PDA

Επιστροφή στο Forum : sabayon linux μεσω VMware



virginia
25-05-07, 07:59
θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να τρέξω τημ συεγκεκριμένη διανομή μέσω virtual machine, τη VMware αν γίνεται; windows xp έχω τώρα..ευχαριστω

vagskarm
25-05-07, 08:56
Εχεις κατεβάσει και εγκαταστήσει το VMWare ? Ποιά έκδοση ?

Εγώ έχω βάλει το ubuntu 64bit σε VMWare server χωρίς πρόβηλημα, και το sabayon σε ένα παλιό φορητό μου, αλλά ξηλώνοντας τα XP τελείως. Στο φορητό εγκαταστάθηκε με την τρίτη, τις δύο πρώτες έβγαζε ένα μήνυμα για bug σε διαφορετικά σημεία, αλλά στο τέλος εγκαταστάθηκε κανονικά και βρήκε όλο το hardware ακόμη και το wifi.

Αν μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως.

virginia
25-05-07, 09:52
έχω την έκδοση 6 απο το VMWare.θέλω πρώτα να την τρέξω σε VM για να τη συνηθίσω καθώς 10 χρόνια "παράθυρα" δεν είναι και λίγα

vagskarm
25-05-07, 09:56
Μπορεις να την τρέξεις και από το livecd χωρίς να χρειαστεί να την εγκαταστήσεις. Μόλις νοιώθεις άνετα και μπορείς να δουλέψεις με την διανομή, την εγκαθιστάς κανονικά.

virginia
25-05-07, 10:14
έχω κατεβάσει τα sabayon δημιουργήθηκε ένα ISO αρχείο το οποίο το έγραψα σε ενα dvd αλλά όταν μπήκε στο οδηγό,απλά άνοιξε τα περιεχόμενα..δεν έβγαλε κάποια οθόνη εγκατάστασης όπως πχ βγάζουν τα windows όταν μπαίνει ο δίσκος στον οδηγό

vagskarm
25-05-07, 10:19
Πρέπει να μπουτάρει το μηχάνημα από το dvd και όχι από τον σκληρό δίσκο που είναι τα XP. Κατ' αρχήν άσε το dvd μέσα, κλείσε το μηχάνημα και ξαναάνοιξέ το. Αν δεν μπουτάρει από το dvd θα πρέπει να αλλάξεις το boot sequense από το bios.

@ ADSLgr.com All rights reserved.