PDA

Επιστροφή στο Forum : Από COSMOTE σε NOVA



GamerLol
18-08-17, 13:02
Σκέφτομαι να πάω από COSMOTE σε NOVA λόγο καλύτερης προσφοράς. Αυτό που με εμποδίζει είναι πως ενώ με όσες εταιρείες έχω μιλήσει και ζήτησα να μου πούνε τον μέσο όρο των ταχυτήτων που σηκώνει η περιοχή μου είπανε, στην Nova όχι μόνο δεν μου λένε αλλά το αφήνουν πολύ στον αέρα το θέμα τονίζοντας υπερβολικά το ΕΩΣ 50.
Αυτή τη στιγμή με την COSMOTE στο 30αρι κλειδώνω στα 29.850+ σε fastpath ενώ στο 50αρι (το οποίο έκανα υπαναχώρηση) κλείδωνα το πολύ 34.500 σε interleaved με αποσυνδέσεις και 150, 250+ errors το δευτερόλεπτο. Με το upload για κάποιο παράξενο λόγο δεν έχω κανένα πρόβλημα, χτυπάει 4.900+ σε fastpath μάλιστα.
Αξίζει να το ρισκάρω και να πάω στη NOVA για την προσφορά ή θα μου κλειδώσουν τη γραμμή σε κανένα 15mbps και θα τραβάω τα μαλλιά μου?

theo4850
18-08-17, 15:19
Για μένα δεν αξίζει, ότι και να σου δώσει... Εγώ που είμαι στην nova, το έχω μετανιώσει.... Άθλια εξυπηρέτηση πελατών, χάλια ταχύτητες... Εδώ, για να κάνουν έναν έλεγχο για να δουν τα προβλήματα που έχω, έπρεπε να κάνω ολόκληρη καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Κάτσε καλύτερα στην cosmote... Μπορεί να είναι πιο ακριβός, αλλά εγώ πιστεύω ότι τα αξίζει...

kaltsodetas
20-08-17, 12:54
Καλημερα φιλε μου προσωπικα θα προτεινα να μην κανεις την αλλαγη. Ειμαι στην nova σχεδον 4 χρονια. Ολα καλα χρυσα και αγια αλλα αυτες οι ταχυτητες ειναι αθλιες.Πριν 4 χρονια ημουν vodafone λογω συνεχομενων αποσυνδεσων πηγα nova. Αρχικα με ταχυτητα 12 που μου εδωσαν ειχα παλι το ιδιο προβλημα και μιλαμε σια αποσυνδεσεις συνεχομενες και ασταματητες οποτε μου ειπαν η μειωνουμε ταχυτητα για να σταθεροποιηθει το δικτυο η παραμενετε στα 12 και εχετε αποσυνδεσεις. Επελεξα φυσικα μειωση ταχυτητας και κλειδωσαμε στα 7Mbps. Τουε τελεταιους ομως 8 μηνες το 7 εχει γινει 3 καρφωτο δεν ανεβανει με τιποτα, με το ζορι γινεται πλεον και η απλη περιηγηση και εχουμε και διακοπες ιντερνετ. vdsl στην περιοχη μου ουτε για δειγμα και μετα απο ερευνα που εκανα εντος της πολυκατοικιας μου το διπλανο ακριβως διαμερισμα ειχε cyta που ειχε παρομοια προβληματα με εμενα και εδω και 1 χρονο με οτε εχει σταθερο 12αρι χωρις κανενα προβλημα. Επομενως οπως καταλαβαινεις μην κανεις το λαθος και φυγεις απο οτε μονο και μονο για μικροτερο παγιο.Η Nova δεν θα σε καλυψει απο θεμα ταχυτητων αλλα και απο οτι φαινεται ουτε και απο τεχνικη εξυπηρετηση .τελος ετσι απλα το ανφερω διοτι μπορει να σε βοηθησει η δικη μου ταλαιπωρια εδω και 1 εβδοαμδα εχω κανει αιτημα επικοινωνιας με nova με το εμπορικο και τηλφωνικα αλλα και γραπτως και εχουν γραψει καταλαβαινεις ..... που. Αυριο θα κανω αιτηση για να μεταβω στον οτε και ασ πληρωσω τα 3 ευρω παραπανω που μου ζηταει σε σχεση με την nova

theo4850
20-08-17, 15:52
Καλύτερα να είσαι και στον original(σε θέμα γραμμών), γιατί εκεί είναι δικές του οι γραμμές και οι βλάβες μπορούν να διορθωθούν πιο γρήγορα... Άσε που υπάρχει και το ρητό του "ότι πληρώνεις, παίρνεις", οπότε...

nakedl2
20-08-17, 22:12
Εγώ πάλι από cosmote σε nova το μόνο που έχασα ήταν η μισή τιμή στο λογαριασμο.
Στη cosmote είχα 8-10mbps στη nova >11mbps το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορώ να ρίξω το snr για να πάρω και άλλα είναι κλειδωμένο στο 9+++++.
Για να πιάσω το ίδιο με τη cosmote έριχνα το snr<6.

@ ADSLgr.com All rights reserved.