PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι φταίει άραγε που δεν μπορώ να μπω στο web;



sisifos
25-05-07, 04:05
Γεια σας!!!
Θα μπω κατευθείαν στ ψητό (γιατί ξέρω ότι πεινάτε!!!:whistle:)
Λοιπόν, χθες στα ξαφνικά, ενώ είχα ανοιχτό τον firefox και όλα δούλευαν ρολόι, άρχισε να μη κατεβάζει σελίδες. Προσπαθώντας να βρω μια λύση, σκέφτηκα να επανεκινήσω το ρουτεράκι μου(είχα χρόνια να το κάνω αυτό). Κάνοντας επανεκκίνηση, διαπίστωσα ότι πλέων δεν έπαιζε ούτε το torrent. Το κλείνω και το ξανανοίγω μετά από κανά δεκάλεπτο. Βλέπω όλα τα προγράμματα που έχουνε σχέση με το internet να δουλεύουν τέλεια, εκτός από τον firefox. Ανοίγω τον explorer, όπου και αυτό κάνει τα ίδια (αρνείται να συνδεθεί και αυτός πεισματικά!!! :down:), ούτε στο ρουτεράκι μου δεν μπορώ να μπω. Κλείνω πυρότουβλα, κλείνω εντομοκτόνα, τίποτε!!! Εκεί κάπου, γυρνάω στον δευτερο μου υπολογιστή και διαπιστώνω ότι το web δουλεύει άψογα, ανοίγω το ρουτερακι, όλα κομπλέ. Ε λοιπόν από το μεσημέρι και μετά, τι παστέλι έδωσα στον πρώτο υπολογιστή, τι γλυκά, τι λουκουμάκια, τι υποβρύχια (βανίλια) δεν κατάφερα να το πίσω να συνδεθεί στο web, ούτε σε mail ούτε σε ftp. Σε torrent msn vnc δουλεύουν άψογα. Μπορείτε να με βοηθήσετε ή έστω να μου προτείνετε κάτι;

Όλα αυτά συμβαίνουν σε winxp sp2 en
Αν έχετε καμιά ερώτηση τεχνικής φύσεως, σε σχέση με το μηχάνημα μου, ευχαρίστως να σας βοηθήσω.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

sdikr
25-05-07, 06:07
Ριξέ μια ματιά πρώτα στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου
Μετά δες το αρχείο \windows\system32\etc\hosts

μην έχει καμια περίεργη εγγράφη

τρέξε ενα ipconfig /flushdns
και ενά netsh int ip reset test.log

αν δεν πιάσουν αυτά δόκιμασε και ενά system restore

αν δεν πιάσει και εκείνο.....:p

deniSun
25-05-07, 11:10
Έλεγξε τους DNS ή αυτό που σου λέει ο sdikr.

gosper
25-05-07, 14:33
κανε ενα reset+delete στο history και στα cookies του mozilla και του explorer φυικα και κανε μια επανεκινηση!!αν δε σου δουλεψει κανε ενα search me το spybot s&d να δεις μπας και εχεις κανα ρουφιανο μεσα..και εδω ειμαστε:hmm:

το χα και γω αυτο το προβλημα εκανε μια σελιδα να μπει μπορει και 20'
ειχσ τρελαθει ..παιχνιδια τορρεντ και μσν ετρεχαν κανονικα...

καντα ολα και ασε του sdikr τελευταια λυση που ειναι και η πιο τεχνικη..γιατι αν δεν μπει και απο κει ......

sisifos
26-05-07, 17:48
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας…
Δυστυχώς δεν κατάφερα να το φτιάξω. Να ομολογήσω ότι πέτυχα για κανά λεπτό, να δουλέψει σωστά και μετά, ξανά πάλι τίποτε, λες και έχει μπουκώσει το router. Πολύ περίεργο ρε μαμοτο!!! Το θέμα με το system restore δεν ξέρω, δεν πέτυχε.
:)
:hmm::hmm::hmm:

koulisan
26-05-07, 19:52
χαχαχαχα, το πιστεύεις ρε φίλε πως μπήκα να γράψω τα ίδια? ακόμα δε διάβασα απαντήσεις. φυσικά εγώ μπορώ να μπω στο ιντερνετ πατώντας στο "my computer" και γράφοντας πάνω στην address. μπαίνω μέσα ασύρματου δικτύου και πάω να σκάσω. κάποια μπηνιά παίζει με τη κάρτα δικτύου. αν βρω καμιά λύση, θα ξαναγράψω. πάντως είμαι καρφωμένος 3 ώρες κάνοντας ότι μου κάτέβει από το μυαλό αλλά και πάλι τπτ...

koulisan
26-05-07, 20:01
λοιπόν φίλε κάτι παίζει με τον mozilla. είχα κρατήσει ένα παλιό profile και το έκανα αντικατάσταση πάνω στο υπάρχον. δουλεύει και αυτός και ο ie. τώρα φυσικά έχω άλλο πρόβλημα. όταν μπαίνω msn δε δουλεύει καθόλου και πάλι. μου φαίνεται πως θα κάνω unistall τον mozilla. ίσως φταίει κάτι με αυτόν... σε λιγο θα ξαπαντήσω...

pan05
26-05-07, 20:34
Koulisan μη τον κάνεις uninstall. Δε μπορεί να φταίει ο mozilla. Αλλά δοκίμασε αυτό:

Στη μπάρα διευθύνσεων γράψε:


about:config

Βρες την εγγραφή:


network.dns.disableIPv6

και κάν' την true.

koulisan
26-05-07, 21:04
το έκανα και αυτό ionos αλλά και πάλι τπτ. πάντως sisfos δες και αυτή τη ρύθμιση. administrative tools===>services. κάνε enable το start το wireless zero configuration. χθες μου δούλευαν όλα ρολόι αλλά σήμερα δε ξέρω τι σκατά έκανα και το χάλασα... :(

sisifos
26-05-07, 21:20
Φίλε ionos, δυστυχώς το έκανα και αυτό, αλλά τίποτε…:cry::cry::(

Άσε koulisan… :(είναι πολύ κουφό, εμένα εν ψυχρό έγινε, κάνοντας κλικ για να πάω στην επόμενη σελίδα. Δε λες πάλι καλά που στο άλλο το pc δουλεύει:cool: και μπορώ και σας γράφω από αυτό.
Το έκανα και αυτό πριν λίγο, ακολουθώντας τα βήματα που μου έδωσες, αλλά είναι enabled:hmm:


Εντωμεταξύ, θέλω να αποφύγω την απεγκατάσταση του firefox, γιατί έχω ένα σορό από ρυθμίσεις και επεκτάσεις, όπως καταλαβαίνεται είναι λίγο επίπονο να τα ξανά εγκαταστήσω.:):p

koulisan
27-05-07, 04:01
άσε sisfos. νέο πρόβλημα έχω τώρα. αντί για 256 upload, μου το κάνει 128. αλλάζω το router πρίζα και γίνεται 246. το ξαναβάζω στην αρχική και πάλι 128......

τι παίζει ρε γμτ. πάω να τρελαθώ. από το μυαλό μου πέρασε για αυτό το πρόβλημα πως ίσως τα έχει παίξει η πρίζα(δεν ειναι και στην καλύτερη κατάσταση μπορώ να πω).

άντε και ο Θεός βοηθός....

sisifos
27-05-07, 16:39
Πάντως έχω προσέξει ότι σε περίπτώση που κλείσω το router και το ξανανοίξω τότε μου ανοίγει μέχρι 3 σελίδες, μετά σταματάει.:hmm:

nikosl
27-05-07, 19:17
το είχα και εγώ και το έλυσα έτσι.

κανε τα παρακάτω:

run->cmd->ipconfig /release

run->cmd->ipconfig /renew

koulisan
27-05-07, 22:44
nikosl δε γίνεται τίποτα. θα το ξαναπαλέψω πάντως αυτό που λες μπας και βγάλω άκρη. thanks

sisifos
27-05-07, 23:56
το είχα και εγώ και το έλυσα έτσι.

κανε τα παρακάτω:

run->cmd->ipconfig /release

run->cmd->ipconfig /renew


Το δοκίμασα αυτό που μου προτείνεις πριν από λίγο, να πω την αλήθεια είναι η πρώτη περίπτωση που δούλεψε:p, έστω και για λίγο:cry:. Όπως ακριβώς περιγράφω πιο πριν, σαν να έκλεισα το router, μόνο που τώρα το έκανα με software. Ευχαριστώ πολύ nikosl. :)

nikosl
28-05-07, 13:12
Μάλιστα με τη βοήθεια ενός συμφορουμίτη είχα φτιάξει ένα αρχειάκι που έδινε μόνο του τις 2 εντολές. Αυτό το πάθαινα συνήθως μετά από sleep, όταν άνοιγα το pc έτρεχα το αρχειακι και μετά οκ.

Τελικά κατέληξα ότι σε εμένα "χτύπαγε" το zonealarm security suite. Το έβγαλα και έβαλα nod32 και από τοτε δεν ξαναεμφανίστηκε. Τώρα δεν ξέρω σε εσάς ποιο πρόβλημα υπάρχει πάντως είμαι 99% σίγουρος ότι κάποιο πρόγραμμα φταιει...


PS Σιγουρέψτε από το "ορισμός πρόσβασης και προεπιλεγμενων προγραμμάτων" ότι ο μοζιλα είναι default browser.

sisifos
30-05-07, 09:56
Έχει αρχίσει να περνάει η σκέψη από το μυαλό μου, για format:(:(, ποπό και δεν ήθελα να το κάνω αυτό με τίποτε…
Αλλά δεν μπόρεσα να βρω τρόπο να το φτιάξω.:cry:

manoulamou
30-05-07, 10:20
Το format ειναι προσωρινη λυση σε μονιμα προβληματα...
Με λιγο παραπανω ψαξιμο και βοηθεια απο τα καταλληλα προσωπα
προλαβαινεις την επαναληψη της ταλαιπωριας.

Το αξιoπεριεργο ειναι πως το κανει σε δυο browsers.
Κατι ανεφeρες για δευτερο pc: τα εχεις σε δικτυο ή ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους;

chimaros
30-05-07, 10:22
Πριν κάνεις φορμάτ δοκίμασε αυτό:

http://www.snapfiles.com/reviews/XP_TCP-IP_Repair/xptcpiprepair.html

ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει και ΔΕΝ μπορώ να εγγυηθώ αποτελέσματα...

sisifos
31-05-07, 11:02
Ναι ξέρω ότι το format δεν είναι η λύση αλλά πρέπει να δουλέψω μου έχουνε τύχει ένα βουνό πράματα, πέσανε όλα μαζί (ξέρετε πως είναι αυτά τα πράγματα!!!).
Τα μηχανήματα τα έχω συνδεδεμένα σε ένα splitter (router και 2 PC), πριν μέρες δουλεύανε ρολόι. Χτες διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει ούτε το δίκτυο μεταξύ τους, το πρόβλημα ήτανε ότι δεν είχα και χρόνο να το κοιτάξω, έτσι αναγάστικα να ανταλλάξω αρχεία με “μπακαλίστικο” τρόπο (flash drive):down::mad:, αλλά δεν γίνετε να συνεχιστεί αυτό το πράγμα, ένιωθα πολύ ηλίθιος.

Δυστυχώς, οι γνώσεις μου δεν φτάνουνε για να διορθώσω το πρόβλήμα:);), δεν είμαι σαν και εσάς.

Φίλε chimaros ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου. Το εγκατέστησα, έκανα reset, έκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτε…
Δουλεύει λίγο στην αρχή, ανοίγει 2-3 σελίδες και μετά τίποτε…

@ ADSLgr.com All rights reserved.