Αυτό που αξίζει να προσθέσω είναι ότι επιχείρησα σήμερα να δοκιμάσω αλλάζοντας το ανεκδιήγητο router τους (το siemens 4200) και έβαλα ένα Sagem της Otenet.
Eμεινα έκπληκτος!!!!
Ολα δουλευαν ρολόι. Τα emails με συνημμένα 2mb έφευγαν σε δευτερόλεπτα, το msn συγχρόνιζε τους κοινόχρηστους φακέλους, το κατέβασμα των σελίδων εκπληκτικό!
Ξανάβαλα το 4200 και πάλι τα ίδια χάλια.
εσύ φίλε που άνοιξες το topic τι router έχεις?

demon_athens
26-05-07, 00:24
αδερφέ το γράφει στο προφίλ μου διπλα :oneup:

Οταν δεν μπορείς να κάνεις όλα αυτά που ανέφερες ταυτόχρονα ειναι πολύ πιθανό αν και εφόσον έχεις συνδεση να φταίει το router σου.

Στην δική μου περίπτωση, όλα δούλευαν (τότε) ρολόι όσο αφορά την DSL εκτός από κάτι περίεργα που κάνει ακόμα και τώρα O SMTP και ΝΑΜΕ server τους. Για τον name server δεν εχω χρόνο να το πιστοποιήσω 100%, έχω φτάσει γύρω στο 95% και όλα δείχνουν ότι έχουν όντως πρόβλημα.

Αλλά μέχρι να το κάνω 100% δεν τους ενοχλω περισσότερο, ήδη τους έχω ενημερώσει 5 φορές και λένε ότι είναι ok.

karavagos
26-05-07, 00:34
Επιβεβαιώνω το πρόβλημα με τους SMTP servers στην Tellas. Eπί 15 ημέρες δεν μπορώ να στείλω email με συνημμένο αρχείο. Η τεχνική υποστήριξη ανύπαρκτη. Μία κοπέλλα του 1212 (έχω το όνομα της) υποστήριζε χθές ότι είμαι ο μοναδικός, που αναφέρω τέτοιο πρόβλημα!! Σήμερα αποφάνθηκαν ότι δεν υπάρχει καμία βλάβη. Εγώ πάντως δεν στέλνω emails, δεν συγχρονίζω msn δεν κάνω πιά vpn. Δεν κατεβαίνουν οι σελίδες.....τίποτε!!! Ξανά στην λίθινη εποχή.
Αυτό που αξίζει να προσθέσω είναι ότι επιχείρησα σήμερα να δοκιμάσω αλλάζοντας το ανεκδιήγητο router τους (το siemens 4200) και έβαλα ένα Sagem της Otenet.
Eμεινα έκπληκτος!!!!
Ολα δουλευαν ρολόι. Τα emails με συνημμένα 2mb έφευγαν σε δευτερόλεπτα, το msn συγχρόνιζε τους κοινόχρηστους φακέλους, το κατέβασμα των σελίδων εκπληκτικό!
Ξανάβαλα το 4200 και πάλι τα ίδια χάλια.
εσύ φίλε που άνοιξες το topic τι router έχεις?

PPPoE :hmm:

garibaldi
26-05-07, 00:53
Δοκίμασα και το PPPoE, αλλά το πρόβλημα με τα συνημμέα στα emails δεν λύθηκε που είναι και το ουσιστικότερο γι έναν ελεύθερο επαγγελματία (για να μην επαλαμβάνω όσα έγραψε ο demon_athens, που ισχύουν και για μένα).
Μια βελτίωση στο vpn και στο remote desktop είδα με την αναβάθμιση του 4200 στο firmware. Στα emails όμως το πρόβλημα παραμένει, άρα μάλλον είναι της Tellas.
Οσον αφορά τους NAME servers τους τις πρώτες 10 ημέρες του Απρίλη το πρόβλημα ήταν μόνιμο. Απλά δεν μπήκα επί 10 ημέρες. Ακόμα ζητάω την επιστροφή των τελών και δεν θα το βάλω κάτω.

demon_athens
30-05-07, 18:01
Και τα disconnect συνεχίζουν και συνεχίζουν και συνεχίζουν... εχουν σπάσει τα νεύρα μου.

Περιοχή Πειραιάς κέντρο. ΟΧΙ ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ! ( σύμφωνα με την Tellas παντα)

skatop
30-05-07, 18:12
Και τα disconnect συνεχίζουν και συνεχίζουν και συνεχίζουν... εχουν σπάσει τα νεύρα μου.

Μια από τα ίδια. Γα.....ώ το κερατό μου :evil:

Περιοχή Αιγάλεω.

SoFGR
14-08-07, 02:06
Δεν μπορω να καταλαβω, για τα disconnect φταιει το router ή ο ISP τελικα ? ειμαι και εγω στην ιδια φαση και δεν μπορω να στειλω συννημενα ή να παιξω online καποιο παιχνιδι/να δουλεψω καποιο P2P παραπανω απο 2-3 ωρες max, αμα idleαρω στο IRC ή σερφαρω στον firefox δεν υπαρχει προβλημα συνηθως

edit : 1 λεπτο αφου εκανα post εφαγα disconnect, ΕΛΕΟΣ !

silverando
14-08-07, 12:14
Eμενα μου κανει συνεχη και στιγμιαια disconnects... πολυ εκνευριστικο οταν σου κολλαει ακομα κι ενα απλο site ή forum:mad:

costasvk
14-08-07, 14:49
Εγώ δεν αντιμετοπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα (φτου,φτου,φτου μην το ματιάσω)!!!

Πειραιάς - Δραπετσώνα :)

kloklo
15-08-07, 04:27
ΠΡος τον φιλο που εκανε το ποστ, αλλα και καποιον αλλο που ειχε προβλημα:

Δοκιμασατε, (οπως ειπε και ο Karavagos) να σεταρετε το ρουτερ σας σε ΡΡΡοΕ ?
Εγω παντως, με το Speedtouch ειχα πολλα προβληματα και disconnections.

Μετα, δοκιμασα το Siemens 4200 σε ΡΡΡοΕ, και ΟΛΑ ΡΟΛΟΙ, ουτε αποσυνδεσεις ουτε τιποτε...;)
Δεν ξερω, ισως βοηθησει καποιους...

SoFGR
15-08-07, 05:21
pppoe και με το firmware που προτεινε ο spanos, ΕΧΩ ΑΠΗΥΔΗΣΕΙ !!!!!!!

edit : αυτο με τα συννημενα σιγουρα θα φτιαξει αμα αλλαξω router ?

SoFGR
16-08-07, 06:00
παιδια δοκιμασα μια λυση που αμφισβητησα παλιοτερα μεσα στην απελπισια μου και νομιζω πως επιασε, πηγα στο configuration του WAN interface και στις ρυθμισεις εκανα το tick το " override default MTU " και τον αριθμο τον αφησα στο 1492 που ειναι και το προτεινομενο, απο τοτε μπορω να στελνω mail με attachments και να μπαινω στο myspace κανονικα, ελπιζω να σταματησουν τα disconnect τωρα :)

edit : στα P2P συνεχιζει να με πεταει, μολις απενεργοποιησα το uPnP, ελπιζω να φτιαξει

SoFGR
17-08-07, 05:50
τελικα τα disconnect ενω παιζω online καποιο παιχνιδι και τα κρασαρισματα με το myspace συνεχιζονται, αμα τους παρω τηλεφωνο τι θα μου πουνε ? να αποσυνδεσω το ασυρματο τηλεφωνο ? :S αμα ζητησω να μου αντικαταστησουν το modem λετε να φτιαξει ? υπαρχει κανα κολπο να χρησιμοποιησω το speedtouch 530i που ειχα πριν για adsl over isdn 2mbit απο tellas ? το συγκεκριμενο ποτε δεν μου δημιουργησε προβλημα :(

update : κατι παει να γινει με το D240_A8M_106-65_1210_v1r_1437101, προς το παρων δεν μου εχει crashαρει στο myspace, ωρα για λιγο testing στο bf2 :)

Kongas
24-08-07, 14:23
αν θυμάσαι εποχές που δεν έπαιρναν οι συνδρομητές ip και περίμενες 1+1/2 ώρα για να δηλώσεις βλάβη νομίζω ότι η ατάκα " δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό γιατί θα είχαν σπάσει τα τηλέφωνα;" " είναι δικαιολογημένη και πετυχημένη :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.