PDA

Επιστροφή στο Forum : ZISTO Γολγοθας - βοηθατε χριστιανοι και αλλοθρησκοι!!!



dslfan
25-05-07, 10:32
Απο τις 17/05/2007 εχει ενεργοποιηθει πληρως το ΖΙΣΤΟ και θεωρητικα θα επρεπε στο επομενο 48ωρο να ημουν online.


Εκτοτε μεχρι και αυτη την στιγμη δεν εχω καταφερει να μπω.


Καποια ινφο:
Το ρουτερ μου ειναι σεταρισμενο, και δειχνουν ολα οκ.
Παιρνω κανονικα ΙΡ και φτανω μεχρι την τελλας μια χαρα.
Απο κει και περα ομως δεν παω πουθενα....


Στο support με κοροιδευουν συνεχεια....
:down::down::down:
Αυτοι που ειναι στο τηλεφωνο, μου απαντανε στερεοτυπα οτι το αιτημα μου για να λυθει το προβλημα προωθειτε αμεσα ως κατεπειγον.... (το κατεπειγον ειναι απο τις 17 μεχρι σημερα...)

Καποιες αλλες κοπελες μου λεγανε ψεματα για να με ξεφορτωθουν οτι σημερα η αυριο θα εχω συνδεθει (αυτα σε επικοινωνιες κατα τις 22/23-5-2007)

Γενικα στο support εχουν δασκαλευτει στο να λενε αοριστολογιες χωρις να λενε κατι συγκεκριμενο αρκει να με ξεφορτωθουν.
Συνεχεια μου λενε οτι εχω δικαιο αλλα να κανω υπομονη....


Στο μεταξυ για ιντερνετ μπαινω με ντιαλ απ....
:mad::mad:
με ταχυτητες 1.5 με 2 kbps και η συνδεση μου κραταει ελαχιστα αφου που και που πεφτει.

Σημειωστε οτι ειχα ADSL απο πΟΤΕ για τρια χρονια χωρις να εχω ποτε μου προβλημα.
Σταθερη συνδεση με μειωμενο βεβαια bandwidth περιπου λιγο παραπανω απο το μισο.



Σημερα το ξεμερωμα (βαζω ξυπνητηρι για να ξυπνησω για να πιασω τους τεχνικους της τελλας...) μιλησα με ενα παλικαρι ο οποιος μου εδωσε την πιο φιλοτιμη απαντηση.....

"δεν το κοβω να συνδεεσαι.... μαλλον θα πρεπει να πας στα κεντρικα στο μαρουσι και ισως βρεις ακρη αμα βρεις κανενα υπευθυνο και τον στριμωξεις...."
Εμεινα πραγματικα με ανοικτο το στομα....

Τεσπα, τωρα σχεδιαζω να δω τι θα κανω....
Την δευτερα θα ζητησω αδεια απο την δουλεια να παω στο μαρουσι στα κεντρικα τους και να στρογγυλοκατσω μεχρι να μου ενεργοποιησουν την συνδεση μου....


Ριξτε καμια ιδεα ρε παιδες και εσεις.... αντε γιατι εχω βαλτωσει και μου εχουν σπασει τα νευρα αυτοι οι ψευτες....



ΥΓ.... προσοχη τις σας λενε αυτοι στο support συνηθως πετανε μια τυποποιημενη απαντηση για να σας ξεφορτωθουν...

the_Mask
25-05-07, 10:33
να σου πω,,, εκρεμμουσε migration , ξερεις?

dslfan
25-05-07, 10:33
τι ειναι το migration???

pts
25-05-07, 10:34
Έλεγξε αν έχεις πρόβλημα το authentication.

dslfan
25-05-07, 10:43
εχω παρει authentication code....

απο την τελλας δεν με ενεργοποιουν....

takisx
25-05-07, 10:55
εχω παρει authentication code....

απο την τελλας δεν με ενεργοποιουν....

Μπήκες δηλαδή στο http://go.tellas.gr έγραψες τον κωδικό που σου έδωσαν από τελλάς
έφτιαξες τα προσωπικά σου στοιχεία δηλαδή username και password μπήκες στο setup
του router έγραψες τα παραπάνω στοιχεία δηλαδή το username με τη μορφή xxxxx@tellas.gr
και το password και δεν μπαίνεις;
Είσαι σίγουρα full ζίστο; Το διευκρίνισες;

redstar
25-05-07, 10:58
--------------------------------------------------------------------------------

Αφού ενεργοποιήθηκα kai δεν παίρνω ip..
Φίλοι μου έστειλα με mail τα παρακάτω στους ερασιτέχνες της τελλάς και ακολουθούν τα εξώδικα... Θα είστε ενήμεροι για το πού θα φτάσει η κοροϊδία τους στα χρήματά μας!!!


" Ενημερώνω πως θα προβώ σε οποιαδήποτε νόμιμη διαδικασία με την οποία θα αξιώνω την παροχή των από την υπογεγραμένη σύμβαση με την εταιρεία, υπηρεσιών, προβαίνοντας ταυτόχρονα και σε επίσημη καταγγελία στην Ένωση Καταναλωτών, για την ανικανότητα τήρησης των συμφωνημένων μεταξύ εμένα και της εταιρείας σας.
Η δεδομένη δυσφίμηση σας από την κάκιστη παροχή υπηρεσιών σας γρήγορου internet, στην περιοχή της Φρεαττύδας του Πειραιά προς το παρόν δε θα παροτρυνθεί από εμένα περισότερο."

dslfan
25-05-07, 11:08
Μπήκες δηλαδή στο http://go.tellas.gr έγραψες τον κωδικό που σου έδωσαν από τελλάς
έφτιαξες τα προσωπικά σου στοιχεία δηλαδή username και password μπήκες στο setup
του router έγραψες τα παραπάνω στοιχεία δηλαδή το username με τη μορφή xxxxx@tellas.gr
και το password και δεν μπαίνεις;
Είσαι σίγουρα full ζίστο; Το διευκρίνισες;



οχι δεν μπορω να μπω στο go.tellas.gr
ειναι σιγουρα ζιστο, αυτο δεν το συζηταω.

Απο οτι εχω καταλαβει δεν μου εχουν ανοιξει το account για να μπω στην σελιδα που αναφερεις.

Παντως ΙΡ παιρνω κανονικα, και οποτε ανοιγοκλεινω το μοντεμ παιρνει καινουρια ΙΡ.

harry79
25-05-07, 12:03
Μπορείς να μας γράψεις την ip; Μήπως 1 στις 1000 τη μπερδεύεις με την ip του router;

Ενδεχομένως για σένα η λύση να είναι η ίδια και σε μας που δεν παίρναμε ip. Να σου κάνουν reset τη γραμμή. Το reset είναι ένα κλικ που κάνει με το ποντίκι ο τεχνικός ενώ κάθεται στην καρέκλα του. Τώρα γιατί άλλοι περιμένουν 7 και 10 και 20 και 25 ημέρες για κάτι που σε χρόνο είναι πιο γρήγορο και από το κλάσει κάνεις δεν το καταλαβαίνω.

dslfan
25-05-07, 12:14
τωρα δεν ειμαι σπιτι.....
αλλα ρε γμτ, και σπιτι να παω τραβαω κανα μισαωρο για να συνδεθω με ντιαλ απ....


τεσπα,
δευτερα που θα παω μεγαρο στο μαρουσι (τελλας) θα δουμε ποσα απιδια βαζει ο σακκος...

RHOMBUS
25-05-07, 13:40
οχι δεν μπορω να μπω στο go.tellas.gr
ειναι σιγουρα ζιστο, αυτο δεν το συζηταω.

Απο οτι εχω καταλαβει δεν μου εχουν ανοιξει το account για να μπω στην σελιδα που αναφερεις.

Παντως ΙΡ παιρνω κανονικα, και οποτε ανοιγοκλεινω το μοντεμ παιρνει καινουρια ΙΡ.

Αν δεν μπορείς να συνδεθείς αρχικά με zisto/zisto (ούτε με PPoA ούτε με PPoE) τότε έχει πρόβλημα ο server τους από την άλλη. Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις οτιδήποτε άλλο μέχρι να φτιάξει αυτό.Το είχα πάθει κι εγώ. Εκανε μέρες να φτιάξει. Μια μέρα έφτιαξε ξαφνικά μόνο του. Και μετά πας στο go.tellas για activation κλπ.

harry79
25-05-07, 14:43
Δεν έφτιαξε μόνο του φίλε μου. Στο λέω γιατί τα ίδια είχα κι εγώ. Απλά πατούν ένα κουμπί με το mouse και κάνουν reset. Για δουλειά ενός δευτερολέπτου κάνουν αιώνες.

RHOMBUS
25-05-07, 15:06
Δεν έφτιαξε μόνο του φίλε μου. Στο λέω γιατί τα ίδια είχα κι εγώ. Απλά πατούν ένα κουμπί με το mouse και κάνουν reset. Για δουλειά ενός δευτερολέπτου κάνουν αιώνες.

:lol::lol: Με παρεξήγησες.. Οταν είπα "εφτιαξε μόνο του" εννούσα "χωρίς να κάνω εγώ κάτι" (Φυσικά κάποιος άλλος από την άλλη μεριά έκανε.) Και το reset που κάνουν με ένα κλίκ δεν είναι πάντα αποτελεσματικό. Αν έχει χοντρό πρόβλημα ο server δεν κάνει τίποτα το reset..

vagzard
25-05-07, 15:32
Ρε παιδιά εδώ και 12 μέρες δεν παίρνω ΙΡ.Ελεος.Να πάω να τους κάνω εγώ ένα reset να
τελειώνουμε

RHOMBUS
25-05-07, 15:44
Ρε παιδιά εδώ και 12 μέρες δεν παίρνω ΙΡ.Ελεος.Να πάω να τους κάνω εγώ ένα reset να
τελειώνουμε

Το έχω πει πολλές φορές και το ξαναλέω : "Αν ο οποιοσδήποτε πάροχος δεν είναι ικανός για αποκατάσταση βλάβης εντός 1 το πολύ 2 ημερών πρέπει να φεύγουμε γιατί δεν είναι άξιος να κάνει τη δουλειά του." Τουλάχιστο δε θα βρίζουμε τον εαυτό μας μετά ότι καθόμασταν και περιμέναμε τη 2α παρουσία.. Ασε που αν στο φτιάξουν τελικά θα ζεις με το φόβο μην το ξαναπάθεις..

harry79
25-05-07, 15:52
Ασε που αν στο φτιάξουν τελικά θα ζεις με το φόβο μην το ξαναπάθεις..

Μάγος είσαι;;; :rofl:

Τι μπορεί να γίνει; Πώς μπορούμε να οχυρωθούμε;

Αστεία αστεία η μόνη λύση μάγκες είναι να ενωθούμε να φτιάξουμε δικό μας εναλλακτικό.

dslfan
25-05-07, 15:52
ξερεις τι ειναι να περιμενεις απο τις 17 του μηνα να πατησει καποιος ενα κουμπακι???
και στο μεσοδιαστημα να μπαινεις με ντιαλ απ???

Δεν θελω να σκεφτοται οταν θα ερθει ο λογαριασμος του πΟΤΕ, που θα εχει τις χρεωσεις που εμπαινα με ντιαλ απ.....

Δεν εχω βρει κατι αλλο, περαν του να κανω εκδρομη την δευτερα στο μαρουσι και ειδωμεν....

RHOMBUS
25-05-07, 16:32
Μάγος είσαι;;; :rofl:

Οχι. Παθών ! :oops:


Τι μπορεί να γίνει; Πώς μπορούμε να οχυρωθούμε;

Δύσκολα. Με καταγγελίες, κράξιμο, φτύσιμο, ακυρώσεις, μπινελίκια, διαρκή αλλαγή παρόχων μέχρι να καταλάβουν ότι αν θέλουν σταθερούς πελάτες πρέπει να έχουν σταθερά δίκτυα.
Αλλιώς τους κοστίζει κι αυτών να ακυρώνουν, να τρώνε καταγγελίες, να δυσφημούνται και να έχουν διαρκώς μετακινούμενους πελάτες.

Και φυσικά όπως σε κάθε είδους "επαναστατική" ενέργεια τρώμε μεγάλο κόστος κι εμείς σαν πολίτες καταναλωτές διαμαρτυρόμενοι..:evil: Χαμένος χρόνος, σπασμένα νεύρα, καμμιά αποζημίωση, απώλεια χρημάτων, νεκροί χρόνοι τηλεφώνουν ή και internet..

Στην Ελλάδα ζούμε και μέχρι να αλλάξει και να εξευρωπαιστεί η Ελλάδα θα περάσουν πολλά χρόνια.. Στην ουσία δεν μας προστατεύει κανείς άμεσα και αποτελεσματικά. Ετσι είναι η ελεύθερη αγορά της Ελλάδας. Αγόρασε υπ΄ευθύνη σου. Εγώ το κράτος δεν εγγυάμαι τίποτα ούτε για το προιόν ούτε για τον έμπορο που θέλει να το πουλάει και δεν σκοπεύω να εμποδίσω κανέναν επιχειρηματία να βγάλει λεφτά (αφού μου δίνει κι εμένα και μειώνει και την ανεργία:worthy:).. Το κορόιδο πολίτης εδώ και χρόνια τρώει σκουπίδια δεν έχει ανάγκη..

harry79
25-05-07, 20:45
διαρκή αλλαγή παρόχων

Ξέρεις φίλε, δεν είναι απλό αυτό. Και δε σου λέω για το ίντερνετ, δε γεννηθήκαμε άλλωστε με σύνδεση dsl αλλά το ρίσκο να μείνεις χωρίς τηλέφωνο με την παραπάνω σωστή κατά τ'άλλα πρόταση όταν έχεις μωρά κτλ δεν είναι κάτι που το παίρνεις εύκολα.

RHOMBUS
25-05-07, 21:17
Ξέρεις φίλε, δεν είναι απλό αυτό. Και δε σου λέω για το ίντερνετ, δε γεννηθήκαμε άλλωστε με σύνδεση dsl αλλά το ρίσκο να μείνεις χωρίς τηλέφωνο με την παραπάνω σωστή κατά τ'άλλα πρόταση όταν έχεις μωρά κτλ δεν είναι κάτι που το παίρνεις εύκολα.

Καθόλου απλό δεν είναι, ανέφερα ότι όλες αυτές οι ενέργειες έχουν μεγάλο κόστος για μας. (αυτές είναι οι "θυσίες" της επανάστασης ! :twisted:)

Προσωπικά δεν θα ξαναφύγω από τον OTE (τουλάχιστον η βασική γραμμή δηλαδή το πάγιο θα είναι εκεί ακριβώς γιατί έχω παιδιά και ξέρω πως είναι να μην έχεις τηλέφωνο..) Με τον ΟΤΕ τουλάχιστο όσα χρόνια θυμάμαι ΠΟΤΕ δεν είχα μείνει χωρίς τηλέφωνο.

Από κει και πέρα προεπιλογή και internet μπορείς να παίζεις ανάλογα με τις τιμές και την ποιότητα.
Ακόμα και το internet πάλι είναι μπελάς (ακόμα) να αλλάζεις πάροχο..
Είπαμε έχει μεγάλο κόστος αλλά είναι ο μόνος τρόπος να σε σεβαστούν κάποτε. Αν καταλάβουν ότι βαριέσαι να μπεις στη διαδικασία να φύγεις επειδή βολεύτηκες, τότε θα βολευτούν κι αυτοί στα κρεββάτια τους σε περίπτωση προβλήματος..

euklidis
26-05-07, 03:23
Υπαρχουν και χειροτερα φιλε μου. Εμενα ενεργοποιηθηκε απο 14/4 και ακόμα δεν εχω τηλεφωνο. 1,5 μηνα στελνουν τεχνικους και ακομα. Ουτε τηλ. ουτε ιντερνετ. Για να μην πω για την αναμονη 4 μηνων για ενεργοποιηση. Αισχος.

harry79
26-05-07, 09:47
Ρε παιδιά και χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος της Tellas, μήπως όλα αυτά τα προβλήματα που προκύπτουν, π.χ. νεκρά τηλ κτλ είναι και θέμα των υποδομών που κληρονόμησε η Tellas από τον Ο.Τ.Ε.; Π.χ. όταν ρώτησα κάποτε για το Χολαργό μου είπε ο τεχνικός ότι επίτηδες καθυστερούν την επέκταση σε άλλες περιοχές γιατί σε αυτές που είχαν ήδη πάει άκουγαν διαμαρτυρίες για τις υπηρεσίες του zisto και οι οποίες οφείλονταν μου είπε στο ότι τα καλώδια του ΟΤΕ ήταν παλιά και κακοσυντηρημένα και έτσι προχωρούν πλέον πιο αργά στην επέκταση του δικτύου τους για να μειώσουν τις πιθανότητες για προβλήματα. Π.χ. σε Χολαργό, Κηφισιά που είναι καινούριες στο zisto δεν παρατηρούνται τέτοιες δυλειτουργίες.

Ίσως να κάνω και λάθος στα παραπάνω, εσείς τι λέτε;

Οβελίξ
26-05-07, 21:03
Εγώ λέω πως όταν ετοιμάζεσαι να προσφέρεις μία υπηρεσία επί πληρωμή πρέπει να έχεις λάβει υπόψη και τις δυσκολίες. Συνεπώς, δικαιολογίες τύπου "φταίειο ο ΟΤΕ, κάνουμε ότι μπορούμε" δεν με αφορούν. Ας μου πουν "κύριε, θα έχετε ίντερνετ σε μια-δυο-δεκαπέντε μέρες" να κανονίσω και γω την πορεία μου. Και αν το τηρήσουν να πω ΟΚ, αν δεν το τηρήσουν να κάνω τα κουμάντα μου.

Παρατηρώ ότι σε πολλές περιοχές οι χρήστες αντιμετωπίζουν ανυπέρβλητα προβλήματα. Είναι σαν να παντρεύτηκες έναν άντρα που σε δέρνει ή να πήγες σε μια δουλειά που το αφεντικό σε βρίζει αλλά την έχεις ανάγκη. Πού να πας? Οι συνδέσεις DLS στην Ελλάδα είναι ρουλέτα. Ποντάρεις στον εναλλακτικό και προσεύχεσαι να πάνε όλα καλά.

Αλλά οι προσευχές είναι για τους παπάδες και την εκκλησία και όχι για τα καλώδια και το ίντερνετ. Για αυτό και όποιος μας κάνει τη ζωή δύσκολη οφείλουμε να τον αφήνουμε μόνο του. Αν η Τελλάς με φέρει στο αμην θα φύγω την άλλη μέρα το πρωί χωρίς φασαρίες, εξώδικα και...διαμαρτυρίες στην ΕΕ που γράφουν κάποιοι. Έτσι απλά, θα με χάσουν από πελάτη. Αυτό τους πονά περισσότερο.

Όποιος έχει μεγάλα προβλήματα ας φύγει τώρα, όποιος είναι έτσι κι έτσι ας φυγει στη λήξη. Τα υπόλοιπα είναι τζάμπα γκρίνιες.

dslfan
28-05-07, 11:55
καταρχην ειμαι ακομα στο σημειο μηδεν....
οι του σαπορτ λενε παντα το ιδιο παραμυθι....


αυριο το πρωι αλλαζει η πλακα και παω στην τελλας - μαρουσι.
Εκει θα φυγω ΜΟΝΟ οταν με ενεργοποιησουν.....




Θελω να ρωτησω κατι ομως,
αν και εκει παρω τα @@ μου, τι μπορω να κανω πλεον???
Να αλλαξω προβαιντερ??? ποιον ομως???
ειμαι dslam κεραμεικου.....


:sorry:

Οβελίξ
28-05-07, 11:58
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να παρακαλάει να μείνει σε μια εταιρία που τον φτύνει. Να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες για τη διακοπή και να κάνεις αίτηση σε άλλη εταιρία (όποια αποφασίσεις).

no_logo
28-05-07, 12:12
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να παρακαλάει να μείνει σε μια εταιρία που τον φτύνει.

πως έλεγε εκείνο το τσιτάτο ο κωστόπουλος του νίτρο............

"η γυναίκα είναι σαν το γραμματόσημο, όσο την φτύνεις τόσο κολλά επάνω σου"
να λοιπόν που ισχύει και υποθέτω ισχύει για άντρες και γυναίκες

χωρίς παρεξήγηση dslfan, αλλά έχει απόλυτο δίκιο ο οβελίξ

dslfan
28-05-07, 15:41
ενταξει ρε παιδες,
δικαιο εχετε και δεν θελω να κατσω στην τελλας....

Αλλα πειτε μου καποιο εναλλακτικο σχεδιο....


Να πω και κατι αλλο,
σε μια φαση με καποιον τεχνικο αφου βριστηκαμε καλα καλα...
του λεω η μονη σωστη πληροφορια που μπορεις να μου δωσεις ειναι πως θα φυγβ απο εσας να τελειωνουμε....
Και μου λεει, θελω να σας ενημερωσω οτι αν φυγετε, θα πρεπει να μεινετε 2 μηνες χωρις συνδεση.... (:sorry: )
γιατι του λεω τιμωρια πρεπει να κατσω??
ετσι ειναι οι κανονισμοι....


ισχυει κατι τετοιο????

Πειτε καμια λυση (αν εχετε) και μην με δουλευετε με τον πονο μου....
:clap:

RHOMBUS
28-05-07, 15:49
Δες εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=100654

Οι 2 μήνες που σου είπαν δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει πάντως..

the_Mask
28-05-07, 15:49
οχι και 2 μηνες.. υπερβολη - αντε 25 ημερες το πολυ

dslfan
28-05-07, 15:53
γιατι και 25 μερες λιγο ειναι???
δεν καταλαβαινετε οτι με (μας) εχουν δεμενους???

the_Mask
28-05-07, 18:15
γιατι και 25 μερες λιγο ειναι???
δεν καταλαβαινετε οτι με (μας) εχουν δεμενους???

σιγουρα δεν ειναι λιγο ,,, τι να πουμε, ο καθε ενας πρεπει να εχει τον δικο του δικηγορο μου φαινεται και να τους στελνει εξωδικο

dslfan
29-05-07, 15:19
Ηταν ενα ομορφο πρωινο, καθομουν σημερα το πρωι και για να περναει η ωρα εκανα κλικ στο ιντ. εξπλορ. να ανοιγει σελιδες που φυσικα δεν ανοιγαν ποτε....

Ηπια το καφε, πηρα το παπι μου και περνουμε την κηφισιας ολοοοοοοο ευθεια και στο ΥΓΕΙΑ κοβουμε αριστερα.
Και παλι αριστερα και στην πρωτη λεωφορο παλι αριστερα, σταματω λιγο πριν βγω στην Κηφισιας. Στα αριστερα υπαρχουν δυο κτιρια που γραφουν....TELLAS....

Μπαινω στο δευτερο και περιμενω στη ρεσεψιον (η οποια ειχε τρελλο στορυ).
Με αναγγελουν και περιμενω, γυρω στα 10 λεπτα.



Προχωραω σε μια κυρια (ομορφουλα) η οποια μου λεει να της πω ποιο ειναι το προβλημα μου...
Πριν μπω στην ουσια, της λεω οτι δεν θελω να μιλαω με ατομα που δεν ειναι σχετικοι με την υποθεση μου και ζηταω να δω τον προισταμενο του BackOffice.
Δειχνει ελαφρα ταραγμενη, και μου λεει δεν υπαρχει κατι τετοιο, ποιος σας το ειπε αυτο???
Της λεω ξερω πολυ καλα γιατι πραγμα μιλαω, ζηταω τον υπευθυνο που πρεπει να πατησει ενα κλικ για να γινει activate to account μου....

- Περιμενετε λιγο....
παιρνει ενα τηλεφωνο και στην αλλη ακρη εξηγει την υποθεση μου.
Δεινει ενα τονο πιεστικο προς την αλλη ακρη.

Κλεινει το τηλεφωνο και μου λεει οτι σε λιγα λεπτα θα ειμαι ενεργοποιημενος.
Αυτο τις λεω θα το δουμε, υπαρχει καποιος αυτη την στιγμη σπιτι μου και περιμενει online πανω απο το ρουτερ να δει αν παιρνει ΙΡ. Μολις μου πει οτι βρηκε ΙΡ, εφυγα....
Εσεις προφανως θελετε να φυγω ησυχος και να παω σπιτι μου και να τα ξαναβρω ολα νεκρα και να παθω κανενα εγκεφαλικο ετσι???
αμ δε...... θα φυγω μολις ολα τελειωσουν καλα....
:whistle:

Φευγω και περιμενω εξω να κανω ενα τσιγαρακι, ενημερωνω σπιτι μου να ειναι σε ετοιμοτητα και πανω απο το ρουτερ.... ηδη μιλαμε με το κινητο κανα πενταλεπτο....
Ξαφνικα μου απαντανε απο το σπιτι οτι βρηκε ΙΡ και ανοιγουν οι σελιδες...


θαυμα ε??
:whistle::whistle::whistle:



Πριν φυγω, εξηγω στην κοπελα, οτι δεν ειναι δυνατον να λειτουργει το σαπορτ ετσι...
δεν ειναι το παν να ειναι ευγενικες οι κοπελλες,αλλα το ουσιαστικο ειναι να δουλευουν τα τμηματα ειτε τεχνικα ειτε αλλα....
Μου ανταπαντησε οτι τουλαχιστον σε εμενα που ηρθατε σας εξυπηρετησα αμεσα....
Ναι αλλα τι πρεπει να κανουν οι εκτος αττικης κυρια μου???
ταξιδια στην αθηνα για να σας βρουν???


Φιλοι μου, οπως καταλαβαινετε τα πραγματα ειναι απλα...
Αν θελετε προκοπη, πηγαιντε απο εκει μια βολτα.
Να ειστε συγκεκριμενοι και προετοιμασμενοι.
Μαθετε ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σας και μην αφησετε περιθωριο να κανετε πισω πριν λυθει το προβλημα σας.
Εγω βρηκα ακρη μεσα σε 5 μολις λεπτα, αρκουσε ενα τηλεφωνο απο το σωστο προσωπο......



Αυτα και ελπιζω να βοηθησα.
:oneup:

the_Mask
29-05-07, 15:37
τουλαχιστον οι "εντος Αθηνων" ας κανουν την ιδια κινηση..απ' οσο γνωριζω το τηλεφωνικο support της Τελλας αντι να βελτιωνεται χαλαει συνεχως.Ας ειναι καλα και οι μανατζαρεοι που κονομανε τα τριχιλιαρα που θα πρεπε ηδη να ειναι σπιτια τους

Faye
29-05-07, 15:45
Ωραία κίνηση είναι αλλά τί θα γίνει στο μέλλον? Θα πρέπει κάθε φορά να τρέχουμε απο τον Πειραιά στην Κηφισιά για να μας φτιάξουν τηλέφωνο και internet ή θα πρέπει να στέλνουμε απειλιτικά φαξ και να περιμένουμε 2 ώρες αναμονή στο τεχνικό τμήμα για να μας πούν τις ίδιες δικαιολογίες?

the_Mask
29-05-07, 16:00
Ωραία κίνηση είναι αλλά τί θα γίνει στο μέλλον? Θα πρέπει κάθε φορά να τρέχουμε απο τον Πειραιά στην Κηφισιά για να μας φτιάξουν τηλέφωνο και internet ή θα πρέπει να στέλνουμε απειλιτικά φαξ και να περιμένουμε 2 ώρες αναμονή στο τεχνικό τμήμα για να μας πούν τις ίδιες δικαιολογίες?

φαξακι για διακοπη γιατι και ο τεχνικος που θα σου απαντησει θα σου "υπαγορευσει" αυτο που θα του πουν οι προισταμενοι του καθοτι ποτε δεν υπαρχει report απο το NOC της ΤΕΛΛΑΣ για τη βλαβη είτε μεμονομενα ειτε σε επιπεδο περιοχης οποτε η απαντηση ειναι στον αερα.
Ενα θα σας πω παιδια απ ολα τα παιδια του τηλ κεντρου 13800 2 μονο εχουν zisto και αυτοι το εχουν σκυλομετανιωσει

Faye
29-05-07, 16:06
α. έχω μονο 4 μήνες ζιστο και το συμβόλαιο δεν έχει ολοκληρωθεί και για να το διακόψω θα πρέπει να πληρώσω μέχρι να ολοκληρωθεί 1 χρόνος (πραγμα το οποίο δε παίζει γιατί θα πληρώνω 2 φορές- τελλας και την νεα εταιρια που θα αποφασίσω να συνδεθώ)
β. προσπαθώ να βρω μια εταιρεία που να ΜΗΝ έχει προβλήματα και δυσκολεύομαι να κατασταλαξω κάπου συγκεκριμένα γιατι όπως διαβάζω εδω μέσα όλοι έχουν παράπονα απο παντού!:(

Οβελίξ
29-05-07, 17:14
Όσο σπεύδουμε να επιβραβεύουμε τους απατεώνες ζητώντας τις υπηρεσίες τους, υπογράφοντας και πληρώνοντας, αυτά θα έχουμε.

Δυστυχώς, το ιντερνετικό τοπίο είναι για τα μπάζα και δεν έχουμε πολλες εναλλακτικές. Το ότι οι παροχείς δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους δεν είναι μυστικό.

Έτσι όπως είναι τα πράγματα τι μένει να κάνει κανείς; Είτε περιμένει βάζοντας (που και που) καμιά φωνή είτε περιμένει χωρίς ίντερνετ μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα.

Όταν κανόνας έχει γίνει ο ερασιτεχνισμός και η κοροϊδία (για όλους τους εναλλακτικούς μιλάω) μην περιμένετε επαγγαλματική συμπεριφορά και εξυπηρέτηση. Μπήκαμε όλοι μας σε έναν χορό του παραλόγου και, υποχρεωτικά, χορεύουμε.

Υ.Γ.
Όσες φορές επικοινώνησα για να τους πω "δεν συνδέομαι αν και τα κανω ολα σωστα" κανεις δεν με ρώτησε αν έχω σετάρει το μόντεμ και κανείς (αν και έβλεπαν ότι είχα ISDN) δεν ρώτησε αν αλλαξα τις καλωδιώσεις τώρα που έγινε PSTN.

Θέλω να πω, δεν ρωτούν τα βασικά. Πολλές φορές ο συνδρομητής βάζει τον κωδικό πελάτη αντί για username, βάζει αλλιως τα καλώδια, δεν έχει σεταρει το ρούτερ κλπ.

Όσες φορές τηλεφώνησα κανείς δεν με ρώτησε τι εχω κάνει για να δουν τι γίνεται. Όλοι έλεγαν "ναι, θα το κοιτάξουμε". Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι δεν κοιτάζουν σε κανένα πρόβλημα, απλά μας συνδέουν με Κάιρο και γεια σας.

Υ.Γ. 2
Aπό την ημέρα που έκανα την αίτηση (Νοέμβριος), πέρασα στο ενδιάμεσο (Φλεβάρης) και ενεργοποιήθηκα στο zisto (τέλη Μαϊου) δεν μου έχουν τηλεφωνήσει ΠΟΤΕ από την Τελλάς. ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ. Να ενημερώσουν πχ οτι ενεργοποιήθηκα. Να πουν "από σήμερα είστε πελάτης μας, κάντε τα κουμάντα σας με τα καλώδια". Τίποτα. Έπρεπε εγώ να ενδιαφερθώ να κοιτάω λαμπάκια στο ρούτερ και ρυθμίσεις και όλα. Υποστήριξη μηδέν. Κρίμα....

supermario
29-05-07, 18:35
Υ.Γ. 2
Aπό την ημέρα που έκανα την αίτηση (Νοέμβριος), πέρασα στο ενδιάμεσο (Φλεβάρης) και ενεργοποιήθηκα στο zisto (τέλη Μαϊου) δεν μου έχουν τηλεφωνήσει ΠΟΤΕ από την Τελλάς. ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ. Να ενημερώσουν πχ οτι ενεργοποιήθηκα. Να πουν "από σήμερα είστε πελάτης μας, κάντε τα κουμάντα σας με τα καλώδια". Τίποτα. Έπρεπε εγώ να ενδιαφερθώ να κοιτάω λαμπάκια στο ρούτερ και ρυθμίσεις και όλα. Υποστήριξη μηδέν. Κρίμα....

XAXAXAXAXAXA!!!!! :rofl:

Συγγνωμη που γελαω, αλλα μου θυμησες τι μου ελεγαν λιγο πριν την ενεργοποιηση.

"Μεσα στην επομενη εβδομαδα θα γινει η μεταφορα σας και μολις ενεργοποιηθητε, θα σας παρει καποιος τηλεφωνο απο την τελλας να σας πει οτι ενεργοποιηθηκατε και να σας καλωσορισει στην τελλας".

Οπως καταλαβαινεις δεν πηρε ΠΟΤΕ ανθρωπος απο την τελλας τηλεφωνο.

Οι ανθρωποι κερδιζουν το Οσκαρ καλυτερης δυσφημησης εταιριας απο τους εργαζομενους της!

dslfan
29-05-07, 18:53
Ας πω και τα πρωτα τεστ που εκανα.....


απο το donwload.com ενα αρχειο που δοκιμασα να κατεβασω μου το εφερνε με μαξ = 200 kb /sec. (10 mb αρχειο)

Βεβαια δεν δοκιμασα τιποτα αλλο, οπως επισης δεν προλαβα να φορτωσω κατεβαστηρια η αλλα κολπα για να τσεκαρω ταχυτητες, απλα αναφερω την πρωτη μου δοκιμη.



Θελω να πιστευω οτι απο νεο ετος ολα θα ειναι πιο ομαλα για ολους, και θα σταματησει αυτη η ταλαιπωρια. Παντως οντως το σαπορτ της τελλας ειναι το λιγοτερο για τα μπαζα....
Θα πω ενα παραδειγμα μονο,
Οταν σεταρα το ρουτερ, στο τελος ρωταω το τυπο, να μου δωσει τα νουμερα των DNS servers.... Μου απαντησε οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο....
Και εγω ο μαλαξ το πιστεψα....
Κατα τυχη, ρωτησα ενα φιλο μου που εχει τελλας και μου ειπε φυσικα οτι αμα δεν εχεις DNS server δεν θα βγεις ποτε... και μου τα εδωσε.


Τελος ενα αλλο κωμικοτραγικο στοιχειο....
υπαλληλος σημερα στην τελλας μου ελεγε οτι φευγει γιατι δεν αντεχει αλλο....δηλωσε παριατηση και οπου φυγει φυγει....
γιατι βρε κοπελλα...????
Μπαινουν διαφοροι τυποι εξαγριωμενοι και κανα δυο πηγαν να με πλακωσουν στο ξυλο....
ε δεν αντεχω αλλο....
:whistle::whistle::whistle:
Μαλλον η επομενη, θα πρεπει να ξερει οπωσδηποτε, κατι σε καρατε η αντε ταε κβο ντο στην χειροτερη....

Faye
30-05-07, 09:23
Σήμερα έκανα καταγγελία στον ΕΕΤΤ κι ο Θεος βοηθός....3 μερες χωρις τηλέφωνο και ιντερνετ και συνεχίζουμε να μετράμε....

dslfan
30-05-07, 10:34
Φαιη, αν και εχεις διαφορετικο προβλημα
Μηπως να σου πω και εσενα οτι πρεπει να πας μια βολτα απο το Μαρουσι??
Εγω καθομουνα τοσο καιρο (σα χανος) σπιτι μου και εκλαιγα την μοιρα μου....


ΥΓ, οσο πιο προσωπικα μιλας, (F2F) οσο πιο κολλιτσιδας γινεις, οσο πιο φορτικα φερεσαι τοσο πιο ευκολα θα λυθει το προβλημα σου.

Faye
30-05-07, 10:45
Θα περιμένω 2-3 μέρες ακόμα κι αν δε δω φως στο τούνελ, Δευτέρα πρωί θα κατασκηνώσω εξω απο τα γραφεία τους! Και θα αλλάξω εταιρεία το ταχύτερο δυνατό!

vagzard
25-06-07, 17:45
Το έχω πει πολλές φορές και το ξαναλέω : "Αν ο οποιοσδήποτε πάροχος δεν είναι ικανός για αποκατάσταση βλάβης εντός 1 το πολύ 2 ημερών πρέπει να φεύγουμε γιατί δεν είναι άξιος να κάνει τη δουλειά του." Τουλάχιστο δε θα βρίζουμε τον εαυτό μας μετά ότι καθόμασταν και περιμέναμε τη 2α παρουσία.. Ασε που αν στο φτιάξουν τελικά θα ζεις με το φόβο μην το ξαναπάθεις..


ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΘΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ.Παλι στο περιμενε ειμαι

@ ADSLgr.com All rights reserved.