PDA

Επιστροφή στο Forum : router πίσω από το speedport (ή oxygen) για το internet



stavpal
09-09-17, 00:05
Πρόσφατα (αφού μου κάηκε το draytek) έκανα αναβάθμιση σε vdsl2 και μου ήρθε το γνωστό και μη εξαιρετέο speedport entry 2i. Σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα router (σκέτο) και να το κοτσάρω πίσω από το speedport (ή με το oxygen αν με αλλάξουν όταν βάλουν voip, καθώς έχω isdn).

Η σύνδεση όπως είναι τώρα:
185900

Η σύνδεση όπως την σκέφτομαι
185901

Μπορεί και να έχω κάνει κάποιο λάθος, αλλά αυτή είναι η γενική ιδέα (αφού μου βάλουν voip). Θα μπορούσα και να βάλω Modem router δικό μου στην αρχή αλλά προτιμώ να πάρω σκέτο ρουτερ.

Ερωτήσεις:

1) τι ρυθμίσεις θα χρειαστεί να βάλω στο speedport για να το βάλω πριν από το δικό μου ρουτερ ώστε το δικό μου ρουτερ να βγαίνει κατευθείαν στο internet (όχι διπλό nat). Σκεφτόμουν να κάνω νέα σύνδεση στις ρυθμισεις PTM αλλά ως bridge. Θα μπορεί όμως το modem router του οτε να βγάζει voip τηλεφωνία;

2) κάνω κάποιο λάθος στην σκέψη μου; Βασικά θέλω του οτε μόνο για την τηλεφωνία και το δικό μου ρουτερ να κάνει την ppp κλήση για internet.

Ευχαριστώ.

edit: ουπς ήθελα να το βάλω στο vdsl forum αλλά νομίζω η λογική είναι η ίδια.

edit2: Μάλλον έχω μπλέξει τα μπούτια μου. Αυτό που θέλω χονδρικά είναι να το speedport ή το oxygen να έχει την τηλεφωνία και όλα τα υπόλοιπα το δικό μου router. Επίσης θέλω το δικό μου ρουτερ να βγαίνει κατευθείαν έξω και να μπορώ να έχω remote desktop, wake on lan κτλ.

jkoukos
09-09-17, 08:00
Στο Speedport ενεργοποιείς το PPPoE passthrough οπότε κάνει ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ και ο δεύτερος ρούτερ.
Δεν γνωρίζω αν και το Oxygen έχει αντίστοιχη επιλογή.

deniSun
09-09-17, 22:49
Αν σκέφτεσαι ξεχωριστό ρούτερ το καλύτερο είναι να έχεις:
modem <> router <> speedport (voip)
Μια άλλη περίπτωση είναι με χρήση μόνο μίας συσκευής πχ fritz που θα σου έκανε όλες τις δουλείες αντικαθιστώντας ακόμα και το speedport.
Το να βάλεις το ρούτερ πίσω από το speedport (που θα παίζει κάνει και αυτό routing) θα παίξει αλλά δεν είναι η καλύτερη λύση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.