PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για iPod 30GB



ckbond
25-05-07, 00:27
Καλησπέρα,

Πρόσφατα απέκτησα ένα iPod 30GB και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σε μερικές απορίες μου.

1. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να περάσω τραγούδια με άλλο πρόγραμμα πέρα του iTunes??? Αν ΝΑΙ με ποιο???
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι στα Ελληνικά CD μου εμφανίζει με παπάκια τις ονομασίες των τραγουδιών και θα πρέπει να κάτσω να κάνω rename όλους τους τίτλους έναν προς έναν.
Υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό και να "διαβάζει" κανονικά τα Ελληνικά???

2. Όταν δημιουργό τα MP3 με άλλο πρόγραμμα πέρα του iTunes με αφήνει να κάνω import ένα ένα τα κομμάτια και είναι πολύ κουραστικό, γνωρίζει κανείς κανένα άλλο τρόπο που θα μπορώ να κάνω μαζικό Import στο iTunes και κατ' επέκταση στο iPod???

Ευχαριστώ πολύ για όποιον διαθέσει χρόνο να διαβάσει το Post μου και ακόμα περισσότερο αυτούς που θα μου δώσουν και λύση για τις απορίες μου...:oneup:

Προς MODS
Ήμουν μεταξύ αυτού του Forum και του Audio & Video, αν νομίζετε ότι τελικά το έβαλα σε λάθος μέρος παρακαλώ όπως το μεταφέρετε σε όποιο νομίζετε ότι είναι το σωστό...

Νικαετός
25-05-07, 01:14
Νομίζω και στο iTunes, κάνεις μαζικά import Λογικά τα παιδιά που ασχολούνται με το MAC OS, θα γνωρίζουν περισσότερα. Εγώ με την πολύτιμη βοήθεια του kadro, πέρασα καμμιά 500ριά κομμάτια έτσι στο itunes και μετά τα έκανα sync στο ipod, αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι τον τρόπο. Πάντως γίνεται./

PlanB
25-05-07, 10:05
ckbond, έχεις PC ή Mac;

Αν προσπαθείς μέσω Mac, ένα απλό drag-and-drop στο iTunes θα αντιγράψει όλα τα κομμάτια στο iTunes library. Κατόπιν, συνδέεις το iPod, πηγαίνεις στα preferences του iTunes και τσεκάρεις την επιλογή να κάνει αυτόματα syncing.

Έτσι ό,τι έχεις θα αντιγραφεί στο iPod (μουσική, φωτό, βίντεο, κλπ.). Αν δεν τα θέλεις όλα, τσεκάρεις μόνο όσα θέλεις να περαστούν στο iPod.

Νικαετός
25-05-07, 10:10
Το ίδιο λογικά πρέπει να γίνεται και στα win, αλλά με το import folder.;)

jara
25-05-07, 10:25
Δοκιμασε το winamp.

gogos
25-05-07, 13:09
Μήν το δοκιμάσεις δεν δουλεύει με άλλο πρόγραμμα εκτός του itunes;)

kadronarxis
25-05-07, 13:59
Add to Library πρέπει να κάνεις και να επιλέξεις τους φακέλους που θέλεις να κάνεις εισαγωγή τραγουδιών.
Νίκο αυτό σου είχα πει βρε, γιατί δεν το θυμάμαι! :p

ckbond
25-05-07, 20:04
ckbond, έχεις PC ή Mac;

Αν προσπαθείς μέσω Mac, ένα απλό drag-and-drop στο iTunes θα αντιγράψει όλα τα κομμάτια στο iTunes library. Κατόπιν, συνδέεις το iPod, πηγαίνεις στα preferences του iTunes και τσεκάρεις την επιλογή να κάνει αυτόματα syncing.

Έτσι ό,τι έχεις θα αντιγραφεί στο iPod (μουσική, φωτό, βίντεο, κλπ.). Αν δεν τα θέλεις όλα, τσεκάρεις μόνο όσα θέλεις να περαστούν στο iPod.


Add to Library πρέπει να κάνεις και να επιλέξεις τους φακέλους που θέλεις να κάνεις εισαγωγή τραγουδιών.
Νίκο αυτό σου είχα πει βρε, γιατί δεν το θυμάμαι! :p

@PlanB - kadronarxis & Νικαετός
Σας ευχαριστώ πολύ, έτσι ακριβώς γίνεται, με Drag&Drop του φακέλου ή του κάθε κομματιού ξεχωριστά κάνεις δουλειά...:clap::clap::clap:

και μάλιστα φέρνει και το art work (το εξώφυλλο του δίσκου) που είχα περάσει μιας και δεν το έβρισκε από μόνο του σε online free db...
εννοείτε ότι τα Ελληνικά τα φέρνει με αυτό τον τρόπο κανονικά, το πρόβλημα με τα ιερογλυφικά το έχω όταν το import το κάνει το itunes...

@PlanB Συγγνώμη για την παράληψη μου να γράψω τι λειτουργικό έχω...:oops:

εντελώς πληροφοριακά και στην περίπτωση μελλοντικής ανάγνωσης από κάποιον άλλο έχω WIN Vista Ultimate Edition...:whistle:

PlanB
26-05-07, 09:03
έχω WIN Vista Ultimate Edition...:whistle: [/i]

Λυπάμαι... :sorry:

Πλάκα κάνω! Απόλαυσε το iPod :oneup:

ckbond
26-05-07, 14:17
Και συνεχίζω με τις ερωτήσεις καταχραζομενος τον αυθορμητισμό σας και την αχαλίνωτη επιθυμία σας να μου απαντήσετε... :p

Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί το κάνει αυτό που δείχνει η παρακάτω photo...

17773

Γιατί ενώ είναι ο ίδιος καλλιτέχνης και το ίδιο Album μου τα ξεχωρίζει???
Ενώ κάνω την κατηγοριοποίηση κατά Album By Artist και ενώ δείχνει ότι είναι όλα ίδια τα ξεχωρίζει...
Γιατίιιιιιιιιιιιιιιι...????:evil::evil::evil:

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

Πύρρος
26-05-07, 15:58
Μα ΔΕΝ είναι ίδιος ο καλλιτέχνης.

Δοκίμασε να διαλέξεις όλα τα κομμάτια του album, να πατήσεις CTRL+i και να τικάρεις το "part of a compilation" στην καρτέλα info.

Για τα ελληνικά, αν είναι σε ID3v2 με unicode δουλεύουν μια χαρά και στο iPod και στα iTunes. Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι για το conversion.


(BTW, για την ιστορία, υπάρχει plugin για iPod support για πάρα πολλούς media players, ενδεικτικά winamp (πλέον υπάρχει στον installer) και foobar (http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=19156))

ckbond
26-05-07, 19:47
Μα ΔΕΝ είναι ίδιος ο καλλιτέχνης...
Πίστευα ότι αφού το Boombastic ήταν ίδιο σε όλα τα κομμάτια στην κατηγορία Album by Artist τότε θα μπορούσε να γίνει σωστή κατηγοριοποίηση...:oops::oops::oops:

Δοκίμασε να διαλέξεις όλα τα κομμάτια του album, να πατήσεις CTRL+i και να τικάρεις το "part of a compilation" στην καρτέλα info...
Δούλεψε μια χαρά αυτό...:oneup:

Για τα ελληνικά, αν είναι σε ID3v2 με unicode δουλεύουν μια χαρά και στο iPod και στα iTunes. Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι για το conversion...
Πως το ελέγχω αυτό και πως μπορώ να το αλλάξω???

jara
28-05-07, 02:33
Μήν το δοκιμάσεις δεν δουλεύει με άλλο πρόγραμμα εκτός του itunes;)
Αφου δουλευει και με αλλα προγραμματα.;)

gogos
28-05-07, 14:33
Αφου δουλευει και με αλλα προγραμματα.;)

Με ποιά?

sonic
28-05-07, 14:35
με το winamp και καλύτερα απο το $#%ΙTUNES, επίσης με το winamp μπορείς να αντιγράψεις και τα περιεχόμενα σε φάκελο στον υπολογιστή, που δεν γίνεται στο itunes (νομίζω)

Πύρρος
28-05-07, 15:19
Με ποιά?

Εγραφα παραπάνω δύο παραδείγματα, αλλά εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_iPod_Managers) έχει ακόμα μπόλικα.

sonic
28-05-07, 15:22
Το anapod είναι καλό απο αυτά, αλλά το winamp είναι καλύτερο, εκτος και αν μιλαμε και για βίντεο που δεν έχει υποστήριξη.

Ntavelis
28-05-07, 20:51
Εγώ πάντως παιδιά μια χαρά την κάνω τη δουλειά μου με iTunes.
Τον χρησιμοποιώ και σαν player γιατί γουστάρω την κατηγοριοποιήση που κάνει με τα artworks..

jara
30-05-07, 02:29
Με ποιά?
Αν εχεις pc υπαρχουν και αλλες λυσεις!

ckbond
30-05-07, 23:46
Εγώ πάντως παιδιά μια χαρά την κάνω τη δουλειά μου με iTunes.
Τον χρησιμοποιώ και σαν player γιατί γουστάρω την κατηγοριοποιήση που κάνει με τα artworks..

Και εμένα μου αρέσει αυτή η κατηγοριοποίηση που κάνει με τα Artworks :oneup: αλλά το θέμα είναι αν θα καταφέρει ποτέ να φέρει αυτό το ρημάδι το Artwork... :whistle:

Στα περισσότερα Album πρέπει να μπαίνω και να ψάχνω στο νετ για να βρω το εξώφυλλο... :evil::evil::evil:

Σκέφτομαι να το γυρίσω σε Media Player μιας και ότι έχω βάλει, (από Original Cd's), δεν με έχει απογοητεύσει...:cool::cool::cool:

Πύρρος
31-05-07, 01:38
Εχεις δοκιμάσει το Advanced -> Get album artwork ? Αν όχι δοκίμασέ το. Ίσως όχι σήμερα γιατί λόγω itunes plus θα γίνεται της $#@%$%#$% στο iTMS.

ckbond
31-05-07, 21:49
Εχεις δοκιμάσει το Advanced -> Get album artwork ? Αν όχι δοκίμασέ το. Ίσως όχι σήμερα γιατί λόγω itunes plus θα γίνεται της $#@%$%#$% στο iTMS.

Δεν κάνω και τίποτε άλλο...όλη την ώρα αυτή την δουλειά κάνω μπας και ξυπνήσει και βρει τίποτε...:whistle:;)

macgiorgosgr
31-05-07, 23:12
Το Get Album Artwork θα δουλέψει μόνο αν έχετε σωστά id3 tags και ταιριάζουν με κομμάτια που υπάρχουν στο iTMS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.