PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για την αίτηση στον οτε.



Zorz
29-10-04, 02:11
Παίδες, στα στοιχεία που ζητάει για την αίτηση dsl ο οτε στο site του, θα βάλω τα στοιχεία της μήτερας μου που είναι στο όνομα της η γραμμή (κλασικά) η να βάλω τα δικά μου ? προτιμώ το δεύτερο για να ζητάνε εμενα π.χ.

Παρακαλώ κάποιον φίλο να μου απαντήσει γιατί περιμένω με το ανοιχτό παράθυρο online για να κάνω την αίτηση.

McAli
29-10-04, 05:23
δεν μπορείς να βάλεις τα δικά σου στοιχεία. Πρέπει να μπούνε τα στοιχεία αυτού που το τηλέφωνο είναι στο όνομα.

Zorz
29-10-04, 12:00
ok αυτο έκανα.

ipo
29-10-04, 12:58
Πάντως να ξέρεις ότι αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα και πας σε υποκατάστημα του ΟΤΕ για να τοο λύσεις, μάλλον θα αντιμετωπίσεις απαντήσεις του στυλ:

"Δεν έχετε δικαίωμα να διαπραγματεύεστε για τη γραμμή αυτή. Δεν είστε πελάτης μας. Πελάτης μας είναι η μητέρα σας."

Αυτά άκουσα εγώ στο υποκατάστημα του ΟΤΕ στο Μαρούσι (αυτό που είναι κοντά στις γραμμές του τραίνου). Μάλιστα ενώ μιλούσα στην αγενέστατη υπάλληλο εκείνη έλεγε:

"Να περάσει ο επόμενος παρακαλώ!"

Όσο κι αν τους έλεγα ότι και να έρθει η μητέρα μου, στο όνομα της οποίας είναι η γραμμή, απλά θα κάθεται και θα ακούει εμένα να τους μιλάω, καθότι δεν ξέρει από υπολογιστές και ADSL. Τίποτα αυτοί. Λες και ο ενήλικος γιος κάποιου είναι ξένος άνθρωπος και έχει αντίθετα συμφέροντα με τον κηδεμόνα.

Τελικά πήγα στον προϊστάμενο, ο οποίος δήλωσε αναρμόδιος για να μου λύσει το πρόβλημα μου.

Και τα δύο άτομα στα οποία μίλησα στο υποκατάστημα αυτό ήταν φοβερά απρόθυμα, σε αντίθεση με όλους τους νέους στο 134 που ήταν φοβερά εξυπηρετικοί.

Αναγκαστικά βάζεις το όνομα αυτού που έχει τη γραμμή. Εγώ απλώς σε προειδοποίησα για το τι πιθανόν να αντιμετωπίσεις.

McAli
29-10-04, 17:47
Πάντως επειδή σε πολλές περιπτώσεις, όπως η δική μου, η αλλαγή του ονόματοσ σοτ οποίο είναι χρεωμένο το τηλέφωνο έπρεπε να αλλάξει, να ξέρετε ότι είναι ΔΩΡΕΑΝ και γίνεται σε μία μέρα.....βασική προϋπόθεση βέβαια είναι να έχετε ΑΦΜ

Zorz
30-10-04, 16:50
Απλά μίλησα για την επιβεβαίωση με το 134, ζήτησαν την μητέρα μου και έκανε λίγο το δύσκολο που άκουσε οτι θα μιλήσει μαζί μου αλλα τελικά τα βρήκαμε μια χαρά. Τωρα αν χρειαστεί να μπει η γραμμή στο όνομα μου και εφόσον ειναι τοσο απλό το κάνω και αυτό μιας και εγώ πληρώνω τον οτε, το θέμα ειναι καθαρά γραφειοκρατικό.
By the way μου είπε 12 με 15 μέρες για την ενεργοποίηση.

ΕΡΜΗΣ
31-10-04, 02:40
Πάντως να ξέρεις ότι αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα και πας σε υποκατάστημα του ΟΤΕ για να τοο λύσεις, μάλλον θα αντιμετωπίσεις απαντήσεις του στυλ:
"Δεν έχετε δικαίωμα να διαπραγματεύεστε για τη γραμμή αυτή. Δεν είστε πελάτης μας. Πελάτης μας είναι η μητέρα σας."

:lol: :lol:
Τα ίδια έπαθα και εγώ απλά όταν πήγα εκεί παρίστανα τον κάτοχο της γραμμής. Είχα διαβάσει ένα βιβλίο σχετικά με "κοινωνική μηχανική" και είπα να το διακινδυνεύσω... :twisted: . Μου ζήτησαν και εμένα το ΑΦΜ αλλά έκανα πως δεν το θυμόμουν. Σημείωσαν τα στοιχεία του υποτιθέμενου κατόχου και με(τον) βρήκαν στη βάση τους. Μου έδωσαν τον διαχωριστή(δωρεάν) και αγόρασα και ένα φιλτράκι(3Ε) που χρειαζόμουν, γιατί εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω διαχωριστή.

Γενικά πάντως είναι σωστή η τακτική του ΟΤΕ να σε αναγκάζει να φέρεις το νόμιμο κάτοχο. Έχουν συμβεί ευτράπελα με χωρισμένα αντρόγυνα και με μαλωμένα μέλη οικογενειών όπου ο νόμιμος κάτοχος ήταν αντίθετος προς τις αλλαγές(στη διαχείριση της γραμμής) που έκανε π.χ. ο σύζυγος ή ο γιός του κατόχου.

antikinsor
31-10-04, 07:38
By the way μου είπε 12 με 15 μέρες για την ενεργοποίηση.

Ο χρόνος ενεργοποίησης είναι κάτι εντελώς σχετικό κι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως π.χ. σε ποιον DSLAM ανήκεις. Εγώ έκανα αίτηση την Δευτέρα που μας πέρασε κι ενώ μου είπαν σε διάστημα 15-18 ημέρες, τελικά την Παρασκευή μετά και την αργία της 28ης με πήραν από τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκε! Δηλαδή αν αφαιρέσουμε και την αργία σε 3 μέρες! Μήπως ήμουν λίγο τυχερός; :lol: :wink:

Zorz
31-10-04, 19:14
antikinsor σε ποιά περιοχή είσαι ?

Ρε παιδιά το modem είπα να μου το στείλουν με courier και να κάνω μόνος μου εγκατάσταση, πόσο καιρό κάνει αυτο να έρθει ?

sdikr
31-10-04, 19:17
Ρε παιδιά το modem είπα να μου το στείλουν με courier και να κάνω μόνος μου εγκατάσταση, πόσο καιρό κάνει αυτο να έρθει ?

Στο στέλνουν εφόσον ενεργοποιήθει η γραμμή σου, αυτό σημαίνει οτι μπορεί να πάρει απο 2 μέρες έως................το κανονικό θα είναι εως 12 μέρες (αλλά οχι παντα)

Zorz
31-10-04, 19:33
Συγνώμη επειδή δεν το κατάλαβα αυτό, θα περιμένω μέχρι να ενεργοποιηθεί η adsl και μετά αφου ενεργοποιηθεί θα περιμένω πόσες μέρες θα κάνουν να μου στείλουν και το modem ? :shock:

sdikr
31-10-04, 19:41
Συγνώμη επειδή δεν το κατάλαβα αυτό, θα περιμένω μέχρι να ενεργοποιηθεί η adsl και μετά αφου ενεργοποιηθεί θα περιμένω πόσες μέρες θα κάνουν να μου στείλουν και το modem ?

Ο οτέ στέλνει το Modem με courier (συχνά same day) απο την στιγμή που στους υπολογιστές στου θα φαίνεται η γραμμή σου adsl enabled

[Insomniac]
31-10-04, 20:28
Αν συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την διαχείρηση του λογαριασμού που είναι στο όνομα της μητέρας σου, εκτός από το να αλλάξεις το όνομα στο οποίο είναι χρεωμένο το τηλέφωνο, μπορεί να πάει η μητέρα σου κάποια στιγμή σε ένα Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών στην γειτονιά σου, μαζί με την ταυτότητά σου η μια φωτοτυπία αυτής (δεν χρειάζεται να είναι επικυρωμένη) και να σου κάνει μια εξουσιοδότηση για την διαχείριση του συγκεκριμένου τηλεφωνικού αριθμού. Είναι πολύ εύκολο να γίνει και σε γλιτώνει από μπελάδες στο μέλλον.

Το έμαθα αφού την είχα πατήσει παλιότερα όταν είχα πάει να πάρω το cd που δίναν για το netmod isdn (όχι ότι το χρειάστηκα ποτέ :lol: ) και παρόλο που είχα ταυτότητα κτλ. μου λέγαν ότι δεν μπορώ να το πάρω, εκτός και αν έχω εξουσιοδότηση...

Να κάνω και μια ερώτηση. Διάβασα πιο πάνω ότι το modem σου το στέλνει ο ΟΤΕ μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή. Το ίδιο ισχύει και για το δωρεάν splitter; Δεν πήρα modem από τον ΟΤΕ, οπότε περιμένω με courier μόνο το splitter. Ισχύει το ίδιο; Γιατί περιμένω γύρω στις 20 μέρες να ενεργοποιηθεί η γραμμή και splitter ακόμη δεν φάνηκε :? .

ipo
31-10-04, 20:54
Εμένα μου έστειλαν το φίλτρο με courier μία εβδομάδα μετά την ενεργοποίηση της γραμμής!

Zorz
31-10-04, 21:39
Μπορώ αντί να περιμένω το courier να πάω σε κάποιο κατάστημα οτε να πάρω τον εξοπλισμό ? μπορώ να κανονίσω κάτι τέτοιο με το 134 ?

ipo
31-10-04, 23:49
Ναι, μπορείς. Τηλεφώνησε το συντομότερο δυνατό στο 134 για να αλλάξεις τον τρόπο παραλαβής των συσκευών σου (Αν έχει ήδη δρομολογηθεί η διαδικασία δεν γίνεται.).

antikinsor
01-11-04, 01:47
antikinsor σε ποιά περιοχή είσαι ?

Είμαι στην ευρύτερη περιοχή της πλ. Αττικής και ανήκω στο dslam Πατησίων! Ελπίζω να σου γίνει γρήγορα κι εσένα η ενεργοποίηση!

Δηλ. ρε παιδιά, επειδή κι εγώ δεν παρήγγειλα κάποιο από τα modem του ΟΤΕ, αλλά το πήρα από την αγορά, ο ΟΤΕ θα μου στείλει ούτως ή άλλως το spliter ή θα το παίξει Κινέζος, για να γλιτώσει 1 spliter?

ipo
01-11-04, 01:53
Εγώ πήρα μόνος μου το splitter από κατάστημα του ΟΤΕ δωρεάν. Το modem το πήρα από το εμπόριο (εκτός ΟΤΕ). Μία εβδομάδα απ' όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου έστειλαν και ένα φίλτρο δωρεάν με courier.

Μην ανησυχείς, δεν σε κλέβουν.

antikinsor
01-11-04, 03:37
Εγώ πήρα μόνος μου το splitter από κατάστημα του ΟΤΕ δωρεάν.
Μην ανησυχείς, δεν σε κλέβουν.

Ok, τότε ανάλογα θα ενεργήσω κι εγώ! :wink: Δεν ανησυχώ, απλά ξέρω ότι τα κάνουν κάτι τέτοια στον ΟΤΕ και ήθελα να δω μέχρι πόσο χαμηλά μπορούν να φτάσουν! :wink: Πάντως, μεγάλη υπόθεση ο ανταγωνισμός σε σχέση με το μονοπώλειο! Τώρα που δεν είναι μόνοι τους στην αγορά, φαίνεται ότι σοβάρεψαν κάπως!!! :wink:

Παρεμπιπτόντως, πολύ μ' αρέσει η γάτα σου ipo! Είσαι τυχερός που ο σκύλος μου τα πάει σχετικά καλά με τις γάτες και δεν έχει αγριέψει ακόμα!!! :lol: :lol: :lol:

ipo
01-11-04, 03:49
Τώρα έβαλες το avatar; Δεν το είχα παρατηρήσει πριν!
:D

antikinsor
01-11-04, 04:21
Τώρα έβαλες το avatar; Δεν το είχα παρατηρήσει πριν!
:D

Όχι, από την αρχή της εγγραφής μου έχω το συγκεκριμένο avatar, αλλά μάλλον έκανες ότι δεν το είδες, για να γλιτώσει η καημένη η γατούλα σου από τα χειρότερα! :lol: :lol: :lol:

antikinsor
02-11-04, 22:38
Εγώ πήρα μόνος μου το splitter από κατάστημα του ΟΤΕ δωρεάν. Το modem το πήρα από το εμπόριο (εκτός ΟΤΕ). Μία εβδομάδα απ' όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου έστειλαν και ένα φίλτρο δωρεάν με courier.

Μην ανησυχείς, δεν σε κλέβουν.
Τελικά είχα δίκιο σ' αυτό που έλεγα. Πήρα στο 134 για να δω αν θα μου το στείλουν με courier ή να περάσω να το πάρω από κάποιο υποκατάστημα και μου είπαν ότι έχει περαστεί στα computer πως θ' αγοράσω όλον τον εξοπλισμό από το εμπόριο και δεν ήθελα το splitter τους! Οπότε τώρα δεν μπορεί ν' αλλάξει. Εγώ το μόνο που τους είπα είναι πως έχω αγοράσει ήδη το modem, για να μην με ξαναπρήξουν! Έπρεπε να τους σκυλοβρίσω, γιατί είναι ξεφτίλες και ουσιαστικά το ήξερα εκ των προτέρων, αλλά τελικά συγκρατήθηκα και δεν έπεσα στο επίπεδό τους, για ένα παλιοsplitter ευτελούς αξίας! :evil: Βέβαια αυτά κάνουμε μια ζωή, υποχωρούμε και γι' αυτό μας εκμεταλλεύονται κάποιες εταιρείες και το Δημόσιο!!! :evil:

ratataplan
02-11-04, 23:48
By the way μου είπε 12 με 15 μέρες για την ενεργοποίηση.

Βαλε επιπλεον και κανα 10ημερο να σαι μεσα :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.