PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση απο ΑΡΥΣ σε ιδιόκτητο



morfeas2002
26-05-07, 18:01
Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί τελευταία για την προβληματική μετάβαση απο ΑΡΥΣ σε ιδιόκτητο και επειδή συνάντησα 2-3 εγκλωβισμένους εδώ μέσα, ανοίγω αυτό το νέο τόπικ , και ζητώ συγνώμη απο τους mods, για να έχουμε τα γεγονότα συγκεντρωμένα.
Παρακαλώ τους φίλους που έχουν πρόβλημα και έχουν κολλήσει σε ΑΡΥΣ να γράψουν το πρόβλημα τους εδώ.
Επίσης αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μεταφέρθηκε κανονικά ας το γράψει και αυτός.

Βέβαια η εταιρία, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους στον STARJOHN ισχυρίζεται τα εξής:
"Η ενημερωση που εχουμε ειναι οτι οταν η περιοχη καλυφθει μπαινεις αυτοματα στο ιδιοκτητο. το εχει ακουσει για τις καθυστερήσεις αλλα μπορει λεει να υπηρχε τεχνικο προβλημα και οτι δεν την συμφερει την εταιρεια να κοροιδευει τους πελατες της.Και οτι εχουν γινει ενεργοποιησεις με αυτην την διαδικασια."

Είναι η αλήθεια όμως;Η θα κολλήσουμε και εμείς που πάμε πρώτα σε ΑΡΥΣ, μέχρι να φτάσει το ιδιόκτητο στην περιοχή μας;(και για εμένα προσωπικά αργεί αρκετά, 15/10).

nrg_polini
26-05-07, 18:11
Υπαρχει λογος να κανει κανεις αιτηση στο 2Play ενω δεν καλυπτεται; Παιρνεις ενα box και οταν καλυπτεσαι κανεις αιτηση, τοσο απλο, αυτο εκανα και εγω και δεν ειχα κανενα προβλημα.

STARJOHN
26-05-07, 18:19
Υπαρχει λογος να κανει κανεις αιτηση στο 2Play ενω δεν καλυπτεται; Παιρνεις ενα box και οταν καλυπτεσαι κανεις αιτηση, τοσο απλο, αυτο εκανα και εγω και δεν ειχα κανενα προβλημα.



Μα σε ρωτησω κατι φιλε μου το ADSL in the BOX ειχε ληξει η διαρκεια του?
Και για το dsl in the box το ιδιο μου ειχαν πει οτι εχει 5μηνη διαρκεια και οτι αν καλυφθει η περιοχη μου κανω αιτηση για 2πλαυ και το υπολοιπο συμψηφιζετε με την συνδρομη.:whistle:

STARJOHN
26-05-07, 18:20
Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί τελευταία για την προβληματική μετάβαση απο ΑΡΥΣ σε ιδιόκτητο και επειδή συνάντησα 2-3 εγκλωβισμένους εδώ μέσα, ανοίγω αυτό το νέο τόπικ , και ζητώ συγνώμη απο τους mods, για να έχουμε τα γεγονότα συγκεντρωμένα.
Παρακαλώ τους φίλους που έχουν πρόβλημα και έχουν κολλήσει σε ΑΡΥΣ να γράψουν το πρόβλημα τους εδώ.
Επίσης αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μεταφέρθηκε κανονικά ας το γράψει και αυτός.

Βέβαια η εταιρία, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους στον STARJOHN ισχυρίζεται τα εξής:
"Η ενημερωση που εχουμε ειναι οτι οταν η περιοχη καλυφθει μπαινεις αυτοματα στο ιδιοκτητο. το εχει ακουσει για τις καθυστερήσεις αλλα μπορει λεει να υπηρχε τεχνικο προβλημα και οτι δεν την συμφερει την εταιρεια να κοροιδευει τους πελατες της.Και οτι εχουν γινει ενεργοποιησεις με αυτην την διαδικασια."

Είναι η αλήθεια όμως;Η θα κολλήσουμε και εμείς που πάμε πρώτα σε ΑΡΥΣ, μέχρι να φτάσει το ιδιόκτητο στην περιοχή μας;(και για εμένα προσωπικά αργεί αρκετά, 15/10).




Ωραιος:oneup:

morfeas2002
26-05-07, 18:24
Εχω αναφέρει σε άλλο σημείο οτι τα χρήματα που έδινα τώρα για το λογαριασμό του ΟΤΕ (περίπου 120€) θα είναι τα ίδια με το 2play+πάγιο ΟΤΕ (με πλεονέκτημα τις δωρεάν κλήσεις, και το μεγαλύτερο upload απο το μηδαμινό 192 του ΟΤΕ).
Αφου λοιπόν το έκανα, όπως και κάποιοι άλλοι φίλοι απο εδώ μέσα, το θέμα μας δεν είναι τι άλλο θα μπορούσα να κάνω αλλά αν θα γίνει κανονικά η μετάβαση ή θα εγκλωβιστούμε όπως μερικοί άλλοι.
Αν το μάθουμε νωρίς τουλάχιστον προλαβαίνω να ακυρώσω την αίτηση μου.Την έκανα 23/5 σε αντιπρόσωπο οπότε δεν έχει φτάσει καν.

nrg_polini
26-05-07, 18:48
Μα σε ρωτησω κατι φιλε μου το ADSL in the BOX ειχε ληξει η διαρκεια του?
Και για το dsl in the box το ιδιο μου ειχαν πει οτι εχει 5μηνη διαρκεια και οτι αν καλυφθει η περιοχη μου κανω αιτηση για 2πλαυ και το υπολοιπο συμψηφιζετε με την συνδρομη.:whistle:

Οχι δεν ειχε ληξει, ηταν ενα φοιτητικο adsl in a box το οποιο εληγε 12/2007 και μου ειπαν και εμενα οτι θα συμψηφιστει η συνδρομη. Μενει να το δω στον επομενο λογαριασμο ;)


Εχω αναφέρει σε άλλο σημείο οτι τα χρήματα που έδινα τώρα για το λογαριασμό του ΟΤΕ (περίπου 120€) θα είναι τα ίδια με το 2play+πάγιο ΟΤΕ (με πλεονέκτημα τις δωρεάν κλήσεις, και το μεγαλύτερο upload απο το μηδαμινό 192 του ΟΤΕ).
Αφου λοιπόν το έκανα, όπως και κάποιοι άλλοι φίλοι απο εδώ μέσα, το θέμα μας δεν είναι τι άλλο θα μπορούσα να κάνω αλλά αν θα γίνει κανονικά η μετάβαση ή θα εγκλωβιστούμε όπως μερικοί άλλοι.
Αν το μάθουμε νωρίς τουλάχιστον προλαβαίνω να ακυρώσω την αίτηση μου.Την έκανα 23/5 σε αντιπρόσωπο οπότε δεν έχει φτάσει καν.

Παρε ενα adsl in a box και ξεχωριστα μια υπηρεσια σταθερης τηλεφωνιας απο τη Forthnet ή αλλη εταιρια (πχ HOL, Altec) που δινει απεριοριστες κλησεις με ενα παγιο.

morfeas2002
26-05-07, 18:53
Φίλε μου, με βγάζεις off topic.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου αλλά σου ξαναλέω, δεν ρωτάω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω.
Ενδιαφέρομαι για το 2play, για αυτό έκανα αίτηση, για αυτό θέλω να μάθω.
Για το συγκεκριμένο θέμα της μετάβασης που ρωτάω, ξέρεις κάτι;

nrg_polini
26-05-07, 19:20
Φίλε μου, με βγάζεις off topic.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου αλλά σου ξαναλέω, δεν ρωτάω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω.
Ενδιαφέρομαι για το 2play, για αυτό έκανα αίτηση, για αυτό θέλω να μάθω.
Για το συγκεκριμένο θέμα της μετάβασης που ρωτάω, ξέρεις κάτι;

Εχει αναφερθει οτι προς το παρον δεν ειναι δυνατη η μεταβαση λογω προβληματος της Forthnet. Εγω σου προτεινω εναλλακτικη λυση, αν δεν θες ΟΚ ;)

morfeas2002
26-05-07, 19:25
Αυτό ρωτάω, αν είναι δυνατή η μετάβαση ή οχι.

Εχει αναφερθει οτι προς το παρον δεν ειναι δυνατη η μεταβαση λογω προβληματος της Forthnet
Πές το λοιπόν με έσκασες.:lol::lol:
Αραγε υπάρχει περιθώριο διόρθωσης, αν σκεφτείς οτι μέχρι τις 15/10 που μπαίνω ιδιόκτητο έχουμε μέλλον;
Αλλιώς Τρίτη πάω για ακύρωση.

nrg_polini
26-05-07, 20:04
Ειναι θεμα συστηματος της Forthnet(karavagos,2007), φανταζομαι θα το διορθωσουν ASAP αν δε θελει να τους παρει ο διαολος απο τους χιλιαδες εγκλοβισμενους.

STARJOHN
26-05-07, 20:10
Ειναι θεμα συστηματος της Forthnet(karavagos,2007), φανταζομαι θα το διορθωσουν ASAP αν δε θελει να τους παρει ο διαολος απο τους χιλιαδες εγκλοβισμενους.



Ετσι πιστευω και εγω κατι θα γινει δεν μπορει να το λενε ετσι.
Απο οτι μου ειπε και ο μεταπωλητης ψαχνουν τη λυση.Ε μεχρι 15/09 θα την εχουν βρει ;)

STARJOHN
26-05-07, 20:14
Αυτό ρωτάω, αν είναι δυνατή η μετάβαση ή οχι.

Πές το λοιπόν με έσκασες.:lol::lol:
Αραγε υπάρχει περιθώριο διόρθωσης, αν σκεφτείς οτι μέχρι τις 15/10 που μπαίνω ιδιόκτητο έχουμε μέλλον;
Αλλιώς Τρίτη πάω για ακύρωση.


Μην ακυρωσεις ολα θα πανε καλα θα βρεθει η λυση.Θα ξερουμε Τριτη πιστευω.
Εγω συνεχιζω κανονικα το θεμα ειναι απο τηνωρα που θα κοπει το adsl σε ποσο καιρο θα μας συνδεσει η Forthnet?:lol::lol:

morfeas2002
26-05-07, 21:05
Σύμφωνα με τα λεγόμενα αυτών που ενεργοποιήθηκαν τελευταία, θα μείνουμε χωρίς internet για λίγες ώρες.Ελπίζω.

karavagos
26-05-07, 22:59
Έχει ξανασυζητηθεί....
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1168186#post1168186

morfeas2002
26-05-07, 23:37
Το ξέρω οτι έχει ξανασυζητηθεί.Αλλά τα post είναι απο δω και απο εκεί και πρέπει να ψάξεις πολύ για να τα βρείς.Προσπαθώ να τα μαζέψω όλα σε ένα topic για να βγάλουμε μια άκρη.

georgelaros
27-05-07, 12:42
Αυτό ρωτάω, αν είναι δυνατή η μετάβαση ή οχι.

Πές το λοιπόν με έσκασες.:lol::lol:
Αραγε υπάρχει περιθώριο διόρθωσης, αν σκεφτείς οτι μέχρι τις 15/10 που μπαίνω ιδιόκτητο έχουμε μέλλον;
Αλλιώς Τρίτη πάω για ακύρωση.

Εισαι σιγουρος οτι θα μπεις στις 15/10? Παντως ενω εγω καλυπτομαι απο τις 26/2 περιοχη καλαμαρια ,κοντευω 3 μηνες και ακομα τιποτα

morfeas2002
27-05-07, 16:36
Εισαι σιγουρος οτι θα μπεις στις 15/10?
Ξέρω και εγώ;Ετσι λέει ο wizard.
Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 15/10/2007
http://adslwizard.forthnet.gr/_gfx/clear.gif http://adslwizard.forthnet.gr/_gfx/clear.gif Tελευταία ενημέρωση:24/05/2007

No-Name
27-05-07, 16:39
morfeas στείλε κάποιο email στην ΕΕΤΤ και ρώτα εαν υπάρχει διαδικασία κατασκευής χώρου συνεγκατάστασης στον ΟΤΕ από την 4νετ.Θα σε ενημερωσουν και θα ξέρεις αν "κινείται" κάτι στη περιοχή σου

famous-walker
27-05-07, 16:39
Ο τηλεφωνικός αριθμός που είχαμε με ΟΤΕ, παραμένει ο ίδιος ή αλλάζει και αυτός;;;;

morfeas2002
27-05-07, 16:40
Παντως ενω εγω καλυπτομαι απο τις 26/2 περιοχη καλαμαρια ,κοντευω 3 μηνες και ακομα τιποτα
Εσύ δεν έχεις ενεργοποιηθεί καθόλου, απο οτι κατάλαβα απο την υπογραφή σου.Εμείς μιλάμε για την περίπτωση να ενεργοποιηθείς σε ΑΡΥΣ, να έρθει το ιδιόκτητο και να σε αφήσουν σε ΑΡΥΣ.

No-Name
27-05-07, 16:40
Ο ίδιος παραμένει εφόσον πάς με φορητότητα....όταν ξεκινήσει η 4νετ αροθμοδότηση μπορείς να τον αλλάξεις

morfeas2002
27-05-07, 16:43
morfeas στείλε κάποιο email στην ΕΕΤΤ και ρώτα εαν υπάρχει διαδικασία κατασκευής χώρου συνεγκατάστασης στον ΟΤΕ από την 4νετ.Θα σε ενημερωσουν και θα ξέρεις αν "κινείται" κάτι στη περιοχή σου
Δεν με καίει τόσο πότε θα γίνει εδώ ιδιόκτητο.Και δεν με πειράζει αν ο wizard είναι λάθος και πάει πιο πίσω.Θα με πειράξει αν όταν έρθει το ιδιόκτητο μείνω εγκλωβισμένος σε ΑΡΥΣ.


Ο τηλεφωνικός αριθμός που είχαμε με ΟΤΕ, παραμένει ο ίδιος ή αλλάζει και αυτός;;;;
Μένει ο ίδιος του ΟΤΕ.

No-Name
27-05-07, 16:52
Δεν νομίζω η 4νετ να μην θέλει να σε βάλει στο llu όταν με το καλό έρθει στη περιοχή....εξάλλου περισσότερα έσοδα θα έχει έτσι απο σενα και τους συνδρομητές γενικά.

Οπότε το κόλλημα μάλλον διαδικαστικό θα είναι και καθυστερεί

morfeas2002
27-05-07, 16:55
Μακάρι να είναι έτσι και να έχουν λυθεί τα προβλήματα μέχρι τότε.Γιατί αν δεν έχουν λυθεί μέχρι τότε θα είναι πάρα πολλοί οι εγκλωβισμένοι και θα γίνει χαμός.

morfeas2002
30-05-07, 21:23
Λοιπόν, η Forthnet απάντησε σήμερα στο email μου.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας. Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε ότι ήδη οι περισσότεροι πελάτες που είχαν συνδεθεί στην υπηρεσία Forthnet2play, μέσω δικτύου Οτε, έχουν μεταφερθεί στο ιδιόκτητο δίκτυο, εφόσον πλέον στην περιοχή τους είναι διαθέσιμο. Για λόγους σωστής μεταφοράς και αποφυγής προβλημάτων η ενεργοποίηση στο ιδιόκτητο δίκτυο γίνεται με βάση σειρά κέντρων.
Πράγματι, μόλις υπάρξει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας, θα επικοινωνήσουν μαζί σας συνάδελφοι προκειμένου να εγκρίνετε την μεταφορά στο ιδιόκτητο δίκτυο και να ξεκινήσει η διαδικασία. Για τη μεταφορά δεν θα χρειαστεί να καταθέσετε δικαιολογητικά εκ νέου.

Καλό μου φαίνεται.Για να δούμε.:hmm:

STARJOHN
31-05-07, 16:02
Λοιπόν, η Forthnet απάντησε σήμερα στο email μου.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας. Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε ότι ήδη οι περισσότεροι πελάτες που είχαν συνδεθεί στην υπηρεσία Forthnet2play, μέσω δικτύου Οτε, έχουν μεταφερθεί στο ιδιόκτητο δίκτυο, εφόσον πλέον στην περιοχή τους είναι διαθέσιμο. Για λόγους σωστής μεταφοράς και αποφυγής προβλημάτων η ενεργοποίηση στο ιδιόκτητο δίκτυο γίνεται με βάση σειρά κέντρων.
Πράγματι, μόλις υπάρξει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας, θα επικοινωνήσουν μαζί σας συνάδελφοι προκειμένου να εγκρίνετε την μεταφορά στο ιδιόκτητο δίκτυο και να ξεκινήσει η διαδικασία. Για τη μεταφορά δεν θα χρειαστεί να καταθέσετε δικαιολογητικά εκ νέου.

Καλό μου φαίνεται.Για να δούμε.:hmm:


Ωραιος morfea τωρα ησυχασα και εγω.:worthy:
Εχουν καταχωρησει την αιτηση σου στο wizard?Εμενα οχι αργουν πολυ νομιζω.

morfeas2002
31-05-07, 17:49
Δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα τίποτα στο status.Αλλά και δεν περιμένω να καταχωρηθεί τίποτα πριν περάσουν 15 μέρες.
Εκανες άλλη αίτηση;Βλέπω άλλαξε η υπογραφή σου.Δεν είχες κάνει στις 22/5;

STARJOHN
01-06-07, 09:38
Ναι εκανα αλλη γιατι μαλλον ο μεταπωλητης με δουλευε απο οτι καταλαβα.
Πηρα στη Φορθνετ τηλ στις 29/5 και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καμμια αιτηση ουτε απεραστη.
Και ετσι πηγα και την κατεθεσα ο ιδιος απο εκει.

morfeas2002
02-06-07, 11:12
Εδώ δεν υπάρχουν γραφεία της.Το πλησιέστερο είναι στην Πάτρα νομίζω.

STARJOHN
02-06-07, 21:37
Αριθμός πρωτοκόλλου FORTHnet:
02/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Τηλ σημερα το πρωι.Πριν απο λιγο αυτο στο wizard.
Για κανε κανα τηλεφωνο να δεις τι γινεται;);)

morfeas2002
03-06-07, 01:23
Και να περιμένω κανα μισάωρο να το σηκώσουν;:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.