PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για την ρύθμιση του Mozilla Thunderbird.



runnerma
29-10-04, 11:45
Θα μπορούσε κάποιος expert να με βοηθήσει στην ρύθμιση του Thunderbird???

Ειδικότερα έκει για τα fonts τα unicode κτλ.

WAntilles
29-10-04, 12:24
Θα μπορούσε κάποιος expert να με βοηθήσει στην ρύθμιση του Thunderbird???

Ειδικότερα έκει για τα fonts τα unicode κτλ.

Runnerma είναι πραγματικά πολύ εύκολο να ρυθμίσεις το Thunderbird.

Πού κόλλησες;

runnerma
29-10-04, 12:37
εκει που λέει fonts, αν βάλω Greek μου βγάζει κινέζικα :?
Και στα "set the default characters for encodings", τι βάζω???

WAntilles
29-10-04, 14:18
Αφού ρυθμίσεις με αυτά τα settings τα Western, Unicode και User Defined, τελευταίο (ΠΡΟΣΟΧΗ αυτό) να ρυθμίσεις έτσι και τα Greek.

ΥΓ: Η επιλογή των fonts και των μεγεθών είναι καθαρά θέμα γούστου. Αλλά φρόντισε τα fonts που επιλέγεις να είναι Unicode και να έχουν ελληνική κωδικοσελίδα.

runnerma
29-10-04, 14:52
thanks Mate! :lol: :lol:

WAntilles
29-10-04, 15:38
thanks Mate! :lol: :lol:

Παρακαλώ, αλλά δεν κατάλαβα γιατί γελάς.

runnerma
29-10-04, 19:13
Δεν γελάω ρε WAn, είναι δείγμα ευχαρίστησης :wink:

WAntilles
29-10-04, 19:20
Δεν γελάω ρε WAn, είναι δείγμα ευχαρίστησης :wink:

Καλά.

Ειλικρινά συγνώμη αν παρεξηγήθηκες.

runnerma
29-10-04, 19:39
Όχι ρε Wantilles δεν παρεξηγούμαι τόσο εύκολα. Άλλωστε ποιός ο λόγος να παρεξηγηθω??
Επειδη με βοήθησες???

Ίσα-ισα που τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση για το άτομο σου...

:wink: :wink: :wink:

euri
29-10-04, 22:04
Μιας και άνοιξε θέμα με το κεραυνόπουλο, ας συμβάλλω και εγώ στην ανάπτυξη του thread. Θέλω να βάλω άλλον SMTP από αυτόν του ISP. Στους mail clients που έχω κατά καιρούς χρησιμοποιήσει (Outlook Express, Mozilla Suite Mail) είχε πεδία για καταχώρηση του user name και του password. Στον Thunderbird δεν έχω βρει το πεδίο password. Είναι κάπου κρυμμένο, δεν υπάρχει :?: :?
Βάζοντας μόνο το user name φυσικά δεν μπορεί να κάνει authentication στον SMTP και...

Παραθέτω και στιγμιότυπο ( :!: ) από τα παράθυρα των ρυθμίσεων. Στη δεξιά πλευρά είναι οι βασικές ρυθμίσεις και στην αριστερή πλευρά είναι η advanced ρύθμιση του SMTP (πάνω) και το Add.../Edit... (κάτω).

sdikr
29-10-04, 22:07
Παραθέτω και στιγμιότυπο ( ) από τα παράθυρα των ρυθμίσεων. Στη δεξιά πλευρά είναι οι βασικές ρυθμίσεις και στην αριστερή πλευρά είναι η advanced ρύθμιση του SMTP (πάνω) και το Add.../Edit... (κάτω).



Σε ρωτάει την πρώτη φορά που θα κάνεις log in στον pop server

euri
29-10-04, 22:09
Παρακαλώ, αλλά δεν κατάλαβα γιατί γελάς.

Γελάει με τα τριχωτά αυτιά σου :P

(τα οποία δυστυχώς μαζί με το υπόλοιπο...μαϊμούνι δεν τα βλέπουμε εδώ και λίγο καιρό :( )

euri
29-10-04, 22:11
Σε ρωτάει την πρώτη φορά που θα κάνεις log in στον pop server

Για τον POP ναι, αλλά για τον SMTP δε με ρωτάει.

WAntilles
29-10-04, 22:12
Euri, συνήθως όλα τα Mozillo-ειδή, είτε browsers, είτε mail clients, εάν χρειάζονται ένα password και δεν το έχουν, σε ρωτάνε σχετικά, την 1η φορά που θα το χρειαστούν, με επιλογή μάλιστα να το αποθηκεύσουν για μελλοντική χρήση.

Εάν δεν στο ζητήσει ο Thunderbird την 1η φορά που θα το χρειαστεί, δοκίμασε να το βάλεις σε εκείνο το πεδίο μαζί με το username, με το γνωστό format:

<username>:<password>

(χωρίς τα <> φυσικά αλλά με το : ενδιάμεσα).

euri
29-10-04, 22:15
Θα το δοκιμάσω, αλλά μου φαίνεται λίγο απίθανο να δίνεις το password σε clear text. :o


EDIT: Το δοκίμασα και δεν έπαιξε :(

Μα καλά, τόσοι χρήστες του Mozilla Thunderbird και κανείς δεν ξέρει ή δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει πώς γίνεται αυτό;

(σας θυμίζει τίποτα το παραπάνω; :P :P :twisted: :twisted: )

WAntilles
29-10-04, 22:17
Θα το δοκιμάσω, αλλά μου φαίνεται λίγο απίθανο να δίνεις το password σε clear text. :o

Μα δεν το δίνεις σε clear text.

Με αστεράκια το δίνεις.

runnerma
29-10-04, 22:44
options>Advanced>Saved Passwords> Manage saved passwords

Salvador
29-10-04, 23:41
και κατι που θελω να ρωτησω και'γω για τον thunderbird τωρα που γυριζει :D Λοιπον τον κατεβασα εδω και κανα μηνα γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον firefox σαν broswer και ειπα να αναπληρωσω και το outlook με το αντιστοιχο της mozzila.
Εγω εχω yahoo για μειλ.Το προβλημα ειναι γνωστο με την yahoo οτι τα τελευταια χρονια δεν αφηνει να περνεις τα mail απο mail clients παρα μονο απο το σαιτ της,
Εψαξα βρηκα το προγραματακι yahoopops! και δουλεβει μια χαρα για να περνει τα μειλ.Δεν μπορω να στειλω ομως.Τελικα τα παρατησα και περνω τα μειλ απο το σαιτ της Γιαχου.
Και τελευταιο αλλα συμαντικο ερωτημα ειναι το εξης.Αν σερφαρω με τον φαιρφοξ και θελω να τσεκαρω τα μειλ παω στο tools/Read mail και μου ανοιγει τον thunderbird κανονικα.Δεν μπορει το yahoopops οταν θα ανοιγει ο thunderbird να ανοιγει μαζι του για να μπορεσω να παρω τα μειλ και με το που κλεισω τον thunderbird να κλεινει και αυτο...?

Ευχαριστώ

euri
30-10-04, 00:10
Θα το δοκιμάσω, αλλά μου φαίνεται λίγο απίθανο να δίνεις το password σε clear text. :o

Μα δεν το δίνεις σε clear text.

Με αστεράκια το δίνεις.

Ή μιλάμε για διαφορετικά πράγματα και χαθήκαμε στη μέση ή εγώ δεν καταλαβαίνω (αμφότερα ισοπίθανα).

1. Όπως είδες στο screenshot που ανέβασα, στην περιοχή για τον SMTP server ενώ λέει για username & password, στο πεδίο που συμπληρώνεις τα στοιχεία του account έχει μόνο username. Το password δεν μπορείς να το καταχωρήσεις. Εκεί αν βάλεις τη γνωστή ακολουθία <username>:<password>, ούτε αστεράκια έχει, ούτε τίποτα.

2. Αν στο πεδίο username βάλω όντως μόνο το usernanme, τότε μόλις παω να στείλω email, εμφανίζεται παράθυρο λάθους, είτε λέγοντας ότι το relaying δεν είναι επιτρεπτό (νομίζω ότι είναι το λάθος 5.7.1), είτε ότι ο SMTP δεν είναι διαθέσιμος ή δεν μπόρεσε να κάνει authentication. Σε καμία περίπτωση δε μου έχει ζητήσει με παράθυρο διαλόγου εισαγωγή απαιτούμενων στοιχείων.

Την εισαγωγή του password με τα αστεράκια που αναφέρεις πού την κάνεις;

Ανεβάζω και το μήνυμα λάθους που βγάζει όταν δίνω άλλον SMTP από αυτόν του ISP.

Δεν πρόκειται για κάποιο σοβαρό πρόβλημα, απλώς επειδή στη δουλειά έχουμε OTENET, ο SMTP τους δεν αφήνει να στείλεις μήνυμα σε πάνω από έναν ορισμένο αριθμό αποδεκτών ταυτόχρονα (νομίζω 15, αλλά δεν είμαι σίγουρος), θέλω να χρησιμοποιώ τον εταιρικό mail server (για να στέλνω το spam μου ανενόχλητος :twisted: )

WAntilles
30-10-04, 00:29
Ή μιλάμε για διαφορετικά πράγματα και χαθήκαμε στη μέση...

Αυτό έγινε.

Εννοώ ότι στο παράθυρο που λέω ότι ίσως σου βγάλει να σου ζητήσει το password, φυσικά και δεν θα το δίνεις σε clear text.

Λάθος δικό μου για το ενιαίο <username>:<password>.

ΥΓ: Ξέρεις τί γνώμη έχω για τους spammers, είτε mail, είτε ταχυδρομείου, είτε τηλεφώνου;

Άσε καλύτερα.

Νά και ένα καλό που κάνει η OTEnet.

lazar
13-12-04, 17:39
μήπως αλά apache; euri@password ή κάπως έτσι. Πώς τό 'χει ο απάτσις, εν θυμάμαι ακριβώς.

cosmos
14-12-04, 10:34
@euri: Μακρινή πιθανότητα, αλλά υπάρχει περίπτωση όταν στέλνεις mail στην πραγματικότητα να μη χρησιμοποιείς τον SMTP server που θέλεις, αλλά τον προεπιλεγμένο. Δεν αρκεί να δηλώσεις και άλλους SMTP servers ώστε να στέλνεις από αυτούς. Πρέπει να συσχετίσεις τους υπάρχοντες λογαριασμούς POP-3 με τον κάθε εξερχόμενο. Από το δικό μου ελληνικό Thunderbird ας πούμε, για να του πω ότι για τον λογιαριασμό εισερχόμενου ταχυδρομείου Χ πρέπει να αντιστοιχεί ο λογαριασμός εξερχόμενου Υ (όπου τον Υ τον έχω ήδη ορίσει στους λογαριασμούς εξερχόμενου) θα πρέπει να πάω Εργαλεία -> Ρυθμίσεις λογαριασμού, να διαλέξω από τον λογαριασμό Χ την επιλογή Ρυθμίσεις Διακομιστή, πάτημα στο "Ειδικές επιλογές" -> καρτέλλα SMTP και στο pull down menu "Διακομιστής" να αλλάξω την τιμή από "Να γίνεται πάντα χρήση του προεπιλεγμένου διακομιστή" στην αντίστοιχη του διακομιστή Υ.

Και τώρα που τα είπα, ας ζητήσω μία βοήθεια και εγώ (αν έχει απαντηθεί, λυπάμαι αλλά η λειτουργία αναζήτησης του forum με λέξεις-κλειδιά δεν παίζει).
Setup: Windows XP Home SP2 (ελληνικά)
AV: Avast Home, με ενσωματωμένο transparent POP/SMTP proxy (δεν τον ορίζεις δηλαδή στο mail program σου)

Περιγραφή προβλήματος
=====================
Είχα Outlook Express με αρκετούς e-mail accounts. Όλοι τους λειτουργούσαν άψογα. Τρεις από αυτούς έχουν το εξής κοινό στοιχείο: έχουν login όχι της μορφής username, αλλά της μορφής username@some.provider (διαφορετικοί providers).

Με τη μεταφορά στο Thunderbird, οι 2 από τους 3 λειτουργούν κανονικά. Ο 3ος, ο οποίος είναι στην Tellas (άρα το login είναι username@tellas.gr) αρνείται κατηγορηματικά να πάρει mail, βγάζοντας invalid user name or password... Τσέκαρα και ξανατσέκαρα το login και το password και είναι σωστά. To Outlook Express με τον ίδιο ακριβώς λογαριασμό δουλεύει άψογα...

Έχω αρχίσει να τραβάω τα μαλλιά μου και είμαι ένα βήμα πριν βάλω κανά Ethereal να δω τι στο διάολα παίζει. :evil: Ιδέες;

ΥΓ: Πρέπει να πω ότι στο password χρησιμοποιώ χαρακτήρες όπως #,! κτλ. Δεν είναι πρόβλημα όμως όταν τους βάζεις χειροκίνητα (με telnet στο port 110 του pop3.tellas.gr) ή για το ΟΕ...

cosmos
14-12-04, 10:39
@euri: Μακρινή πιθανότητα, αλλά υπάρχει περίπτωση όταν στέλνεις mail στην πραγματικότητα να μη χρησιμοποιείς τον SMTP server που θέλεις, αλλά τον προεπιλεγμένο. Δεν αρκεί να δηλώσεις και άλλους SMTP servers ώστε να στέλνεις από αυτούς. Πρέπει να συσχετίσεις τους υπάρχοντες λογαριασμούς POP-3 με τον κάθε εξερχόμενο. Από το δικό μου ελληνικό Thunderbird ας πούμε, για να του πω ότι για τον λογιαριασμό εισερχόμενου ταχυδρομείου Χ πρέπει να αντιστοιχεί ο λογαριασμός εξερχόμενου Υ (όπου τον Υ τον έχω ήδη ορίσει στους λογαριασμούς εξερχόμενου) θα πρέπει να πάω Εργαλεία -> Ρυθμίσεις λογαριασμού, να διαλέξω από τον λογαριασμό Χ την επιλογή Ρυθμίσεις Διακομιστή, πάτημα στο "Ειδικές επιλογές" -> καρτέλλα SMTP και στο pull down menu "Διακομιστής" να αλλάξω την τιμή από "Να γίνεται πάντα χρήση του προεπιλεγμένου διακομιστή" στην αντίστοιχη του διακομιστή Υ.

Και τώρα που τα είπα, ας ζητήσω μία βοήθεια και εγώ (αν έχει απαντηθεί, λυπάμαι αλλά η λειτουργία αναζήτησης του forum με λέξεις-κλειδιά δεν παίζει).
Setup: Windows XP Home SP2 (ελληνικά)
AV: Avast Home, με ενσωματωμένο transparent POP/SMTP proxy (δεν τον ορίζεις δηλαδή στο mail program σου)

Περιγραφή προβλήματος
=====================
Είχα Outlook Express με αρκετούς e-mail accounts. Όλοι τους λειτουργούσαν άψογα. Τρεις από αυτούς έχουν το εξής κοινό στοιχείο: έχουν login όχι της μορφής username, αλλά της μορφής username@some.provider (διαφορετικοί providers).

Με τη μεταφορά στο Thunderbird, οι 2 από τους 3 λειτουργούν κανονικά. Ο 3ος, ο οποίος είναι στην Tellas (άρα το login είναι username@tellas.gr) αρνείται κατηγορηματικά να πάρει mail, βγάζοντας invalid user name or password... Τσέκαρα και ξανατσέκαρα το login και το password και είναι σωστά. To Outlook Express με τον ίδιο ακριβώς λογαριασμό δουλεύει άψογα...

Έχω αρχίσει να τραβάω τα μαλλιά μου και είμαι ένα βήμα πριν βάλω κανά Ethereal να δω τι στο διάολα παίζει. :evil: Ιδέες;

ΥΓ: Πρέπει να πω ότι στο password χρησιμοποιώ χαρακτήρες όπως #,! κτλ. Δεν είναι πρόβλημα όμως όταν τους βάζεις χειροκίνητα (με telnet στο port 110 του pop3.tellas.gr) ή για το ΟΕ...

cosmos
14-12-04, 10:40
@euri: Μακρινή πιθανότητα, αλλά υπάρχει περίπτωση όταν στέλνεις mail στην πραγματικότητα να μη χρησιμοποιείς τον SMTP server που θέλεις, αλλά τον προεπιλεγμένο. Δεν αρκεί να δηλώσεις και άλλους SMTP servers ώστε να στέλνεις από αυτούς. Πρέπει να συσχετίσεις τους υπάρχοντες λογαριασμούς POP-3 με τον κάθε εξερχόμενο. Από το δικό μου ελληνικό Thunderbird ας πούμε, για να του πω ότι για τον λογιαριασμό εισερχόμενου ταχυδρομείου Χ πρέπει να αντιστοιχεί ο λογαριασμός εξερχόμενου Υ (όπου τον Υ τον έχω ήδη ορίσει στους λογαριασμούς εξερχόμενου) θα πρέπει να πάω Εργαλεία -> Ρυθμίσεις λογαριασμού, να διαλέξω από τον λογαριασμό Χ την επιλογή Ρυθμίσεις Διακομιστή, πάτημα στο "Ειδικές επιλογές" -> καρτέλλα SMTP και στο pull down menu "Διακομιστής" να αλλάξω την τιμή από "Να γίνεται πάντα χρήση του προεπιλεγμένου διακομιστή" στην αντίστοιχη του διακομιστή Υ.

Και τώρα που τα είπα, ας ζητήσω μία βοήθεια και εγώ (αν έχει απαντηθεί, λυπάμαι αλλά η λειτουργία αναζήτησης του forum με λέξεις-κλειδιά δεν παίζει).
Setup: Windows XP Home SP2 (ελληνικά)
AV: Avast Home, με ενσωματωμένο transparent POP/SMTP proxy (δεν τον ορίζεις δηλαδή στο mail program σου)

Περιγραφή προβλήματος
=====================
Είχα Outlook Express με αρκετούς e-mail accounts. Όλοι τους λειτουργούσαν άψογα. Τρεις από αυτούς έχουν το εξής κοινό στοιχείο: έχουν login όχι της μορφής username, αλλά της μορφής username@some.provider (διαφορετικοί providers).

Με τη μεταφορά στο Thunderbird, οι 2 από τους 3 λειτουργούν κανονικά. Ο 3ος, ο οποίος είναι στην Tellas (άρα το login είναι username@tellas.gr) αρνείται κατηγορηματικά να πάρει mail, βγάζοντας invalid user name or password... Τσέκαρα και ξανατσέκαρα το login και το password και είναι σωστά. To Outlook Express με τον ίδιο ακριβώς λογαριασμό δουλεύει άψογα...

Έχω αρχίσει να τραβάω τα μαλλιά μου και είμαι ένα βήμα πριν βάλω κανά Ethereal να δω τι στο διάολα παίζει. :evil: Ιδέες;

ΥΓ: Πρέπει να πω ότι στο password χρησιμοποιώ χαρακτήρες όπως #,! κτλ. Δεν είναι πρόβλημα όμως όταν τους βάζεις χειροκίνητα (με telnet στο port 110 του pop3.tellas.gr) ή για το ΟΕ...

cosmos
14-12-04, 10:47
@euri: Μακρινή πιθανότητα, αλλά υπάρχει περίπτωση όταν στέλνεις mail στην πραγματικότητα να μη χρησιμοποιείς τον SMTP server που θέλεις, αλλά τον προεπιλεγμένο. Δεν αρκεί να δηλώσεις και άλλους SMTP servers ώστε να στέλνεις από αυτούς. Πρέπει να συσχετίσεις τους υπάρχοντες λογαριασμούς POP-3 με τον κάθε εξερχόμενο. Από το δικό μου ελληνικό Thunderbird ας πούμε, για να του πω ότι για τον λογιαριασμό εισερχόμενου ταχυδρομείου Χ πρέπει να αντιστοιχεί ο λογαριασμός εξερχόμενου Υ (όπου τον Υ τον έχω ήδη ορίσει στους λογαριασμούς εξερχόμενου) θα πρέπει να πάω Εργαλεία -> Ρυθμίσεις λογαριασμού, να διαλέξω από τον λογαριασμό Χ την επιλογή Ρυθμίσεις Διακομιστή, πάτημα στο "Ειδικές επιλογές" -> καρτέλλα SMTP και στο pull down menu "Διακομιστής" να αλλάξω την τιμή από "Να γίνεται πάντα χρήση του προεπιλεγμένου διακομιστή" στην αντίστοιχη του διακομιστή Υ.

chatasos
15-12-04, 04:57
Έχω αρχίσει να τραβάω τα μαλλιά μου και είμαι ένα βήμα πριν βάλω κανά Ethereal να δω τι στο διάολα παίζει. :evil: Ιδέες;


Με mozilla με εξυπηρέτησε κάποιες στιγμές το παρακάτω:

Αφού κλείσεις πλήρως το mail (ή ολόκληρο το suite στην περίπτωσή μου), σε command prompt



set NSPR_LOG_MODULES=SMTP:5
set NSPR_LOG_FILE=c:\smtp.log
start mozilla

Φυσικά αντί για SMTP, μπορείς να βάλεις POP3/IMAP/κλπ.
Στην θέση του "mozilla" λογικά θα πρέπει να βάλεις το exe του thunderbird.
Στο αρχείο c:\smtp.log θα βρεις logs της επικοινωνίας χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένα πρωτόκολλο.

chatasos
15-12-04, 05:08
Σε ρωτάει την πρώτη φορά που θα κάνεις log in στον pop server

Για τον POP ναι, αλλά για τον SMTP δε με ρωτάει.

http://kb.mozillazine.org/index.phtml?title=Thunderbird_:_FAQs_:_SMTP_Authentication

Οπότε να υποθέσω ότι στον password manager έχεις βάλει επιλογή (passwords never saved) να μην κάνει save το συγκεκριμένο password (όπως είπε και ο runnerma)?

Billis
15-12-04, 10:05
=====================
Είχα Outlook Express με αρκετούς e-mail accounts. Όλοι τους λειτουργούσαν άψογα. Τρεις από αυτούς έχουν το εξής κοινό στοιχείο: έχουν login όχι της μορφής username, αλλά της μορφής username@some.provider (διαφορετικοί providers).

Με τη μεταφορά στο Thunderbird, οι 2 από τους 3 λειτουργούν κανονικά. Ο 3ος, ο οποίος είναι στην Tellas (άρα το login είναι username@tellas.gr) αρνείται κατηγορηματικά να πάρει mail, βγάζοντας invalid user name or password... Τσέκαρα και ξανατσέκαρα το login και το password και είναι σωστά. To Outlook Express με τον ίδιο ακριβώς λογαριασμό δουλεύει άψογα...


Δοκίμασε αντί για username@some.provider να γράψεις username#some.provider

Αυτό το κόλπο με είχε σώσει παλιά με το Netscape 4.x όπου είχα το ίδιο πρόβλημα.

neosos
18-12-04, 21:55
Cosmos έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την Tellas.
Μήπως βρήκες τη λύση ;

Salvador
18-12-04, 23:00
απαντηση στο δικο μου προβλημα κανεις?(παντε λιγο παραπάνω)
βαρεθηκα να τσεκαρω τα μειλ μου απο broswer.
Με λιγα λογια θελω να παταω Tools/Read mail απο τον firefox
να ανοιγει o thunderbird ,στο παρασκηνιο να τρεχει το yahoopops
να μπορω να τα διαβαζω και να στελνω ανετα
και αφου κλεινω τον thunderbird να κλεινει και το yahoopops διχως να ασχολουμαι καθολου.
Υπαρχει καποιος που εχει yahoo και εχει σεταρει σωστα τo yahoopops σε e-mail client?
Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο για yahoo ?
wantiles ειδικα εσυ πρεπει να δωσεις μια βοηθεια..απο σενα ψηθηκα να βαλω firefox και μετα και thunderbird :D

υ.γ. και βρηκα την υγιά μου :D

JohnGR
18-12-04, 23:24
Υπαρχει καποιος που εχει yahoo και εχει σεταρει σωστα τo yahoopops σε e-mail client?
Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο για yahoo ?


Είναι σχετικά καινούριος ο λογαριασμός σου; Οι παλιότεροι υποστηρίζουν κανονικά ΡΟΡ.

cosmos
20-12-04, 14:51
(Aνάθεμα στο ADSLgr...)

To πρόβλημα που έχω τελικά οφείλεται στην Tellas. Ο IMail Pop server της Tellas δηλώνει ότι υποστηρίζει κάποια authentication methods, ο thunderbird διαλέγει ένα και προχωράει με αυτό και ο Imail pop server δεν καταλαβαίνει γρι. Το έχω καταχωρήσει ως πρόβλημα στο helpdesk της Tellas.

Workaround για να παίξει το Tbird με την Tellas. Ανοίξτε το αρχείο prefs.js (στα Windows 2000/XP είναι κάπου μέσα στον κατάλογο c:\documents and settings\username\Application Data\Thunderbird) με το notepad. Βρείτε ποια από τις γραμμές mail.server.serverX.κάτι αντιστοιχεί στο λογαριασμό της Tellas. Ας πούμε ότι το Χ είναι 1. Προσθέστε μία γραμμή στο τέλος του αρχείου με το εξής περιεχόμενο:


user_pref("mail.server.server1.auth_login", false);

(Προσέξτε το έντονο κείμενο).

Salvador
20-12-04, 22:03
Υπαρχει καποιος που εχει yahoo και εχει σεταρει σωστα τo yahoopops σε e-mail client?
Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο για yahoo ?


Είναι σχετικά καινούριος ο λογαριασμός σου; Οι παλιότεροι υποστηρίζουν κανονικά ΡΟΡ.

εχω την εντυπωση πως η yahoo εχει κλειδωσει popservers για να παιρνεις τα mail απο clients.Στο setup του λογαριασμου σου εχει την επιλογη ,αλλα δεν πιανει παλι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.