PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα σύνδεσης sososososos!!!



enigma
28-10-04, 03:04
γεια σας!!παιδια θελω βοηθεια επειγοντως!!
το απογευματακι αποφασισα να αλλαξω τους κωδικους μου στην οτενετ..αφου τους αλλαξα πηγα και στην σελιδα του Modem speedtouch530 να βαλω και εκει τους κωδικους μου για να συνδεθω με την adsl!!και δεν ξερω τι εκανα πραγματικα ο ασχετος και δεν μπορω να συνδεθω..μετα απο προσπαθειες πολλες πατησα και restore default και για χαρα νταν!!τωρα τι μπορω να κανω??πως μπορω να ρυθμισω το modem μου για να συνδεθω παλι με την adsl????
οποιος μπορει ας με βοηθησει σας παρακαλω!!εχω adsl 384 με modem speedtouch 530!!περιμενω απαντηση!καληνυχτα!

cyberian
14-11-04, 13:40
Για ποιό λόγο θέλησες να αλλάξεις τους κωδκούς? :?:

enwsitis21
14-11-04, 17:57
γεια σας!!παιδια θελω βοηθεια επειγοντως!!
το απογευματακι αποφασισα να αλλαξω τους κωδικους μου στην οτενετ..αφου τους αλλαξα πηγα και στην σελιδα του Modem speedtouch530 να βαλω και εκει τους κωδικους μου για να συνδεθω με την adsl!!και δεν ξερω τι εκανα πραγματικα ο ασχετος και δεν μπορω να συνδεθω..μετα απο προσπαθειες πολλες πατησα και restore default και για χαρα νταν!!τωρα τι μπορω να κανω??πως μπορω να ρυθμισω το modem μου για να συνδεθω παλι με την adsl????
οποιος μπορει ας με βοηθησει σας παρακαλω!!εχω adsl 384 με modem speedtouch 530!!περιμενω απαντηση!καληνυχτα!

Αρχικά επαλήθευσε ότι έχει επικοινωνία το pc με το modem, δηλαδή δίνεις από γραμμή εντολών την εντολή :
ping 10.0.0.138
Εάν έχεις αλλάξει την ip διεύθυνση στο modem, τότε δίνεις την αντίστοιχη ip.
Εφ'όσον έχει επικοινωνία το pc με το modem, τότε μπαίνεις μέσω του browser που έχεις στη σελίδα του modem.
Από τη σελίδα του modem πηγαίνεις:Advanced--> Easy Setup-->ακολουθείς τα βήματα του οδηγού με τις εξής επιλογές:
1.PPPoA
2.VPI/VCI=8/35
3.username & password=όπως σου έχουν δωθεί από τον isp σου
4.security username & password=εδώ δίνεις εάν επιθυμείς στοιχεία για να κάνεις login στο modem.
5.Next και μετά Finish , και λογικά είσαι έτοιμος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.