PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικαστική απαγόρευση σε 42 domains διαμοιρασμού περιεχομένου στην Αυστραλία



nnn
19-08-17, 09:53
Το Ομοσπονδιακό δικαστήριο της Αυστραλίας, έκανε αποδεκτό το αίτημα της Village Roadshow, για μπλοκάρισμα της πρόσβασης από τους ISPs, σε domains που δίνουν πρόσβαση σε παράνομο κατέβασμα ταινιών και άλλου υλικού.

Η απόφαση επιβάλει στους πάροχους την λήψη ευλόγων μέτρων για την αποτροπή πρόσβασης σε 42 sites που παραβιάζουν το copyright, μέσα σε 15 ημέρες.



"In respect of all the online locations, the evidence establishes that each of those locations has facilitated infringement of copyright in one or more of the Roadshow Films," Justice Nicholas said.

Village Roadshow alleged the websites used to illegally download movies and other programs are located overseas but are accessible to Australians using the carriage service providers.


Η Village ισχυρίστηκε στο δικαστήριο τα παρακάτω:

* Pirate websites are located overseas but are accessible to Australians using carriage service providers including Telstra, Optus, TPG and Vocus

* The owners or operators of the sites reproduced, made available or electronically transmitted movies and other programs without a licence or authority

* The sites infringed copyright in thirteen films and TV series, including The Lego Movie, Kingsman: The Secret Service and The Big Bang Theory.

Μεταξύ των "θυμάτων" της απόφασης περιλαμβάνονται τα sites:

* KissCartoon

* WatchSeries

* Torrent Downloads

* MegaShare

* Piratebay.to

* Putlockers.ch

Πηγή : Perth.Now (http://www.perthnow.com.au/news/western-australia/village-roadshow-wins-battle-over-illegally-downloading-in-australia/news-story/6df5328d1246d665e1ae5a73caf6de30)

nnn
19-08-17, 09:55
Μόλις σώθηκαν χιλιάδες δουλειές και τα έσοδα της χώρας τους θα αυξηθούν κατά εκατοντάδες εκατομμύρια :rolleyes:

Απορώ γιατί όταν πάω αίθουσα, μου σπάνε τα @@ με 15-20 λεπτά διαφημίσεις, ενώ έχω πληρώσει εισιτήριο και είμαι νόμιμος :evil:

turboirc
19-08-17, 10:17
Μόλις σώθηκαν χιλιάδες δουλειές και τα έσοδα της χώρας τους θα αυξηθούν κατά εκατοντάδες εκατομμύρια :rolleyes:

Απορώ γιατί όταν πάω αίθουσα, μου σπάνε τα @@ με 15-20 λεπτά διαφημίσεις, ενώ έχω πληρώσει εισιτήριο και είμαι νόμιμος :evil:

Μην πας. Ζητηση και προσφορα. Αν δεν πανε και αλλοι τοτε οι διαφημισεις κοβονται. Οσο φισκαρουν οι αιθουσες, τοτε η διαφημιση πεφτει συννεφο.

eyw
19-08-17, 10:50
Αμα τα domain αλλάξουν όνομα ή IP, ισχύει το μπλοκάρισμα?
Τι είναι "carriage service providers" ?


... Απορώ γιατί όταν πάω αίθουσα, μου σπάνε τα @@ με 15-20 λεπτά διαφημίσεις, ενώ έχω πληρώσει εισιτήριο και είμαι νόμιμος :evil:εύκολο: διότι θέλουν να βγάλουν λεφτά απο τα 15-20 λεπτά διαφημίσεις που θα δεί ο κόσμος.
Νόμος είναι το δίκιο των εταιρειών.
Οι διαφημίσεις είναι ελευθερία του τύπου, μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα ο τύπος δεν ειναι ελεύθερος.

Wonderland
19-08-17, 12:13
Μην πας. Ζητηση και προσφορα. Αν δεν πανε και αλλοι τοτε οι διαφημισεις κοβονται. Οσο φισκαρουν οι αιθουσες, τοτε η διαφημιση πεφτει συννεφο.
Μαζί θα κοπούν οι αίθουσες, οι αιθουσάρχες, οι δημιουργοί κλπ. Αν θέλετε να κάνετε αντίσταση, προτείνω να αποφεύγετε τα μεγάλα multiplex και όχι το σινεμά.

aroutis
19-08-17, 15:12
Μόλις σώθηκαν χιλιάδες δουλειές και τα έσοδα της χώρας τους θα αυξηθούν κατά εκατοντάδες εκατομμύρια :rolleyes:

Απορώ γιατί όταν πάω αίθουσα, μου σπάνε τα @@ με 15-20 λεπτά διαφημίσεις, ενώ έχω πληρώσει εισιτήριο και είμαι νόμιμος :evil:
Τι σχέση έχει το αν πληρώνεις εισητήριο με το αν δεις διαφήμιση ;

esertas
19-08-17, 15:16
Τι σχέση έχει το αν πληρώνεις εισητήριο με το αν δεις διαφήμιση ;

Ε τότε να κόβει και στην μέση το έργο για διαφημίσεις. Όπως το ίδιο να κάνει και η Nova - Ote.
Αλλιώς να έχουν έκπτωση για να δω διαφήμιση.

keysmith
19-08-17, 19:47
δεν ασχολούμαι πολύ με την πειρατεία αλλά για μένα μόλις είδα την είδηση είπα..
.. "να μια ωραία λίστα με ενδιαφέροντα sites" :p

yolovic
19-08-17, 23:01
Μόλις σώθηκαν χιλιάδες δουλειές και τα έσοδα της χώρας τους θα αυξηθούν κατά εκατοντάδες εκατομμύρια :rolleyes:

Απορώ γιατί όταν πάω αίθουσα, μου σπάνε τα @@ με 15-20 λεπτά διαφημίσεις, ενώ έχω πληρώσει εισιτήριο και είμαι νόμιμος :evil:

Από ποτέ η πληρωμή εισιτηριου ισοδυναμεί με τον αποκλεισμό διαφημίσεων;
Απο ποτέ έγινε αναυθαιρετο δικαίωμα η πειρατεία;

Δηλαδή θιγεσαι που κλείνουν οι εταιρίες τα πειρατικά site? Αληθεια τώρα;

- - - Updated - - -


Ε τότε να κόβει και στην μέση το έργο για διαφημίσεις. Όπως το ίδιο να κάνει και η Nova - Ote.
Αλλιώς να έχουν έκπτωση για να δω διαφήμιση.

Έχουν ήδη έκπτωση. Αντί να έχει 12€ η ταινια, βλέπεις διαφημίσεις και έχει 9.

ludist
20-08-17, 00:55
Να βάλουν και στα dvd / bluray διαφημίσεις να τα παίρνουμε φθηνότερα.

aiolos.01
20-08-17, 02:02
Απο ποτέ έγινε αναυθαιρετο δικαίωμα η πειρατεία;

Τι είναι; :lol:



Δηλαδή θιγεσαι που κλείνουν οι εταιρίες τα πειρατικά site? Αληθεια τώρα;


Κλείνουν; Τη διάβασες την είδηση; Ακόμα και τον τίτλο να διάβαζες θα έβλεπες οτι δεν κλείνει τίποτα.



Έχουν ήδη έκπτωση. Αντί να έχει 12€ η ταινια, βλέπεις διαφημίσεις και έχει 9.

Να πούμε και ευχαριστώ δηλαδή... :rolleyes:

dimitri_ns
20-08-17, 07:45
Έχουν ήδη έκπτωση. Αντί να έχει 12€ η ταινια, βλέπεις διαφημίσεις και έχει 9.

50 € θα έκανε το εισιτήριο. Η έκπτωση είναι πολύ μεγάλη. Τρέξε να προλάβεις :p

yolovic
20-08-17, 09:06
Χιουμορ απο τα Λιδλ.

ΥΓ
αναφαιρετο* :p

tsigarid
20-08-17, 10:44
Να βάλουν και στα dvd / bluray διαφημίσεις να τα παίρνουμε φθηνότερα.

Δεν ξέρω για τα αγορασμένα (δεν αγοράζω) αλλά τα DVD του Netflix έχουν τρέιλερ άλλων έργων στην αρχή, φαντάζομαι ως διαφήμιση μετράει. Το ίδιο και αυτά που νοικιάζαμε τις παλιές καλές εποχές από τα videoclub.

keysmith
20-08-17, 11:58
Ποια dvd και blue ray ρε παιδιά; Στο 2000 ζούμε; Ποια συσκευή έχει reader με δισκάκι; Ότι είναι να βγαίνει είτε νόμιμο είτε παράνομο θα είναι σε streaming ή αρχείο .. Η αλήθεια είναι πως οι εταιρίες θα προτιμούσαν διανομές "δίσκων" (χαχα άκου.. "δίσκων") αλλά αυτό δεν παίζει πια, ακόμα και αν οι "ελιτιστές" ποιότητας (πόσοι είναι?) προτιμούν δισκάκια να έχουν το προτότυπο..


H Διαφήμιση είναι ένας τίμιος τρόπος να το βλέπεις δωρεάν ή σε μειωμένη τιμή. Σίγουρα κάτι πρέπει να πληρώνεις αλλά εδώ όπως και στο λογισμικό υπάρχει μία στρέβλωση. Δεν μπορεί πχ το Α παιχνίδι ή Α ταινία να κάνει στις ΗΠΑ 10$ και το ίδιο να κάνει στο μπαγκλαντές ή στην Κίνα. Το εισόδημα δεν είναι ίδιο και άρα δεν μπορεί (δεν είναι ηθικό) να στοιχίζει το ίδιο. Αν στοιχίζει το ίδιο θα υπάρξει πειρατεία και θα έχει και ελαφρυντικό. Άλλο να δώσω εγώ 10$ (φτωχός Έλληνας) άλλο ο (πλούσιος) Σουηδός άλλο ο (εξαθλιωμένος) Κενιάτης. Θα μου πεις σε μια παγκοσμιοποιημένη αγορά του ιντερνετ μπορείς να επιβάλεις άλλες τιμές; Για τις ταινίες ίσως όχι, για το λογισμικό κάποιες φορές μπορείς (τα Ελληνικά windows να έχουν 30$ ενώ τα Γερμανικά 60$). Ύστερα δεν ξέρω πόσο "τίμιο" είναι να χρεώνουν οι εταιρίες το περιεχόμενο που παράγουν όσο τους παίρνει (νόμος της αγοράς κάτι πωλείται όσο μπορεί παραπάνω).

Όπως και να έχει είναι σύνθετο το φαινόμενο και η πειρατία θα υπάρχει για πολλλλλαααα χρόνια (αν όχι για πάντα). Υπήρχε και προ ιντερνετ θα υπάρχει και με αυτό. Εκτός από αρνητικά (που σίγουρα έχει) έχει και θετικά όπως να "συγκρατεί" τις τιμές σε λογικότερα επίπεδα (αλλιώς ο άλλος που θέλει κάτι θα το βρει πειρατικό) και βέβαια να μπορεί να το έχει κάτι όλος ο κόσμος (και φοιτητές και "φτωχοί" και και) ακόμα και αν οι "υπόλοιποι" που το αγοράζουν ουσιαστικά πληρώνουν για την ύπαρξή του. Επίσης όσον αφορά το λογισμικό (όχι ταινίες) η πειρατεία λειτουργεί "διαφημιστικά" για το προϊόν και όταν (αναγκαστείς να) αγοράσεις κάτι θα πάρεις αυτό που ξέρεις (που είχες πειρατικό). Όταν η IBM είχε το star office και παίζονταν ο "πόλεμος" με το ms office βγήκε ένας από την ΙΒΜ και είχε πει το περίφημο "δεν εγκρίνουμε να έχετε πειρατικά office αλλά αν έχετε ένα τέτοιο ας είναι το δικό μας!"

aroutis
20-08-17, 12:00
Ε τότε να κόβει και στην μέση το έργο για διαφημίσεις. Όπως το ίδιο να κάνει και η Nova - Ote.
Αλλιώς να έχουν έκπτωση για να δω διαφήμιση.
Καμία σχέση δεν έχει το εισητήριο με τις διαφημίσεις.

yolovic
20-08-17, 13:59
Kαι Nova πληρωνετε και εχει διαφημισεις, και περιοδικα πληρωνετε και εχουν διαφημισεις, και δημοτελικα τελη πληρωνετε και εχουμε πινακιδες με διαφημισεις στους δρομους.

Σε λιγο θα βγουν και στο δρομο μερικοι επειδη κλεινουν τα παρανομα site. Και η δικαιολογια ετοιμη, οτι οι εταιριες πουλανε ακριβα...

Φανταζομαι με τις ιδιες δικαιολογιες κλεβουν και απο το κρατος κλπ

keysmith
20-08-17, 14:51
Και η δικαιολογια ετοιμη, οτι οι εταιριες πουλανε ακριβα...

Χωρίς να έχεις εντελώς άδικο, πιστεύεις ότι πουλάνε φτηνά? Θυμάσε στο πρόσφατο παρελθόν (ή ήσουν πολύ μικρός) όταν ένα CD με 15 τραγούδια που άξιζαν τα 2 είχε 20€ ήταν φτηνά;

Οσο υψηλά μπορεί θα πουλήσει ο "καπιταλισμός" καθώς ισχύει η αρχή κάτι αξίζει όσο διατίθεται ο άλλος να πληρώσει για αυτό (το οποίο είναι λογικό ως επιχείρημα, προσωπικά δεν αντιλέγω). Και ένας από τους παράγοντες μείωσης της τιμής είναι και η πειρατεία είτε την εγκρίνουμε είτε όχι (σε όλα μέτρο ίσως θέλει). Δεν ξέρω αν χρειάζεται να το εξηγήσω αλλά αν δεν υπήρχε η πειρατεία (με κάποιο "μαγικό" τρόπο) οι τιμές των ταινιών και τραγουδιών θα ήταν "άλλες" (υψηλότερες κατά πολύ).

Υ.Γ. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί "υπέρ" της ανεξέλεγκτης πειρατείας γενικά και σε όλα και αυτοί που υπάρχουν δεν είναι "λογικοί".

Mirmidon
20-08-17, 15:29
Οι διαφημίσεις είναι καθαρά πλύση εγκεφάλου και και σαν τέτοια δεν έχει τίποτα το τίμιο...Όλοι οι περιορισμοί που γίνονται γίνονται για το χρήμα και απλά είναι φασιστικοί. Ας μην γελιόμαστε.

keysmith
20-08-17, 16:12
Οι διαφημίσεις είναι καθαρά πλύση εγκεφάλου και και σαν τέτοια δεν έχει τίποτα το τίμιο...Όλοι οι περιορισμοί που γίνονται γίνονται για το χρήμα και απλά είναι φασιστικοί. Ας μην γελιόμαστε.


και πως θα μάθεις για κάποιος προϊόν χωρίς διαφημιση;

Ακόμα και αυτά τα προϊόντα που σου αρέσουν που εγκρίνεις και αγοράζεις με διαφήμιση τα έμαθες. Φαντάζεσαι τον κόσμο χωρίς διαφημίσεις; Εγώ όχι!

Εντάξει οι διαφημίσεις μπορεί να γίνονται "ενοχλητικές" όταν το παρακάνουν αλλά "φασιστικές"?!? ..τα παραλές

yolovic
20-08-17, 19:12
Χωρίς να έχεις εντελώς άδικο, πιστεύεις ότι πουλάνε φτηνά? Θυμάσε στο πρόσφατο παρελθόν (ή ήσουν πολύ μικρός) όταν ένα CD με 15 τραγούδια που άξιζαν τα 2 είχε 20€ ήταν φτηνά;

Προσφορα και ζητηση. Πουλαγανε ή οχι;
Τωρα με την κριση, ποσο εχουν;

Το φτηνα και ακριβα ειναι σχετικο, οπως σε εχουν μαθει ειναι.
Αν ειχε τοτε 30€ τοτε το Cd, τωρα θα σου φαινοταν φτηνο το 20.



Οσο υψηλά μπορεί θα πουλήσει ο "καπιταλισμός" καθώς ισχύει η αρχή κάτι αξίζει όσο διατίθεται ο άλλος να πληρώσει για αυτό (το οποίο είναι λογικό ως επιχείρημα, προσωπικά δεν αντιλέγω). Και ένας από τους παράγοντες μείωσης της τιμής είναι και η πειρατεία είτε την εγκρίνουμε είτε όχι (σε όλα μέτρο ίσως θέλει). Δεν ξέρω αν χρειάζεται να το εξηγήσω αλλά αν δεν υπήρχε η πειρατεία (με κάποιο "μαγικό" τρόπο) οι τιμές των ταινιών και τραγουδιών θα ήταν "άλλες" (υψηλότερες κατά πολύ).

Η αγορα καθοριζει τις τιμες.
Αν ειχε πχ το cd 50€, θα το αγοραζες; Οχι.

Δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης.

Η πειρατεια σαφως και τους εχει κανει κακο και δεν ξερω γιατι στα διάφορα φόρα αντιμετωπιζουν τις εταιριες σαν να ειναι οι χειροτεροι στον κοσμο.
Ολους τους καλλιτεχνες που ακουτε, ολες τις ταινιες που ειδατε και ολα τα παιχνιδια που παιξατε, εταιριες τα εφτιαξαν και προωθησαν.


Εχουν δικαιωμα στο κερδος, και στο πολυ κερδος κιολας.

Mirmidon
20-08-17, 19:18
και πως θα μάθεις για κάποιος προϊόν χωρίς διαφημιση;

Ακόμα και αυτά τα προϊόντα που σου αρέσουν που εγκρίνεις και αγοράζεις με διαφήμιση τα έμαθες. Φαντάζεσαι τον κόσμο χωρίς διαφημίσεις; Εγώ όχι!

Εντάξει οι διαφημίσεις μπορεί να γίνονται "ενοχλητικές" όταν το παρακάνουν αλλά "φασιστικές"?!? ..τα παραλές

Άποψή σου και δικαίωμά σου να την έχεις...Τα προϊόντα που αγοράζω δεν διαφημίζονται. Βρίσκονται στο ράφι και επιλέγω εγώ. Υπάρχουν ένα σορό προϊόντα που πάνε μια χαρά στην αγορά δίχως διαφημίσεις, δίχως έξτρα κόστος στην τιμή για την κάλυψη του premium λόγο της διαφήμισης. Και αυτό από μόνο του λέει πολλά. δηλαδή τι; Θα μας πρήζουν με τις διαφημίσεις και θα τους πληρώνουμε για αυτό και από πάνω. Σοβαρά τώρα; Ή μήπως έχει κανείς την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει; Του προτείνω να μιλήσει με κάποιον σοβαρό επαγγελματία διαφημιστή ή καλύτερα να διαβάσει ένα βιβλίο σχετικό με το marketing.

Προσωπικά δεν θα μου πει καμία διαφήμιση τι να κάνω λες και είμαι κανένα πρόβατο. Οι επιλογές μου είναι αποτέλεσμα κριτικής σκέψης και καλύπτουν ουσιαστικές ανάγκες όχι ότι να 'ναι. Έχω κόψει την τηλεόραση για αυτό το λόγο. Κάποτε πήγαινα σινεμά 4 φορές το μήνα. Το ελάττωσα δραματικά και αυτό. Παντού διαφημίσεις με το στανιό. Δίχως να με ρωτήσουν, ούτε καν να μου παρέχουν εναλλακτική. Φυσικά την βρήκα μόνος μου.

keysmith
20-08-17, 20:02
Άποψή σου και δικαίωμά σου να την έχεις...Τα προϊόντα που αγοράζω δεν διαφημίζονται. Βρίσκονται στο ράφι και επιλέγω εγώ. Υπάρχουν ένα σορό προϊόντα που πάνε μια χαρά στην αγορά δίχως διαφημίσεις, δίχως έξτρα κόστος στην τιμή για την κάλυψη του premium λόγο της διαφήμισης. Και αυτό από μόνο του λέει πολλά. δηλαδή τι; Θα μας πρήζουν με τις διαφημίσεις και θα τους πληρώνουμε για αυτό και από πάνω. Σοβαρά τώρα; Ή μήπως έχει κανείς την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει; Του προτείνω να μιλήσει με κάποιον σοβαρό επαγγελματία διαφημιστή ή καλύτερα να διαβάσει ένα βιβλίο σχετικό με το marketing.

Προσωπικά δεν θα μου πει καμία διαφήμιση τι να κάνω λες και είμαι κανένα πρόβατο. Οι επιλογές μου είναι αποτέλεσμα κριτικής σκέψης και καλύπτουν ουσιαστικές ανάγκες όχι ότι να 'ναι. Έχω κόψει την τηλεόραση για αυτό το λόγο. Κάποτε πήγαινα σινεμά 4 φορές το μήνα. Το ελάττωσα δραματικά και αυτό. Παντού διαφημίσεις με το στανιό. Δίχως να με ρωτήσουν, ούτε καν να μου παρέχουν εναλλακτική. Φυσικά την βρήκα μόνος μου.

δεν είναι έτσι, όχι τόσο απλό. Ακόμα και το δημητριακό που επιλέγεις χωρίς διαφήμιση για να το ξέρεις ως είδος η διαφήμιση το έκανε (πιθανόν ενός άλλου συγγενικού προϊόντος που έκανε διάσημο το 'είδος') εκτός αν η γιαγιά σου έτρωγε δημητριακά με γάλα και στο έμαθε από παιδί. Είναι πολύ απλοποιημένη η άποψή σου ο πολιτισμός μου και εγώ ζω και υπάρχω χωρίς διαφήμιση και μαρκετιν. Δεν παίζει απλά αλλά θα βγούμε εκτός θέματος να σου το αναλύσω.

Ούτε καν Η/Υ ή ταμπλέτα/κινητό να γράφεις και να μου απαντάς δεν θα είχες τώρα αν δεν υπήρχε το μαρκετιν και η διαφήμιση! Για ξανασκέψου το και βγες από την "επιφάνεια" που επέλεξες να βλέπεις μόνο. Φιλικά πάντα :)

esertas
20-08-17, 21:06
Υπάρχει App με διαφημίσεις δωρεάν και το ίδιο χωρίς διαφημίσεις επί πληρωμή. Φαντάζεστε να το πλήρωνες και να είχε πάλι διαφημίσεις;

Mirmidon
20-08-17, 21:54
Υπάρχει App με διαφημίσεις δωρεάν και το ίδιο χωρίς διαφημίσεις επί πληρωμή. Φαντάζεστε να το πλήρωνες και να είχε πάλι διαφημίσεις;

Θα το δούμε και αυτό.

- - - Updated - - -


δεν είναι έτσι, όχι τόσο απλό. Ακόμα και το δημητριακό που επιλέγεις χωρίς διαφήμιση για να το ξέρεις ως είδος η διαφήμιση το έκανε (πιθανόν ενός άλλου συγγενικού προϊόντος που έκανε διάσημο το 'είδος') εκτός αν η γιαγιά σου έτρωγε δημητριακά με γάλα και στο έμαθε από παιδί. Είναι πολύ απλοποιημένη η άποψή σου ο πολιτισμός μου και εγώ ζω και υπάρχω χωρίς διαφήμιση και μαρκετιν. Δεν παίζει απλά αλλά θα βγούμε εκτός θέματος να σου το αναλύσω.

Ούτε καν Η/Υ ή ταμπλέτα/κινητό να γράφεις και να μου απαντάς δεν θα είχες τώρα αν δεν υπήρχε το μαρκετιν και η διαφήμιση! Για ξανασκέψου το και βγες από την "επιφάνεια" που επέλεξες να βλέπεις μόνο. Φιλικά πάντα :)

Η ανθρωπότητα υπήρχε μια χαρά πριν το marketing. Και μια χαρά επιστημονικές έρευνες εφευρέσεις σε όλους τους τομείς και παραγωγή προϊόντων υπήρχε. Μετά είπαμε να γίνουμε ακόμα ποιο άπληστοι και γεννήθηκε το marketing.


Όσο για τις ταινίες τα υπέρογκα κέρδη σε σύγκριση του budget της κάθε μιας, εκείνων που παρουσιάζουν κερδοφορία,είναι αρκετή ένδειξη ότι αυτές οι ταινίες είναι πανάκριβες. Τουλάχιστον ας τις δίνανε μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δωρεάν τα ίδια τα studios, σε όσους πλήρωσαν να τις δουν.Ή εναλλακτικά ας είχαν το DVD/Blu-ray στην τιμή του cinema.

keysmith
20-08-17, 22:01
Η ανθρωπότητα υπήρχε μια χαρά πριν το marketing. Και μια χαρά επιστημονικές έρευνες εφευρέσεις σε όλους τους τομείς και παραγωγή προϊόντων υπήρχε. Μετά είπαμε να γίνουμε ακόμα ποιο άπληστοι και γεννήθηκε το marketing.
Πριν το μάρκετιν? Πολύ πιο αργά, πολύ πιο ακριβά, για πολύ λιγότερους..

eyw
20-08-17, 22:50
Προσφορα και ζητηση. Πουλαγανε ή οχι; ... πουλάγανε σε όσους είχανε τα 20€ για να αγοράσουν. Δεν ξέρω ούτε πόσοι είναι ούτε πόσους ήθελαν οι εταρείες να είναι.

... Τωρα με την κριση, ποσο εχουν; ... τα φθηνά CD κλασσικής μουσικής είχανε προ κρίσης από 5€, τα χιτ και τα σουξέ από 20€. Για τώρα δεν ξέρω.


... Το φτηνα και ακριβα ειναι σχετικο, οπως σε εχουν μαθει ειναι.
Αν ειχε τοτε 30€ τοτε το Cd, τωρα θα σου φαινοταν φτηνο το 20. ... όχι και όχι.
Οι έννοιες φτηνό και ακριβό μπορούν να αναλυθούν (και χειραγωγηθούν) με άπειρους τρόπους. Ας το αφήσουμε για άλλο thread.


... Η αγορα καθοριζει τις τιμες.
Αν ειχε πχ το cd 50€, θα το αγοραζες; Οχι. για το πρώτο, όχι,
για το δεύτερο μπορεί αν είχα 100€ μεροκάματο.


... Δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης. ...ok.


... Η πειρατεια σαφως και τους εχει κανει κακο και δεν ξερω γιατι στα διάφορα φόρα αντιμετωπιζουν τις εταιριες σαν να ειναι οι χειροτεροι στον κοσμο.
Ολους τους καλλιτεχνες που ακουτε, ολες τις ταινιες που ειδατε και ολα τα παιχνιδια που παιξατε, εταιριες τα εφτιαξαν και προωθησαν.
Αντιμετωπίζουμε έτσι τις εταιρείες διότι με την δύναμη και επιρροή που έχουν στούς πάσης φύσεως και αποχρώσεως και επιπέδου πολιτικούς καταφέρνουν σιγά-σιγά να στραγγαλίζουν το ίντερνετ και να περνάνε απίθανους νόμους. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα πνευματικά δικαιώματα.
Εσένα πως θα σου φαίνοταν αν το κράτος αύξανε τον ΦΠΑ στο 25% και έδινε τα έσοδα σε έναν ιδιώτη, πχ το μέλος eyw του adslgr.com ?
Επίσης μας πειράζει που σπαταλά ανθρωποχρόνια ο κρατικός μηχανισμός, πχ ΔΔΗΕ, για τα κέρδη τους που έτσι και αλλιώς τα παίρνουν από την φορολογία, έχουν γίνει τρόπον τινά δημόσιοι υπάλληλοι.


... Εχουν δικαιωμα στο κερδος, και στο πολυ κερδος κιολας.ναι, το καταλάβαμε, το νιώσαμε.
Δεν υπάρχει αρχή, μέση και τέλος σε πόσα πράγματα υπάρχει τέλος υπέρ εταιρειών.
Τελικά όμως το κέρδος τους δεν προκύπτει από πωλήσεις αλλά από τα υπέρ τους τέλη, και δεν μιλάμε για το ΕΜΠ (το κατάργησαν το ο/οο?) αλλά για ιδιώτες.


Το θέμα της πειρατείας έχει συζητηθεί άπειρες φορές και έχει γίνει βαρετό, απλοί χρήστες και εκπρόσωποι των εταιρειών θα συνεχίζουν τσακώνονται στα φόρουμ για όσο θα είναι ακόμα νόμιμο για τους απλούς χρήστες.
Υπάρχει καθολική και αποτελεσματική λύση για την πειρατεία η "πειρατεία".
Ομως, δεν συμφέρει ομως τις εταιρείες διότι:
a. χρησιμοποιούν την πειρατεία σαν τζάμπα διαφήμιση,
b. έχουν εξασφαλισμένα και εγγυημένα απο το κράτος κέρδη μέσω της φορολογίας.

Καλώς ήλθες στο φόρουμ, μη χαθούμε τώρα που (ξανα?) βρεθήκαμε.

Manvol
21-08-17, 00:41
πουλάγανε σε όσους είχανε τα 20€ για να αγοράσουν. Δεν ξέρω ούτε πόσοι είναι ούτε πόσους ήθελαν οι εταρείες να είναι.
τα φθηνά CD κλασσικής μουσικής είχανε προ κρίσης από 5€, τα χιτ και τα σουξέ από 20€. Για τώρα δεν ξέρω.

όχι και όχι.
Οι έννοιες φτηνό και ακριβό μπορούν να αναλυθούν (και χειραγωγηθούν) με άπειρους τρόπους. Ας το αφήσουμε για άλλο thread.

για το πρώτο, όχι,
για το δεύτερο μπορεί αν είχα 100€ μεροκάματο.

ok.

Αντιμετωπίζουμε έτσι τις εταιρείες διότι με την δύναμη και επιρροή που έχουν στούς πάσης φύσεως και αποχρώσεως και επιπέδου πολιτικούς καταφέρνουν σιγά-σιγά να στραγγαλίζουν το ίντερνετ και να περνάνε απίθανους νόμους. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα πνευματικά δικαιώματα.
Εσένα πως θα σου φαίνοταν αν το κράτος αύξανε τον ΦΠΑ στο 25% και έδινε τα έσοδα σε έναν ιδιώτη, πχ το μέλος eyw του adslgr.com ?
Επίσης μας πειράζει που σπαταλά ανθρωποχρόνια ο κρατικός μηχανισμός, πχ ΔΔΗΕ, για τα κέρδη τους που έτσι και αλλιώς τα παίρνουν από την φορολογία, έχουν γίνει τρόπον τινά δημόσιοι υπάλληλοι.

ναι, το καταλάβαμε, το νιώσαμε.
Δεν υπάρχει αρχή, μέση και τέλος σε πόσα πράγματα υπάρχει τέλος υπέρ εταιρειών.
Τελικά όμως το κέρδος τους δεν προκύπτει από πωλήσεις αλλά από τα υπέρ τους τέλη, και δεν μιλάμε για το ΕΜΠ (το κατάργησαν το ο/οο?) αλλά για ιδιώτες.


Το θέμα της πειρατείας έχει συζητηθεί άπειρες φορές και έχει γίνει βαρετό, απλοί χρήστες και εκπρόσωποι των εταιρειών θα συνεχίζουν τσακώνονται στα φόρουμ για όσο θα είναι ακόμα νόμιμο για τους απλούς χρήστες.
Υπάρχει καθολική και αποτελεσματική λύση για την πειρατεία η "πειρατεία".
Ομως, δεν συμφέρει ομως τις εταιρείες διότι:
a. χρησιμοποιούν την πειρατεία σαν τζάμπα διαφήμιση,
b. έχουν εξασφαλισμένα και εγγυημένα απο το κράτος κέρδη μέσω της φορολογίας.

Καλώς ήλθες στο φόρουμ, μη χαθούμε τώρα που (ξανα?) βρεθήκαμε.

Well said!

yolovic
21-08-17, 09:38
πουλάγανε σε όσους είχανε τα 20€ για να αγοράσουν. Δεν ξέρω ούτε πόσοι είναι ούτε πόσους ήθελαν οι εταρείες να είναι.
τα φθηνά CD κλασσικής μουσικής είχανε προ κρίσης από 5€, τα χιτ και τα σουξέ από 20€. Για τώρα δεν ξέρω.

Ωραια αποφυγη.
Τωρα γιατι πουλανε φτηνοτερα;

Γιατι εχω δικιο, τοτε αγοραζαν αβερτα, τωρα δεν αγοραζουν, η μειωμενη ζητηση ριχνει τις τιμες. Απλο;
Αλλα σημερα παραπονιεσαι, μετα απο 20 χρονια.

Λιγο αναχρονιστικος δεν εισαι;



Αντιμετωπίζουμε έτσι τις εταιρείες διότι με την δύναμη και επιρροή που έχουν στούς πάσης φύσεως και αποχρώσεως και επιπέδου πολιτικούς καταφέρνουν σιγά-σιγά να στραγγαλίζουν το ίντερνετ και να περνάνε απίθανους νόμους. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα πνευματικά δικαιώματα.
Εσένα πως θα σου φαίνοταν αν το κράτος αύξανε τον ΦΠΑ στο 25% και έδινε τα έσοδα σε έναν ιδιώτη, πχ το μέλος eyw του adslgr.com ?
Επίσης μας πειράζει που σπαταλά ανθρωποχρόνια ο κρατικός μηχανισμός, πχ ΔΔΗΕ, για τα κέρδη τους που έτσι και αλλιώς τα παίρνουν από την φορολογία, έχουν γίνει τρόπον τινά δημόσιοι υπάλληλοι.

Μεγαλοεταιριες υπαρχουν παντου, πχ αυτοκινητα κλπ
Ολες νομους περνανε ή εχουν το προνομιο οι δικοι μας μονο;




Το θέμα της πειρατείας έχει συζητηθεί άπειρες φορές και έχει γίνει βαρετό, απλοί χρήστες και εκπρόσωποι των εταιρειών θα συνεχίζουν τσακώνονται στα φόρουμ για όσο θα είναι ακόμα νόμιμο για τους απλούς χρήστες.
Υπάρχει καθολική και αποτελεσματική λύση για την πειρατεία η "πειρατεία".
Ομως, δεν συμφέρει ομως τις εταιρείες διότι:
a. χρησιμοποιούν την πειρατεία σαν τζάμπα διαφήμιση,
b. έχουν εξασφαλισμένα και εγγυημένα απο το κράτος κέρδη μέσω της φορολογίας.

Τελικα τους συμφερει η πειρατεια γιατι ειναι τζαμπα διαφημιση;


Ελα, και το 1995 που δεν υπηρχε το ιντερνετ, πως εκαναν διαφημιση;
:rofl:
Αστεια πραγματα.

===

Γενικα ρε παιδι μου, μερικοι δεν εχετε βαρεθει να τα βλεπετε τα πραγματα μονοδιαστατα και ΛΑΘΟΣ;
Αν ο μπαμπας σας δουλευε σε καποια τετοια πολυεθνικη, τι θα λεγατε;
Τα ιδια; Οχι; Μα......

Οχι φυσικα, αλλα απο τη μερια του "Εχω μαθει να τα εχω ολα τζαμπα" πειρατη, ολα ευκολα ειναι, οι κακες εταιριες φταινε.

Και τις τιμες ριξανε, και ψηφιακα πουλανε, και φτηνο ειναι το σινεμα, και φτηνο ειναι το spotify, και steam κλπ υπαρχουν αλλα η πειρατεια εκει.
Σημαια στο κεφαλι σας.

dimitri_ns
21-08-17, 10:40
===

Γενικα ρε παιδι μου, μερικοι δεν εχετε βαρεθει να τα βλεπετε τα πραγματα μονοδιαστατα και ΛΑΘΟΣ;
Αν ο μπαμπας σας δουλευε σε καποια τετοια πολυεθνικη, τι θα λεγατε;
Τα ιδια; Οχι; Μα......




Us and them..
Χαίρομαι που δεν αμφιβάλεις ποτέ, πολυδιάστατος και σωστός

Πάντα χαιρόμουνα και επιδίωκα την παρέα ανθρώπων που αυτοσαρκάζονται.
Αν ο μπαμπάς μου δούλευε σε πολυεθνική (που δεν δούλευε) θα αυτοσαρκαζότανε (εκτός πολυεθνικής) όπως σε πολλές άλλες καταστάσεις
Δεν θα χρειαζότανε να λέω εγώ γι αυτόν.

Ο αυτοσαρκασμός είναι στάση ζωής αλλά μιας και δεν αμφιβάλεις δεν θάχεις απορίες.

BTW η διαφήμιση είναι απαραίτητη για το πλασάρισμα προιόντων και υπηρεσιών, γι'αυτό και βάζω την tv στο mute.
Είναι χρήσιμη, με ενημερώνει πχ από ποιά αλυσίδα φούρνων δεν θ' αγοράσω ποτέ τίποτα.
Λατρεύω όμως το telemarketing, ιδίως το συμπυκνωμένο νερό :p

Wonderland
21-08-17, 11:26
Ποια dvd και blue ray ρε παιδιά; Στο 2000 ζούμε; Ποια συσκευή έχει reader με δισκάκι; Ότι είναι να βγαίνει είτε νόμιμο είτε παράνομο θα είναι σε streaming ή αρχείο .. Η αλήθεια είναι πως οι εταιρίες θα προτιμούσαν διανομές "δίσκων" (χαχα άκου.. "δίσκων") αλλά αυτό δεν παίζει πια, ακόμα και αν οι "ελιτιστές" ποιότητας (πόσοι είναι?) προτιμούν δισκάκια να έχουν το προτότυπο..
Επειδή δεν έχουν οι δικές σου συσκευές δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν, ή ότι δεν χρησιμοποιούνται. Καλό είναι να βλέπουμε λίγο πιο πέρα από τα trends και τη μύτη μας. :p

Mirmidon
21-08-17, 12:58
Επειδή δεν έχουν οι δικές σου συσκευές δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν, ή ότι δεν χρησιμοποιούνται. Καλό είναι να βλέπουμε λίγο πιο πέρα από τα trends και τη μύτη μας. :p

Σωστά. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί για παράδειγμα PS ή ΧΒΟΧ και για αναπαραγωγή ταινιών.



Είπαμε για τα λεφτά γίνονται όλα...

PVOD (Premium Video On Demand) από την Apple και τα μεγαλύτερα κινηματογραφικά studios του Hollywood (!?) (http://www.macuser.gr/pvod-premium-video-on-demand-apple-cinema-studios-hollywood-25399/)

Manvol
21-08-17, 22:24
Οχι φυσικα, αλλα απο τη μερια του "Εχω μαθει να τα εχω ολα τζαμπα" πειρατη, ολα ευκολα ειναι, οι κακες εταιριες φταινε.

Και τις τιμες ριξανε, και ψηφιακα πουλανε, και φτηνο ειναι το σινεμα, και φτηνο ειναι το spotify, και steam κλπ υπαρχουν αλλα η πειρατεια εκει.
Σημαια στο κεφαλι σας.

Την πιθανότητα όλα αυτά να συνέβησαν και λόγω της πειρατείας - σε συνδυασμό με την τεχνολογική εξέλιξη - την έχεις αναλογιστεί ποτέ σου; Θεωρείς πιο πιθανό να ενήργησαν έτσι αυτοβούλως οι καλοκάγαθες εταιρίες;

BlindG
22-08-17, 02:59
3 σελίδες απαντήσεις ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ :rolleyes:

Ξαναθυμίζω:


Το Ομοσπονδιακό δικαστήριο της Αυστραλίας, έκανε αποδεκτό το αίτημα της Village Roadshow, για μπλοκάρισμα της πρόσβασης από τους ISPs, σε domains που δίνουν πρόσβαση σε παράνομο κατέβασμα ταινιών και άλλου υλικού.

Η απόφαση επιβάλει στους πάροχους την λήψη ευλόγων μέτρων για την αποτροπή πρόσβασης σε 42 sites που παραβιάζουν το copyright, μέσα σε 15 ημέρες.



Η Village ισχυρίστηκε στο δικαστήριο τα παρακάτω:

* Pirate websites are located overseas but are accessible to Australians using carriage service providers including Telstra, Optus, TPG and Vocus

* The owners or operators of the sites reproduced, made available or electronically transmitted movies and other programs without a licence or authority

* The sites infringed copyright in thirteen films and TV series, including The Lego Movie, Kingsman: The Secret Service and The Big Bang Theory.

Μεταξύ των "θυμάτων" της απόφασης περιλαμβάνονται τα sites:

* KissCartoon

* WatchSeries

* Torrent Downloads

* MegaShare

* Piratebay.to

* Putlockers.ch

Πηγή : Perth.Now (http://www.perthnow.com.au/news/western-australia/village-roadshow-wins-battle-over-illegally-downloading-in-australia/news-story/6df5328d1246d665e1ae5a73caf6de30)


Το μπλοκάρισμα ιστότοπων έχει πλέον την υπόσταση του hobby.
Ανησυχεί κανείς γι'αυτό ή μόνο για το εάν (ΟΝΤΩΣ ΑΔΙΚΩΣ) βλέπουμε διαφημίσεις ενώ έχουμε πληρώσει ένα ΤΣΟΥΧΤΕΡΟΤΑΤΟ εισιτήριο (που ακούστηκε να πληρώνουμε 2700δρχ για ταινία με 5-8 λεπτά διαφημίσεων;;; )....

yolovic
22-08-17, 19:59
3 σελίδες απαντήσεις ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ :rolleyes:

Ξαναθυμίζω:




Το μπλοκάρισμα ιστότοπων έχει πλέον την υπόσταση του hobby.
Ανησυχεί κανείς γι'αυτό ή μόνο για το εάν (ΟΝΤΩΣ ΑΔΙΚΩΣ) βλέπουμε διαφημίσεις ενώ έχουμε πληρώσει ένα ΤΣΟΥΧΤΕΡΟΤΑΤΟ εισιτήριο (που ακούστηκε να πληρώνουμε 2700δρχ για ταινία με 5-8 λεπτά διαφημίσεων;;; )....


Έχουμε 2017 και υπάρχει ακόμα άνθρωπος να λαικιζει με τις δραχμές που είχαμε το 2000; Σοβαρά τώρα;

Και σιγά τις ”2.700” που έδωσες και σου εξασφαλίζουν και το 'δικαίωμα' να θεωρείς ότι δεν πρέπει να βλέπεις διαφημίσεις.

Αν ήμουν εταιρία εγώ θα στις έκοβα τις διαφημίσεις και θα το πήγαινα 3.000 το εισιτήριο. Πάλι θα εκλαιγες.
Και χωρίς διαφημίσεις με 2.700 πάλι θα εκλαιγες γιατί δεν έχει 1.500 δρχ
Και με 5.000δρχ αντί για 7.000 το cd πάλι θα εκλαιγες γιατί δεν έχει 3.000δρχ

Γενικά το ξέρουμε, δεν αξίζουν λεφτά οι εταιρίες εκτός αν είναι για 5 ταινίες και 5 μπάντες που θεωρεί ο καθένας σωστές, right?

Σαν το τζάμπα τίποτα, τα υπόλοιπα που λέτε είναι παιδικά παραμυθακια.

Mirmidon
22-08-17, 23:11
Έχουμε 2017 και υπάρχει ακόμα άνθρωπος να λαικιζει με τις δραχμές που είχαμε το 2000; Σοβαρά τώρα;

Και σιγά τις ”2.700” που έδωσες και σου εξασφαλίζουν και το 'δικαίωμα' να θεωρείς ότι δεν πρέπει να βλέπεις διαφημίσεις.

Αν ήμουν εταιρία εγώ θα στις έκοβα τις διαφημίσεις και θα το πήγαινα 3.000 το εισιτήριο. Πάλι θα εκλαιγες.
Και χωρίς διαφημίσεις με 2.700 πάλι θα εκλαιγες γιατί δεν έχει 1.500 δρχ
Και με 5.000δρχ αντί για 7.000 το cd πάλι θα εκλαιγες γιατί δεν έχει 3.000δρχ

Γενικά το ξέρουμε, δεν αξίζουν λεφτά οι εταιρίες εκτός αν είναι για 5 ταινίες και 5 μπάντες που θεωρεί ο καθένας σωστές, right?

Σαν το τζάμπα τίποτα, τα υπόλοιπα που λέτε είναι παιδικά παραμυθακια.

Έλα ρε εκσυγχρονιστή εσύ. Εσένα δε σου αρέσει το τσάμπα δηλαδή ε; Και οι τιμές να ανέβουν δε χαμπαριάζεις εσύ έτσι; Large Ο κύριος.

thourios
22-08-17, 23:11
Δυστυχώς η Αυστραλία έχει γίνει τόσο αποστειρωμένη χώρα την τελευταία δεκαετία που ελέγχεται ακόμα και το κλ@σιμο.
Χωρίς να είναι υπερβολή έχουν περάσει στο άλλο άκρο.
Πάρκινγκ 2 ώρες αυτοκινήτου σε δημόσιο νοσοκομείο του Σίντνεϊ 50$ AUS
Για όσους καπνίζουν 25$ το πακέτο τα τσιγάρα. Κάπνισμα μόνο σε συγκεκριμένους χώρους. Ακόμα και σε στάση λεωφορείου, μπροστά απέξω δηλαδή απαγορεύεται.
Πακέτα ίντερνετ με ογκοχρέωση οπότε τι να «κατεβάσεις»;

Υπάρχουν βέβαια και άπειρα θετικά στοιχεία στη χώρα αυτή.

aroutis
27-08-17, 08:16
Δυστυχώς η Αυστραλία έχει γίνει τόσο αποστειρωμένη χώρα την τελευταία δεκαετία που ελέγχεται ακόμα και το κλ@σιμο.
Χωρίς να είναι υπερβολή έχουν περάσει στο άλλο άκρο.
Πάρκινγκ 2 ώρες αυτοκινήτου σε δημόσιο νοσοκομείο του Σίντνεϊ 50$ AUS
Για όσους καπνίζουν 25$ το πακέτο τα τσιγάρα. Κάπνισμα μόνο σε συγκεκριμένους χώρους. Ακόμα και σε στάση λεωφορείου, μπροστά απέξω δηλαδή απαγορεύεται.
Πακέτα ίντερνετ με ογκοχρέωση οπότε τι να «κατεβάσεις»;

Υπάρχουν βέβαια και άπειρα θετικά στοιχεία στη χώρα αυτή.

Το κάπνισμα απαγορεύεται και στην Ελλάδα στις στάσεις λεωφορείων, απλά όσοι καπνίζουν εκει ειναι γκάουδες.
Δεν ειναι θέμα αποστείρωσης αλλά παιδείας.

dimitri_ns
27-08-17, 08:38
Το κάπνισμα απαγορεύεται και στην Ελλάδα στις στάσεις λεωφορείων, απλά όσοι καπνίζουν εκει ειναι γκάουδες.
Δεν ειναι θέμα αποστείρωσης αλλά παιδείας.


Kαι το να διασχίζεις πεζός τον δρόμο εκτός διαβάσεων απαγορεύεται, αλλά ευτυχώς η κοινωνία αντιδρά.
Καλύτερα θα ήτανε να βάζανε τασάκια στις στάσεις λεωφορείων, να ξαναδιδάξουμε πολιτισμό.

Φανατικός με αυτό τον τρόπο ζωής
https://www.youtube.com/watch?v=OEAbk86pUmU

aroutis
27-08-17, 11:59
Kαι το να διασχίζεις πεζός τον δρόμο εκτός διαβάσεων απαγορεύεται, αλλά ευτυχώς η κοινωνία αντιδρά.
Καλύτερα θα ήτανε να βάζανε τασάκια στις στάσεις λεωφορείων, να ξαναδιδάξουμε πολιτισμό.
Πολιτισμός ειναι όταν ο καπνιστής δεν αδιαφορεί για τους διπλανούς του και εφαρμόζει τους νόμους.

thourios
27-08-17, 12:17
Το θέμα μας δεν είναι το κάπνισμα. Αναφέρθηκε απλά ως προς ένα μέτρο αυστηροτητας για το τι συμβαίνει σε αυτή τη χώρα.
Έχω φάει πρόστιμο επειδή οδηγούσα ποδήλατο χωρίς κράνος. Όταν του είπα του αστυνομικού ότι δεν γνώριζα. Μου είπε. Τώρα έμαθες.
Στη παρατήρηση Για την ογκοχρεώση στο ιντερνέτ δεν αναφέρθηκε κανείς. Αν έχεις τρελές ταχύτητες τι να το κάνεις το κατέβασμα όταν σου έρχεται σχεδόν πιο ακριβά από την αγορά της ταινίας;

RASTAVIPER
27-08-17, 15:50
Θα το δούμε και αυτό.

- - - Updated - - -



Η ανθρωπότητα υπήρχε μια χαρά πριν το marketing. Και μια χαρά επιστημονικές έρευνες εφευρέσεις σε όλους τους τομείς και παραγωγή προϊόντων υπήρχε. Μετά είπαμε να γίνουμε ακόμα ποιο άπληστοι και γεννήθηκε το marketing.


Όσο για τις ταινίες τα υπέρογκα κέρδη σε σύγκριση του budget της κάθε μιας, εκείνων που παρουσιάζουν κερδοφορία,είναι αρκετή ένδειξη ότι αυτές οι ταινίες είναι πανάκριβες. Τουλάχιστον ας τις δίνανε μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δωρεάν τα ίδια τα studios, σε όσους πλήρωσαν να τις δουν.Ή εναλλακτικά ας είχαν το DVD/Blu-ray στην τιμή του cinema.

Προφανώς ζεις σε μια φούσκα, σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον. Δεν εξηγείται αλλιώς.
Για να μην βλέπεις διαφημίσεις, δεν βλέπεις τηλεόραση, δεν ακούς ραδιόφωνο, περπατάς έξω στο δρόμο με κλειστά μάτια για να μην βλέπεις τα πόστερ και τα λοιπά μπάνερ, δεν μπαίνεις σε news portal κλπ κλπ.

Όσο για την ορολογία σου του Μάρκετινγκ, προτείνω να την στείλεις σε κάποιο οικονομικό ίδρυμα, ώστε κάτω από τους ορισμούς των καθηγητών Αυλωνίτη και Μάλλιαρη να μπει και η δικιά σου.

Mirmidon
27-08-17, 20:27
Προφανώς ζεις σε μια φούσκα, σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον. Δεν εξηγείται αλλιώς.
Για να μην βλέπεις διαφημίσεις, δεν βλέπεις τηλεόραση, δεν ακούς ραδιόφωνο, περπατάς έξω στο δρόμο με κλειστά μάτια για να μην βλέπεις τα πόστερ και τα λοιπά μπάνερ, δεν μπαίνεις σε news portal κλπ κλπ.

Όσο για την ορολογία σου του Μάρκετινγκ, προτείνω να την στείλεις σε κάποιο οικονομικό ίδρυμα, ώστε κάτω από τους ορισμούς των καθηγητών Αυλωνίτη και Μάλλιαρη να μπει και η δικιά σου.

Δικαίωμά μου δεν είναι; Γιατί σε προβληματίζει; Δεν ζητώ την απάντησή σου αλλά σου δίνω τροφή για σκέψη. Και ένα βοήθημα : Δεν σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι σαν και εσένα.Ίσως αυτό σου δώσει μια καλύτερη προοπτική για τον κόσμο γύρω σου.

yolovic
05-09-17, 13:14
Δυστυχώς η Αυστραλία έχει γίνει τόσο αποστειρωμένη χώρα την τελευταία δεκαετία που ελέγχεται ακόμα και το κλ@σιμο.
Χωρίς να είναι υπερβολή έχουν περάσει στο άλλο άκρο.
Πάρκινγκ 2 ώρες αυτοκινήτου σε δημόσιο νοσοκομείο του Σίντνεϊ 50$ AUS
Για όσους καπνίζουν 25$ το πακέτο τα τσιγάρα. Κάπνισμα μόνο σε συγκεκριμένους χώρους. Ακόμα και σε στάση λεωφορείου, μπροστά απέξω δηλαδή απαγορεύεται.
Πακέτα ίντερνετ με ογκοχρέωση οπότε τι να «κατεβάσεις»;

Υπάρχουν βέβαια και άπειρα θετικά στοιχεία στη χώρα αυτή.

Aυτα που λες θετικοτατα ειναι.

50$ για παρκιν και 25$ για τσιγαρα δεν ειναι τιποτα οταν ο μεσος μισθος ειναι 4.500-5.000$, εγω θα το χρεωνα 100$ το παρκιν και 50 τα τσιγαρα.
Να πας με σκουτερ ή λεωφορειο και να μην καπνισεις.




Το κάπνισμα απαγορεύεται και στην Ελλάδα στις στάσεις λεωφορείων, απλά όσοι καπνίζουν εκει ειναι γκάουδες.
Δεν ειναι θέμα αποστείρωσης αλλά παιδείας.


Πολιτισμός ειναι όταν ο καπνιστής δεν αδιαφορεί για τους διπλανούς του και εφαρμόζει τους νόμους.[/offtopic]

Ελιτισμος του κ@λου. Τον λες γκαου τον αλλο επειδη καπνιζει στη σταση.
Γεννηθηκε σε μια χωρα που το εκαναν οι γονεις του και οι παππουδες του, πως θα μορφωθει και θα εχει παιδεια, μονος του;

Το καπνισμα στη σταση και στις καφετεριες ειναι φυσικη εξελιξη των πραγματων και της παιδειας μας.

Στην Ιαπωνια και στην Ασια σε τουριστικα και κεντρικα μερη απαγορευουν το καπνισμα σε δρομους ολοκληρους, σε παρκα, σε εμπορικα, σε ολους τους κλειστους χωρους.

Ε ,σε εαυτο ειναι μπροστα, αλλα τι λαοι καταπιεσμενοι ειναι αυτοι ομως.
Ξεσπανε στη δουλεια και στη γυναικα τους. Αντιστοιχα ψεγαδια στη νοοτροπια εχουν οι ΒορειοΕυρωπαιοι.

Το να εισαι Ελληνας και να κλαις για την Ελληνικη νοοτροπια, και να διαλεγεις συμπεριφορες απο ολον τον κοσμο και να λες "Αυτοι γιατι το κανουν και ειμεις ειμαστε φραπΕλληνες" ειναι πραγματικη ελλειψη παιδειας.

Την τελειοτητα δεν την αγγιξε κανεις.

dimitri_ns
05-09-17, 16:11
Aυτα που λες θετικοτατα ειναι.

50$ για παρκιν και 25$ για τσιγαρα δεν ειναι τιποτα οταν ο μεσος μισθος ειναι 4.500-5.000$, εγω θα το χρεωνα 100$ το παρκιν και 50 τα τσιγαρα.
Να πας με σκουτερ ή λεωφορειο και να μην καπνισεις.







Ελιτισμος του κ@λου. Τον λες γκαου τον αλλο επειδη καπνιζει στη σταση.
Γεννηθηκε σε μια χωρα που το εκαναν οι γονεις του και οι παππουδες του, πως θα μορφωθει και θα εχει παιδεια, μονος του;

Το καπνισμα στη σταση και στις καφετεριες ειναι φυσικη εξελιξη των πραγματων και της παιδειας μας.

Στην Ιαπωνια και στην Ασια σε τουριστικα και κεντρικα μερη απαγορευουν το καπνισμα σε δρομους ολοκληρους, σε παρκα, σε εμπορικα, σε ολους τους κλειστους χωρους.

Ε ,σε εαυτο ειναι μπροστα, αλλα τι λαοι καταπιεσμενοι ειναι αυτοι ομως.
Ξεσπανε στη δουλεια και στη γυναικα τους. Αντιστοιχα ψεγαδια στη νοοτροπια εχουν οι ΒορειοΕυρωπαιοι.

Το να εισαι Ελληνας και να κλαις για την Ελληνικη νοοτροπια, και να διαλεγεις συμπεριφορες απο ολον τον κοσμο και να λες "Αυτοι γιατι το κανουν και ειμεις ειμαστε φραπΕλληνες" ειναι πραγματικη ελλειψη παιδειας.

Την τελειοτητα δεν την αγγιξε κανεις.

Για δες, καλός μας βγήκες εντέλει.
Υπάρχει ακόμα κόσμος που ψάχνει για την τελειότητα? Και με τα πάθη τι θα γίνει ? Απάνθρωπα είναι?
Αχ, "φαντασία μου πλανεύτρα είσαι η πιό μεγάλη ψεύτρα"

Αντε κα λίγο Iggy Pop και Bowie να χαμογελάσει το χειλάκι μου

Από το china girl
"I stumble into town just like a sacred cow
Visions of swastikas in my head
Plans for everyone" -> φασιστικούλι δεν είναι ?

yolovic
07-09-17, 11:24
Αν πω οτι καταλαβα, θα πω ψεματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.