PDA

Επιστροφή στο Forum : Για 30άρηδες... πως να αδυνατίσετε σωστά...



Σελίδες : 1 [2]

aris3
13-11-10, 01:18
Φιλε coftara διαφωνο με το ποδηλατο και μειονοντας τις μεριδες στο φαει και καθολου γλυκα σε 3και μισο μηνες εχασα 20 ολοκληρα κιλά (και οταν λεμε ποδηλατο ενοο δρομου και κανοντας 7χιλιομετρα την ημερα πηγαινε ελλα στην δουλεια ενταξει και επειδη εχω ξαδερφω γυμναστη μου ειπ-ε οτι με τα βαρη οτι βαρος εχεις το περνεις σε μυς απλα γινεσαι ενα μπαλονακι με κυλιακους γιαυτο αν θες να αδυνατισης κανε ποδηλατο και χιλιομετρα και οσο για βροχες και τα λοι... ντηνεσαι καλα )

mosaic
13-11-10, 01:41
o φίλος coftaras όμως το post του το είχε γράψει το 2004:1eye:

και σήμερα έχουμε 2010! κύριε aris3 :crazy:

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ναι πράγματι όταν ο οργανισμός είναι σε φάση δίαιτας δεν επιτρέπονται τα βάρη
Γυμναστική ναι! Όχι βάρη όμως (όταν τουλάχιστον.. ακόμα έχουμε να χάσουμε αρκετά κιλά)

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 8 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης, καλό είναι να γίνονται ορμονικές, ενδοκρινολογικές εξετάσεις και για έλεγχο σε τι κατάσταση είναι ο μεταβολισμός μας..
Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που άνθρωποι παίρνουν κιλά, τρώγοντας ίδιες ποσότητες με έναν άνθρωπο που παραμένει αδύνατος..

και να ξανά-τονίσω γυμναστική οπωσδήποτε! Ακόμα και το περπάτημα με σωστή στάση έστω και 30 λεπτά να ξέρετε πόσο βοηθά! :)

Ζωηρό βάδην όχι μαλθακό εε..:p και καμαρωτά!

vamvakoolas
13-11-10, 12:59
διαβαζοντας ολα τα ποστ καταλαβα οτι ευτηχως το φορουμ εχει πληροτητα απο
-γιατρους
-γυμναστες
-ψυχολογους
-αθλητες
αλλα δυστηχως καποιες συμβουλες ειναι ...απαραδεκτες:down:

ενα ειναι το γεγονος:καθε οργανισμος ειναι μοναδικος και ενα προγραμμα για "χασιμο κιλων" σε εναν δε κανει σε εναν αλλο...Για το τι θα κανετε για να αδυνατισετε (και να μη τα ξαναπαρετε σε κανα εξαμηνο:whistle:)καλο ειναι να ζητησετε βοηθεια ειδικου(ων) οπως εκανε και ο φιλος στο πρωτο ποστ :oneup:

George978
13-11-10, 17:59
λοιπον σε 2,5 μηνες εχασα 26 κιλα...ναι καλα ακουσατε 26 κιλα εχω αλλαξει τοσο που δεν με αναγνωριζουν στο δρομο ή μενουν αφωνοι. Ημουν 126 κιλα και πλεον ειμαι 100 και συνεχιζω για τα 95 που ειναι ο σκοπος μου (ειμαι 1.90 υψος) . Πως το καταφερα, καταρχας το πηρα αποφαση και αυτο απο οτι καταλαβα ειναι το 50% της προσπαθειας. Εκοψα τα κατωθι ΜΑΧΑΙΡΙ
1.γλυκα
2.τις μεριδες στο μισο , ακομα και να μαγειρευα ποσοτητες και εβαζα στο πιατο οσο εβαζα παλια και πετουσα το μισο.
3.ψωμι, μαχαιρι
4.μετα τις 7 το βραδυ μονο νερο
5.φρουτα στο ενδιαμεσο των γευματων
6.απο ποτα μονο λευκα (τζιν βοτκες κλπ)
7.ετρωγα παντα σε συγκεκριμενες ωρες
8.πρωινο ενα κουλουρι και κανα φρουτο
9.παιζω μπασκετ και βολλευ και ρακετες, πλεον κανω και κολυμπι σε κολυμβητηριο

αυτα μαγκες , ηταν τοσο απλο και τοσα χρονια παιδευομουν με λαλακιες, εγω καταλαβα οτι ολα ΜΑ ΟΛΑ ειναι στο κεφαλι μας....αν το παρετε αποφαση παει και τελειωσε θα το καταφερετε. Πως νοιωθω 26 κιλα ελαφρυτερος....σαν να εχω γινει 28 χρονων...και φαινομαι και νεωτερος και αισθανομαι ΠΕΡΔΙΚΙ, η παχυσαρκια ειναι χοντρη λαλακια και θα πρεπει παση θυσια το σωμα μας να το προστατευουμε σαν τα ματια μας...καλη τυχη και δυναμη σε οσους προσπαθουν, η προσπαθεια σας θα αναταμοιφθει

KLG
15-11-10, 19:24
Απο τους 10 αρχικους ποστερ οι μισοι ειναι μπαναρισμένοι... επισης υπάρχουν πρωην administrators, πρωην moderators...

Προσοχή το νήμα είναι καταραμένο !!! :p

aris3
16-11-10, 01:05
ακου μαγκα George978 παρολο που ετρωγα στις 10 το βραδυ και σουβλακια και πιτσες εχασα 20 κιλα σ3και μισο μηνες αλλα με 7 χιλιομετρα ποδηλατο ΔΡΟΜΟΥ την ημερα και δουλεια που ειναι μονο τρεξιμο (σουπερ) και παντα ενα καλο πρωινο εγω τρωω ακομα ολλ βραν και 2 φετες κανονικες με μελι για ενεργεια και εναν καφε με ζαχαρη(νες) καταλαβες δεν ειναι τοσο η ωρες αλλα ποσο τρως αν τρως το μεσημεριανο το βραδυ και το βραδυ το μεσημερι παλι χανεις και εννοω αν φας εναπιατο φαει το βραδυ (πρεπει να κοιμηθεις το νωριτερο μετα τις 3 ωρες οχι νωριτερα ) και το σαντουιτσ η το ψωμι με λιγο τυρι το μεσημερι δεν πηραζει μου το ειπε ο διαιτολογος - ενδοκρινολογος οταν μου ειχε δωση διαιτα πριν 10 χρονια για να προλαβω τον θυροιδη επειδη ημουν τοτε στα ωρια ενταξει και ασε αυτα που σου λενε και διαβασε κανενα βιβλιο διαιτολογιας θα κανει καλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Υ.Γ. ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑς ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΛΑΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ( ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΑΛΗΣ ΤΟΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΛΑΡΙΣΣΑ) ΑΥΤΑ ΜΑΓΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Α!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΒΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟ ΑΛΛΙΩΣ ΟΤΙ ΤΡΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΥΠΟΣ Α!!!!!!! ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΔΥΣΕΝΕΞΙΑς ΤΡΟΦΩΝ ΓΙΑΤΙ Ο0ΤΙ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΠΗΡΑΖΕΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΛΙΠΟΣ
ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟ ΜΕΛΛΕΤΗ ΠΟΛΛΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΖΩΜΕΝΟΥΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ
ΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΧΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΝΑ ΤΡΩΣ

BOBBY
17-11-10, 21:43
Να πω και εγώ την εμπειρία μου μέχρι στιγμής.Έχω χάσει σε ένα χρόνο 37 κιλά και δεν χρειάστηκε να κάνω ούτε δίαιτα ούτε διατροφή ούτε τίποτε άλλο.Το μόνο που έκανα ήταν να ελαττώσω τις μερίδες μου,ότι φαγητό κι αν ήταν αυτό και να αλλάξω τα ωράρια που έτρωγα.Δεν έκοψα ψωμί,αναψυκτικά,ζάχαρη,σουβλάκια,ταβέρνες,πίτσες και λοιπά είδη απλά μείωσα τις ποσότητες.

Στην αρχή τα πράγματα ήταν λίγο σφιχτά γιατί ο οργανισμός έπρεπε να μάθει σε άλλες ποσότητες αλλά μόλις ξεκίνησε να ρολάρει τότε όλα πήγαν ρολόϊ.Πλέον εδώ και 6 μήνες είμαι σταθερός στα 37 χαμένα κιλά και έχω σκοπό να χάσω άλλα 15 ώστε να φτάσω τα 100.Είμαι 1.92 οπότε νομίζω ότι θα είναι καλά.

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα που έχω και με βοήθησε να τα χάσω ήταν ότι λόγω της δουλειάς μου ασκούμαι ως ένα βαθμό καθημερινά.Εαν κάποιος κάνει καθιστική δουλειά καλό είναι να περπατάει μια ωρίτσα την μέρα.Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει.

Σας μιλάω καθαρά εμπειρικά για όλα αυτά,ξέρω ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά είμαι άνθρωπος που δεν του αρέσει να τον περιορίζουν στο τί θα φάει οπότε η μείωση των ποσοτήτων στα πάντα(και τρώγοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ) ήταν ότι καλύτερο για μένα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.